انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: احكام شرعي شكار
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2012-08-29 10:07 AM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقایون یک سوال :درمسافرتی که برای تفریح وخوشگذرانی باشه ؛نمازهم کامل هست یا فقط برای شکار تفریحی هستش؟و درمورد لهو که باعث دور ماندن از امر مهم میشه میتونید یک چندتامثال بزنید که امر مهم چه اعمالی است .ممنون میشم شاید جای این سوال اینجا نبود و باید ببخشید.Khansariha (226)
دوست عزيز اگر به همون ارسال من در رابطه با معني كلمه لهو دقت كنيد بهترين گزينه كه مثال هم دارد و بالاتر از هر حكم مرجعي هست از زبان مولا علي امده كه ميفرمايند:

امام علي- عليه‌السلام- مي‌فرمايد : لهو آن چيزي است كه موجب سخط پروردگار رحمان و رضايت شيطان و فراموشي قرآن مي‌شود.
همين يك جمله ختم كلام است و بس
(2012-08-29 07:51 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اهلی بودن حیوان که ربطی به خوردنش نداره کلا حیوانات حلال گوشت دو دسته هستند یا اهلی هستند مثل مرغ و گوسفند یا وحشی هستند مثل کبک و قمری و کفتر - فقط نکته ای که هست اینه که حیوانات اهلی برای خوردن نیازی به شکار ندارند مثل مرغ که شما راحت از تو قفس بیرون میارید و سرش رو میبرید و میخورید و حیوانات وحشی چون نمیتونید بهشون نزدیک بشید باید اول شکارشون کنید تا بتونید بخوریدشون - در ضمن کبک را که یک پرنده وحشی است را در خیلی از جاها دارن به صورت اهلی پرورش میدن و این دلیل نمیشه که چون کبک حیوان وحشی بوده وحالا اهلیش کردن پس گوشتش حروم باشه
ما چیزی به اسم پرورش قمری نداریم ! قمری خودش کم کم عادت کرده . تازه قمری که مامیگیم اشتباه این کلمه قمری جا افتاده . به این پرنده بعضی ها میگن یا کریم و بعضی ها میگن موسی کو تقی و ... درضمن منم نگفتم گوشت قمری حرامه من گفتم چون عادت کرده نباید شکار بشه .
اینم قمری [img][تصویر: 61b42cfff120.jpg][/img]
اینم این پرنده خنگ [img][تصویر: 1b5680d80f75.jpg][/img]
تصاویر جهت اطلاع
دوستان در صداقت شما شكي نيست لذا لطف كنين و جواب بدين:
با وجود حلال بودن موسي كو تقي يا همون يا كريم نظر خودتون و بزرگانتون در منطقه اي كه تشريف دارين درباره شكار اين پرنده چيه؟اصلا تا به حال اونو شكار كردين؟اگه كس ديگه اي شكارش كرده و به شما گفته ايا شما هم اونو خوردين؟ايا به راحتي كبوتر چاهي اونو شكار ميكنن و ميخورن؟ميخوام ببينم هر منطقه اي چه نوع برخوردي با شكار اين پرنده دارن تشكر
دوست عزیز واسه خودت فتوا صادر نکن من تا حالا اینجا اصلا تو این مباحث شرکت نکردم چون خودم اون چیزی رو که حلال باشه رو شکار میکنم و اون چیزی رو که حرام باشه نه ولی چرا الکی میگی قمری نیاید شکار بشه شکار کردنش هیچ مشکلی نداره یه پرنده ای هستش مثل گنجیشک پس گنجیشک هم که میاد تو حیاطتون نباید شکار بشه چون اومده اونجا نشسته این حرف کاملا بی معنیه در ضمن یا کریم با قمری فرق داره و اگه تو دفترچه شکار دیده باشید اسم قمری رو هم جزو پرندگان که میتونید شکار کنید نوشته و شکار این قمری که تو شهر ها هستن و به قول شما خنگ هستن هیچ مشکلی نداره شما میخایید نزنید
فتوا:
مساله 2131ايت الله مظاهري از مراجع تقليد
گوشت پرستو حلال اما كشتن ان مكروه است.
(2012-08-29 10:52 AM)LITKOH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مثلا خوندن شعري (شاهنامه) كه انسان رو از بهره بردن از تعاليم قرآن باز بداره
مثال كم نبايد باشه ولي اين مستنده
¤و من الناس من يشتري "لهو" الحديث ........¤
داداش از اون حرفا بودا....هر کتابی که بخونی بهت چیز یاد بده فرا گرفتن علمه...حالا می خواد قران باشه یا کتاب شعر....فقط کتاب شعر چرند و پرند مثل ایرج میرزا ( البته هجویاتش ) چیز خوبی برا یاد گرفتن نداره..
(2012-08-29 03:48 PM)seasonhunt نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چرا شکار تفریحی حرام است ؟؟؟ شکار تفریحی حیوانات حرام گوشت حرام است .
علت : هیچ کدوم از ما شکارچیان محتاج به گوشت شکار نیستیم . و در صورت بیکاری یکی دوتا شکار میکنیم همین و بس . شغلمان که شکارچی نیست و گرسنه نیستیم که شکار کنیم Khansariha (8)
درسته گوشت قمری حلاله ولی نباید شکار بشه . من به عقیده ی شما احترام میزارم ولی به نظر من شما هم اشتباه میکنید که میزنین ون در این چند سالی که تفنگ دارم فقط یک بار زدم که بعدم پشیمون شدم .
عزیز دل حرفات درسته...ولی شکار کردن یا نکردن قمری بر میگرده به عقاید انسان....گوشتش کاملا حلاله..هیچ منعی در شکارش نیست....فقط پرستو من شنیدم شکارش مکروه هست..البته گوشتش رو نمیدونم حلاله یا نه...
قمری هر چی دیدی بزن البته اگه دلت میاد..هیچ اشکالی نداره...خدا چیز حلال آفریده برا استفاده...ولی من شنیدم گوشتش خوشمزه نیست...البته حتما یک بار امتحان میکنم..البته نه این شهری ها که تا یک وجبی آدم میان و نمیترسن...
(2012-08-29 07:29 PM)LITKOH نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نه ديگه نشد، هدف شكار محض به قصد تفريح نيست و گرنه ايستك ميزديم،من ميرم شكار تا رزق بهتري نسبت به مرغ هورموني به دست بيارم! به حيوان حرام گوشت هم شليك نمي كنم چون گوشتشو مي خوام،نه به هر روشي
يه نكته اي هم هست در مورد شكار گنجشك سانان در "الروضه في الشرح المعه" كه با آوردن تعدادي حديث مذموم شمرده شده و در نهايت شهيد گفته كه به كراهت رسيديم با استناد به اين ها و نه حرمت
الان دسترسي ندارم به كتاب ولي تا چند روز ديگه عينش رو ميذارم
(خدا رحم كنه چشام 2 نمره بالا ميره)
راستي دليل عمده عنوان شده كثير الذكر بودن اينهاست
لیتکوه جان کلاه شرعی تا حالا شنیدی؟.......میگن وضو با آبی که در ظرف طلا هست باطله...ولی میشه اول آب رو از ظرف ریخت تو دست و بعد نیت کرد تا باطل نشه...به این میگن کلاه شرعی....مرغ هرمونی بهونست...اگه عشقته شکار کنی بزن نوش جونت..حلاله حلاله...فقط چون فعلت لهوه نماز و روزت کامله....البته فکر نکنم کسی برا شکار چندتا پرنده بره جایی که نمازش شکسته باشه
(2012-08-29 07:51 PM)mehrdadi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اهلی بودن حیوان که ربطی به خوردنش نداره کلا حیوانات حلال گوشت دو دسته هستند یا اهلی هستند مثل مرغ و گوسفند یا وحشی هستند مثل کبک و قمری و کفتر - فقط نکته ای که هست اینه که حیوانات اهلی برای خوردن نیازی به شکار ندارند مثل مرغ که شما راحت از تو قفس بیرون میارید و سرش رو میبرید و میخورید و حیوانات وحشی چون نمیتونید بهشون نزدیک بشید باید اول شکارشون کنید تا بتونید بخوریدشون - در ضمن کبک را که یک پرنده وحشی است را در خیلی از جاها دارن به صورت اهلی پرورش میدن و این دلیل نمیشه که چون کبک حیوان وحشی بوده وحالا اهلیش کردن پس گوشتش حروم باشه
توضیح خوبی بود...ممنون
(2012-08-29 11:17 PM)royal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز واسه خودت فتوا صادر نکن من تا حالا اینجا اصلا تو این مباحث شرکت نکردم چون خودم اون چیزی رو که حلال باشه رو شکار میکنم و اون چیزی رو که حرام باشه نه ولی چرا الکی میگی قمری نیاید شکار بشه شکار کردنش هیچ مشکلی نداره یه پرنده ای هستش مثل گنجیشک پس گنجیشک هم که میاد تو حیاطتون نباید شکار بشه چون اومده اونجا نشسته این حرف کاملا بی معنیه در ضمن یا کریم با قمری فرق داره و اگه تو دفترچه شکار دیده باشید اسم قمری رو هم جزو پرندگان که میتونید شکار کنید نوشته و شکار این قمری که تو شهر ها هستن و به قول شما خنگ هستن هیچ مشکلی نداره شما میخایید نزنید
رویال جان چرا داغ میکنی داداش....بنده خدا یه چیزی گفته...
دوستان همونطور که قبلا گفتم شکار برخی پرندگان بر میگرده به عقاید و رسومات انسان...مثلا برخی افراد یا کریم یا گنجشک سیاه رو اصلا شکار نمیکنن...این کار رو اشتباه میدونند...ولی شکارشون کاملا حلاله..
(2012-08-29 11:48 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
فتوا:
مساله 2131ايت الله مظاهري از مراجع تقليد
داداش میشه لینک بدی..ممنون
(2012-08-29 11:10 PM)bycal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان در صداقت شما شكي نيست لذا لطف كنين و جواب بدين:
با وجود حلال بودن موسي كو تقي يا همون يا كريم نظر خودتون و بزرگانتون در منطقه اي كه تشريف دارين درباره شكار اين پرنده چيه؟اصلا تا به حال اونو شكار كردين؟اگه كس ديگه اي شكارش كرده و به شما گفته ايا شما هم اونو خوردين؟ايا به راحتي كبوتر چاهي اونو شكار ميكنن و ميخورن؟ميخوام ببينم هر منطقه اي چه نوع برخوردي با شكار اين پرنده دارن تشكر
هیچ وقت شکار نمیکنند. بله یک بار شکار کردم . خیر نمیخوردم . اصلا تیر به کنارشم نمیزنم .
seasonhunt عزيز تشكر از اظهار نظرتونKhansariha (8)
esijoon
[اسي جون
اينم لينك فتواي:
خدمت دوست گراميKhansariha (172)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام بر دوستان عزیز
چند تا نکته دیدم گفتم نظر خودمو بگم
1- هر حیوونی که اهلی باشه چه نوع وحشی داشته باشه مثل کبک و کبوتر و ... چه نداشته باشه اگر شکارش کنی حرام میشه و تنها با ذبح شرعی حلال میشه . مثلا اگه با تفنگ به گوسفند اهلی که میشه با ذبح کردن حلالش کرد شلیک کنیم و گوسفند بمیره حرام میشه مگر اینکه حیوان واجب باشه که حلال بشه اما دسترسی بهش برای ذبح کردن نداشته باشیم مثلا گوسفندی که افتاده باشه ته چاه و در حال حرام شدن باشه و نتونیم به موقع گوسفند رو از ته چاه در بیاوریم که در اینجا میشه با شکار از طریق تفنگ یا پرتاب نیزه یا شمشیر و یا هر چیز تیز و برنده دیگه ای که ایجاد شکاف و خونریزی در بدن حیوان بکنه تا بر اثر خونریزی حیوان بمیره و حلال بشه .
2- مسافرت تفریحی که گناه نیست "سیروا فی سماوات و الارض" مگر اینکه طرف برای گناه بره مسافرت مثل حضراتی که برای انجام کارهای خاک بر سری تشریف میبرن تایلند !!!
3- حیوانات حلال گوشت وحشی با شکار کردن حلال میشوند به شرطی که : قبل از شکار بسم الله گفته و اگر یادمان رفت اشکال ندارد اما اگر به قصد بسم الله نگفتیم شکار حرام میشود . حیوانی را که نیت کرده ایم با تیر شکار کنیم مثلا اگر به حیوانی شلیک و تیر به آن نخورد و به طور اتفاقی حیوان دیگری که شما اصلا قصد شکار آن را نداشتید بخورد حیوان حرام میشود مگر اینکه تا زنده است آن را ذبح شرعی کنید . نکته : اگر دو یا چند حیوان را با نیت قبلی بخواهید با یک تیر شکار کنید اشکالی ندارد . شرط بعدی در شکار آن است که اگر پس از شکار و زمین گیر شدن حیوان به آن رسیدید و حیوان هنوز زنده بود باید آن را با قاچویی از جنس آهن (تست با استفاده از آهن ربا) ذبح کنید و اگر این کار را نکنید تا حیوان بمیرد حرام میشود(نکته : 1-جنس چاقو برای ذبح شرعی همیشه باید از آهن باشد 2- استیل نوعی آه با کیفیت میباشد و ذبح با آن اشکالی ندارد 3- چاقوهای جدیدی که جنسشان از آهن نیست مثل چاقوهای سرامیکی برای ذبح اشکال دارد 4- زمانی که چاره ای جز ذبح نباشد و مورد اضطراری باشد و چاقوی آهنی در دسترس نباشد میتوان از هر وسیله تیز و برنده ای مثل شیشه یا سنگ هم استفاده کرد ) اما اگر دست به کار شدید ولی حیوان موقع ذبح جان داده بود اشکالی ندارد نشونشم اینه که اگه قبل از ذبح مرده باشه حتی یک قطره خون هم ازش خارج نمیشه .
4- جایی که من زندگی میکنم اکثر شکارچیان قمری و یاکریم رو شکار میکنن اما افرادی که شکارچی نیستند این کار رو نهی میکنن که من همیشه بهشون توضیح که قمری حلال گوشته و شکارش هم حلاله و کسی نمیتونه حلال خدا رو حرام و حرام خدا رو حلال کنه . گوشت خوشمزه ای هم داره من که آبگوشتشو خیلی دوست دارم (جاتون خالی همین دیشبی آبگوشت قمری و کفتر چاهی زدیم بر بدن !!!)
5- در مورد حلال بودن گوشت پرستو و طاووس بین علما اختلاف نظره لطفا اگه قصد شکار و خوردنشو دارین حتما از مرجع تقلید خودتون سوال کنید . بنابر فتوای مرجع تقلید بنده گوشت پرستو طاووس و هدهد حرام است .
6- در آخر باید بگم که الاعمال بانیات یعنی همه چی به نیت آدم برمیگرده اگه آدم تنها برای لذت شکار کنه و حتی گوشت حیوون رو نخواد این حرامه ولی ما که حیوون رو برای مصرف خودمون شکار میکنیم هیچ اشکالی نداره هر چند که همیشه از یک شلیک دقیق لذت میبریم اما دلیل نمیشه که ما برای لذت و تفریح محض شکار میکنیم کلا اگه حیوونی رو شکار میکنین باید دلیل قانع کننده ای برای خودتون داشته باشین مثل استفاده از گوشت شکار و یا پوستش و یا دفع آفت حیوانات و پرندگان مضر . اما شکار حیوانی که دلیلی براش نداریم حرامه مثل کسانی که آگاهانه هدهد میزنن . هر وقت تونستین خودتونو راضی کنین که برای تفریح محض شکار نمیکنین به شکار برین اما اگه نمیتونین خودتونو راضی کنین شکار نکنین و بهتره در این مدت اقدام به هدف زنی بکنین که خیلی کمک میکنه. بازم میگم همه ی اینها بر میگرده به نیتتون .
تقدیم به همه دوستانی که با حوصله این متنو خوندن Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
یا علی
دوست عزيز واقعا ممنون كه خيالمونو راحت كرديKhansariha (8)
ديگه جاي بحث نموندKhansariha (219)
ممنونKhansariha (8)Khansariha (8)
لینک مرجع