انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار کبک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2014-09-23 08:11 PM)mik نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-09-23 05:43 PM)rezakabk نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
اینم داف یا همون تله ی من برای شکار کبک؛البته این خیلی خیلی سادشه،پیشرفته ترشم دارم که عکسشو بعدا میذارم
با سلام
ببخشید میشه یک خورده در مورد مکانیزم عملکردش توضیح بدید؟

سلام
کلا دام یا به زبان محلی ما دافهایی که به این صورتی که تو عکس میبینین ساخته میشن چه ساده و چه پیسرفته ترش مکانیزم عملشون کاملا شبیه به هم هستش به این صورت که یه نخ نسبتا قطور و محکم در اندازه های مختلف که بستگی به حوصله سازندش داره انتخاب میشه که این نخ میشه محور اصلی دام؛بعداز اون تعداد زیادی نخ محکم و البته خیلی ظریفتر که دارای استتار خوبی باشه در اندازه های برابر انتخاب میشه و یه سر این نخها به نخ قطور و اصلی وسر دیگشون به صورت آزادو خاص که مخصوص ساخت تله هست گره زده میشه،به صورتی که تقریبا هرکدوم از این نخهای فرعی به شکل یه حلقه درمیان؛تا اینجا کار ساخت تموم شده و نوبت پهن کردن یا همون کاشتن تله میرسه که اونم بسته به سلیقه به شکلهای مختلف و با رعایت کامل استتار تو جاهای مورد نظر پهن میشه که من خودم به صورت ستاره ای تله هامو پهن میکنم؛وقتی هم که تله پهن شد پرنده موقع حرکت روی اون داخل حلقه ها گیر میکنه ویا به عبارت دیگه حلقه ها دور پا،گردن وحتی بالهاش گره میخورن و پرنده شکار میشهKhansariha (8)
البته ساخت تله به این آسونی نیست و به حوصله و ظرافت خیلی خیلی زیادی نیاز داره که از حوصله خیلیا خارجه؛و این تله هایی که عکسشو گذاشتم ساده ترین نوعش هست که برای ساخت همین دوتا 6 ساعت وقت گذاشتم،تو مدلهای پیشرفته تر برای ساخت حلقه ها از نخهای بسیار ظریفتری استفاده میشه و برای هر حلقه روی نخ محور یه میخ به صورت مجزا قرار داده میشه که کار ساختو خیلی خیلی مشکل میکنه؛بعضیا هم مثل پسرخاله بنده چندتا نخ بسیار ظریف و نازکو دورهم میپیچند وبرای ساخت حلقه استفاده میکنند که دراین صورت امکان فرار پرنده از تله تقریبا صفره و در پیشرفته ترین حالت برای ساخت تله از دم اسب استفاده میشه که من این نوع تله رو فقط دست یکی از آشناهای دور از نزدیک دیدم و هنوز نتونستم امتحانش کنم؛میگن حلقه های این نوع تله به سمت پای کبک خم میشن که گمون کنم به دلیل الکتریسیته ساکن باشه
ببخشید طولانی شد خواستم واسه علاقه مندا کامل باشه
سلام
ما به این تله {کیکم} میگیم (تو گیلان) که میشه ازش از گنجشک تا مرغابی رو شکار کرد بسته به سایز حلقه ای که درست میکنید داره ولی این روش خیلی خطر ناکه و توصیه نمیشه از این لحاظ که اگه شما به موقع سر شکار نرسید احتمال خفه شدن حیوان در صورتی که حلقه به دور گردنش بره صد در صده و گوشت شکار حرام میشه این تله زمانی توصیه میشه که شما امکانش رو داشته باشید که هر نیم ساعت به تله سر بزنید راستی قدیم این تله رو از دم اسب درست میکردن
Khansariha (8)
این نوع تله توی منطقه ما بهش روند میگن
جالبه بدونید که این نوع تله در سایزهای بزرگ و برای حیوانات بزرگی مثل خرس و گراز، گوزن هم استفاده میشه که به جای نخ از سیم و کابلهای فلزی استفاده میشه
این تله های سیمی مسیبتا اقا مسیبت
جند وقت پیش تو سیاههکل یه پلنگ تو تله سیمی که بزا گراز گداشته بودن گیر کرد و مرد
صد حیف
[align=justify]
صد هزار حیف
گیریم که گراز میگرفت به جای پلنگ ، ولی آیا این انصافه؟ حیوان باید اینقد دست و پا بزنه، خودشو زخمی بکنه و کم کم جون بده کل شب رو
(2014-09-24 11:22 PM)rkh.hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
ما به این تله {کیکم} میگیم (تو گیلان) که میشه ازش از گنجشک تا مرغابی رو شکار کرد بسته به سایز حلقه ای که درست میکنید داره ولی این روش خیلی خطر ناکه و توصیه نمیشه از این لحاظ که اگه شما به موقع سر شکار نرسید احتمال خفه شدن حیوان در صورتی که حلقه به دور گردنش بره صد در صده و گوشت شکار حرام میشه این تله زمانی توصیه میشه که شما امکانش رو داشته باشید که هر نیم ساعت به تله سر بزنید راستی قدیم این تله رو از دم اسب درست میکردن
Khansariha (8)

سلام دوست عزیز
درمورد خفه شدن شکار اگه موقع ریختن طعمه ای که برای جذب پرنده به سمت تله استفاده میشه،طعمه (که برای کبک. معمولا گندم هست) رو روی تله نریزیم و اطراف تله رو طعمه گذاری کنیم
احتمال خفه شدن پرنده از بین میره
باتشکر
سلام. من هفته گذشته برای شب گذرانی رفتیم سر یه چشمه و با اینکه دولول داشتم فقط با وایرخ 80 یکی زدم و از توی چادر هم زدم. روی پنجره چادر یه سوراخ درست کردم و لول بادی دادم بیرون و از فاصله 25 متری زدم توی سینش و افتاد شاید اگر نیم ساعت صبر میکردم دسته های دیگه هم میرسیدن ولی کمین فقط یکی باید زد و بس. خدایی همین یکی خیلی حال میده امتحان کنید. ببخشید فصل هم نیست دیگه
(2014-09-26 08:34 PM)karbakhsh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام. من هفته گذشته برای شب گذرانی رفتیم سر یه چشمه و با اینکه دولول داشتم فقط با وایرخ 80 یکی زدم و از توی چادر هم زدم. روی پنجره چادر یه سوراخ درست کردم و لول بادی دادم بیرون و از فاصله 25 متری زدم توی سینش و افتاد شاید اگر نیم ساعت صبر میکردم دسته های دیگه هم میرسیدن ولی کمین فقط یکی باید زد و بس. خدایی همین یکی خیلی حال میده امتحان کنید. ببخشید فصل هم نیست دیگه

سلام دوست عزیز
شما چادرو استتار کردی یا نه؟کبکا از چادر نترسیدن؟
باسلام
یه نکته کوچیک با توجه به تجربیاتم میگم،امیدوارم به درد دوستان بخوره
وقتی بعد اصابت تیر به کبک نتونستین مکان دقیق کبکو پیدا کنین و گمش کردین تو همون منطقه ای که پرنده گم شده دنبال اثرات خون بگردین نه خود کبک چون تو این مواقع کبک قبل از تلف شدن سعی میکنه خودشو تو جاهایی مثل زیر سگها وبوته ها مخفی کنه و همچنین استتار کبک با محیط هم بسیار قویه و با توجه به تجربه ای که داشتم اثرات خون پرنده خیلی زودتر شمارو به شکارتون میرسونه Khansariha (48)
یاعلی
اگر پرنده بعد از تیر خوردن فریز شد که شد (تاز در بعضی موارد هم با اینکه فریز شده هم باید کلی دور خودت و اون بچرخی تا پیداش کنی) اما اگه فریز نشد کار خیلی سخت میشه و اگر زیاد کاری نباشه اونجا نمیمونه و خیلی چریکی از این بوته به اون بوته از شما دور میشه و شما هم همینجور اونجا باید دور خودت بچرخی

من خودم زیاد برام پیش اومده و معمولا شکارهایی رو که از فاصله دور میزنم رو به سختی پیدا میکنم چون تا رسیدن بهش نمیشه ازش چشم بر نداشت و اگر پرنده هنوز زنده باشه بدون اینکه ببینیدش از اون ناحیه میره و حالا بیا و این همه بوته و سنگ و سوراخ رو بگرد

بعضی وقتا هم شده که زدم اما گمش کردم و وقتی منصرف شدم از گشتن و به حرکتم ادامه دادم جلوتر و یا مثلا روی تپه بعدی دیدمش

خون از پرنده زیاد رو زمین نمیریزه در عوض محل دقیق سقوط رو با پرهای ریخته میشه فهمید.
لینک مرجع