انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: معرفی سلاح دولول سوار ساخت روسیه (بایــــــــکال)
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2012-04-23 03:19 PM)smmehri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان سلام
من قصد خرید اسلحه دارم فروشنده مجاز شهر ما که خود نیز یک شکارچی است توصیه میکنه که دولول بغل بایکال یا روی هم یلدیز بخرم . خودم از روی هم بهتر خوشم می یاد . آیا روی هم یلدیز ترکیه ( 2320000 تومان ) بهتره یا روی هم بایکال روس ( 2550000 تومان ) یا دولول کنار هم بایکال روس ( 1485000 تومان ). و آیا در کل تفنگهای روی هم بهترند یا بغل . ممنون می شم کامل توضیح دهید Khansariha (8)

سلام دوست عزیز
اگر بایکال رویهم را با این قیمت می دهد، شک نکنید و سریعا اقدام کنید.
درباره فرق دو لول رویهم و بقل، به شما پیشنهاد می کنم که ارسالهای قبلی را از اساتید اینجا بخوانید و نکات خیلی خوبی دارد. تمام ارسالها را بخوانید، در هر ارسال، نکته ای از یک عزیزی است... من خودم همه چیز را اینجا فرا گرفته ام...
اگر هم حال ندارید که بخوانید، بنده من حیث المجموع عرض کنم که اگر با تفنگ آینده خود بیشتر قصد شکار دارید، بغل بخرید. چون زودتر و راحتتر مسلح و فشنگ گذاری می شود. اگر قصد دارید که به ورزشهایی مثل تراپ بپردازید، رویهم بخرید. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که به این معنی نیست که در موارد عکس، جواب نمی گیرید. مثلا با رویهم هم می شود شکار زد و ...
بنده بایکال رویهم دارم و خیلی هم باحاله! خیلی هم خوش استیل تر از بغل است.
با مهر و احترام
(2012-04-23 03:19 PM)smmehri نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان سلام
من قصد خرید اسلحه دارم فروشنده مجاز شهر ما که خود نیز یک شکارچی است توصیه میکنه که دولول بغل بایکال یا روی هم یلدیز بخرم . خودم از روی هم بهتر خوشم می یاد . آیا روی هم یلدیز ترکیه ( 2320000 تومان ) بهتره یا روی هم بایکال روس ( 2550000 تومان ) یا دولول کنار هم بایکال روس ( 1485000 تومان ). و آیا در کل تفنگهای روی هم بهترند یا بغل . ممنون می شم کامل توضیح دهید Khansariha (8)

دوست عزيز بيشتر اوقات انتخابها در ما احساسي و يا سليقه ايي است.بدين صورت شما مي بايستي ابتدا به سليقه خود توجه كنيد .ليكن انتخاب ارجح تر از لحاظ پارامترهاي فني و كاربردي با دولول رويهم بايكال مي باشد .
ممنون از پاسختون
اگه دوستان دیگه هم نظری دارند ممنون میشم بیان کنند
اگر بیشتر برای شکار استفاده میکی فقط بغل بایکال و اگر برای تراپ میخواهی ، حتما سوار بایکال بگیر،اگر توی شهر شما تفنگ سهمیه دولتی پیدا میشه یه خبر هم به ما بده.

در کل به نظر من بغل بایکال نسبت به قیمتی که دارد از همه بهتر است
سلام دوستان
برام یه سوالی پیش اومده راسته که میگن دولول بغل روس نسبت به دولول رویهم روس دور زن تر هست؟
کلا چرا شکارچهای قدیمی دولول بغل رو بیتر میپسندن نسبت به دولول رویهم؟
به جز راحتی در فشنگ گذاری و اختلاف وزن و شکل ظاهری چه فرق دیگه ای هست بین این دو که باعث بشه یکی بر دیگری برتری داشته باشه از نظر فنی و کاربردی؟
اینکه دولول رویهم بیشتر بدرد تراپ میخوره باعث میشه که تو شکار زمینی عملکردش از دولول بغل هم ضعیفتر باشه؟
ممنون میشم از راهنماییتون
باسلام
_نه دوست من،دورزن بودن اسلحه شايد تا زماني كه سلاحها چوك ثابت بودند صحت داشت وليكن در سلاحهاي چوك موبايل اين قضيه كاملا منتفي است!چرا كه به غير از چوك به مواردي چون طول لوله،طول خزانه،نوع فشنگ و ميزان باروت و نوع ود موجود در فشنگ بستگي دارد.
_در كل هر دو مدل اين سلاحها (بايكال)براي كاربري هايي چون تراپ و شكار و حفاظت هاي شخصي طراحي و ساخته شده اند ولي اين تفاوت بين كاربرد اسلحه براي شكار يا ورزش زماني صادق است كه سازنده اعلام نمايد كاربري سلاح شكاريست يا ورزشي!(hunting or sporting)
_بيشتر در زبان انگليسي به اسلحه هاي لول بغل كلاسيك گفته مي شود كه از اين نام بر ميايد در ابتدا اسلحه هاي شكاري تنها بصورت لول كنار هم توليد مي شده اند نه رويهم!نتيجتا سابقه اين سلاح باعث القا بهتر بودن آن نسبت به دو لول رويهم در بين شكارچيان شده است! كما اينكه ممكنه از لحاظ پارامترهاي طراحي مهندسي،سلاحهاي رويهم قابليتهاي بيشتري نسبت به لول بغل داشته باشند.
در خصوص وزن هم با دولول كنار هم هيچ تفاوتي ندارند(باستناد كاتالوگهاي منتشر شده بايكال)ولي اين حالت سبكي وزني كه اكثرا در سلاحهاي لول بغل به شكارچيان دست داده است به دليل مركز ثقل مناسب اسلحه است كه به زبان ساده تر،اگر اسلحه را مانند ترازو فرض كنيم،نيروهاي وزني سمت چپ سلاح نيروهاي وزني سمت راست سلاح را خنثي مي نمايد،پس در اين حالت نيروي وزني كمي به شكارچي وارد مي آيد و ما احساس مي كنيم كه سلاح سبك تر است!
يكي از مزيتهاي بارز دو لول هاي رويهم دقت در تيراندازي هنگام كار با مگسك آن هست. شما اگر توجه كرده باشيد مگسك سلاحهاي لول بغل بين دو لول و سلاحهاي لول رويهم دقيقا وسط لول قراردارد پس به اين دليل است كه سلاح رويهم دراهداف پروازي مزيت دارند و توصيه مي شوند.چرا به هر نقطه ايي كه كاربر اراده كند شليك ميشود ولي در لول بغل ها مي بايست كمي بصورت تجربي عمل كرد كه اين ميزان خطاي مگسك در اسلحه هاي ساچمه زني محسوس نيست چرا كه پراكنش ساچمه قضيه را پوشش ميدهد!!!
و در پايان اينكه براي اهداف پروازي (تراپ و شكار)بيشتر دولول رويهم پيشنهاد شده است!
دوستان سلام
سلام.پیام خصوصی نتونستم بهتون بدم.اگه سهمیه تو شهر شما میدن بی زحمت یه خبری هم به من بده.با تشکر
دوستان همونطور که درپستهای قبلی تاکید کردم ،کلیه سازندگان سلاح برای محصولات خود آپشن های متنوعی را تولید می کنند، عکسهایی از اسلحه دولول رویهم بایکال(IZH-27)که تحت عنوان high grade version در بازار خارج از ایران توزیع و بفروش می رسد را تهیه کردم، همانطور که مشاهده می کنید علاوه بر کیفیت غیر قابل مقایسه آن با مدل معمولی موجود در ایران،این سلاح با دو لول جداگانه که یکی از آنها بلند و دیگری کوتاه است به مشتریان خود ارائه می شود:
[تصویر: 13373567231.jpg]
[تصویر: 13373572001.jpg]
[تصویر: 13373572002.jpg]
[تصویر: 13373572003.jpg]
[تصویر: 13373572004.jpg]
[تصویر: 13373572005.jpg]
[تصویر: 13373574111.jpg]
[تصویر: 13373574761.jpg]
[تصویر: 13373574762.jpg]
[تصویر: 13373574763.jpg]
[تصویر: 13373574774.jpg]
[تصویر: 13373574785.jpg]
واقعا توضیحات کاملیبود ولی این مورد که تفنگ دولول بغل سریعتر مسلح میشه اونم به خاطر اینکه کمتر احتیاج هست که تا بشه و اینکه شنیدم زدن چارپاره با دولولذ بغل بهتر هستش تا دولول رویهم و اگه شد دلیلشو بیان کنید ممنون میشم Khansariha (214)
البته من فکر کنم چهارپاره و اسلاگ زدن با دولول رویهم بهتره نه بغل
البته تو یکی از وبلاگها این مقایسه بین دولول سوار و دولول بغل رو خوندم میزارم تا دوستان هم نظرشون رو بگن:

1- دولول بغل هم :

شات گان های دولول بغل هم ( SXS ) ته پر ( Breech Leading ) کوسه ( hammerless ) را سازندگان معروف انگلیسی همچون Westly Richards ، W.C.Scott ، Holland & Holland ، boss ، Greener ، Purdy در نیمه دوم قرن نوزدهم در بریتانیا به کمال رساندند. این سازندگان صاحب سبک بوده لذا استاندارد های کیفی را نیز وضع نمودند. نوع بغل هم قدیمی ترین نوع دولول ، که در واقع حاصل تکامل دولول سرپر ( Muzzle loading double shotguns ) دولول ته پر چخماقی ( Exposed hammer ) و سپس دولول ته پر کوسه می باشند. از این نوع به عنوان کادیلاک شات گان های دنیا و در جایی دیگر به عنوان ملکه شات گان ها از نظر زیبایی و ظرافت نام برده شده که هیچ طرح دیگری تاکنون از این نظر تا این حد رضایت بخش نبوده است.

نقاط قوت :

از طراحی و ساخت ساده تری برخوردار است. با کمی تا کردن لوله می توان فشنگ گذاری کرد که این قابلیت می تواند سرعت فشنگ گذاری را بالا ببرد. در گیج 12 بطور متوسط حدود 300 گرم سبک تر از انواع O/U هستند. در انواع معروف انگلیسی ارزانتر از O/U هستند. سیستم چکاننده ساختار متقارنی دارد لذا استهلاک اجزا چکاننده دو لوله نیز همزمان است. تعمیرات آن نیز راحت تر از تیپ O/U است.

نقاط ضعف :

به هنگام بستن و قفل شدن لوله ها به دلیل کمتر بودن سطوح مهار شونده در دراز مدت ، احتمال لقی لوله ها و استهلاک اجزا قفل شونده بیشتر از انواع O/U است. زیرا اگر محور طولی اسلحه را به عنوان یک بردار در نظر بگیریم ، لوله ها در طرفین این محور قرار گرفته اند. هنگام شلیک ، تنش جانبی وارده در محل قفل شدن ته لوله ( Breech ) به اجزا قفل کننده ، باعث این آسیب تدریجی می گردد. البته بعضی از سازندگان معتبر همچون Purdy و Merkel جهت اجتناب از این مشکل در طرفین پیشانی جنگی ( Breech stand ) گیره های جانبی ( Sideclips ) قرار داده اند تا مانع از حرکات جانبی لوله به هنگام شلیک شود.

در مدل SXS ، کارخانه HK&Faharm در قسمت زیرین جان لوله ( chamber ) هر یک از لوله ها دو عدد آویز قفلی طراحی شده که جمعا 4 عدد آویز توسط دو پین زیرین دو زبانه ای قفل شده و از حرکت جانبی هنگام شلیک جلوگیری می کند.

2- دولول رویهم ( O/U ) :

این تیپ توسط جان موزز براونینگ در قرن بیستم با سیستم چکاننده لاک معرفی و عمومیت پیدا کرد. در حال حاضر نیز کارخانه براونینگ پس از برتای ایتالیا دومین تولید کننده بزرگ انواع رویهم می باشد. سازندگان اروپایی انواع سایدلاک O/U را نیز تولید می کنند.

در پنجاه سال اخیر بیشتر عناوین قهرمانی و جوایز در مسابقات تراپ و اسکیت با مدل های O/U کسب شده تا مدل های دیگر شات گان ، لذا علیرغم داشتن ظاهری نه چندان زیبا ( در مقایسه با SXS ) امروزه بیشترین فروش را در میان تفنگهای دولول جهان دارد.

نقاط قوت :

امکان نشانه گیری بهتر به دلیل داشتن یک سطح صاف نشانه روی در این نوع محل استقرار ته لوله ها و پیشانی جنگی ارتفاع بیشتری دارد و علاوه بر اینکه جان لوله پایینی روی کف می نشیند. دو جان لوله رویهم از طرفین نیز توسط قسمت فلزی جلویی چکاننده ( Action bars ) کاملا مهار شده است. در اینها بر خلاف SXS تنش جانبی نیز وجود ندارد. به هنگام بسته شدن ، لوله ها از طرفین قفل می شود.

لذا مجموعه این خصوصیات یکپارچگی و قدرت بیشتری را در سطوح قفل شونده ایجاد کرده و دوام سلاح را نیز افزایش می دهد کما اینکه جهت شلیک تک گلوله ( Slug ) توصیه می شود که ترجیحا از تفنگ تک لول یا دولول رویهم استفاده شود.

فشنگ کش نیز در این نوع دارای دو محور متقارن در طرفین است و با قوس یا کمان بیشتری از لبه فشنگ درگیر شده و قدرت و تعادل بیشتری نسبت به فشنگ کش SXS دارد.

نقاط ضعف :

بدلیل داشتن دو عدد میل چهار وجهی ( rib ) یکی بین دو لوله و دیگری روی لوله فوقانی و طراحی خاص قسمت قفل شونده لوله ها ، سنگین تر از انواع SXS هستند. برای فشنگ گذاری بایستی بیشتر تا شوند تا به توان در لوله زیرین نیز فشنگ گذاری کرد در انواع معروف انگلیسی گرانتر از SXS هستند بهنگام چکاندن ماشه ، چخماق لوله زیرین قوس کمتری را جهت ضربه زدن به سوزن طی می کند لذا در صورت ضعیف شدن فنر های دو چخماق ابتدا لوله زیرین مشکل عدم شلیک ( misfiring ) پیدا می کند.
لینک مرجع