انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: احكام شرعي شكار
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
دوستان کوسه تا جایی که من میدونم حلاله .
چون اینجا میفروشن . و به خاطر این که چند تا پولک هم داره این را من شنیدم از خودم نمیگم
(2012-08-03 11:17 PM)THUNDER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
کوسه که فلس نداره...یه بدن صاف و یکدست داره مثل تن.
کانگورو هم مثل همه مارسوپیال ها و کیسه داران حرامه..
(2012-08-03 11:13 PM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقل قول : مثلا کوسه حلال است
Khansariha (290)Khansariha (290)

کوسه حلاله؟
بیخیال بابا...کوسه فلس نداره و خونخواره...شاید اونی که شما دیدی فلس داشته یه ماهی دیگه بوده....کوسه ماهی انواع زیادی داره...ولی اون نوع معمولش که زیاد دیده میشه حرامه

کانگورو هم حرامه چون شکافته سم نیست......

کانگورو را نمیدانم چون ندیدم.و وقتی یه بار دیگه رفتم پرسیدم یکم شبحه براشون پیش امد.
ولی کوسه جز ماهی ها محسوب میشود و فلس های خیلی ریزی داره که اگر از نزدیک لمس نکنید فکر میکنید که پوست است ولی آن ها فلس است چون من خودم پوست کوسه را تو دست گرفتم و دیدم انقدر ریز و به هم چسبیدن که نمیشه به راحتی با چاغو کندشون و پوست خیلی محکمی هم داره و جالب بود هرچه قدر چاغو رو پوستش میکشیدم چاغو نمیبرید(چاغو خیلی تیزی بود ولی باز هم نمیبرید و دستم هم زیر پوست بود).
و دوستمون درست میفرمایند خودم هم خریدم البته دیگه نشد بخرم چون اون ماهی فروش دیگه رفته بود(و گوشت خوش مزه ای هم داره)
عزیزان باز هم میگم...کوسه شکارچیه و گوشتش حرامه...فلس هم نداره...پوستش یکدست صافه
اونی که شما دیدی حتما شبیه کوسه بوده......گفتم که کوسه ماهی انواع مختلف داره.......
خوب ممکنه یک نوعی از کوسه باشه نمیدونم!اما برای شکارچی بودن ،ماهی کتر(شیر سر نیزه ای یا هر اسم دیگری که میشناسین) هم شکارچی هست(چون یه بار موقع پاک کردن یه ماهی و یه موجود چند پا دقیقا نمیدونم چی بود از تو شکمش کشیدیم بیرون) و العان هم همه حلال میدانند و میل میفرمایند.
شکارچی بودن ماهی با همه چیز خوار بودنش فرق فوکوله......همه ماهی ها تخم ماهی های دیگر رو هم میخورند...خرچنگ و میگو و پلانگتون هم میخورند....ولی شکارچی نیستند

کوسه شکارچی حرامهKhansariha (8)
ماهی های فلس دار و اونایی که حتی نسلشون فلس دار باشه(کارشناسان جانور شناس آن ها را از نسل ماهی فلس دار بدانند.)مثلا ماهی خاویار که قبل فکر میکرددند حرام است ولی امام خمینی گفت: اگه کارشناسان دانشگاه تهران اعلام کنند از نسل ماهیان فلس دار است حلاله.
(2012-08-03 06:34 PM)esijoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقل قول :اگر گلوله تیز نباشد بلکه با فشار در بدن حیوان فرو رود و حیوان را بکشد،یا به واسطه حرارتش بدن حیوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن،حیوان بمیرد پاک و حلال بودش اشکال دارد.

بله درسته...فقط اینجا باز هم اون شبهه من در مورد سلاح ساچمه زنی وسط میاد

سلاح های ساچمه زنی و سر پر با فشار و حرارت ساچمه وارد بدن شکار میشن...هر چی گشتم دنبال یه روحانی شکارچی گیر نیاوردم...

دوستان مطلع لطفا اعلام نظر کنند.

دوستان از انجایی که اظهار نظر شخصی در این تاپیک از طرف مدیران منع شده و چون که من کارشناس مذهبی نیستم تصمیم گرفتم که در این تاپیک نظرات شخصی ندهم ولی از انجایی که چندین بار با این مساله در این سایت مواجه شدم با اجازه مدیران یه مطلبی را به این بحث اضافه میکنم چنانچه صلاح دانستید حذف کنید
1 - هیچ تیری چه تیز و چه تخت بدون فشار که وارد بدن شکار نمی شود چنانچه یک ساچمه نوک تیز هم در یک اسلحه کم قدرت استفاده کنیم این ساچمه فشار کافی برای ورود به بدن شکار ندارد و عکس ان در سلاح ساچمه زنی ساچمه با چنان سرعتی در بدن شکار وارد می شود که اکثر اوقات از طرف دیگر خارج میشود
2 - زمانی در قران به مطلبی برخوردم که کلیات ان بدین شرح بود که عده ای بر اساس عقاید دین یهود مراجعه میکردند و سوال میپرسیدند که چون در نزد انان ماهیگیری در روز شنبه حرام است ایا بر ما هم ماهیگیری در این روز حرام است که ذکر شده بود ما چیزهای حلال را بر شما حلال کردیم ولی اگر کسی در این باره سوال کند این کار (ماهیگیری در روز شنبه ) بر او حرام میشود . با توجه به این بحث چون شکار با ساچمه پهن و گرد عینا حرام اعلام نشده است و حکمی شفاف داده نشده است پس شما فرض بر حلال بگذارید و اگر زیاد به مرجعتان اصرار کنید که ایا حلال است یا حرام و وی حرام اعلام کرد دیگر این مسئله بر شما حرام خواهد شد
3 به فرض که شکار با ساچمه نوک تیز حلال و نوک پهن حرام . شما که با ساچمه نوک تیز شکار میکنید از کجا میدانید ساچمه دقیق با نوک تیزش وارد بدن شکار شده یا اینکه ساچمه تعادلش را از دست نداده باشد و از کناره ها یا پشت ساچمه وارد بدن شکار شده باشد
آفرین به این میگن یک تحلیل درست و منطقی که از رساله برداشت شده.
مهردادی جان اگه ممکنه لطف کن و منبع اون جریان ماهیگیری شنبه رو بزار...آخه تا حالا نشنیده بودم.
دوست عزیز در مورد سر تیز بودن ساچمه هم باید بگم شما موظف به زمینه سازی جهت شکار حلال هستی...اگه بعد از شلیک ساچمه با بغل بخوره یا با سر دیگه شما دخیل نیستی...شما مکلف به انجام تکلیفی..دیگه نتیجه با شما نیست.
ساچمه نوک پهن یا نوک تیز از نظر هیچ کس فرقی نداره چون شکار قراره کشته بشه..ولی از نظر حیوان فرق داره...دلیل حرام بودن شکار با آلت غیر برنده و تیز جلوگیری از زجر کشیدن حیوانه...
و اگر نه با چوب هم بزنی تو سر شکار میافته میمیره....ولی خوب این نوع شکار حرامه...شکار با تله هم در صورت مرگ حیوان در تله قبل از ذبح حرامه...کشته شدن حیوان در صورت افتادن از بلندی هم گوشتش رو حرام میکنه....
در مورد مرجع هم باید بگم مرجع که الکی نمیتونه یک عمل رو حلال یا حرام کنه...اگه محرز بشه که ساچمه با فشار و حرارت وارد بدن شکار میشه مطمعنا حرامه...

راستی یادم رفت....احکام نوع آلت شکار هم دقیقا مثل احکام حلیت پرندگان است....
چند تا نشانه گفته شده که اگر پرندگان داشتند حلال هستند...هیچ جا از تک تک پرندگان حلال نام برده نشده....ساچمه و تیر و اسلحه هم قوانین آلت شکار شاملشون میشه
به نظر فقیهان شیعه تنها ماهی های پولک دار و میگو حلال هستند. اما به نظر اهل سنت مالكيه، هر حیوان دریایی و لو به صورت ماهی هم نباشد، حلال است. حتی مار ماهی . ولی تمساح حرام است. اما حنفیه مار ماهی را حرام می دانند و همچین آبزیانی که به صورت ماهی نیستند ،مانند خوک دریایی و اسب دریایی را حرام شمرده اند.
جهت اطلاع دوستان محترم عرض كنم قضيه كوسه ماهي به نوع اون برميگرده من خودم مدتي در شهرستان چابهار بودم و ديدم كه برادران محترم اهل سنت بعضي .....دقت كنيد .... بعضي ...... ماهي هايي مانند گربه ماهي (كه داراي زاييده اي مانند سبيل است) در اصطلاح محلي به اون ماهي پشوك ميگفتند و ماهي هايي شبيه به كوسه كه در حد 6-7 كياو و با اندازه 70-80 سانتيمتر بودند را حلال دانسته و ميخوردند و اين ماهي ها حتا يك پو.لك نداشتند و بدني كاملا صاف داشتند در حالي كه در همان بازار شيعيان انرا نميخريدند و اجماعا انرا حرام ميدانستند
اينكه اگه كسي از دوستان در جايي ازشهرهاي بندري ميبينندبعضي از انواع اون ماهي ها رو ميخورن شايد اهل سنت هستند اما حكم ان در فقه شيعه::
برای حلال گوشت بودن یک آبزی وجود این دو شرط لازم است: شرط اول این است که ظاهر آن به شکل ماهی باشد و شرط دوم هم این که به طور طبیعی روی بدنش پولک داشته باشد؛ پس اگر در هنگام صید بترسد و پولکش بریزد آسیبی به حلال بودن آن نمی زند
اما در مورد فلس كه دوست عزيزمون ميگفتن :
سوال از مقام معظم رهبری: نوعى ماهى كه به نظر متخصّصین فلس دارد ولى فلسهاى آن میكروسكوپى است و با چشم غیر مسلح دیده نمى‌‌شود چه حكمى دارد؟ و آیا براى حلیّت ماهى كافى است یا نه؟
و در ادامه::
سوال ازمقام معظم رهبری: متخصصين نظر مي‌دهند كه كوسه ماهي هم مانند ماهيان ديگر داراي فلس و قشرند كه با دست كشيدن روي پوست آنها محسوس است «بنام فلس ميخي و شكل دندانه‌اي ناميده مي‌شود» و از نوع ماهيان غضروفي است. اينك آيا به نظر متخصصين كه مي‌گويند داراي فلس و قشر است مي‌توان اكتفا كرد يا اين كه كوسه ماهي حكم خاص دارد.

جواب : « اگر از قسم ماهي فلسدار بودن آن مشكوك باشد چنانچه افراد اهل خبره و متخصص مورد اعتماد ووثوق آن را از قسم ماهي فلس‌دار تشخيص دهند عمل به قول آنان در اين باره مانع ندارد.

نظريه جمعي از متخصصان : به استناد كتب علمي و معتبر ماهي‌شناسي و نيز بررسيها و مشاهدات عيني و تجارب علمي، وجود فلس از نوع پلاكوئيد ( صفحه‌اي ) را بر روي بدن بعضي كوسه ماهيان و از جمله كوسه ماهيان زيستمند در خليج فارس و درياي عمان مورد تأييد قرار داده و لذا بدينوسيله اعلام مي‌داريم كه اين گروه از ماهيان جزو ماهيان فلس‌دار محسوب مي‌شود.»

جواب: در فرض سؤال حكم به حلیّت مى‌شود.
و باز در ادامه نظر دوتن ديگر از مراجع محترم:

یا خوردن کوسه حرام است یا نه؟
پاسخ اجمالی

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

در صورتیکه فلس نداشته باشد حلال نیست.

پاسخ حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:

اگر کوسه، دارای پولک، هر چند در دوره ای از زندگی، باشد؛ حلال است و در این امر باید متخصصان حیوانات دریایی اظهار نظر کنند.
لینک مرجع