انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: احكام شرعي شكار
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2011-08-06 10:08 AM)mmdsniper نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
دوستان عزیز کسی میدونه حکم شکار در ماه مبارک رمضان چیه؟
درست مثل ماههای دیگر سال است .
سلام و تشکر از کمال محبت مدیران سایت!!
سوال 1: کشتن حیوانات حرام گوشت صرفا برای لذت بردن چه حکمی دارد؟
سوال 2: کشتن حیوانات حلال گوشت صرفا برای لذت بردن چه حکمی دارد؟
لطفا دوستان پاسخ دقیق را با ذکر منبع اعلام فرمایند تا برای همه قابل استفاده باشد!!
(2011-08-19 05:31 AM)searcher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
لطفا دوستان پاسخ دقیق را با ذکر منبع اعلام فرمایند تا برای همه قابل استفاده باشد!!

اگر حیوان حکم آفت داشته باشه خونش مباح(فرقی نمی کنه بزنی یا نزنی)است و زدنش هم مباحه مثل کلاغ زاغی در منطقه ما که نسل همه ی پرنده های دیگه را تهدید می کرد که ما هم به خدمتشون رسیدیم Khansariha (367)
ولی شکار چه حلال گوشت و چه حرام گوشت به صورت تفریحی لهو و لعب محسوب شده و بنا به احتیات حرام است (منبع : سایت شیعه شناسی علویون سابق که حالا تعطیل شده)
دوستان با اجازه پیشکسوتان سایت من هم یه نظر میدم
حالا مثلا از نظر اسلام هم حرام نباشه کشتن حیوانات به منظور تفریح ولی از نظر وجدان بشری این کار نا پسند هست به خودتون رجوع کنید چه لذتی میتونه داشته یاشه کشتن یک حیوان که از خدا حیاتش رو گرفته و داره رزق و روزیش رو دریافت میکنه . برای من و سایر دوستان به طور حتم هیچ لذتی نداره که هیچ ناپسند هم هست
من به شخصه بارها بوده با دوستانی به شکار رفتم پرنده ای رو در مکانی غیر قابل ورود به من نشان دادند ئثلا داخل مزرعه یا باغی که دیوار داشته و اصرار که بزن اون رو و من هر بار گفتم بزنو میوفته اونجا و نمیشه برم برش دارم پس نمیزنم و همیشه سعیم بر این بوده که شکار کشی نکنم
قصد نصیحت ندارم به هیچ وجه خیلی کوچکتر از اونم که در جایی که بزرگان هستند اظهار فضل کنم فقط خاستم یه اساتیدم بگم حرف ها و نصایحشون رو خوب از بر کردم اینجا داشتم درس پس میدادمKhansariha (226)
مخلص همه ی بچه های گل سایت
(2011-08-19 05:31 AM)searcher نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست من شما فرمودید لذت بردن (همان تفریح)
در تمام رساله ها ی مراجع عالیقدر این مسئله عنوان شده که برای تفریح حرام هست
مثلا به استفتاءات شماره 14 و 12 دفتر حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى مدّظلّه العالى نگاهی بندازید
12- خوردن گوشت حیوان شکار شده
همان گونه که مستحضرید، در حال حاضر، شکار به منظور ارتزاق جز در برخى مناطق کشور، مثل بخشهایى از شمال و حاشیه دریاهاى جنوب، صورت نمى گیرد، و تقریباً غالب شکارها توسّط افراد متموّل، و به عنوان تفریح و تفرّج، و از روى تفنّن است. شکار جانوران وحشى در فرضهاى فوق شرعاً چه حکمى دارد؟
در صورتى که شکار براى نیاز زندگى یا براى کسب و کار باشد، و طبق ضوابط صورت گیرد، شرعاً جایز است. ولى شکار کردن به عنوان تفریح و خوشگذرانى ـ هر چند گوشت آن را مصرف کنند ـ شرعاً حرام است، و لذا، در چنان سفرى به عنوان سفر حرام نماز و روزه تمام خواهد بود.
14- استفاده از گوشت شکار به قصد تفریح
با سلام
من و خانواده ام هر چند ماه یکبار به شکار می رویم.
ما نیازی اصلی مان از این راه نیست ولی از گوشت شکار استفاده می کنیم.
بعضی از اقوام می گویند چون از سر تفریح است حرام است حال به سوال من جواب دهید کآیا این شکار حرام است یا خیر؟
اگر به قصدتفریح بروید حرام است ولی اگر واقعا برای استفاده از گوشتش بروید اشکال ندارد.
آدرس و منبع
(حتما یک نگاه بندازید ضرر نمیکنید)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

در ضمن برای رفع آفت هم طبق قانون باید مجوز گرفت تا مقدار و حدود شکار معلوم شود .
البته دوستان تو کشور ما همینطوری شکار بیرویه توسط عده ای سود جو گاها دیده میشه و کشور ما از نظر زیستی تنوع و تعداد حیوانات واقعا در مضیقه است (اگر برای آینده مملکتمون دلمون میسوزه) پس خدائیش باب شکار حجیم (زیاد) و تفریح را باز نکنیم و مشوقش نباشیم Khansariha (256)
علی جان یک سوال

در بالا مطرح شد که اگر بی نیاز باشی به گوشت شکار حرام است
و کمی پایین ترش گفته شد که اگر به قصد استفاده به شکار برویم اشکال ندارد
سوال من اینجاست که اگر به قصد استفاده برویم ولی نیار مند به گوشت آن نباشیم فکر کنم اکثرا این جر هستیم محتاج گوشت شکار نیستیم از شکار لذت میبریم و گوشت شکارمون هم مصرف میکنیم یعنی به قصد مصرف میریم شکار این حکمش دقیقا چیه؟
دوستان چند استفتاء از مرحوم حضرت آیت الله بهجت میزارم نظر دوستان چیه Khansariha (226)

1307. تفنگ‏هاى دو لول شكارى يا تفنگ بادى، داراى ساچمه‏هاى گرد يا سر پهن است كه با سرعت و فشار به بدن شكار فرو مى‏رود و آن را مى‏كشد، آيا شكار با آن‏ها موجب حلّيت شكار مى‏شود؟

ج. پاك و حلال بودنش، اشكال دارد.

خوب بعضی از ساچه های بادی که نوک تیزه اونا بلا اشکال هست ساچمه سر تخت که با توجه به این فتوا اشکال داره البته برا مقلدین مرحوم آیت الله بهجت

1310. آيا در صحت سر بريدن حيوان لازم است چاقو آهنى باشد؟ آيا سر بريدن حيوان با چاقوى استيل و غير آهنى صحيح است؟

ج. اگر آلت ذبح غير آهن باشد، ولى در حدّت و استحكام و تيزى و اطرّاد تا آخر ذبح مثل آهن باشد به نحو يقين، بعيد نيست به الغاى خصوصيت، به آهن ملحق باشد.

بعضی از دوستان شک داشتند با چاقوهای سرامیکی یا غیره میشود سر برید یا نه که برای مقلدین آقای بهجت اگر چاقو تیز و برنده باشد کفایت میکند

خوشحال میشوم دوستان نظر مرجع تقلیدشون رو بیان کنند و در مورد این مسائل کمی با هم بحث و تبادل نظر کنیم منتظر پستهاتون هستمKhansariha (8)
" ذبح کردن حیوانات حتی در موقع مرگ واجب است یا نه؟"
پاسخ به این سؤال: اگر حیوانی رو به مرگ است و راه نجاتی وجود ندارد به دلیل جلوگیری از زجر کشیدن حیوان می‌توان آنرا اگر حلال گوشت است ذبح است و اگر حرام گوشت است به روش مرگ با شفقت راحت کرد اما باید توجه داشت که لازم است تمام تلاش در نجات حیوان بکار گرفته شود.
حتی در حدیث داریم که اگر سگ و گوسفندی از تشنگی رو به مرگ هستند و آب فقط برای یکی از آنها در دسترس است باید گوسفند را که حلال گوشت است ذبح کرد و آب را به سگ داد!!!!!!!!!!!!!!
واقعا احکام اسلام افتخارآمیزه
الحمد لله الذی هدانا لهاذا و ما کنا لنهتدی لولا ان هدانا الله
(2011-08-19 12:39 PM)sync1732 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
علی جان یک سوال

در بالا مطرح شد که اگر بی نیاز باشی به گوشت شکار حرام است
و کمی پایین ترش گفته شد که اگر به قصد استفاده به شکار برویم اشکال ندارد
سوال من اینجاست که اگر به قصد استفاده برویم ولی نیار مند به گوشت آن نباشیم فکر کنم اکثرا این جر هستیم محتاج گوشت شکار نیستیم از شکار لذت میبریم و گوشت شکارمون هم مصرف میکنیم یعنی به قصد مصرف میریم شکار این حکمش دقیقا چیه؟
برای جواب شما یاد یک خاطره افتادم خخخخخخ
یک خاطره مختصر و بامزه بگم شاید جالب باشه بنطرم جواب توش هست
پارسال که تازه این 54 را خریده بودم توی یک مجلس مهمونی (عروسی) کنار دستم یک روحانی که از قضا پیش نماز مسجد یک شهرکی هم بود نشسته بود و برادرم که از من بزرگتر هست و خیلی هم مورد احترام منه جلوی حاج آقا شروع کرد سر صحبت را باز کردن و اینکه شنیدم رفتی 700تومن یک تفنگ دیگه خریدی و کمی سرزنشم کرد Khansariha (120) و رو به حاج اقا گفت حاج اقا کمی نصیحتش کن (منو میگفت چون خیلی مخالف شکاره ) کمی خلاصه دمغ شدم و بنوعی خجل که حاج اقا روحانی گفت چکار کردی؟ گفتم هیچی یک تفنگ بادی گرفتم گفت کالیبرش چنده ؟! من که متعجب شدم گفتم حاج اقا 5.5 هست گفت تفنگ چیه ؟ گفتم دیانا 54 گفت تفنگ خیلی خوبی گرفتی منم یک 5.5 دارم که وقتی میرم شمال و مسافرت با خودم میبرمش ؟! آقا لبخند بر لبانمون جاری شدKhansariha (266) گفتم حاج اقا شما چی شکار میکنید که شروع کرد از انواع پرنده و خواص بعضیهاشون صحبت کردن و معلوم شد از نوجوانی این تفنگ را داره و علاقه به شکار هم خیلی داره گفتم حاج اقا شما این مسئله شکار برای خوردن گوشت با اینکه نیاز به گوشت نداریم حکمش چیه ؟
ایشون اینطور منو شیر فهم کرد که بعضی پرنده ها گوشتشون بسیار مفیده و توصیه بخوردن بعضی از آنها هم شده مثل بلدرچین که حدیث از ائمه هم از منفعت گوشت این پرنده زیاده (در ضمن د رقران هم به منفعت گوشت این پرنده اشاره شده) و یا کبوتر چاهی و یا وحشی بسیار برای نارسائی قلبی توصیه شده مخصوصا برای سن بالاها وقتی شما به نیت بهره درمانی و یا خوردن گوشت شکار حتی اگر صرفا لذت خوردن گوشت شکار هم باشه اشکالی نداره ولی اگر هیچ نیازی ندارید و صرفا شکارشان کنید ولو اینکه بعدا گوشتش را مصرف کنید جای اشکال دارد یعنی قصد شکار و نیت شکار برای مصرف اون پرنده لازمه (من که اینطور فهمیدم)
جالبه که اخوی ما هم بعد از توضیحات حاج اقا گفت صبح زود کبوتر چاهی زیاد میاد پشت فضای خانه ما میخوای بیا اونجا گفتم عجب !!!!!!! چه فکر میکردیم دادش چی شد . Khansariha (95)
با سلام و تشکر از علی اقا و دیگر دوستان که اینقدر زیبا مطالب رو پیش می برند.Khansariha (8)
دوستان توصیه میکنم حتما حتما جواب سوال ها رو حتی المقدرو از منابع معتبر و دفتر حضرات اعظام بدین و جدا از دادن جواب های سلیقه ای خودداری کنید چرا که اشتباه توی این زمینه بسیار عواقب سختی داره.
واقعا خوشحالم که دوستان میتونن اینجا به دغدغه های فکریشون خاتمه بدن و به سوالاتشون جواب داده بشه.
Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
ای ول ای ول حاج آقا شکارچی رو ای ول
میگفتی داداش چی شد مخالف بودی که حالا عکس میدی جسد میخای ازمKhansariha (214)

من مطالبم رو مستقیم از سایت مرحوم آیت الله بهجت کپی میکنم و در صحت اونها اطمینان دارم
پس حالا که گ.شت شکار خواص داره این 52 من برسه(3 روز تو راهه Khansariha (367)) کنفه یکون میکنمKhansariha (219)
لینک مرجع