انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: تصاویر گروپ گیری و بررسی آن
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2013-07-25 09:57 PM)emperatoor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان Khansariha (8)
اساتید لطفا بگن روش اصولی برای گروپ گیری به طوری که تو فواصل بالای 30-40 متر بتونیم نقطه هدف رو با کمترین لرزش و به صورت دقیق نشونه گیری کنیم چیه؟
باید اسلحه کاملا تو دست باشه و از ساپورت مناسب استفاده بشه(در این صورت هر کار کنیم نمیشه به صورت دقیق روی نقطه مورد نظر فیکس کرد و یه لرزش کوچیک خیلی تاثیر میذازه)؟
یا اسلحه رو روی مکان مناسب بدون حرکت قرار بدیم و دست به اسلحه نزنیم و فقط ماشه رو بکشیم؟
سلام
کار به این راحتی نیست که بشود با دوخط بیان کرد و نکات ریز و تمرین بسیار زیادی میخواهد Khansariha (214)
اما اجمالش را از روی اصول میتوان اینگونه یادآوری کرد . (تلفیقی از اصول اولیه تیراندازی و تجربیات خودم) Khansariha (8)

همیشه از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید .
تیراندازي درست این نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک کنید.بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب براي تیراندازي استفاده کرد.
همچنین براي بالابردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین درحالت خوابیده و یا نشسته تیراندازي کنید تا با کمترین میزان لرزش مواجه شوید.
درصورتی که از حالت نشسته ستفاده میکنید سعی کنید تا یک تکیه گاه دیگری را زیر آرنج دست راست خود قرار دهید تا لرزش کمتر شود (برای دست چپیها زیر آرنج چپ)
با این حال بهترین حالت براي تیراندازیحالت درازکش یا خوابیده میباشد.
از تکیه گاهاي سخت استفاده نکنید.زیرا قنداق نفنگ شما به سرعت آسیب دیده و در نهایت سطح سخت موجب به سرکردن تیر میشود.
همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.زیرا عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاهاهی مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیه گاه چند تراجکتوری (Trajectory) مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.
هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید.
یعنی همیشه قنداق در دست شما نه شل باشد و نه سفت.
به طوري که آزادي قنداق را بین انگشتانتان احساس کنید تاتفنگ شما امکان کمی بازي کردن را در میان دستان شما داشته باشد.
همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید.
همیشه براي دردست گرفتن قنداق از یک روش درست مشخص استفاده کنید.
با به دست آوردن تجربه درتیراندازي یاد میگیرید که چطور قنداق را دردست بگیرید.
تیرانداز همیشه بایدتفنگ را به صورت راست و عمودي (تراز) و یکنواخت بغل کند. این کار به دقت تیراندازي شما تا حد بسیار زیادي کمک خواهد کرد.
اگر از سیبل استفاده میکنید سعی کنید حتی المقدور آن را صاف و تراز قرار دهید .
در تیراندازی با دوربین بشرطی که دوربین کاملا تراز بسته شده باشه میتوان از همطراز کردن خط افقی بعلاوه دوربین با خطوط سیبل استفاده کرد .
درصورت نبودن سیبل با همسطح کردن خط افقی بعلاوه با افق زمین و یا بناهای صاف دیگر بعنوان تراز کمکی میتوان بهره برد .
با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.
هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید.
این کار موجب به تغییر وضعیت در نحوه تیراندازي شما خواهد شد.
به طبش قلب و لرزشها دقت کنید.
در هنگام تیراندازي به علت طبش قلب و لرزشهاي طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادي کاسته میشود.
تیرانداز خوب آن است که درمیان این لرزشها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیري ایجاد کند ودر
زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روي هدف قرار میگیرد ،ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید.
حبس نفس نیز به غلط مصطلح شده زیرا بعد از دم واکنش بازدم برای تنفس طبیعی هست چون معمولا بدن واکنش تندی درخارج کردن هوا دارد و بهتره بعد از بازدم و خارج شدن هوا از ششها و آرامش یافتن بدن شلیک انجام گیرد .
براي ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیاد میتوانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشید.
بهترین مسافت تنظیم براي هر تفنگی اعم از بادي و یا گلوله زنی با تجربه تیرانداز بدست خواهد آمد.
در صورتی که تیرانداز از مهارت کافی برخوردار باشد میتواند تنظیم تفنگ را در مسافتهاي دورتر انجام دهد و با شلیک چند
تیرآزمایشی از میزان سر کردن و یا افت گلوله تفنگ خود آگاهی پیدا کند و باتشخیص درست مسافت با دقت هرچه بیشتر به
هدف تیراندازي کند.
البته توجه نمایید که هر تفنگی را نمیتوانید در مسافتهاي دور تنظیم کنید.
در صورت انجام این کار اوج میانه مسیر شما چنان بالا خواهد بود که در مسافتهاي نزدیک هرگز تیر شما به هدف نخواهد خورد. فعلا Khansariha (256)
منظور منم نبود که ایشون سی زد فروشند
مگه رکس رو فروختند؟؟؟ یه زمانی رکس رو بورس بود واسشون حالا سی زد دارن و همه ما به تجربه ایشون و اینکه صلاح های تک و از همه نظر کار درست دارن شک نداریم و ندیدیم تفنگهای سفارشی شونو بفروشن
من فقط پرسیدم چرا یهو همه سایت شد سی زد
شما هام همه سلاحاتونو رو آدم نکشید بابا ما یه ساله اینجا ساکن هستیما غریبه که نیستیم بیایم تیکه بندازیم و در بریمKhansariha (8)
آقا مسیح شما هم ببخشید Khansariha (8)
شایدم من باید اینو تویه خصوصی میپرسیم به هر حال به این تاپیکم ربطی نداشت پاک کنین همشو
سلام
10متر(با مگسک)
باساپورت
کرال سافاری
گامو مچ
[تصویر: 11.jpg]
(2013-07-26 12:46 PM)ALIANA-54-T06 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2013-07-25 09:57 PM)emperatoor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان Khansariha (8)
اساتید لطفا بگن روش اصولی برای گروپ گیری به طوری که تو فواصل بالای 30-40 متر بتونیم نقطه هدف رو با کمترین لرزش و به صورت دقیق نشونه گیری کنیم چیه؟
باید اسلحه کاملا تو دست باشه و از ساپورت مناسب استفاده بشه(در این صورت هر کار کنیم نمیشه به صورت دقیق روی نقطه مورد نظر فیکس کرد و یه لرزش کوچیک خیلی تاثیر میذازه)؟
یا اسلحه رو روی مکان مناسب بدون حرکت قرار بدیم و دست به اسلحه نزنیم و فقط ماشه رو بکشیم؟
سلام
کار به این راحتی نیست که بشود با دوخط بیان کرد و نکات ریز و تمرین بسیار زیادی میخواهد Khansariha (214)
اما اجمالش را از روی اصول میتوان اینگونه یادآوری کرد . (تلفیقی از اصول اولیه تیراندازی و تجربیات خودم) Khansariha (8)

همیشه از یک تکیه گاه مناسب استفاده کنید .
تیراندازي درست این نیست که بدون استفاده از تیکه گاه و یا در حالت ایستاده شلیک کنید.بلکه همیشه باید از یک سطح نسبتا نرم و مناسب براي تیراندازي استفاده کرد.
همچنین براي بالابردن تمرکز و منتقل کردن تمامی لرزشها به زمین درحالت خوابیده و یا نشسته تیراندازي کنید تا با کمترین میزان لرزش مواجه شوید.
درصورتی که از حالت نشسته ستفاده میکنید سعی کنید تا یک تکیه گاه دیگری را زیر آرنج دست راست خود قرار دهید تا لرزش کمتر شود (برای دست چپیها زیر آرنج چپ)
با این حال بهترین حالت براي تیراندازیحالت درازکش یا خوابیده میباشد.
از تکیه گاهاي سخت استفاده نکنید.زیرا قنداق نفنگ شما به سرعت آسیب دیده و در نهایت سطح سخت موجب به سرکردن تیر میشود.
همیشه از یک جنس ثابت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.زیرا عملکرد و واکنش تفنگ شما نسبت به تکیه گاهاهی مختلف کاملا متفاوت است و با استفاده از چند تکیه گاه چند تراجکتوری (Trajectory) مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.
هیچگاه قنداق را در دست خود فشار ندهید.
یعنی همیشه قنداق در دست شما نه شل باشد و نه سفت.
به طوري که آزادي قنداق را بین انگشتانتان احساس کنید تاتفنگ شما امکان کمی بازي کردن را در میان دستان شما داشته باشد.
همچنین هرگز با دست خود قبضه قنداق را نفشارید.
همیشه براي دردست گرفتن قنداق از یک روش درست مشخص استفاده کنید.
با به دست آوردن تجربه درتیراندازي یاد میگیرید که چطور قنداق را دردست بگیرید.
تیرانداز همیشه بایدتفنگ را به صورت راست و عمودي (تراز) و یکنواخت بغل کند. این کار به دقت تیراندازي شما تا حد بسیار زیادي کمک خواهد کرد.
اگر از سیبل استفاده میکنید سعی کنید حتی المقدور آن را صاف و تراز قرار دهید .
در تیراندازی با دوربین بشرطی که دوربین کاملا تراز بسته شده باشه میتوان از همطراز کردن خط افقی بعلاوه دوربین با خطوط سیبل استفاده کرد .
درصورت نبودن سیبل با همسطح کردن خط افقی بعلاوه با افق زمین و یا بناهای صاف دیگر بعنوان تراز کمکی میتوان بهره برد .
با تغییر وضعیت در دست گرفتن قنداق هم چند Trajectory مختلف در پرواز تیر تفنگ خود خواهید داشت.
هرگز قنداق را به بازو و یا سینه خود فشار ندهید.
این کار موجب به تغییر وضعیت در نحوه تیراندازي شما خواهد شد.
به طبش قلب و لرزشها دقت کنید.
در هنگام تیراندازي به علت طبش قلب و لرزشهاي طبیعی بدن از دقت تیر تاحد زیادي کاسته میشود.
تیرانداز خوب آن است که درمیان این لرزشها هماهنگی لازم را بین کشیدن ماشه و هدف گیري ایجاد کند ودر
زمانی که شبکه دوربین و یا خط نشان فرضی بر روي هدف قرار میگیرد ،ماشه را کشیده و به هدف شلیک نماید.
حبس نفس نیز به غلط مصطلح شده زیرا بعد از دم واکنش بازدم برای تنفس طبیعی هست چون معمولا بدن واکنش تندی درخارج کردن هوا دارد و بهتره بعد از بازدم و خارج شدن هوا از ششها و آرامش یافتن بدن شلیک انجام گیرد .
براي ایجاد هماهنگی بهتر با تمرین زیاد میتوانید خلاصی کامل ماشه را گرفته تا در زمان لازم از حد اکثر دقت برخوردار باشید.
بهترین مسافت تنظیم براي هر تفنگی اعم از بادي و یا گلوله زنی با تجربه تیرانداز بدست خواهد آمد.
در صورتی که تیرانداز از مهارت کافی برخوردار باشد میتواند تنظیم تفنگ را در مسافتهاي دورتر انجام دهد و با شلیک چند
تیرآزمایشی از میزان سر کردن و یا افت گلوله تفنگ خود آگاهی پیدا کند و باتشخیص درست مسافت با دقت هرچه بیشتر به
هدف تیراندازي کند.
البته توجه نمایید که هر تفنگی را نمیتوانید در مسافتهاي دور تنظیم کنید.
در صورت انجام این کار اوج میانه مسیر شما چنان بالا خواهد بود که در مسافتهاي نزدیک هرگز تیر شما به هدف نخواهد خورد. فعلا Khansariha (256)
واقعا ممنون از علی آقای گل که وقت میذارن و با حوصله و اینجوری مبسوط تجربیاتشون رو سخاوتمندانه در اختیار بقیه قرار میدن Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
سه تا سوال دیگه:
1-حالت درست اینه که به محض اینکه نقطه وسط بعلاوه(اگه نخوایم از میلدات استفاده کنیم) اومد رو هدف شلیک انجام بشه(البته بعد از تمرین کافی به صورتی که هماهنگی لازم بین چشم و دست برای کشیدن ماشه در لحظه مناسب ایجاد شده باشه )، یا وقتی که اومد رو هدف و تونستیم چند لحظه رو هدف ثابت نگهش داریم شلیک کنیم؟

2-یه گروپگیری استاندارد با 5تا شلیک مثلا در فاصله 50 متر تقریبا چقدر طول میکشه؟

3-تراز کردن فقط برای استفاده از میلدات مهمه؟ یعنی اگه از میلدات استفاده نکنیم و فقط نقطه وسط ریتایکل رو بگیریم رو هدف(تو صفرهای اول و دوم) و تو این حالت تفنگ رو مثلا 30 درجه از حالت تراز بچرخونیم، بازم تغییری تو نقطه برخورد تیر ایجاد نمیشه؟
با سلام.
امروز موفق به گرفتن گروپ با والتر 850 تیون شده شدم که عکس گروپ براتون میذارم..
لازم به توضیحه که عکس تفنگ برای خودم نیست و صرفا به جهت زیبا تر شدن پست یه عکس از تو اینترنت انتخاب کردم.

فاصله :دقیقا 30 متر.
تعداد شلیک:10
ساچمه :جی اس بی اگزکت.
حالت:نشسته با ساپورت نسبتا مناسب.

یه توضیح کوچیک راجهع به اون 2 تا شلیکی که یکمی پایین خورده و باعث شده گروپ یه زره باز بشه :من حواسم نبود که فشار کپسول خیلی کم شده و دوستان اطلاع دارند که در اسلحه های رگلاتور دار وقتی فشار خیلی کم بشه افت شلیک ها بسیار محسوس میشه به همین دلیل هم دو شلیک آخر یکم پایین خورد و منم چون حوصله نداشتم که هم اسلحه شارژ کنم و هم دوباره گروپ بگیرم با اجازتون همینه میذارم که بازم خیلی خوبه البته از نظر خودم خخخخخ.
چقدر تعریف کردم Khansariha (226)

ببخشید.
[تصویر: 465_00_73_1.jpg]

[تصویر: IMG_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B3%DB%B0%DB%B7...%DB%B4.jpg]
مرسی ایرکینگ جان عالی بود Khansariha (219)
واقعا پرچم والتر رو بردی بالا Khansariha (256) و حسابی واسه سی زد شاخو شونه کشیدی
آقا جلال خسته نباشیKhansariha (8)
Khansariha (8)Khansariha (8)واقعا عالی بود.
صالح جان من از هاتسان هم توی این تاپیک هم توی تاپیک ای تی 44 گروپ زیاد گذاشتم یکم بیشتر و دقیقتر برسی کنید میبینید.
ممنون داداش پیدا کردم. هر وقت من سوالی داشتم سریع جوابمو دادی خیلی باحالی، میخوامت.Khansariha (8)Khansariha (256)
(2013-07-26 06:31 PM)emperatoor نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واقعا ممنون از علی آقای گل که وقت میذارن و با حوصله و اینجوری مبسوط تجربیاتشون رو سخاوتمندانه در اختیار بقیه قرار میدن Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
سه تا سوال دیگه:
1-حالت درست اینه که به محض اینکه نقطه وسط بعلاوه(اگه نخوایم از میلدات استفاده کنیم) اومد رو هدف شلیک انجام بشه(البته بعد از تمرین کافی به صورتی که هماهنگی لازم بین چشم و دست برای کشیدن ماشه در لحظه مناسب ایجاد شده باشه )، یا وقتی که اومد رو هدف و تونستیم چند لحظه رو هدف ثابت نگهش داریم شلیک کنیم؟

2-یه گروپگیری استاندارد با 5تا شلیک مثلا در فاصله 50 متر تقریبا چقدر طول میکشه؟

3-تراز کردن فقط برای استفاده از میلدات مهمه؟ یعنی اگه از میلدات استفاده نکنیم و فقط نقطه وسط ریتایکل رو بگیریم رو هدف(تو صفرهای اول و دوم) و تو این حالت تفنگ رو مثلا 30 درجه از حالت تراز بچرخونیم، بازم تغییری تو نقطه برخورد تیر ایجاد نمیشه؟
ممنون از لطف و محبت شما دوست عزیزKhansariha (8)
البته سعی میکنم خلاصه بگم که زیاد به تاپیک لطمه نخوره

جواب 1- با اطلاعاتی که من از دوست قدیمی خودم که درحال حاضر نفر سوم پارالمپیک و مربی تیم ملی یکی از کشورهای همسایه نیز بوده و ساعتها سر بعضی نکات تیراندازی با هم صحبت و بحث میکردیم نکاتی را عرض میکنم
برای تارگت و مسابقات بهترین روش ، روش حرکت بعلاوه از بالای هدف میباشد که بشرح زیر توضیح داده خواهد شد.
الف- اول تراز کردن دست و بعلاوه از بالای هدف یا سیبل
ب- حرکت آرام بعلاوه بسمت خال
ج- ترمز کردن و توقف حرکت از موقعی که به لبه خط خال میرسید
د- شلیک موقعی که بعلاوه زیر خال میرسد
البته بعد از تمرین زیاد و ممارست لازم دیگر میتوان در هنگام رسیدن به وسط خال شلیک کرد
توضیح مهم اینکه بخاطر وضعیت فیزیولوژی بدن و سنگینی دست اگر شما از پائین بسمت هدف و خال حرکت را آغاز کنید در لحظه ترمز و توقف روی هدف خود بخود واکنش دست را بسمت عکس و پائین خواهید داشت چیزی شبیه سکته حرکتی دست رو به پائین که کنترل این وضعیت و آرامش آن سخت هست که این روش کاملا غلط و از نظر مربیان این رشته توصیه نمیشودKhansariha (8)
اما این روش برای تیراندازی سالنی و ایستاده هست و چنانچه با تکیه گاه تیراندازی میکنید طبیعتا با تمام جوانب لازم روی مرکز هدف باید تمرکز کنید .

جواب 2- در گروپ گیری استاندارد و تستهای بادی فاصله معمولا ده متر بوده و تعداد شلیک 10 شات هست ولی بعضا دوستان برای قدرت نمائی تفنگ و یا ساچمه و یا بنمایش گذاشتن هردوی اینها به انضمام هنر خودشون بسمت گروپهای دورتر میروند که تا 5 شلیک هم مورد قبول میباشد.
برای زمانهای تیراندازی باید اینطور توضیح بدم که فاصله اصولی برای هرشلیک این هست که بعد از هر شلیک چشم را از روی نشانه روی یا دوربین برداشته و در نقطه دورتر مثلا پای سیبل نگاه را متمرکز کرده و به آرامی چشم را حرکت میدهید تا به زیر پای خود و بعد به سمت دست و تفنگ برسید یعنی مردمک متناسب به مسافت از دور بسمت نزدیک به آرامی تغییر میکند و بعد سر و گونه را روی قنداق برده و دوباره چشم را برای قراول بسمت نشانه روی میبرید (روش مسابقاتی) که این زمان تقریبا بین 10 تا 15 ثانیه بیشتر طول نمیکشد.

جواب 3- تراز کردن برای استفاده از میلدات مهمه و هم برای تراجکتوری و نقطه برخورد .
زیرا عدم تراز نقاط برخورد را بسیار تغییر میده .
برای اینکه درک بهتری از اهمیت تراز تفنگ در هنگام شلیک برای شما حاصل شود با این دموی نمایشی کار کنید (دکمه angle را تغییر جهت دهید ) . فعلا Khansariha (256)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
لینک مرجع