انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار کبک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2011-08-01 06:21 PM)david نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ساعت 5 صبح تا6 بیشتر میتوانید در انجا کبک ببینید

مرسی david جانKhansariha (8)
دوستان سلام

اول بگم بنده ارادت بسیار به این پرنده دارم و اونها هم از بنده بیزارند

خوب دوستان و بزرگان همه تجربه های خود را به یکدیگر منتقل کردند اما شکار این پرنده قوانین اصلی دارد که باید اجرا تا موفق باشید

این حیوان یا کبک کوه است یا کبک منطقه پست

اولا کبک یک حیوان اجتماعی خاص است و گروهی زندگی میکند و مسافت پرواز کمی دارد و بوی شکار چی را نمیگیرد در عوض بینای زیاد و شنوای بسیار زیاد دارد و دارای دویدن بسیار زیاد اما با مسافت کم و در اخر دارای استتار و این نکته را خوب بلد است و تا حدودی کنجکاو

دوستان همیشه کبکها به دو دسته تقسیم میشوند یا مهاجرند یا کبک بومی ان منطقه هستند و همیشه جاهای که این سه رکن باهم وجود داشته باشند کبک بومی انجا هست و این سه رکن تپه و کشته منظور زمین کشتکاری و اب در کنار هم بارها در روستاهای که این سه رکن را دارند همیشه کبک دیدید

اما کبک مهاجر منظور این نیست که از کشور یا قاره دیگر میایند منظور اینه که از یک منطقه خاصی که یکی از این سه رکن را نداشته باشد می ایند و دباره بر میگردند

توضیح اینکه مثلا جای رفتید که کشته ندارد ولی اب و تپه داردکبکها از یک منطقه دیگه برای چریدن به این منطقه میایند و شما باید زمان ان را بدانید تا با انها برخورد کنید و دوباره به محل خود برمیگردند

پرواز این حیوان هم بستگی به منطقه ان دارد اگر کوه باشد پر بلند و اگر پست باشد پر کوتاه و برای لانه و جوجه همیشه میان یک جاز بزرگ در جای که غیر قابل دسترسی در بالای تپه بلند یا کوه کم ارتفاع چون کوه بلندو رو به افتاب تا اول صبح افتاب بگیرندو یک نوع کبک دیگری دارد به نام کبک دری و شکار ان ممنوع و دو یا سه برابر این کبک معمولی است و هیچ وقت پایین نمیاید و همیشه از سرچشمه ها برای اب استفاده میکند و اگر شکار کوه برای چهار پا بروید این نوع را میبینید

اینها شناخت مختصری از این حیوان بود ولی برای شکار این حیوان اول باید تمامی خصوصیات این حیوان را شناخت بعد برای شکار اقدام کرد و اگر از روی اصولش باشد با صبر نتیجه خوبی به همراه ولی برای شکار این پرنده باید تیر نداز ماهر و خوبی در هوا باشید چون کبک را تاکید میکنم شکار چی میزند نه تفنگ و فشنگ

قابل توجه کسانیکه در مناطق کو هستانی و دارای برف زندگی میکنند قیامت و داد گاه این حیوان را یک شکار چی در برف میتواند بگیرد به چند دلیل

اول استتار ان نابود بعد بدلیل برف نمیتواند بدود بعد از شیب که اصلا بالا نمیرود پر ان کوتاه بدلیل نسیم روی برف سرد است رد پای ان را به خوبی میتوان دنبال کرد و اگر زخمی باشد از روی خون یا بدلیل وزن زیاد خود یک رد پای ان عمیق و یک رد پای ان کم عمق و در اخر اگر زیاد بترسد سر خود را در برف فرو میکند

ادامه در تایپیک بعد

مخلص استادان و سروران Khansariha (8)
با سلام
دوست عزيز از قديم گفتن مار هم سر آب خوردن آدمو نمي زنه ، شما پيشنهاد ميدي كه كبك ها را موقع آب خوردن بزنيم ، به نظر من اين روش براي ايران كه ما فقط از طبيعت بهره برداري ميكنيم و هيچگونه كمكي به بازسازي اون نميكنيم بسيار ناجوانمردانه هستش .
اگر چند نفر در مناطق مختلف اين كار را ادامه بدن كه بعد از مدتي كبكي باقي نمي مونه .
با تشكر
(2011-08-21 09:14 AM)fazelliankamal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
دوست عزيز از قديم گفتن مار هم سر آب خوردن آدمو نمي زنه ، شما پيشنهاد ميدي كه كبك ها را موقع آب خوردن بزنيم ، به نظر من اين روش براي ايران كه ما فقط از طبيعت بهره برداري ميكنيم و هيچگونه كمكي به بازسازي اون نميكنيم بسيار ناجوانمردانه هستش .
اگر چند نفر در مناطق مختلف اين كار را ادامه بدن كه بعد از مدتي كبكي باقي نمي مونه .
با تشكر

دوست عزيز
ضمن تشكر از دغدغه فكري كه بابت حفظ گونه هاي مختلف زيستي داريد بايد خاطر نشان كنم كه موارد مطروحه فقط روشهاي شكار اين پرنده است و همه دوستان بخوبي به اين مساله واقف هستند كه هيج موجودي را نبايد موقع آب خوردن شكار كرد و از دوستان هم كسي اين كارو انجام نخواد داد
خوب دوستان شکار کبک کوه

همیشه کبکها اول صبح رو به افتاب هستند تا گرم شوند و بعد از افتاب سراغ اب میایند هیچ وقت سراغ کبکهای کوه های بلند نروید و دنبال کبکهای کوه های کمری و صخره ای هم نروید به این دلیل که شما هنر کنید یک یا دو تا میزنید و دنبال انها رفتن جز انرژِِی و وقت تلف کردن نیست

دنبال کبکی باشید که در کوه کوچک و تپه زندگی میکند و دسته انها در انجا است

بیشتر کبک در دامنه و دره های بسیار کوچک که تپه ها را به م وصل میکند و رو به بالا بیشتر حرکت کنید یعنی موازی دامنه و پایین نیایید

بهترین حالت یکی از پایین و یکی در دامنه و یکی هم در بالای تپه حرکت کند و ان کسی که بالا هست باید ان ور تپه را هر 20 متر یک سنگ بیاندازد تا کبکها بپرند و این حالت برای کبک که شما بالای سرش هستید بهترین حالت پرواز است چون در شیب بهترین پر را دارد

همیشه جاز های بلند و خارهای سبز تر و جای که زرشک وحشی و بوته های درمنه در انجا هست محل مناسب کبک است

خوب کبک را پیدا و گروه انها فرار کرد همیشه یادتان باشد این حیوان پس از اولین پرواز رو به بالای شیب میرود و به با لای تپه ها و موافق جریان باد

مثال گروهی را دیدید و چند تا زدید و بقیه فرار و پشت تپه ای رفتند و شما همیشه ان ور تپه را نمیبینید ولی اگر باتجربه باشید میتوانید انها را پیدا کنید از تپه بالا و رو به راست یا چپ هر کدام که شیب رو به بالا است بروید و موافق جریان باد هم باشد و انها را پیدا کردید اگر دانه دانه بلند شوند چه بهتر و اگر دسته بلند شود باز همین کار رابرای پیدا کردن و فرقش این است که پر دوم بخاطر ترس و خستگی مسافتش کمتر است

البته مبحث تو پر زدن تکنیک خاص خودشو داره که بنده انرا بیان نمیکنم

البته بهترین زمان کبک که کند میشود بعداز اب خوردن است چون سنگین و نرم میپرد

همیشه باغهای که در دامنه و ابتدای کوه هستند اول انها را بگردید بنده همیشه سر اب نمیروم به دلایل شخصی و از پرده هم بدم میاد و بهترین حالت جوانمردانه شکار این حیوان را در پرواز میدانم

سعی کنید کبکها را با نقشه بدام بیاندازید مثلا طوری تنظیم کنید که از شیب بلا بروند و شما پشت سر انها باشید و از بالای سر هم یکی باشد

همیشه یک دسته دارای کبک نر بزرگی است که موقع پرواز و احساس خطر صدای بلند خاصی دارد که همه را خبر میکند و بنده همیشه در گروهی که پیدا میکنم دنبال ان هستم

اگر دسته کبکی از جلوی شما بلند شد یکی را در نظر و تیر در وسط انها نزنید سنگ چینهای باغ های که دور تا دور انه با سنگهای کف رودخانه احاطه شده اند محل خوبی برای کبکها است و از این طور جای خوشش میاید

اگر گله گوسفندی را بالای تپه دیدید دیگر انجا را نگردید چون کبکها از چوپان ترسیده و فرار کرده اند

روی تپه ها جای خواب انها همیشه چا له های کوچکی است و کبکب برای خواب ان را با پا میکند و از خاک وسط ان میتوانید بفهمید که مال کی است اگر کمی گرم و خاک تازه و مرطوب خیلی کم باشد میتوان فهمید که کبکها در نز دیکی هستند

اما در صدای کبک و پیدا کردن انها صبح اول وقت صدای انها را نه پخش کنید و نه صدای انها را با دهان در بیارید چون دسته انها از هم نپاشیده و همگی کنار هم هستند این مال موقعی است که تیر به انها زدید و پخش شده اند و با صدا همدیگر را پیدا میکنند

یک تجربه دیگر معمولا در این تپه ها کلاغ و کلاغ های پا قرمز دیدید که روی تپه هستند بدانید که کبکها هم هستند چون هم زیستی خوبی دارند و ان منطقه هیچ کس نیامده

ادامه در تایپیک بعد Khansariha (8)Khansariha (8)
اما کبک دشت یا یک منطقه ای که دارای تپه و کوه نیست

این منطقه دارای وسعت دید زیادی است پس یک شکارچی باید در انتخاب ساچمه مورد نظر دقت لازم را داشته و در شلیک کردن عجله نباید کرد

این کبک که در این منطقه است از دور بلند شده و در پر دوم لابلای بوته ها و جاز ها خوابیده باید حتما با صبر و حوصله و با ارامی دنبال ان گشت و ممکن است چند بار ان جای که انها پس از تیر اندازی رفتن یا تیر اول انجا را بگردید و بلند نشوند توجه داشته باشید از دراوردن صدای کبک خود داری کنید باعث پریدن تمام انها میشوند شما برای شکر خوب باید بیصرو صدا و فقط پای خود را به زمین کشیده تا از صدای پای شما کبکی که نزدیک پای شما است بپرد و از صدای تیر کبکهای دیگر بلند نشوند

و همیشه در این منطقه کبکها برای فرار به جای میروند که شیب داشته و رو به بالا باشد

بهترین روش شکار انها روش خطی است یعنی چند شکارچی در 20 متری هم در یک خط این منطقه را رو به جلو بگردند ولی در تیر اندازی باید نهایت دقت شود تا به هم اسیKhansariha (8)Khansariha (8)بی وارد نشود
(2011-05-28 10:14 AM)sohrab30 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بر پدر مادر این حیون لعنت که پدر من یکیو در اورده من اگه روزی 50 تا کفتر چاهی بزنم اسون تر از زدن یه کبک هست خیلی شکارش سخخته من که از کتو کول افتادم بیشرف مثل جت میمونه! از کبکا متنفرم دلم میخواد همشونو بکشم بخورم جونور تخسیه!Khansariha (367)Khansariha (290)Khansariha (98)

سلام بر شکارچی بی حوصله شکار چی باید مثل پلنگ باشه . میدونی چرا چون برای شکار کردن حتی بالای 4 ساعت بیحرکت میشینه. موفق باشی شکارچی
درسته داداش ولی بعضی جاها هم باید مثل قرقی و یوز باشی واگرنه فرصت از دست میرود Khansariha (8)
سلام من بوشهرم و تو کوههای اطرافمون کبک زیاد پیدا میشه معمولا صبح زود برای آب خوردن میان ولی باید دقت کنی که تو رو قبل از این که آب بخورن نبینن والا دیگه پیداشون نمیشه پس باید زود تر از اونا استتار کنی
عصرها هم کنار جاده دیده میشن من تا حالا با تفنگ زیاد زدم (دو لول)ولی با تفنگ بادی دیانا 35 هم چند بار کبک و طیهو شکارکردم
با این که پرنده بزرگی هست ولی خیلی دردسست هست یعنی زود از پا درمیاد
من خودم بیشتر با داییم برای گرفتن اونها به کوه میریم اول یه روز میریم و دام رو آماده میکنیم بعد از چنروز میریم و براشون منتظر میمونم چون روزهای اول میترسن و آب نمیخورن باید بعد از چند روز بری تا به آب عادت کنن
ولی من شنیده بودم کبک پرهاش خیلی زیاده و تیر با بادی زیر 20ژول به سختی نفوذ داره!
لینک مرجع