انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: محیط زیست
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام :
دوستان لطف کنید این متن رو تا جاییکه میشه به اشتراک بگذارید تا بره برسه به دست اونی که باید بخونه . بخدا خسته شدم از اینکه هیچ چیزمون سر و سامان نداره تنها دلخوشی مون سالی چند بار کوه و بیابونه که اینم هر کی از راه میرسه یه تئوری فضایی براش میده بیرون :
دمیدن شیپور از سمت گشادش تا کی ...؟؟؟؟؟؟

جناب سرهنگ خیلدار عزیز ، اظهار نظرتان را خواندم و باز هم غمگین تر از قبل و نا امید تر از قبل شدم ولی اینبار
متاسف از اینکه چرا سه سال است که به قانون منع شکار شما و همکارانتان به شدت پایبند بودم و دیگران را نیز با قدرت تشویق به خودداری از شکار و تابعیت بی چون و چرا از تصمیمات سازمانتان میکردم . چرا میگویم سازمانتان ؟ زیرا سازمان شما برای جماعت شکارچی هیچ جایی ندارد و و به غلط این گروه از طبیعت گردان و طبیعت دوستان دشمن میپندارد در حالی که در تمام دنیا جامعه شکارچی –ماهیگیر با سازمان حفظ محیط زیست تعامل دارند ولی شما شمشیررا بسوی این جمع از هموطنان خود نشانه رفته اید . جناب سرهنگ عزیز حوادث اخیر دل تمامی طبیعت دوستان را بدرد آورد ولی از شما گله دارم که چرا در مورد شهادت محیط بانان حقایقی را نادیده میگیرید که از مقام شما بسیار بعید است . کسانی که این دو عزیز را به شهادت رساندند اصلا شکارچی نبودند (که عکسهای منتشره از ایشان در فضای مجازی خود موید این حقیقت است ) در کجای دنیا با مسلسل کلاشنیکف به شکار میروند؟ خصوصا مقامات مسئولی که شهادت ایندو محیط بان را گزارش کرده اند روی این مسئله تاکید داشته اند که گلوله اسلحه کلاشنیکف باعث مرگ ایندو عزیز شده . آیا شما دارنده این نوع سلاح را شکارچی میدانید ؟ اگر جواب مثبت است لطف بفرمایید از چه زمانی شما و همکارانتان این نوع سلاح را برای شکار تایید کرده اید ؟ اگر مسلسل را سلاح شکاری نمیدانید برای چه مرتبا روی شکارچی بودن قاتلین اصرار و تاکید داشته اید ؟ اخبار حاکی از این است که قاتلین از اشرار سابقه دار منطقه بوده اند ولی چرا شما حتی یکبار هم اینرا عنوان نکرده اید اشرار باعث شهادت محیط بانان بوده اند نه شکار چیان !!!! ضمنا در اخبار آمده است که معتمد محلی (همیار محیط زیست ) با تماس تلفنی ایندو شهید را به قتلگاه کشانده است ، چرا شما به این مسئله هیچ اشاره ای نداشته اید ؟آیا هیچ میدانید این شیوه نادرست همیار محیط زیست که بنیان گذاشته اید بد ترین و مخربترین آثار را بوجود آورده که آدم فروشی و بیابان و کوه را ملک طلق خود دانستن کمترین ضرر آن بوده و بجایی رسید که باعث به قتل رسیدن دو عزیز محیط بان گردید ؟
جناب سرهنگ عزیز ، زمانی که داشتتند کرور– کرور سلاحهای غیرمجاز را جمع آوری میکردند ، شما کجا بودید که بگویید میشود به اینها مجوز ورزشی داد نه شکاری ؟ اینرا منی که هیچ جای این سازمان عریض و طویل شما جایی ندارم فهمیدم و در معاونت اسلحه مهمات شهرم اعلام کردم ولی محترمانه به بیرون راهنماییم کردند .....همان موقع اگر خیلی ها اینرا میفهمیدند شاید از خرید تفنگهای چاقاق ترکیه خود داری میکردند و میرفتند پی کارشان .
جناب سرهنگ عزیز اگر بنا باشد جواز حمل به مجوز نگهداری تبدیل شود فکر نمیکنید بازار تفنگ قاچاق خیلی داغتر از گذشته شود و خیلی ها اینبار دو سه تفنگ جنگی در کوه و بیابان داشته باشند و هرکسی را هم ببینند با تیر بزنند ؟ شما این را میخواهید ؟ شما تا بحال به چیزی در زندگی حقیقتا عشق ورزیده اید که میخواهید عشق خیلی از دوستداران قانونمند تفنگ و طبیعت را براحتی از آنها بگیرید و بجایش یک جنگ تمام عیار در کوه و بیابان بسازید ؟ تا به حال قبل از گفتن و ساختن انواع محدودیت و پاک کردن صورت مسدله تا بحال فکر کرده اید اگر ممنوعیت کارساز بود الان دیگر معتاد پیدا نمیشد ؟ آیا ممنوعیت باعث شده تعداد کشته شدگان حوادث جاده ای فقط در 13-14 روز تعطیلات نوروز ، کمتر بشود ؟ آیا بخاطر یک عده متخلف باید میلیونها خانواده را که با رعایت قانون به سلامت به سفر میروند را کلا محروم ساخت؟ فقط چون تخلف وجود دارد ؟؟؟!!!!
جناب سرهنگ عزیز قطعا زمانی که زنده یاد اینانلو در نامه ای هشدار داد که بوی خون میاید و حوادث اینروز ها را کاملا پیش بینی کرده بود شما در سازمان مشغول خدمت بودید دوست دارم بدانم موضع شما در برابر هشدار ان عزیز چه بوده و با توجه به مقام و منصب و اختیاراتی که داشتید ، چکار انجام داده اید ؟ و چرا امروز از دراز کردن دست دوستی و تعامل با قشر شکارچی –ماهیگیر خود داری میورزید ؟اگر رئیس راهنمایی رانندگی بخواهد مانند شما فکر کند باید دستور توقف تمام خودرو ها را بدهد چون نمیتواند جلوی چند تصادف –سرقت –یا انجام جرم با وسیله نقلیه را بگیرد !!!!!!!
شما چرا جلوی معدن کاوی در منطقه حفاظت شده یوز ایرانی را نمیگیرید ؟ چرا جلوی چرای بی حدو اندازه احشام در مراتع را که از چیزی مخربتر است را نمیگیرید ؟ چرا جلوی سد سازی هایی که زمینهای پایین دست را میخشکاند را نمیگیرید؟ چرا نسبت به غارت سفره های زیرزمینی آب حتی در مناطق حفاظت شده بیتفاوت هستید ؟چرا نسبت به دپو زباله در جنگلها –کنار دریا –کنار رودخانه ها بیتفاوت هستید ؟ چرا تخلف همکارانتان را که بعضا تبدیل به گوشت فروش و شکار فروش شده اند را نادیده میگیرید ؟چرا هیچ جا عنوان نمیکنید که اقلا دو برابر شکاربانان ، شکارچی کشته شده اند ؟اینها با چاقوی ضامندار که کشته نشده اند که امروز فریاد همه بلند است که شکاربان حق تیر ندارد !!!!آیا شکاربان دنا که اینانلوی بزرگ تلاش برای رهایی او از اعدام میکرد به یک پسر 22 ساله شلیک نکرده بود که فقط دوربین در دست داشت ؟چرا اینهمه یکطرفه به قاضی میروید فقط برای اینکه ما تریبونی مانند شما نداریم ؟ گفتنی ها بسیار است و حوصله برای شنیدن ، حداقل از طرف شما بزرگان کم .............
جناب سرهنگ عزیز بنده و امثال بنده شما را دوست داریم نگذارید با تصمیم های احساسی و غیر منطقی این تتمه حیات وحش بیرمق از صفحات مملکت بکلی پاک شود اگر شما مطالبی را که در بالا عرض کردم نمیدانید ، پس مقصر هستید برای سوء مدیریت و اگر میدانید و باز اظهار نظر های این چنینی میکنید پس شما قطعا ....................
شیپور را از سر گشادش مینوازید .

شکارچی خسته . تیر1395
من تعجبم از دوستان هست،چرا در شرايط اينچنينى به بحث فنى در مورد فلان تفنگ Khansariha (8)؟ يا. فلان دوربين ميپردازن
البته اين طرح درصورت تصويب هم ،بار اجرايى نخواهد داشت مگر در منطقى كه شكار باشد ،كه اين هم از قبل بوده با عنوان ساختگى شروع به شكار بود،كه ميخوان حالا مثلا قانونيش كنند،اما دوستان محبت كنند يك بار هم شده يك اعتراض منسجم داشته باشند[/font]
جناب كوهنورد من نظرم به چالش حقوقى كشاندن سازمان از طرف علاقمندان است ،
من با اعتراض و تشکیل کمپین ها بر ضد قوانین نابخردانه مسئولان موافقم.البته به شرطی که به جایی برسه و مسئولان تکون بخورن.
وگرنه مثل سایر کمپین ها که یه عده تجمع بیجا و بیخود میکنن جلوی یه نهاد و... و منتظرن بقیه دلشون به حالشون بسوزه فایده نداره.
باید از لحاظ قانونی و سفت و سخت و با پشتوانه وارد شد.
باید با درخواست دادن به نهاد های مختلف ،سعی در تشکیل نهادی مختص به طبیعت گردان و شکارچی ها بشه.
وگرنه با حرف کاری از پیش برده نمیشه.

فرستاده شده از H30-U10ِ من با Tapatalk
کدوم کار در مملکت ما سرو سامان داره که شکار دومیش باشه
دوستان خود آزاری نکنید
من چشمم آب نمیخوره
الان چهل ساله که ما بحران بیکاری بی آبی و.... داریم
دیگه عرضی ندارم فقط اینکه دولت سیاست شکارگاه و قرق گاه خصوصی رو درست انجام بده تمام مشکلات شکارچیا حل میشه
یه مثال: یادتونه ده سال قبل همه موبایل نداشتن
یادتونه سیم کارت چقدر گرون بود به محض وارد شدن بخش خصوصی(ایرانسل تالیا ...) تمام مردم صاحب تلفن همراه شدن. این هم همینه الان خانم ابتکار موضوع شکار در ایران رو قبول کرده من خوندم مصاحبشونو. فقط اینکه یه سه چهار سال دیگه زمان میبره تا شکار گاه خصوصی سرو سامون پیدا کنه
اگه یادتون باشه اوایل که ایرانسل اومد خیلی جاها آنتن نمیداد ولی کم کم با نصب دکل مخابراتی خوب شد
کمی حوصله به خرج بدید بخش خصوصی بیشتر مشکلات رو حل میکنه
البته منظورم این نیست که از پی گیری حق خودتون غافل بشین منظورم اینه که باعث تنش بیشتر نشه
البته اين طرح درصورت تصويب هم ،بار اجرايى نخواهد داشت مگر در منطقى كه شكار باشد ،كه اين هم از قبل بوده با عنوان ساختگى شروع به شكار بود،كه ميخوان حالا مثلا قانونيش كنند،اما دوستان محبت كنند يك بار هم شده يك اعتراض منسجم داشته باشند[/font]
(2016-07-16 10:43 AM)mortezazadeh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب كوهنورد من نظرم به چالش حقوقى كشاندن سازمان از طرف علاقمندان است ،
با سلام :
جناب مرتضی زاده عزیز اگر راهکار مناسبی به نظرتون میرسه بفرمایید . قطعا اعتراض و نشان دادن واکنش ، بی اثر نخواهد بود . متاسفانه جمعیت شکارچی قانونمند ، چنان بی حال و حس و از نفس افتاده اند که دور از جان همه اگر لگد هم به پهلوشان بزنی آخ هم نمیگویند . من حتی جایی دیدم سازمان اعلام کرده بود شکارچیان نماینده انتخاب کنند باهاشون مذاکره کنیم ولی کو انسجام ؟ یه مرد میدون میخواد که بیاد یه سایت یا صفحه تلگرام بزنه برای انسجام جمعیت ماهیگیر و شکارچی و پیگیری حقوقی و .....
من متاسفانه بدلیل پشت سر گذاشتن روز هایی بسیار بد و پر از تنش و استرس در یکی دو سال گذشته دیگر رمقی برایم نمانده ولی با این حال اگر راهی پیدا شود قطعا در این راه تلاش خواهم کرد . Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
پرچم شکارچی و ماهیگیر طبیعت دوست همیشه بالا Khansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)
با سلام اول بايد مجله هاى شكار را مورد سوال قرار داد كه چرا به كسانى أجازه چاپ مطلب ميدهند كه در سايت ديده بان شكار چى تروفه را بيمار روحى ميخواند،دوم از خودمان مايه بگذاريم و يك نهاد مالى قوى داشته باشيم سوم. استفاده از وكلاى حقوق كه با قوانين اشنا هستند وبه چالش حقوقى كشاندن سازمان به نحوى كه در صحبتهايشان ملاحظه بيشترى داشته باشند ،چهارم ايجاد فضايى كه عوام بدانند محيط زيست در سنوات گذشته با ايجادوياحمايت از نهاد هايى مثل اين انجمن هاى مثلا مدافع حيوانات چه جفايى به طبيعت وحيات وحش ايران روا داشته،عزيزان ،سازمان تا بازخورد رفتار مستبدانه خود را از طريق اعتراض مدنى نبيند بد تر از اين خواهد كرد،وقتى جناب تيمورى ميفرمايند ؛ما ديگر پروانه نميدهيم ،يعنى زور، يعنى جفا به تمام كسانى كه در راه اعتلا اين مملكت كوشيدند،يعنى همين هست كه هست،يعنى هر كه نميخواهد يا برود يا همين كه ما ميگوييم،مملكت بى صاحب نيست .كه اين حضرات به واسطه جايگاه ومنصب خود هر ظلمى را روابدارند،اين سألها كه شكار را ممنوع كرد اين بزرگوار چه. تاجى بسر حيات وحش كشور زده اند؟
اينها بگو نه اى از صدور پروانه شكار مى فرمايند كه گويى دعوا بر سرإرث پدر خود را دارند،اگر فردا بدتر از اين از رواساى سازمان ديديم هم تعجب ندارد،به همه عزيزان توصيه مى كنم ابتدابا حقوق و وظايف سازمان اشنا باشند تا بتوانند سازمان محيط زيست را به يك مناظره حقوقى بكشانند،همين بس كه تمام بزرگ ان سازمان كارهاى رياست وأطرافيان ايشان رابسيار اشتباه قلمداد ميكنند،
خبری دردناک...........

ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﺗﺎﯾﻤﺰ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﺑﺎ ﻋﻨﻮﺍﻥ "ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺧﺸﮏﺷﺪ "ﻣﯽ ﻧﻮﯾﺴﺪ ﮐﻪ :

ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﻔﺖ ﻫﺰﺍﺭﺳﺎﻟﻪ ﺗﺎ ۲۰ ﺳﺎﻝ ﺩﯾﮕﺮ ﺍﺯ ﺑﯽ ﺁﺑﯽ ﻭ ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ "ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﺑﺠﺎﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺎﻧﺪ، ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﮔﯿﺎﻩ ﻭ جاندﺍﺭﯼ توان ﺯﻧﺪﮔﯽﺩﺭ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺷﺖ .
ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﮐﻪ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺁﺏ ﻭ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﻣﺤﯿﻂ ﺯﯾﺴﺖ ﺍﺳﺖ، ﺳﻪ ﺷﺮﯾﮏ ﺟﺮﻡ ﺩﺭ ﻧﺎﺑﻮﺩﯼ ﺁﺏ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ " ﻋﻮﺍﻣﻞﻃﺒﯿﻌﯽ" ‏( ﺧﺸﮑﺴﺎﻟﯽ ‏)، "ﺣﮑﻮﻣﺖ " ﻭ "ﻣﺮﺩﻡ " ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﯿﺨﻮﺍﻧﺪ !
ﺟﺮﻡ ﻧﻈﺎﻡ ﻭ ﺩﻭﻟﺘﺶ :
۱ - ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻋﺪﻡ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﯽ، ﻧﺎﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺭﯾﺰﯼ ﺩﺭ
ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﻭ ﺫﺧﯿﺮﻩ ﺳﺎﺯﯼ ﺁﺑﻬﺎﯼ ﮐﺸﻮﺭ؛
۲ - ﺳﯿﺎﺳﺘﻬﺎﯼ ﻧﺎﺩﺭﺳﺖ و ﮐﻢ ﺑﻬﺎ ﺑﻮﺩﻥ ﺁﺏ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ؛
۳ - ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﯼ ﺳﻨﺘﯽ ﻭ ﻏﯿﺮ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﯼ ﻭ ﺑه هدﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺁﺏ ﮐﻪ ﺿﺮﺭ ﺁﻥ ﺑﯿﺶ ﺍﺯ ﺳﻮﺩﺵ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ؛
۴ - ﻧﺎﺑﻮﺩﯼ ﻓﻨﺎﻭﺭﯼ ﺳﻨﺘﯽ ‏( ﮐﺎﺭﯾﺰ/ ﻗﻨﺎﺕ )
ﻭ ﺳﺮﺍﻧﺠﺎﻡ، ﻣﺮدﻡ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺑﺨﺎﻃﺮ ﺑﻬﺮﻩ ﻭﺭﯼ ﻧﺎﺩﺭﺳﺖ ﻭ به هدﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺁﺏ ﻫﺎﯼ ﮐﺸﻮﺭ.
ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻫﺸﺪﺍﺭ ﻣﯿﺪﻫﺪ، ﻫﺮ ﺭﻭﺯﯼ ﮐﻪ ﻣﯿﮕﺬﺭﺩ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﯾﮑﺮﻭﺯ ﺑﻪ ﻣﺮﮒ ﻭ ﻧﯿﺴﺘﯽ ﻧﺰﺩﯾﮑﺘﺮ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺑﺰﻭﺩﯼ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺍﯼ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﮐﺎﺭ ﺁﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺍﺗﺨﺎﺫ ﻧﺸﻮﺩ، ﻭ ﻧﯿﺰ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺯ ﺑﻬﺪﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺁﺏ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﯼ ﻧﮑﻨﻨﺪ، ﻣﺮﮒ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﻔﺖ ﻫﺰﺍﺭﺳﺎﻟﻪ، ﺗﺎ ﺑﯿﺴﺖ ﺳﺎﻝ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﻗﻄﻌﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ .
ﺧﻮﺍﻫﺸﻤﻨﺪﯾﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻣﺮ ﻓﺮﻫﻨﮕﺴﺎﺯﯼ ﺍﯾﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﺷﺘﺮﺍﮎ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ، ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻧﮕﺮﺍﻥ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻭ ﻣﻬﻢ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ ﺷﺎﯾﺪ ﮐﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﺯ ﺑه هدﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺁﺏ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﯼ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﻫﺮ ﮔﺎﻣﯽ، ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﮐﻪ ﮐﻮﭼﮏ ﺑﺎﺷﺪ، ﻫﻨﻮﺯ ﮔﺎﻣﯿﺴﺖ...

فرستاده شده از H30-U10ِ من با Tapatalk
این که میگن ایران ذاتا کشور خشکیه حرفه چرندیه.دلم میخواد زمینای اصفهان زبون در بیاره و بگه که 30 پیش چه برف و بارونایی به خودش دیده.
امان از بی مدیریتی که نمونه اون بردن آب از زاینده رود بود و طبیعت هم انتقام خودش روگرفت.کوچکترین دستکاری تو محیط زیست پس از سال ها ضرر خودش رو نشون میده.

از بس بحث کردیم و به جایی نرسیدیم ترکیدم خدایی بیاین یه کمپینی چیزی درست کنیم هرچند چشمم آب نمیخوره دیگه فایده ندارهKhansariha (367)
درود بر دوستان
در جنوب استان ما( فارس )باغات زیادی بویژه مرکبات وجود داره که در سالهای اخیر به خاطر خشک شدن چشمه ها در دامنه کوهها پرندگانی نظیر تیهو ، کبوتر ، وحتی در مواردی کبک برای نوشیدن آب به این باغات که اغلب در دامنه تپه ماهورها و کوه ها هستند پناه می اوردند بعضی از باغداران به نوعی حامی این پرندگان شده بودند و خود جای بسی امید بود برای ماندگاری این بیچاره ها افسوس که این باغات هم فدای این خشکسالی شدند و تبعات این خشکیدن دامن پرندگان هم گرفت بارها خودم دیدم تیهو ها برحسب عادت برای نوشیدن آب لابلاي درختان مرکبات پرسه میزدند و بر حسب تکرار شرطی شده بودند گویا برنامه آبیاری(آبیاری قطره ای ) باغ رو میدونستند ، وهر گاه وقت آبیاری نبود خبری از اونها هم نبود وجود این درختان و آبیاری قطره ای تعداد اونها رو زیاد کرده بود چون قبلا از چشمه آب میخورند و شکار کشان به راحتی بر سر چشمه ها کومه می ساختن و کشتار میکردن ولی دیگه توی حاشیه باغها این امکان رو ندارن چون هر جا کمین میکردن پرنده ها از جای دیگه آب میخوردن از طرفی از صاحب باغ هم میترسیدن حالا بماند گاهی هم باغداران یکی دوتا برا خودشون شکار میکردن وچه فاجعه ای اکثر باغها در معرض خشکیدن و درختان هم دارند به ذغال تبدیل میشوند برای صادر شدن به دیگر استانها وقتی که بد میاد بد از بدتر هم میاد
لینک مرجع