انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار کبک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام
دوست عزیز این کلیپ اولا فصل بهار وجفت گیریه وطرف داره از مستی کبکها سو استفاده میکنه واین درست نیست
شکار با استفاده از صدای پرنده کار درستی هست یا نه ؛من حرفی نمیزنم. ولی شکار با گشت زدن و دنبال کردن و توپر زدن اخر شکاره و بس
دوست عزیز من تو این فصل اصلان چنیین کاری نمیکنم این هم تو یک سایت دیدم گفتم دوستان هم ببینند
(2016-01-03 10:59 AM)karbakhsh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من 7,0 تراپ و 7 دستپرم زدم ولی بسیار کار نا مطمین هسته و احتمال افتادن کبک کمه مخصوصا در زمان فعلی که پرها کاملا درشت و سفته.
نمره ۶با فشنگ ۲۸گرمی بره کبک عالیه

hossin
سلام دوستان من به شخصه براى کپک از ۵ استفاده ميکنم به نظر بنده با نمره بالاتر ريسکه واحتمال زخمى شدن واز دست رفتن شکار زياده باز نظر اساتيد چى باشه
به نظرم در حالت عادی شماره ۵ خوبه. ولی اگر هوا خیلی سرد و کبکها از فاصله دورتر بپرند شماره ۴ خوبه. البته اول فصل شکار که هوا گرمه و کبکه هنوز تیری نشدند و از نزدیک میپرند ۶ هم خوبه و جواب میده

فرستاده شده از GT-I9300Iِ من با Tapatalk
سلام
دوستان عزیز
باید ببینیم کدام ساچمه با اسلحه ما و شرایط شکارمان بهترین جواب را می دهد. پس بهتر است چند شماره فشنگ همراهمان داشته باشیم. این که به دوستانمان یک شماره خاص را توصیه کنیم فقط جنبه پیشنهاد دارد. مثلا برای کبک شماره سه تا پنج خوب است. چنین توصیه ای فقط محدوده آزمایش را کوچک می کند و شخص می تواند زودتر به نتیجه برسد وگرنه من هم با شماره هفت زیاد کبک زده ام ولی باید ببینیم از چه فاصله و در چه دما و چه فصلی بوده. تازه کبکش هم مهم است. مثلا جوجه های یک ساله در پاییز خیلی بدن نرمی دارند و از دور با یک ساچمه زمینگیر می شوند ولی من کبک نر کهنسالی را دو بار با تیر زدم تا زمینگیر شد و بعدا دیدم روی پایش شکستگی ساچمه های قدیمی دارد. بنابراین دوستانی که دنبال جواب دقیق هستند باید بعد از بالا بردن آگاهی هایشان خود امتحان کنند. این بهترین راه است. اگر شناخت کافی از تفنگتان دارید که هیچ ولی اگر تفنگتان جدید است یا تجربه خودتان کم است (البته جسارت به اساتید نباشد) حتما قبل از شکار از تفنگ و فشنگی که می خواهید استفاده کنید پترن بگیرید تا مشخص شود ساچمه هایتان به کجا برخورد می کند. هنگام شلیک عجله نکنید. بگذارید هم کبک به فاصله مناسب و حالت پرواز یکنواخت برسد و هم هیجان خودتان کنترل شود. در هوازنی وقتی کبک پرید به سمتش باایستید و وقتی پاها فیکس شد و کاملا به سمتش قرار گرفتید و نشانه رفتید با چرخیدن کبک کمر را بچرخانید و بالاتنه را فیکس نگه دارید. چرخاندن تفنگ و دست ها اشتباه است. در واقع باید تفنگ در امتداد صورت و دید شما ثابت باشد. برای شروع بهترین روش این است که از پشت سر مگسک را به طرف پرنده ببرید و با آن حرکت دهید و وقتی مگسک به جلو شکار رسید و به اندازه مناسب از شکار جلوتر رفت ماشه را در حالی که هنوز دارید حرکت را ادامه می دهید بفشارید. مقدار فاصله بستگی به سرعت و جهت و فاصله پرنده دارد. اوایل سعی کنید اصولی یاد بگیرید و بعد ملکه ذهنتان می شود. حتی می توانید بروید سراغ روش سریعتر. یعنی با تخمین نقطه برخورد مستقیم به آنجا شلیک کنید و دیگر نیاز به دنبال کردن نداشته باشید.
فقط یک خواهش دارم. هنر شکارچی این است که خودش را به نزدیک شکار و فاصله مناسب برساند. پس لطفا به هر پرنده ای که از دور پرید تیراندازی نکنید. در فاصله زیاد ساچمه ها خیلی پخش می شوند و به احتمال زیاد تعدادی ساچمه با انرژی کم به پرنده می خورند و بدون اینکه شما متوجه شوید پرنده زخمی می شود و می رود. این کار باعث می شود هم پرنده زجر زیادی بکشد و هم شما از شکارش محروم شوید. همیشه یادمان باشد فردایی هم هست. پس برای فردایمان هم نگه داریم.
خوب ببخشید بحث طولانی می شود و از حوصله خارج.
موفق باشید
ساچمه های مناسب برای کبک و تیهو از 3 تا 7 هستند.برای تفنگهای جمع زن در فواصل نزدیک از ساچمه های ریزیعنی از 7 به پایین استفاده میشه تا محدوده ی پخش ساچمه ها زیاد بشه که ساچمه از بغل هدف رد نشوند وامکان اصابت به هدف بیشتر بشه.ولی در فاصل دور بخاطر وزن کم زودتر انرژی شون از دست میدن.در نتیجه برد موثر این ساچمه های ریز کم است.ولی ساچمه های درشت تر برای فواصل دور و در تفنگهای پخش زن بیشتر مورد استفاد قرار میگیره.تست انتخاب ساچمه رو روی اهداف ثابت انجام دهید.اهداف پروازی ممکنه در خط تیر شما قرار نداشته باشن این نکته بر میگرده به مهارت شما تو هوازنی
سلام
دوستان به نظرم از پنج به بالا برای کبک دیگه خیلی ریز میشه من خودم تک نخجیر دارم که تفنگ جمع زنیه با نمره پنج سهمیه پنج امسال(عقاب) روی زمین زدم به یه کبکه توی دو بود فقط دیدم کل گله پرید این نپرید بعد از کلی گشتن دیدم زیر یک بوته قایم شده وقتی گرفتمش همه جاشو چک کردم سالم سالم بود گفتم شاید فکر کرده من نمی بینمش نپریده رفته زیر بوته احتمال دادم زخمی شده از طرفی هم دلم نمیومد سرش رو ببرم خلاصه برداشتمش همراهم وقتی رسیدم خونه دیدم راه نمی تونه بره در صورتی که وقتی گرفتمش توی دستم نمی تونستم نگهش دارم بعدش دقیق تر نگاه کردم دیدم بالای یکی از پاهاش زخمی شده بالاخره حلالش کردم شاید باورتون نشه ولی سه تا ساچمه خورده بود یکی در قسمت ران یکی کتف و یکی هم شکم با این حال شاید نزدیک ده ساعت سر پا بود به نظرم با این اوضاع فشنگ های ایرانی و وضعیت کبک هاش که از پنجاه متری می پرن حداکثر 5 من خودم هم اغلب اوقات 4 استفاده می کنم و جواب گرفتم هم زمین و هم هوا یک تیر شلیک شده و یک کبک سالم یا فریز شده بهتر از یک تیر شلیک شده و یه کبک زخمیه که دست من و شما بهش نمیرسه و خودش هم چند روز بعد تلف میشه...
دمتون گرم. گفتها عالیه و استادانه. بزرگ خودم mik از زجر ندادن پرنده گفتن که حتما رعایت کنید تا برکت شکارتونم بیشتر بشه. در کشیدن ماشه حرص نزنید که هم فشنگ و هم شکار و هم اعصابتون از دست میره. بهترین کار همونطور که استاد خوبم گفتن گرفتن پترن درست و حسابیه تا از عمل کرد فشنگهاتون و تفنگتون با خبر بشین. تا یه تیر نخورد فشنگ خودتون عوض نکنید که فلانی میگفت با 6بزن بیشتر ساچمه داره یا برعکس. همه خطا میزنن. حوصله کنید. بهترین ساچمه برا من و تفنگ خودم؛5 پایین و 4 بالا حالا در مدت گذران فصل از اولش تا اخرش کمکی تغییر میدم. یا علی
لینک مرجع