انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: معرفی سلاح دولول سوار ساخت روسیه (بایــــــــکال)
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
به هر حال مقداری از گاز باروت رو قبل از خروج ساچمه خارج میکنه و تاثیر به سمت کم کردن برد وقدرت داره اما مقدارش حساب و کتاب داره که بنذه با عرض پوزش بلد نیستم
به نظر من دو ماشه واسه شکار بهتره با اینکه خودم تک ماشه دارم.یه دلیل خوب:فرض کن شما رفتی شکار و مثلا اسلحه با دو نوع فشنگ مختلف پر شده که اگر حیوون کوچیک دیدی در جا با 5 بزنی اگر بزرگ بود با 1.جایی هم رفتی که ممکن هست هر چیزی گیر بیاد واسه خودم خیلی پیش اومده حالا سوال اینجاست که بر فرض انتخاب ماشه کدوم رو میخوای اول بگذاری ... هنگام دیدن شکار هم که وقت تعویض نداری....اما دو ماشه اینجوری نیست .واسه خودم پیش اومده که تو جنگل کنار رودخونه میرفتم یه لول چهار پاره واسه گراز و یه لول فشنگ 3 واسه اردک .گراز رو ترجیح دادم اما حواسم به ضامن ماشه بود که اگر.حالا.یه وقت...بگذریم من باشم دو ماشه .اما تو ایران باید ببینی چی گیرت میاد
(2013-03-06 06:56 PM)eagla نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2013-03-06 08:11 AM)mahammaham نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2013-03-06 06:13 AM)eagla نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان عزیز
سه سوال داشتم:
1- آیا سلاح دولول سوار بایکال تک ماشه که امکان انتخاب لول هم داشته باشه موجود هست؟
2- نظرتون درباره مدل MP-27EM-1C که سر لولش شعله پوش داره چیه و آیا سلاح خوبی برای شکار هست؟ و در مقایسه با MP-27 M که ساده هست کدوم بهتره؟
3- بایکال 2 ماشه بهتره یا تک ماشه بدون بدون انتخاب لول؟
ممنون
[تصویر: 0_value_2859_207.jpg]

[تصویر: 0_value_2857_205.jpg]

سلام
دوست من منظورتون از شعله پوش سوراخ های روی لول هست؟ البته اصطلاحا به این لوله ها پورت شده میگن، و فک میکنم ببرای استفاده شکار زیاد کاربرد نداشته باشه و بیشتر تو ورزشی کمک میکنه برای شلیک د‌وم سر لوله زیاد منحرف نشه،
دوستان این مدل سلاح ها رو تو بازار دیدن؟

ممنون
می خواستم بدونم که این سوراخها در شکار تأثیری روی برد و قدرت ساچمه میذاره یا نه؟
بله تعداد خیلی خیلی محدود از این مدل در بازار هست.

اجتمال اینکه رو قدرت و سرعت تاثیر داشته باشه بعیده! تغریبا انتهای لوله تعبیه میشه،پس نباید اثر داشته باشه، ولی ظاهرا روی حرکت رو به بالای سلاح خیلی اثر داره، فعلا که بیشتر یه کار تزیینی حساب میشه تا اینکه اثر ثابت شده تی داشته باشه( تو نت اینطور میگن)
برای شکار دو ماشه بهتره،همونطور که دوستمون توضیح داد
صرف نظر از اينكه تك ماشه با كيفيت شايد از دو ماشه بي كيفيت ضريب اطمينان بالاتري داشته باشد عموما شكارچيان قديمي تفنگ دو ماشه را 2 تفنگ حساب مي كنند اگر يه ماشه خراب شد ماشه بعدي شانس يك شليك را به شكارچي مي دهد و اگر دقت كرده باشيد تفنگ هاي گلوله زن كه براي شكار هاي خطرناك مثل شير و بوفالو دولول بغل و دو ماشه هستند
تفاوت قدرت در سلاح هايي كه انتهاي لول آنها سوراخ كاري شده است بسيار ناچيز است چرا كه مثلا اگر طول لول 76 باشد و در 6 سانتي متري لول سوراخ كاري شده باشد باز هم قدرت آن از لول 70 بيشتر مي باشد چرا كه باز هم گاز باروت به تمامي جهات فشار وارد مي كند درصدي از آن از سوراخ ها خارج شده و درصدي هم به ود فشار مي آورد و ود در فاصله قبل از سوراخ ها شتاب و سرعت لازم را به دست آورده است
علت اين سوراخ كاري ها فكر كنم 2 چيز باشد:
1-همان طور كه در شكل پيداست سوراخ ها در نيمه بالايي لوله ها ايجاد شده اند و عكس العمل نيروي گاز خارج شده رو پايين است و از جهش سر لول به بالا جلوگيري مي كند
2-تخليه مقداري از گاز پشت ود كه هنگام خروج ود از لوله گاز پشت سرش باعث حركت آشوبي شده و ود را از بالانس محوري خارج مي كند
(2013-03-06 08:18 PM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به هر حال مقداری از گاز باروت رو قبل از خروج ساچمه خارج میکنه و تاثیر به سمت کم کردن برد وقدرت داره اما مقدارش حساب و کتاب داره که بنذه با عرض پوزش بلد نیستم
به نظر من دو ماشه واسه شکار بهتره با اینکه خودم تک ماشه دارم.یه دلیل خوب:فرض کن شما رفتی شکار و مثلا اسلحه با دو نوع فشنگ مختلف پر شده که اگر حیوون کوچیک دیدی در جا با 5 بزنی اگر بزرگ بود با 1.جایی هم رفتی که ممکن هست هر چیزی گیر بیاد واسه خودم خیلی پیش اومده حالا سوال اینجاست که بر فرض انتخاب ماشه کدوم رو میخوای اول بگذاری ... هنگام دیدن شکار هم که وقت تعویض نداری....اما دو ماشه اینجوری نیست .واسه خودم پیش اومده که تو جنگل کنار رودخونه میرفتم یه لول چهار پاره واسه گراز و یه لول فشنگ 3 واسه اردک .گراز رو ترجیح دادم اما حواسم به ضامن ماشه بود که اگر.حالا.یه وقت...بگذریم من باشم دو ماشه .اما تو ایران باید ببینی چی گیرت میاد

ممنون
البته به نقل از wildlife عزیز احتمالا باید انتخاب لول داشته باشه که اگه اینجوری باشه عالی هست. البته خودم هنوز اسلحه رو ندیدم که این روش رو چک کنم. فقط مشخصاتش رو گرفتم.
ممنون از توضیحتون رضا جان
ولی سری جدید سلاح ها بخصوص اسلحه های ورزشی اکثرا لوله های پورت شده دارن که از نظر کارایی و زیبایی خیلی خوب شدن، حتی تو اینترنت مراکزی رو دیدم که لول معمولی رو پورت میکنن،
کسی از دوستان مدلی رو با این لول دیده؟ این بایکال تو بازار هست؟ برونینگ سری جدید هم همه لول های ورزشی اکثرا سوراخ دارن
دوستان، کسی فایل PDF دفترچه راهنمای مدل MP-27EM-1C رو داره؟
سلام و ارادت خدمت اساتید بزرگوار
در مورد این مدل خاص از بایکال MP-27 که اشاره شد و وجه تمایز آن هم سوراخ های نزدیک به انتهای لوله هستن به چند تا نکته فقط به عنوان جمع بندی مطلب اشاره میکنم. چون اصل مطلب رو دوست گرامی جناب rezajf‏ اشاره فرمودند.
1.‏ این لوله ها به نام ported barrels‏ معروف هستن و فقط هم مختص شات گان نیستن. از خیلی سال قبل در مورد مزایا و معایبش صحبت میشه و موافقان انجام این تغییر که بهش barrel porting‏ میگن بیشتر کسانی هستن که کاربری اسپورت با شات گان ها دارن و همچنین ارگانهای امنیتی که از مدل های تاکتیکال شات گان های دستکش استفاده میکنن. این لوله ها هم ممکنه به صورت فابریک از کارخونه روی سلاح باشه و هم میشه توسط تعمیرکاران سلاح این تغییر رو ایجاد کرد.
2.‏ هنوز هم به صورت عملی در مورد مزایای این نوع لوله ها بین تراپ زن های حرفه ای اختلاف نظر وجود داره و همه موافق این کار نیستن.
3.‏ مهمترین مزیت اشاره شدهء این لوله ها کاهش barrel climb‏ یا همون حرکت رو به بالای سر لوله در لحظهء شلیکه، که انتظار میره در این لوله ها هم تیر اول دقیق تر باشه و هم به دلیل کاهش انحراف مسیر حرکت لوله در پیشگیری، پس تیر هم سریعتر و دقیق تر انجام بگیره. این مزیت در نتیجهء اعمال نیروی رو به پایین بر سر لوله توسط نیروی عکس العمل گاز باروتی هست که از سوراخ ها خارج میشن و به همین دلیل هست که سوراخ ها رو در سطح بالایی لوله تعبیه می کنن.
4.‏ مزیت دیگهء این لوله ها از نظر تئوریک کاهش لگد هست که اون هم به دلیل کم شدن حجم گازی هست که از دهانهء لوله خارج میشه.
5.‏ یک مزیت دیگه که باز هم بیشتر کاربرد اسپورت و تاکتیکال داره، ایجاد یک پترن باز در شلیک هست که علت اون هم کم شدن ناگهانی سرعت ود در نزدیکی دهانهء لوله و جدا شدن سریعتر اون از ساچمه ها و عدم همراهی در مسافت زیاد با اونها هست.
6.‏ این لوله ها تأثیر منفی بر سرعت پرتابه ندارن، چون ساچمه ها در کمتر از 60 سانت اول لوله به حد اکثر سرعتشون میرسن و حتی در مورد باروت های فشنگ های مخصوص تراپ که تندسوز تر هستند این سرعت در طول کمتری از لوله به دست میاد.
7.‏ یکی از معایب این لوله ها که بیشتر برای شکارچی ها اهمیت داره افزایش قابل توجه صدای شلیک برای تیرانداز و افرادی هست که در کنار اون قرار دارن.
8.‏ ایراد دیگر این لوله ها برای شکارچیانی هست که در شب به شکار میرن (تو ایران این شکار ممنوع هست) و اون اینه که در تاریکی شب که مردمک های چشم جهت تطابق با تاریکی و ایجاد دید بهتر کاملا گشاد شده هستن، بعد از هر شلیک در نتیجهء شعله ای که از طریق این سوراخ ها مستقیم در برابر دید قرار میگیره مردمک ها تنگ شده و برای چند ثانیه دید به شدت مختل می شه.

نهایتا این که به شخصه هیچ تجربه ای با این تفنگ ها ندارم و حتی تا حالا از نزدیک هم ندیدمشون و همهء اینایی که گفتم صرفا دانسته های تئوریک در مورد این لوله ها بود و نه بیشتر.

ارادتمند همهء بزرگواران
(2013-03-07 01:30 PM)tirdad نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام و ارادت خدمت اساتید بزرگوار
در مورد این مدل خاص از بایکال MP-27 که اشاره شد و وجه تمایز آن هم سوراخ های نزدیک به انتهای لوله هستن به چند تا نکته فقط به عنوان جمع بندی مطلب اشاره میکنم. چون اصل مطلب رو دوست گرامی جناب rezajf‏ اشاره فرمودند.
1.‏ این لوله ها به نام ported barrels‏ معروف هستن و فقط هم مختص شات گان نیستن. از خیلی سال قبل در مورد مزایا و معایبش صحبت میشه و موافقان انجام این تغییر که بهش barrel porting‏ میگن بیشتر کسانی هستن که کاربری اسپورت با شات گان ها دارن و همچنین ارگانهای امنیتی که از مدل های تاکتیکال شات گان های دستکش استفاده میکنن. این لوله ها هم ممکنه به صورت فابریک از کارخونه روی سلاح باشه و هم میشه توسط تعمیرکاران سلاح این تغییر رو ایجاد کرد.
2.‏ هنوز هم به صورت عملی در مورد مزایای این نوع لوله ها بین تراپ زن های حرفه ای اختلاف نظر وجود داره و همه موافق این کار نیستن.
3.‏ مهمترین مزیت اشاره شدهء این لوله ها کاهش barrel climb‏ یا همون حرکت رو به بالای سر لوله در لحظهء شلیکه، که انتظار میره در این لوله ها هم تیر اول دقیق تر باشه و هم به دلیل کاهش انحراف مسیر حرکت لوله در پیشگیری، پس تیر هم سریعتر و دقیق تر انجام بگیره. این مزیت در نتیجهء اعمال نیروی رو به پایین بر سر لوله توسط نیروی عکس العمل گاز باروتی هست که از سوراخ ها خارج میشن و به همین دلیل هست که سوراخ ها رو در سطح بالایی لوله تعبیه می کنن.
4.‏ مزیت دیگهء این لوله ها از نظر تئوریک کاهش لگد هست که اون هم به دلیل کم شدن حجم گازی هست که از دهانهء لوله خارج میشه.
5.‏ یک مزیت دیگه که باز هم بیشتر کاربرد اسپورت و تاکتیکال داره، ایجاد یک پترن باز در شلیک هست که علت اون هم کم شدن ناگهانی سرعت ود در نزدیکی دهانهء لوله و جدا شدن سریعتر اون از ساچمه ها و عدم همراهی در مسافت زیاد با اونها هست.
6.‏ این لوله ها تأثیر منفی بر سرعت پرتابه ندارن، چون ساچمه ها در کمتر از 60 سانت اول لوله به حد اکثر سرعتشون میرسن و حتی در مورد باروت های فشنگ های مخصوص تراپ که تندسوز تر هستند این سرعت در طول کمتری از لوله به دست میاد.
7.‏ یکی از معایب این لوله ها که بیشتر برای شکارچی ها اهمیت داره افزایش قابل توجه صدای شلیک برای تیرانداز و افرادی هست که در کنار اون قرار دارن.
8.‏ ایراد دیگر این لوله ها برای شکارچیانی هست که در شب به شکار میرن (تو ایران این شکار ممنوع هست) و اون اینه که در تاریکی شب که مردمک های چشم جهت تطابق با تاریکی و ایجاد دید بهتر کاملا گشاد شده هستن، بعد از هر شلیک در نتیجهء شعله ای که از طریق این سوراخ ها مستقیم در برابر دید قرار میگیره مردمک ها تنگ شده و برای چند ثانیه دید به شدت مختل می شه.

نهایتا این که به شخصه هیچ تجربه ای با این تفنگ ها ندارم و حتی تا حالا از نزدیک هم ندیدمشون و همهء اینایی که گفتم صرفا دانسته های تئوریک در مورد این لوله ها بود و نه بیشتر.

ارادتمند همهء بزرگواران

سپاس و تشکر فراوان بابت اطلاعات بسیار مفیدی که ارائه فرمودید.
حالا این بایکال تو ایران وارد شده؟ البته سری جدید یلدیز هم پورت شده لول هاشون ظاهرا!
اگر از قیمت بایکال اطلاعی دارید ممنون میشم به ما هم بگید
البته مدل دولول جدید بایکال mp233 هست که چند تغییر با دولولهای روی هم قدیمیتر داره که عکسشو میزارم.یکیش هم همین سوراخهای روی لول هست و دیگری بچه قنداق . مگسک سر لول هم فسفری شده و پلهای روی لول هم فرق کرده همچنین یک فرق جالب اینکه باز کردن خیلی آسان ماشه تفنگ حتی برای افراد مبتدی جهت تمیز کردن و روغنکاری سیستم ماشه که در دو نوع دوماشه و تک ماشه تولید میشه.
[attachment=760]اینهم عکس
لینک مرجع