انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار کبک
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام
دوستان هنگامی که یک گله کبک پراکنده می شوند مثلا هنگامی که به آن ها تیر اندازی می کنید چگونه می توان دوباره آن ها را پیدا کرد و گله آن ها را جمع کرد و به طرف خود کشاند؟
(2013-11-16 05:29 PM)mik نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
دوستان هنگامی که یک گله کبک پراکنده می شوند مثلا هنگامی که به آن ها تیر اندازی می کنید چگونه می توان دوباره آن ها را پیدا کرد و گله آن ها را جمع کرد و به طرف خود کشاند؟

سلام خدمت همه دوستان عزیز
و جنابmik Khansariha (8)
در ارتباط با این مورد من تجربه بسیار اندک خودمو میگم و بالطبع هر منطقه و حیواناتش خصوصیات خاص خودشو داره که اساتید عزیز کمک به تکمیل پاسخ شما دوست عزیز رو خواهند کرد.
وقتی به گله کبک تیراندازی میشه بسته به اینکه کجا قرار گرفتین حالت های مختلفی هست(در مناطق کوهستانی) اگه شما بالاتر هستید این یه مزیت هست حتی در امتداد ولی موقعی که گله به سمت های مختلف و بالا پراکنده شدن به هیچ وجه نمیشه اونا رو من و شما جمع کنیم معمولا در این مواقع پس از تیر اول کبک ها تعدادی پرواز تعدادی فرار بدون پرواز و تعدادی هم اصطلاحا خفت میکنن و معمولا در درجه اول شما روی این مورد حساب کنید کبک ها از اختفا خوششون میاد و شما به سمت جایی که گله رو دیدین و تیر انداختین برین و هر لحظه منتظر باشین گاهی از زیر پای ادم فرار میکنن که خودم بارها و بارها این مورد رو دیدم و اینجا دیگه فرز بودن شماست که نتیجه میده و در این مواقع سرو صدا و انداختن سنگ در سراشیبی ها بسیار خوبه.....و تمرکزتون روی یکی باشه اونو که زدین اگه فریز شد که خوب اگه نه حتما تیر دوم رو بزنین سپس سراغ بعدی برین و الا همون اولی رو هم حتی در صورت شکار ممکنه جاشو گم کنین.
خوب در این مواقع معمولا رهبر گروه در بلندی شروع به خوندن میکنه تا گله رو اگاه و جمع کنه و اگه دو نفر باشین و یکی بتونه اونارو دور بزنه بسیار نتیجه بخشه من خودم چون اکثرا تنها میرم شکار خیلی مواقع افسوس یک همراه خوب رو خوردم چون اگه تنها باشین از نظر نیروی بدنی با یکی دو بار دور زدن دیگه رمقی نمیمونه و تمرکز هم از بین میره
شکار کبک واقعا در بعضی مناطق که صید کمه و شکار زرنگ کار بسیار سختیه و برخلاف اسمش واقعا شکارچی ورزیده ای میطلبه نه مثل من.
دنبالشون ندوین که این کار بدترین کاره هم شمارو خسته میکنه هم شکارو فراری میده بلکه با ارامش یه جای خوب که مشرف به صدای اونا باشه پیدا کنید و با دوربین کشی پیداشون کنید. و همون عمل دورزدن رو اگه امکان داره انجام بدین و سعی کنین از سمتی برین که فوق به اونا باشین و اینکه جهت فرار بعدی شون به سمت مناطق سخت و صخرهای رو ببندین.بعضی مواقع این دور زدن ممکنه یک ساعت یا بیشتر وقت ببره پس با حوصله باشیم.
و ده ها مورد دیگه که دوستان عزیز خواهند گفت و انشا... منطقه شما از جاهایی باشه که شکار زیاد داشته باشه و زیاد تیری و ترسو نباشن تا شما هم در حد کفایت لذت ببرید.

حق نگهدارتونKhansariha (8)
ممنون از توجه شما و تجربیاتی که در اختیار من گذاشتید
خودم بیشتر وقتی دیدم کبک ها این شکلی پخش می شن بعد از چند دقیقه یک کبک شروع به خواندن می کنه و همه دوباره جمع میشن به این فکر بودم که اگر بشه با صدا کبک ها را به طرف خود کشاند خیلی عالی میشه انشالله در اولین فرصتی که پیش آمد این روش را امتحان خواهم کرد.
سلام
ممنون از دادا بایکال گل برای توضیحاتشون
در مورد صدای کبک در مواردی موثره به شرطی که رهبر گروه اواز نداده باشه دراین صورت گروه به سمت صدای اشنا میرن
برای شکار کبک بهتره از سمت قله به پایین بیاین اینجوری کبک ها بیشتر به سمت دامنه میان نکته دوم در فصول مختلف میزان پرواز کبک متفاوته در این فصل کبک مصافت زیادیرو میپره و معمولا فاصله زیادی از شما میگیره و پیدا کردنشون مشکله اما در زمستان نهایتا 100 متر جلوتر باز میشینن و با دنبال کردن مسیر پرواز میشه پیداشون کرد
در شکار کبک بهتره بعد از هر پرواز به کبکها فرصت مناسب جهت جمعشدن و خارج شدن از شوک روبدین تا شکارشون راحت تر باشه از فاصله دور نپرن
مخلصیمKhansariha (8)Khansariha (48)
با درودKhansariha (8)
پخش کردن صدای کبک در این فصول فقط برای پیدا کردن موقعیت پرنده میتونه به شما کمک کنه ولی برای کشوندن اون به طرف خودتون فکر نمیکنم به این راحتی جواب بده
این کاری که شما میگید رو بعضی ها در فصل جفت گیری این پرنده انجام میدن و با یک کبک داخل قفس که خوش آواز هم هست بقیه کبکها رو به سمت خودشون میکشند و اونها رو در دام هایی از قبل آماده شده گرفتار میکنند.... و این که این روش جواب میده به خاطر این هست که توی فصل جفت گیری کبک به هوای جفت خیالیش و با چشمان کاملا بسته و سر به هوا در دام میوفته ...اگه نه که این پرنده بسیار باهوش تر از این حرفاست که در فصل شکار با این کلک گرفتار بشه

همانطور که دوستان (آقا بیژن و آقا محسن) اشاره کردن بهترین راه برای رسیدن به این پرنده دور زدن اون هست و بعد از اینکه به اونها رسیدید وبعد از پریدن مجدد مسیر پرواز آنها رو دنبال کنید اگر در ارتفاعات نباشید زیاد از شما دور نخواهند شد و پشت اولین مانع که اغلب تپه ها کوها هستند فرود میایند و شما بدون دیده شدن دوباره میتوانید بالای سرشون ظاهر شید ولی اگر در ارتفاعات وبالا بالاها باشید این پرنده برای پناه گرفتن مجبور میشه که مسافت بیشتری رو پرواز کنه و اغلب هم به سمت پایین کوه میاد

بهترین امتیازی که کبک به شکارچی میده به قول آقا بیژن همان خفت کردن هست که واقعا امتیاز بزرگیست
این پرندها هیچ وقت به صورت یکجا با هم فرار نمیکنند و معمولا در دو یا سه دسته و یا به صورت تک تکی از اطراف شما فرار میکنند که انجا باید حسابی حواستون جمع باشه و آماده و همیشه یکی دو فشنگ در دست داشته باشید برای فشنگ گذاری سریع

به گفته دوستان این پرنده با استفاده از استتار بسیار خوبی که داره بعضی وقت ها میشه که از زیر پای آدم میپره ....ولی بعضی از این بارون دیده هاشون اینقدر صبر میکنند و وقتی که ازشون رد شدین از پشت سر فرار میکنن و زدنشون سخت تره....

یک نکته دیگه ای هست که قبلا هم گفتم برای کسانی که تازه تیراندازی رو شروع کردن این هست که باید بتونید مسیر فرار پرنده رو پیشبینی کنید و در راستای همان مسیر حرکت کنید تا وقتی پرنده فرار میکنه از چپ به راست یا از راست به چپ نپره که نتونید بزنید ...اگر در راستای حرکت شما از جلوتون پرواز کنه تمرکز و فرصت بیشتر و حرکت لول اسلحه کمتر میشه و نیازی ندارید که حساب و کتاب کنید که توی اون فاصله چقدر جلوتر هدف رو هدفگیی کنید

موفق باشیدKhansariha (8)
یکی از روش هایی که من خودم تجربه کردم اینه که بعد از پخش شدن گله باید یه مقداری بشینین وبعد صدای کبک ماده رو که از قبل توی گوشی یا اسپیکرتون هست رو پخش کنید این کار در هر فصلی که باشه باعث میشه رهبر گله که یه کپک نره به اواز در بیاد و بیشتر گله رو به طرف خودش میکشونه.اگه منطقه شما مثل مناطق ما کوهستانیی اینو عرض کنم که بعد از شلیک به گله اکثر وقتها گله به سمت دامنه ها میره و وقتی که به سمت پایین رفت یه مقداری هم به صورت افقی به سمت جلو میره که ما میگیم حدودا یه تنگ(100الی200متر)البته به این اندازه دقیق نمیشه گفت.ونکته دیگه ای رو که باید بگم در مسیر پروازگله کبک احتمال دیدن کبکهای تکی زیاده به این دلیل که بعضی از کبک ها به دلیل خسته شدن زود تر از گله میشینن وتنها راه به پرواز دراوردن انها سر وصدا کردن وانداختن سنگ در سرا شیبی هاست.اگر کبکی جلوی شما پرواز کرد وتکی بود احتمال اینکه اونجا باز کبک نشسته باشه زیاده پس اون یه جا رو با تمرکز بگردید تا مطمعن شید.همیشه موقع شلیک به کبک سعی کنید عجله نکنید چون اگه زخمی بشه دیگه پیدا کردنش تقریبا غیر ممکنه وکبکی رو هم که از زدنش مطمعن نیستید بهش تیر نندازید تا از اماده باش در امدن بقیه کبکها جلو گیری کنید.
با عرض سلام خدمت دوستان در مورد شکار کبک همیشه پدربزرگم میگفت کبک=برف
یعنی تا وقتی یه برف درست و حسابی تو شکارگاه نیاد کبکا همون تو ارتفاعات آب و غذا پدا میکنن و کمتر پایین میان ولی وقتی برف روی علفارو پوشوند و طبیعتا" آبهای ارتفاعاتم یخ زد کبک مجبور بیاد پایین،اونوقت بهترین جا برای کبک زدن کنار جاده هاست و حتی میشه از تو ماشینم براحتی کبک زد
اینو تو علم هم 100% بهش رسیدم
با کرال 4.5کبک می شه زد.اگه می شه از چه فاصله ای.
با سلام
زدن که می شه زد ولی باید فاصله نزدیک و شلیک هم حتما به نقاط حیاطی مانند سر و گردن و شش ها اثابت کنه تا شکار بشه.
از 20متری چطوره.چون از 30متری باکرال خرگوش زد.تاپیک شکار خرگوش
لینک مرجع