انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: احكام شرعي شكار
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
ممنون از شما bykal عزیز
در پست 23 گفته شده که انواع کلاغ و زاغ حرامه . بسیار عالی
اما
یک شبهه ی دیگه ای که ممکنه وجود داشته باشه اینه که آیا جی جاق یقینا جزو زاغها ست؟ اگر باشه که حکم قطعیش رو فرمودند اگر نه اونوقت چی؟ تو همین تاپیک نوشته بود که زاغها وکلاغها مردار وگوشت و ...هم میخورن من این پرنده رو تا حالا سر لاشه گوشت ندیدم ولی حشره ومیوه جات خیلی میخوره.
تا حالا ندیدم ولی فکر کنم مارمولک هم بخوره .

پیرو فرمایش شما :یعنی اسم مفعول از (( مسخ)) منظورشون بود .
سلام احمدآقای عزیز
جی جاق در سایت پرندگان در خانواده زاغ طبقه بندی شده ولی این دلیلی بر کلاغ یا زاغ بودن حیوان نیست خیلی دو به شک هستم و دلم به خوردن آن رضایت نمی دهد .مورد دارکوب را از دفتر آیت الله سیستانی استفتا کردم فقط به جواب کلی حلیت یا حرمت پرندگان اکتفا شد.
ممنون هما جان
قبلا یکی از دوستان همین تاپیک از دفترآقای مکارم شیرازی استفتا کرده بودند که فرموده بودند احتیاط در نخوردن گوشت دارکوب هست .
اما الان میخوایم بدونیم طبق اون حکم کلی که آقای سیستانی فرموده بودند، در مورد گوشت دارکوبها و جیجاق چه حکمی برداشت میشه ؟

من هم همین حس رو نسبت به گوشت جی جاق دارم که فرمودید.
(2012-07-31 03:30 PM)alijan نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-07-10 12:08 PM)morteza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقایون چرا (به چه دلیل)خرگوش برای شیعه حرام و برای تسنن حلال است؟Khansariha (256)

دوست عزیز
علمای شیعه در استخراج حکم علاوه بر قران از روایات استفاده میکنند و گاهی در قران به صراحت ومستقیم حکم داده نشده و طبق روایات اهل بیت(س)استدلال میشود مثل طاووس که خصوصیات پرنده حلال گوشت دارد(دانه خوار ،سیخک پا و...) اما در روایت حرام اعلام شده پس صرف علفخوار بودن ویا ...دلیل حلال بودن نیست در پایان 2دلیل حرام بودن
-بنا بر روایات خرگوش از حیوانات منسوخ است که حرامند مثل خرس،بوزینه،فیل و...
-حیواناتی که در زمین لانه میکنند حرامند مثل تشی،خرگوش و...
امیدوارم مفید واقع شود[/u]

با سلام
فرمایش دوستان صحیح،منظور حیوانات مسخ شده است
با تشکر از توجه وتذکر دوستان عزیز
سوال:
به حيواني به قصد شكارشليك ميشود حيوان زخمي ميشود اما از ترس و وحشت و يا در اثر ضعيف شدن از بالاي بلندي افتاده و در اثر اثابت به سنگ ميميرد يعني زماني كه به حيوان ميرسيد حيوان مرده است.و نميتونين اونو ذبح كنين:::::::
ايا اين شكار گوشتش حلال است؟
لطفا طبق قرار انجمن پاسخ با دليل ذكر كنين
ممنون
نه دوست عزیز...اگه به دلیل خونریزی ناشی از گلوله بمبره و شما نتونسته باشید قبل از مرگ بهش برسید حلاله...ولی اگه بعد از برخورد گلوله شما مثلا از بلندی پرت بشه و بمیره حرامه مگر اینکه قبل از مرگش ذبحش کنید....البته اگر مرگش بر اثر پرتاب شدن باشه حرام میشه...ولی اگه محرز بشه براتون که مرگش بر اثر افتادن نبوده و بر اثر زخم گلوله بوده در صورتی که نتونسته باشید قبل از مرگش بهش برسید مشکلی نداره و حلاله.
اگر با تیر زخمی بشه و شما بهش برسید ولی دبحش نکنید و بمیره حرامه.
دوستان بخشی از احکام شکار رو به زبان ساده براتون میگم که درکش یرا همه راحت باشه...یکم ادبیات رساله ها سخته...بعضی اوقات ایجاد شبهه میکنه...قبلا از غلط های املایی عذر می خوان...با گوشی هستم

خوب دوستان.....وقتی شکاری زده میشه دو حالت به وجود میاد...یا در جا میمیره یا نه....اگه در جا مرد که هیچی..حلاله...نوش جونتون
اگه زخمی شد و افتاد شما باید به طرف شکار با سرعت برید تا برسید و ذبحش کنید...اگه قبل از رسیدن شما به شکار جون داد که باز هم نوش جونتون ولی اگه وقتی رسیدید زنده بود و به دلیل سهل انگاری شما قبل از ذبح جون داد حرام میشه...

اگه شکار به دلیل برخورد گلوله و یا تیر و یا هر وسیله شکار که تیز و برنده باشه زخمی و کشته بشه شامل احکام بالا میشه ولی اگه به دلیل ترس مرد و یا از بلندی افتاد و مرد و شما هم قبل از جون دادنش نتونستید ذبحش کنید حرام میشه....
دوستان فقط گوشت حیوان وحشی که قادر به فرار باشه با شکار حلال میشه...مثلا شما نمیتونید یه بچه آهو که قادر به فرار نیست رو شکار کنید..حرامه....البته میتونید مثل گوسفند ذبحش کنید...
یا مثلا حیوان زخمی یا پرنده بال شکسته که قادر به فرار نیست رو نمیتونید شکار کنید...یا مثلا حیوان در تله افتاده....اگه اینها با ایلحه شکار بشن جرام میشن....

دوستان شکار باید با آلت تیز انجام بشه...مثلا نمیتونید با گرز یا چوب بزنید یه حیوان رو شکار کنید...حرام میشه.....
آلت شکار باید بدن شکار رو پاره کنه تا حلال بشه...اگه با فشار یا حرارت بدن رو سوراخ کنه حرام میشه....قابل توجه اسلحه ساچمه زنی ها...هنوز تو سلاح حای ساچمه زنی برا من شبهه وجود داره....استفتا کردم هنوز جواب ندادند....اگه کسی اطلاع دقیق داره ما رو هم روشن کنه...
شکار در ا با اسلحه بادی باید با ساچمه سر گنبدی یا سر تیز انجام بشه....ساچمه سر تخت شکار رو حرام میکنه....

اگه با چوب زدید تو کمر یه حیوان وحشی حلال گوشت و از وسط نصف شد باید زود سرش رو ببرید....البته قبل از جون دادنش...و اگر نه کلا حرام میشه...اگه سرش رو ببرید قسمتی که سر بهش وصله حلال میشه ولی نصف دیگش حرامه....
ولی اگه با جسم تیز مثل شمشیر نصفش کنید و بعد ذبحش کنید کلا حلال میشه..

خدا میدونه تا حالا چقدر اشکال املایی داشتم...به بزرگی خودتون ببخشید...

تا بعد یا علی
(2012-08-01 01:26 PM)savadkooh نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون هما جان
قبلا یکی از دوستان همین تاپیک از دفترآقای مکارم شیرازی استفتا کرده بودند که فرموده بودند احتیاط در نخوردن گوشت دارکوب هست .
اما الان میخوایم بدونیم طبق اون حکم کلی که آقای سیستانی فرموده بودند، در مورد گوشت دارکوبها و جیجاق چه حکمی برداشت میشه ؟

من هم همین حس رو نسبت به گوشت جی جاق دارم که فرمودید.
سلام خوب مشخصه اگر حکم کلی را لحاظ کنیم هردو حلالند چون نشانه های حلال را دارند
و نکته جالب اینکه آیت الله سیستانی طاووس را حلال اعلام کرده اند.(قابل توجه شکارچیان طاووس !!!!!!)
طاووس تو باغ وحش به زور پیدا میشه...
دوستان شکار با ساچمه سر تخت چه حکمی داره؟
(2012-08-03 12:37 PM)THUNDER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
طاووس تو باغ وحش به زور پیدا میشه...
دوستان شکار با ساچمه سر تخت چه حکمی داره؟

سید جون آخرین پست من رو کامل بخون جوابت اونجاست

ولی اینجا هم میگم...به دلیل اینکه ساچمه سر تخت با فشار وارد بدن میشه شکار حرام میشه....ساچمه باید سر تیز و یا سر گنبدی باشه تا به دلیل شکل تقریبا تیز بدن رو پاره کنه.
از مرجع پرسیدی؟
آخه این قانون یه مقدار در باره ی ساچمه ایراد داره...ساچمه ای که با همچین سرعتی وارد بدن شکار بشه فشاری وارد نمی کنه...فکر کنم این حکم برای موقعی هست که شکار زجر بکشه در حالی که نفوذ ساچمه سر تخت و سر گنبدی دز حد چند میلیمتر تفاوت داره...
اگر بشه یه توضیح دقیق از مراجع تقلید دریافت کرد خیلی خوب میشه...
لینک مرجع