انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار کبک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
به نظر من امسال کبکها از سالهای قبل زودتر جفت گیری تخم گذاری شروع کردند اینو احساس نکردیدKhansariha (8)
(2016-03-25 04:11 PM)sab نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظر من امسال کبکها از سالهای قبل زودتر جفت گیری تخم گذاری شروع کردند اینو احساس نکردیدKhansariha (8)
بله من با شما موافق هستم و تو منطقه مااز نیمه اسفند شروع کردند به جفت گیری.
کبک هامعمولا سالی یک مرتبه جفت گیری میکنن.تولید مثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد.کبک‌ها تک همسر هستند و در فصل جفت گیری در اواخر اسفندماه کبک‌های نر برای جلب توجه کبک‌های ماده دم خود را به حالت چتر باز کرده در حالی که کمی بال‌های خود را انداخته و سر خود را کج نگه داشته‌اند درجلوی کبک ماده حرکت می‌کنند و کبک ماده نیز با مشاهده این رفتار، نسبت به کبک نر رفتاری محبت آمیز نشان می‌دهد همچنین جفت گیری به این صورت است که کبک نر آواز های بلندی میخونه و شروع به نمایش دادن جلوی پرنده ماده میکنه به این صورت که بالهاشو پایین می اندازه و میرقصه و پرنده ماده هم انتخاب خودش رو میکنه.یه چیز جالب اینجاست که کبکهای نر سر جفت گیری با کبک ماده با هم دعوا میکنن و یکی تسلیم و دیگری پیروز میشه و آماده جفت گیری با کبک ماده میشه.
کبک ها معمولا 5 الی 21 تخم میزارند و به مدت 24 روز روی تخم ها میخوابن که بستگی به مکان جغرافیایی و شرایط زندگی کبک داره . در این فصل جوجه کشی در طبیعت نر ها سعی میکننند تا تخم ها رو از بین ببرند تا دوباره با ماده جفت گیری کنند برای همین ماده ها در جایی دور از چشم نرها زیر سنگ ها یا بوته ها و سوراخ درختها تخم میکنند و مواد سازنده آشیانه کبکها خیلی ساده است که از برگها و علفهای نازک و شاخ و برگ درختان درست میشود.
[تصویر: ITPNews-com-tokhm-kabk-n01-1-.jpg]
من تیر ماه هم تیهو ها رو دیدم که تخم در لانه داشتند . ولی خیلی مواظب باشید بخصوص کبک و100 البته تیهو ها اگر دست انسان به تخم ها ش بخوره دیگه پرنده روش نمی خوابه به گویش ما قهر می کنند و لانه رو ترک می کنه این رفتار بیشتر در تیهو دیده می شه . البته این تجربه شخصیم است وهیچ منبعی نداره .هیچ گاه تخم پرنده کبک وتیهو رو در بیابان لمس نکنید کبکی که 13 تخم داره برای فصل شکار بعدی عالی میشه
(2016-03-25 08:01 PM)romin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من تیر ماه هم تیهو ها رو دیدم که تخم در لانه داشتند . ولی خیلی مواظب باشید بخصوص کبک و100 البته تیهو ها اگر دست انسان به تخم ها ش بخوره دیگه پرنده روش نمی خوابه به گویش ما قهر می کنند و لانه رو ترک می کنه این رفتار بیشتر در تیهو دیده می شه . البته این تجربه شخصیم است وهیچ منبعی نداره .هیچ گاه تخم پرنده کبک وتیهو رو در بیابان لمس نکنید کبکی که 13 تخم داره برای فصل شکار بعدی عالی میشه
احسنت دوست گرامی.
به جز کبک و تیهو پرنده های دیگه ای هم هستند مثل چکاوک(گنجشک کاکلی) و این موضوع که شما فرمودید کاملا حقیقت داره و صحیحه و جای تشکر داره از شما که چنین موضوعی را بیان کردید.
وقتی دست بزنی به لانه و تخمها. بو میگیرند و معمولا دیگه نمیان به سمت لانه. در فصل بهار و تابستان تا میتونید رعایت کنید و کاری به کارشان نداشته باشید.
هفته پیش داشتم ای تی رو تنظیم میکردم. دم غروب بود و وسایل رو تو ماشین گذاشتم که برگردم که دو تا تیهو از رو سنگها پریدند و اونطرف نشستند. یه لحظه وسوسه شدم بزنم ساچمه هم گذاشتم ولی دلم نیامد . دیدم دیگه جفت شدند و دنبال تولید مثل هستند تفنگ رو غلاف کردم و برگشتم خانه. از اینکه نزدمش حس خوبی داشتم

فرستاده شده از GT-I9300Iِ من با Tapatalk
(2016-03-25 07:51 PM)mohsen7043 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2016-03-25 04:11 PM)sab نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کبک هامعمولا سالی یک مرتبه جفت گیری میکنن.تولید مثل از اواخر فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد.کبک‌ها تک همسر هستند و در فصل جفت گیری در اواخر اسفندماه کبک‌های نر برای جلب توجه کبک‌های ماده دم خود را به حالت چتر باز کرده در حالی که کمی بال‌های خود را انداخته و سر خود را کج نگه داشته‌اند درجلوی کبک ماده حرکت می‌کنند و کبک ماده نیز با مشاهده این رفتار، نسبت به کبک نر رفتاری محبت آمیز نشان می‌دهد همچنین جفت گیری به این صورت است که کبک نر آواز های بلندی میخونه و شروع به نمایش دادن جلوی پرنده ماده میکنه به این صورت که بالهاشو پایین می اندازه و میرقصه و پرنده ماده هم انتخاب خودش رو میکنه.یه چیز جالب اینجاست که کبکهای نر سر جفت گیری با کبک ماده با هم دعوا میکنن و یکی تسلیم و دیگری پیروز میشه و آماده جفت گیری با کبک ماده میشه.
کبک ها معمولا 5 الی 21 تخم میزارند و به مدت 24 روز روی تخم ها میخوابن که بستگی به مکان جغرافیایی و شرایط زندگی کبک داره . در این فصل جوجه کشی در طبیعت نر ها سعی میکننند تا تخم ها رو از بین ببرند تا دوباره با ماده جفت گیری کنند برای همین ماده ها در جایی دور از چشم نرها زیر سنگ ها یا بوته ها و سوراخ درختها تخم میکنند و مواد سازنده آشیانه کبکها خیلی ساده است که از برگها و علفهای نازک و شاخ و برگ درختان درست میشود.

سلام دوست عزیز ممنون از اطلاعات خوب شما .
فقط در مورد بالا که فرمودید کبکهای نر تخمهای ماده را از بین میبرند مطمئن هستید ؟؟؟
من برام سوال که در فصل زادآوری فقط کبک ماده روی تخم میخابه یا جنس نر هم کمکش میکنه
(2016-03-26 06:59 AM)aghajoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2016-03-25 07:51 PM)mohsen7043 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام دوست عزیز ممنون از اطلاعات خوب شما .
فقط در مورد بالا که فرمودید کبکهای نر تخمهای ماده را از بین میبرند مطمئن هستید ؟؟؟
من برام سوال که در فصل زادآوری فقط کبک ماده روی تخم میخابه یا جنس نر هم کمکش میکنه
سلام به شما آقاجون گلKhansariha (8)
به طور کلی کبکهای نر تخمها را از بین نمی برند فقط محدود به اوایل زمان جفت گیری هست که کبک های نر بسیار مست میشوند و با کبکهای نر سر ماده ها دعوا میکنن و میل زیادی برای جفت گیری دارند و اونا خوب میدونن زمانی که کبک ماده تخم میزاره دیگه به کبک نر اجازه دسترسی واسه جفت گیری نمیده و اگه چنین اتفاقی بیفته برابر میشه با تخم گذاری مجدد کبک ماده که دیگه نمیتونه روی تخمها که سری اول گذاشته بخوابه و ازشون نگهداری کنه و تخم ها از بین میروند به خاطر همین ماده ها جایی را به دور از چشم نرها واسه تخم گذاری آماده میکنند (علاوه براین برای در امان بودن از دید پرندگان شکاری و مارها در جای امن تخم گذاری میکنند) و بعد از تخم گذاری و گذشت حدود ۲ روز از خوابیدن بر روی تخم ها کبک نر هم که میدونه دیگه جفتش تمایلی به جفت گیری نداره دیگه کاری به تخمها نداره و بعضی اوقات که کبک ماده میخواد برا غذا خوردن لانه را ترک کنه کبک نر به صورت موقت تا بازگشت کبک ماده بر روی تخم ها میخوابه و از اونا نگه داری میکنه. حالا شاید یه سوال پیش بیاد و اون اینکه چرا کبک نر برای جفت گیری بیشتر سراغ کبک های ماده دیگر نمیرود؟ خب جواب واضحه چون کبک فقط یک جفت پیدا میکند و حداقل تا بزرگ شدن جوجه ها کنار کبک ماده زندگی میکنه و ممکنه بعد از یه مدت جدا بشه و برای خودش جفت پیدا کنه و شیوه زندگی کبک های نر به گونه ای نیست که بعد از جفت گیری از کبک ماده جدا بشن و معمولا کبک ماده روی تخم میخوابد و کبک نر هم بعضی از مواقع بر روی تخم ها میخوابد.
با سلام. بهتره که تو این فصل اصلا طرف پرنده نرین و اگرم دیدین جایی پریدن راه خودتون کج کنید و زود فاصله بگیرین تا مزاحمشون نشین. خدای نکرده ممکنه باعث از بین رفتن تخمها بشه انسان. زدن یکبک یا تیهو شاید مساوی بشه با از بین رفتن بیست عدد پرنده. نه وجدان قبول میکنه نه خدارو خوش میاد.
سلام
دوستان به مطلب مهمی اشاره نمودید. واقعا جای تشکر دارد. متاسفانه عده ای یا ناآگاهانه یا از روی عمد تخم ها را از لانه ها برمی دارند. این کار بین چوپان ها مرسوم است. در منطقه ما یک آفت جدید هم اضافه شده. متاسفانه چندسالی است که گرازها به کوه های ما امده اند و تعدادشان هم مرتب زیاد می شود. همانطور که میدانید گراز همه چیزخوار است و بویایی بسیار قوی دارد. پس هرچیزی که روی زمین باشد از شرش در امان نیست. تخم و جوجه و بچه جانوران دیگر را می خورد و نابود میکند. ای کاش سازمان حفاظت از محیط زیست به جای ممنوع کردن شکار همه چیز اندکی کارشناسانه عمل می کرد و وضعیت حیات وحش را عمیقتر بررسی می کرد. بعضی گونه ها واقعا مضر و قوی هستند و اگر کنترل نشوند گونه های ضعیفتر را منقرض می کنند. در منطقه ما تعداد کلاغ زاغی و کلاغ ابلق و گراز بسیار زیاد شده. به حدی که دیگر گونه ها را تا حد زیادی به نابودی کشانده است. مثلا قمری به ندرت دیده می شود. بلدرچین و تیهو بسیار کم شده و کبک هم تعریفی ندارد. تخریب زیستگاه و تصاحب چشمه ها توسط عشایر هم روی جمعیت کبک تاثیر منفی شدید دارد.
موفق باشید
[تصویر: DSC02999.jpg]
(2016-03-27 10:33 AM)aghashekar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دوستان به مطلب مهمی اشاره نمودید. واقعا جای تشکر دارد. متاسفانه عده ای یا ناآگاهانه یا از روی عمد تخم ها را از لانه ها برمی دارند. این کار بین چوپان ها مرسوم است. در منطقه ما یک آفت جدید هم اضافه شده. متاسفانه چندسالی است که گرازها به کوه های ما امده اند و تعدادشان هم مرتب زیاد می شود. همانطور که میدانید گراز همه چیزخوار است و بویایی بسیار قوی دارد. پس هرچیزی که روی زمین باشد از شرش در امان نیست. تخم و جوجه و بچه جانوران دیگر را می خورد و نابود میکند. ای کاش سازمان حفاظت از محیط زیست به جای ممنوع کردن شکار همه چیز اندکی کارشناسانه عمل می کرد و وضعیت حیات وحش را عمیقتر بررسی می کرد. بعضی گونه ها واقعا مضر و قوی هستند و اگر کنترل نشوند گونه های ضعیفتر را منقرض می کنند. در منطقه ما تعداد کلاغ زاغی و کلاغ ابلق و گراز بسیار زیاد شده. به حدی که دیگر گونه ها را تا حد زیادی به نابودی کشانده است. مثلا قمری به ندرت دیده می شود. بلدرچین و تیهو بسیار کم شده و کبک هم تعریفی ندارد. تخریب زیستگاه و تصاحب چشمه ها توسط عشایر هم روی جمعیت کبک تاثیر منفی شدید دارد.
موفق باشید
[تصویر: DSC02999.jpg]
سلام دوست خوبمKhansariha (8)
توضیحات بسیار خوب و قانع کننده ای دادی که حرف خود بنده هست. به نظر من باید عشایر هم کنترل کرد که اگه دقت کنین عشایر نسبت به سایر افراد بیشتر کبکها و سایر حیوانات مثل قوچ کوهی را در میان راه شکار میکنن و تغذیه میکنن خود بنده یه مدت با عشایر بودم که میرفتن توی کوه که موسیر جمع کنن و سر راه تخم های کبک را جمع میکردن و داخل کیسه میگذاشتن طوری که در هر نوبت جمع آوری موسیر حدود ۵۰ تخم کبک جمع آوری میکردن و آنها را به صورت آپز در می آوردن و میخوردن!!! دیگه ظلم چقدر؟!!! از این بالاتر؟!!! تازه این که گفتم خوب خوبش بود یه چیزایی ازشون دیدم که واقعا ناراحت کنندست و موقع کوچ کردن به حیوانات وحشی آسیب جدی میرسونن و عین خیالشون نیست که فصل شکار کی هست!!! ازکبوتر، کبک و.... گرفته تا قوچ کوهی ریشه اونا را در میارن. باید دولت یه فکری به حال این موضوع بکنه چون هم تفنگ تو دس و بال عشایر خیلی زیاد هست حالا چه با جواز و چه بی جواز . متاسفانه دولت کاری به کار عشایر ندارد و هیچ نظارتی روش نداره. امیدوارم مسئولین بیشتر حواسشون را جمع کنن...
لینک مرجع