انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: احكام شرعي شكار
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام
چي شد ؟ چي شد ؟ چي شد ؟ كلاغهاي مهاجر حلال گوشتن ؟؟؟ به به چه شوووووودددددد.......
(2011-11-19 02:37 PM)masud7 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پس بايد حتما سر بريده بشه

بله دوست خوبم ولی اگر شما وقتی به شکار رسیدی که جان داده بود سر بریدن لازم نیست و شکار شما همونجوری حلال هست ولی محض احتیاط سر رو ببرید
اگر شکار شما جان داده باشه 1 قطره خون هم بیرون نمیاد ولی اگر جان داشته باشه بسته به میزان جونی که داره خون بیشتری ازش میاد
من این موضوع رو اولین بار وقتی با یک گوسفند تصادف کردیم خودم دیدم تا یه چاقو پبدا کنیم 1 دقیقه شد و سر حیوان رو که بریدیم 1 قطره هم خون نریخت(دقت کنید گوسفند هم بود و خونی نیومد تکلیف پرنده که معلومه) توی شکار هام هم برخورد کردم که تیر به بال که بخوره خون ریزی بعد از سر بریدن بیشتره چون پرنده تقریبا چیزیش نیست و فقط قادر به پرواز نیست ولی گاهی که فیریز میشه شکارم بهش که میرسم و سر رو میبرم شاید چند قطره اون هم چون من همیشه سریع خودم رو رسوندم به شکارم خون میاد که اگه دیر برسم همین چند قطره هم نمیاد
باسلام خدمت دوستان عزیز در مورد شکار پرندهای که در جای مثل یه انبار بزرگ هست و نمتونه از اونجا در بره آیا مشه شکارش کرد؟
به هر حال از یه سوراخی اومده داخل دیگه!کبوتر مثلا توی سوله از سوراخ پنجره ها میاد تو و سخت میتونه بره بیرون،اونجاها میشه شکارش کرد،ولی اگه اسیر باشه و یا اهلی باشه نمیتونی شکارش کنی!دیگه تصمیم با خودته گاهی شما میتونی بر حسب عقل خودت ببینی چی راسته و چی درست...من توی سوله خیالم راحته که مشکلی نداره شکار کردن،چون نمیتونم با دست بگیرمش و ذبحش کنم،جون حیوون وحشی هست،چون حیوون از بیرون اومده داخل نه اینکه اینجا اهلی شده باشه و بعد شکارش کنیم...
درسته دوست عزیز

فقط باید راه فرارش باز باشه تا حلال محسوب بشه نه اینکه راه فرار و ببندیم بعد بگیم خوب حالا بیا برو بیرون

موفق باشید
دوستان به نکته های خوبی اشاره کردند....باید مواظب باشیم که اولا راه فرار مسدود نشده باشه ...از طرفی اهلی نشده باشه....
در خصوص اینکه وقتی بالا سر شکار رسیدیم و مرده بود حکم چیه...طبق احکام شکار مشکلی نداره..ولی بهتره که باز سر بریده بشه.....اینجوری دیگه جای هیچ شک و شبهه ای نمی مونه.........
در خصوص مورذ اول هم دوستان بهتره از طریق دفتر مرجعشون اقدام کنند و سوال بپرسند که خدائی نکرده اطلاع رسانی اشتباه نشه بعد مدیون کسی بمونیم....
در پناه حق باشید
تا اونجایی که اطلاع دارم به حیوانات اهلی و اسیر نمیشسه شلیک کرد و در صورت شکار حرام میشن.
اما در این مورد خاص باید سوال کرد.
من از دوستان خواهش میکنم حتما پیگیری کنند و نتیجه را به اطلاع عزیزان برسوننKhansariha (8)
جلال جان میدونی حکم چیو داره؟شکارو میزنی نصفه جونه،میری نزدیک میپره باز دورتر میشینه!ممکنم هست و بره و نتونی بگیریش!اونوقت تیر دوم مشکلی نداره!اینم همینجوره!وقتی روی زمین نیست،حیوون وحشی هست،امکان گرفتن با دست نیست مشکلی نداره.درسته چیزی توی قوانین نیومده ولی نامردی اینه که در چاه وایسی تور بذاری نر و ماده رو باهم گیر بندازی و سر همشونو ببری!ولی توی انبار بزرگ...حیوون وحشی...شکار...من باشم میترکونم چون یقین دارم مشکلی نداره
این هم قانون کلی شکار و پرندگان حلال گوشت.فکر کنم کامل بیان شده باشه

کدام پرندگان حلال گوشتند؟

پرندگان یا حلال گوشتند یا حرام گوشت که نوع حلال آن به دو روش از نوع حرام آن قابل تشخیص است.

نشانه های تشخیص پرنده حلال گوشت از حرام گوشت

برای تشخیص پرنده حلال گوشت از حرام گوشت وجود یکی از این دو نشانه کافی است و حتما لازم نیست که هر دو نشانه در پرنده ای با هم وجود داشته باشد. (تحریر الوسیله 2/157م8)

1. مقایسه مدت بال زدن با صاف نگه داشتن بالها (مقایسه دفیف با صفیف)

هر پرنده ای که به هنگام پرواز، مدت بال زدنش بیشتر از صاف نگه داشتن بالهایش باشد، حلال گوشت است مانند کبوتر و اگر برعکس بود یعنی کمتر بال می زد و بیشتر بالهایش را صاف نگه می داشت، چنین پرنده ای حرام گوشت خواهد بود مانند عقاب.

2. داشتن «چینه دان» یا «سنگ دان» یا «تیغه پشت پا»

اگر پرنده ای تنها یکی از این سه مورد را داشت پرنده ای حلال گوشت است و اگر به کلی فاقد این سه بود حرام گوشت خواهد بود.

دو تذکر:

1. در بحث حرمت و حلیت و نیز استفاده از نشانه های تشخیص، فرقی بین پرندگان خشکی و دریایی وجود ندارد. با اینکه پرندگان دریایی ماهی خوار هستند اما این تاثیری در حلیت و یا حرمت گوشت آنها ندارد.

2. این علامتها در صورتی کارایی دارند که در نقل معتبری (آیه و روایتی معتبر) به حلیت و یا حرمت پرنده ای تصریح نشده باشد که اگر چنین تصریحی وجود داشت دیگر توجه ای به آن نشانه ها نمی شود. مانند طاووس که در روایات به حرام بودن گوشت آن تصریح شده است. امام رضا علیه السلام فرمود: «الطَّاوُوسُ لَا یَحِلُّ أَكْلُهُ» خوردن گوشت طاووس حلال نیست. (وسائل الشیعة24/106)

هر پرنده ای که به هنگام پرواز، مدت بال زدنش بیشتر از صاف نگه داشتن بالهایش باشد، حلال گوشت است مانند کبوتر و اگر برعکس بود یعنی کمتر بال می زد و بیشتر بالهایش را صاف نگه می داشت، چنین پرنده ای حرام گوشت خواهد بود مانند عقاب

3. تخم هر پرنده ای تابع همان پرنده است پس اگر پرنده ای مانند اردک حلال گوشت بود؛ خوردن تخم آن هم حلال است و اگر مانند کلاغ حرام گوشت بود خوردن تخم آن نیز حرام است.(تحریرالوسیله2/158م12)

راههای کشتن شرعی پرندگان حلال گوشت

پرنده حلال گوشتی که ما قصد خوردن گوشت آن را داریم در یکی از دو حالتهای زیر قرار دارد:

الف. زنده است و در دست انسان مهار شده است:

چنین پرنده ای را باید همانند گوسفند رو به قبله کرد و با گفتن نام خدا سر برید (تمام احکام سر بریدن حیوان در مورد این پرنده اجرا می شود)

ب. زنده است ولی در دست انسان مهار نیست مانند پرنده ای که در آسمان پرواز می کند:

این پرنده را با مجروح کردن بدنش به گونه ای که خون از بدنش خارج شود شکار می کنند. برای حلال ماندن گوشت این پرنده شرایطی برای شکار وجود دارد که باید رعایت شود مانند:

گفتن نام خدا هنگام پرتاب تیر یا آن وسیله شکاری- برخی مراجع تیز بودن نوک آن تیر یا وسیله را هم شرط می دانند- مسلمان بودن شکارچی و نیز اگر شکار هنوز زنده است در ذبح آن کوتاهی ننمایند.

بنابراین اگر شکارچی مسلمان نباشد؛ یا هنگام تیراندازی نام خدا برده نشود؛ یا با وسیله ای کشته شود که خون از بدنش خارج نشود و یا در صورت زنده ماندن شکار سر او به روش شرعی بریده نشود؛ آن پرنده در حکم مردار بوده و خوردن گوشتش حرام خواهد بود.

تخم هر پرنده ای تابع همان پرنده است پس اگر پرنده ای مانند اردک حلال گوشت بود؛ خوردن تخم آن هم حلال است و اگر مانند کلاغ حرام گوشت بود خوردن تخم آن نیز حرام است

متاسفانه گاهی دیده می شود افرادی با تفنگ بادی بدون اینکه نام خدا را بر زبان ببرند پرنده ای مانند گنجشک را هدف قرار داده و بعد از اصابت ساچمه به بدن حیوان و نیمه جان شدن او، به جای ذبح شرعی، اقدام به کندن سر حیوان می کنند که این کار باعث حرام شدن آن شکار می شود؛ زیرا با این روش آن پرنده تبدیل به مرداری می شود که عین نجاست است و خوردنش حرام است.

یک قانون مهم و کلی برای تمام شکارها

در صورتی که شکار برای نیاز زندگی یا برای کسب و کار باشد و طبق مقررات شرعی هم صورت گیرد از نظر شرعی جایز و خوردن گوشت آن حیوان نیز حلال خواهد بود اما اگر شکار کردن به قصد تفریح و خوشگذرانی باشد هر چند در نهایت گوشت آن شکار را مصرف نمایند اما چنین کاری از نظر اسلام حرام است. چون این کار حرام است پس اگر کسی به این نیت به مسافرت برود سفر او سفر حرام است و در چنین سفری نماز را باید کامل بخواند و روزه هم باید بگیرد.

تبیان

در خصوص کلاغ هم منظور کلاغ های مهاجر نوک قرمز هستند به این عکس توجه کنید.
[تصویر: Pyrrhocorax-pyrrhocorax.jpg]
[تصویر: Chough.jpg]
خدایش از 100 فرسخی معلومه حلال گوشته .به تمیزیش و زیبایش دقت کنید(البته تمیز بودن و زیبا بودن دلیل برا حلال گوشتی نیستا خخخخ!!!)
ما به این پرنده های نوک قرمز مسمی میگیم و حلال هستند وبرای سیاه سرفه هم خیلی خوبنKhansariha (8)
ولی کلاغ تمام سیاه و نوک زرد هم حلال است چون هم سنگ دان دارد و هم چیه دان و هم تیغه پشت پاKhansariha (8)
[تصویر: alpine_chough2.jpg]
لینک مرجع