انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: شکار گراز
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
با سلام
شکار گراز توسط پنج تیر پران ترک با چهارپاره دست پر 9تایی 1.9 گرم باروت با ود بدون باله فاصله 40 متر حدودا
ناحیه برخورد ساچمه ها قسمت قلب و شش تعداد برخورد را شمارش نکردم بدبخت یک متر هم حرکت نکرد و افتاد
[تصویر: 14227322441.jpg]
[تصویر: 14227322442.jpg]
ماشاالله..تیر به کجاهاش گرفت؟
باسلام به دوستان.
بخاطر اینکه از نظرات بعضا متفاوت دوستان در مورد فشنگ مناسب ذر شکار گراز احیانا برداشت اشتباهی صورت نگیره لازم دونستم ایک سری موارد رو عرض کنم.
دوستان... گراز داریم تا گراز....!!!!
این جمله رو همینجوری ساده و گذری ازش رد نشید!
بنده بعنوان راهنما و ردیاب شکار گراز در بیشتر شکارگاههای گراز در ایران (البته نه همه جا) همراه شکارچیان بزرگ گراز و نیز چند شکارچی مهمان خارجی که تجارب زیادی داشتند حضور داشتم و باندازه ی خودم از نزدیک با رفتار و فیزیولوژی جسمی این موجود زیبا و درعین حال بسیار وحشی و نیز ویژگیهای خاص شکار آن در مناطق مختلف آشنایی دارم. (اینو لازم دونستم بگم فقط بعنوان تاکید گذاشتن بر عرایضم ونه تمجید شخصی/حتما عزیزان بزرگوار بر من میبخشن...)
دوستان در ایران مناطق مختلف با دما/رطوبت/ارتفاع/و شرایط تغذیه ای متفاوت وجود دارن که گرازهایی هم که درآنها زندگی میکنن هم از لحاظ علمی و جانورشناسی و هم از لحاظ شکار باهم متفاوتند.
اکثرا میدونید که معمولا گراز در چه تیپ محیط هایی زندگی میکنه... کنار رودخانه های وسط دره ها / جنگلهای کم ارتفاع/ نیزارها و حوالی مردابها/ کوهستانهای کم ارتفاع که دارای کنامها و صخره های کوچک و درختچه ها پوشیده شدن / مناطق غیرطبیعی هم مانند حوالی شهرها روستاهها مزارع کشاورزی و ...!
توجه کنید همین مکانهایی که ذکر شد چقدر باهم متفاوتند!؟... هرکدام از نظر نوع غذایی که گراز ها میخورن / دما و رطوبتی که در جسم و رفتار گراز اثر میذارن/نحوه ی ردزنی و سرتیر رفتن شکار گراز و ...و... باهم فرق دارن.
چون این تاپیک مربوط به شکار گراز هست از زیاده گویی درمورد مطالب تئوری و کتابی خودداری میکنم و چند نکته ی بدرد بخور کاربردی واسه دوستان میگم :
_گروه های نر جدا و ماده ها و بچه ها جدا زندگی میکنن (بجز مواقع جفت گیری)
_رفتار نرها در مواقع جفت گیری بشدت تهاجمیه / بطور کلی با این قانون میتونید وقت جفت گیری گرازها رو در منطقه ی مورد نظر خودتون تعیین کنید/ بطور کلی جفت گیری در کل مناطق ایران از اواسط پاییز شروع و تا اواسط زمستان تموم میشه /در مناطق سردتر جفت گیری دیرتر و در مناطق گرمتر و معتدل تر جفت گیری زودتر صورت میگیره و پس از 100 تا 130 روز بچه هاشون بدنیا میان / مثال : مازندران و گیلان و مناطق معتدل غرب زاگرس دی و بهمن مواظب رفتار نرها باشید/ مناطق گرمتر مثل خوزستان آبان و آذر نرها تهاجمی میشن...(در هر منطقه ای قبل از اقدام به شکار گراز اطلاعات دقیق در این مورد رو از شکارچیان بومی اون منطقه جویا شید)
_پوست گراز نر ضخیم تر از ماده ست. در فصول سرد سال درکل پوست گراز ها ضخیمترن.
_گرازهای مناطق رطوبتی و دارای پوشش گیاهی غنی تر مثل شمال ایران درشت تر/بدن محکمتر و پوست ضخیمتری دارن.
_درهنگام شکار گراز تروفه واسه دندان بزرگتر در گله ها معمولا چیزی پیدا نمیکنین! گرازهای سن بالا و بزرگ معمولا تک زندگی میکنن و در عین حال پوست بسیار ضخیم و محکمی دارن.
ماده ها هم مثل همه ی موجودات دیگه وقتی درحال مراقبت از بچه هاشونن مخصوصا سال اول خیلی نترس میشن! مخصوصا ماده های جوانتر!(حتی ممکنه ماده جوان که جثه کوچکتری داره از یک ماده بزرگتر و مسن تر تهاجمی تر باشه! )
_این اشتباه رو واسه شکار گراز هیچوقت انجام ندید که از قانون هرچه نزدیکتر بهتر استفاده کنید! تا اونجایی که میتونید با توجه به نوع سلاح و برد مفید آن فاصله ی ایمنی بین خودتون و گراز درنظر بگیرید.
_ درشکار گروهی بدلیل حرکت کاتوره ای و غیرقابل پیشبینی گراز ترسیده و خطر تیراندازی هیچوقت بصورت محاصره ای عمل نکنید.( یافتن و رد زنی دایره ای یه چیز دیگه ست! منظورم بعد از یافتن و هنگام سرتیر رفتن و نشانه رویه...)
_یکی از روشهای مطمئن و کم خطر شکار گراز استفاده از سگ شکاریه/ جدا از راحت تر شدن ردزنی و یافتن گراز بدلیل ترس زیاد گراز از سگ و مشغول شدن حواس گراز به سگها از خطر برگشت گراز بسمت شکارچی کاسته میشه/ البته این روش در همه ی مناطق میسر نیست و خطر زخمی شدن یا تیرخوردن سگها رو هم دربر داره.
_در روش غافلگیری و رویارویی ناگهانی شکار گراز بهترین روش "استفاده از ساچمه زنی با قابلیت تعداد شلیک بالاتر" ه / مثل دولول یا 5و8 تیر اتومات یا دستکش.
_شکار گراز در شب با پرژکتور رو بنده هیچ نظری نمیدم و بکل نمیپسندم چون اصلا شرایط یک شکار کامل رو نداره درضمن خطر بالاتری داره ( بحث دفع آفات و حفاظت از مزارع و محصولات کشاورزی خارج از موضوعه...)
_حتی الامکان حداقل سه تا شش نفری به شکار گراز بپردازید و همه نفرات در شکار گراز میبایست مسلح و تیرانداز باشن/بهیچوجه نفر اضافه و بیمورد و افراد ضعیف و ترسو همراه خود نبرید که فوق العاده خطرات شکار گراز رو بالا میبرن...!
_قانون بدیهی ست که هرچی گراز سنگینتر و درشت تره انرژی بیشتری واسه شکارچی و فشنگ لازمتره.
_ بنده هیچ سلاح یا فشنگ یا فاصله ای رو نمیگم باین دلیله که واقعا در هر شکار گراز و در هر منطقه حداقل با تجربه ی خودم شرایط خاص و متفاوتی حاکم بوده و اینو میگذارم بعهده ی خودتون که تصمیم گیری و تشخیص مناسب انجام بدید.
فقط اینو ذکر کنم که در تمامی شکارهای گراز که بنده حضور داشتم سلاح گلوله زنی برتری ویژه ای نسبت به دیگر سلاحها داشت...( باز دوستان اگه کسی بیاد بگه نه چهارپاره از این بهتره و اون از این قویتره و ... دیگه واقعا کم لطفی کرده!!!!!)
گلوله زنی ای که در شکار گراز استفاده میشه ترجیها کارابین و دوربین های واریاپ پایین (بزرگنمایی کمتر و میدان دید بالاتر) ویا بعضا با شکاف درجه ساده یا در شرایط بهتر با سیستم نشانه روی مخصوص شکار گراز (انواع رد دات ها و ...) ست.
ولی همیشه میبایست سلاح ساچمه زنی و شات گان بخاطر اطمینان و شانس اصابت بالا همراه داشته باشین.
_حتما در هر روش شکار گراز با هر نوع اسلحه ای کارد شکاری تیغه بلند همراه داشته باشید.(ترجیها تمام افراد کارد شکاری داشته باشن)
_هیچوقت از روبرو (سر گراز بسمت شماست) به گراز شلیک نکنید. صفحه ی سر گراز بسیار محکمه/پهنه ی نشانه روی کمتری دارید و این یعنی احتمال اصابت پایین/ بعداز شلیک معمولا در این حالت بطرفتون میاد.
مثل اکثر شکار ها بهترین حالت شلیک از پهلوی حیوانه/ ودر درجه ی بعد از پشت سر ساکن یا درحال دور شدن.
_درضمن تمام نکات فنی و اخلاقی که درمورد شکار بقیه موجودات رعایت میکنید رو هم برای شکار گراز در نظر داشته باشید.
_متاسفانه بدلیل مغایرت با قوانین محترم انجمن از گذاشتن عکسهای شکارگراز معذورم ولی واسه اینکه جماه ی اولمو (گراز داریم تا گراز...!!! ) رو بهتر درک کنید و انتخاب های درستی در روش شکار گراز و سلاح و مهمات و فاصله ی مناسب داشته باشید چند تا عکس از گراز های مناطق مختلف ایران از اینترنت گرفتم و میذارم :
گراز نر (شمال کشور)
[تصویر: 14227402251.jpg]
گراز های نر و ماده (جنوب غرب ایران/زاگرس غربی)
[تصویر: 14227403191.jpg]
[تصویر: 14227404131.jpg]
گراز جنگلهای البرز
[تصویر: 14227404621.jpg]
گراز نر زاگرس در قمت های سردتر و حواشی رودخانه ها
[تصویر: 14227405411.jpg]
گرازهای معمول در حوالی روستاها و مزارع کشاورزی معمولا این شکلی ن
[تصویر: 14227406271.jpg]
دوستان درآخر فقط این رو میگم : شکار گراز جزء هیجان انگیز و لذت بخشترین شکار هاست ولی با هر اندازه توانایی و تجربه و با هر سلاح و مهمات و روشی که شکار میکنید در شکار گراز قدری بیشتر احتیاط کنید.
الان که فعلا شکار ممنوعه ولی امیدوارم در آینده شکار های موفقی داشته باشید.
با تشکر.
سلام. دوست عزيز fmj بي شك تمام مواردي رو كه فرموديد كاملا درست و صحيح است. فقط خواستم به يه چيزي اشاره كنم اونم اينكه پروانه شكار گراز داره صادر ميشه (فقط اقليتهاي ديني) بقيمت ٨٠هزار تومان و سه روزه. موفق باشيدKhansariha (8)
بله دوستمون درست میگن حال حاضر پروانه شکار گراز در برخی از استانها صادر میشه و دلیلش زیانکار بودن این حیوان است
باسلام.
میخواستم بدونم واسه شکار گراز ،تو یک لول تک گلوله پر کنم،تو یک لول چهار پاره خوبه؟!!!
(2015-02-01 01:01 PM)shekarmi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بله دوستمون درست میگن حال حاضر پروانه شکار گراز در برخی از استانها صادر میشه و دلیلش زیانکار بودن این حیوان است

نمیخوام بحث درست یا غلط بودم پروانه دادن یا ندادن رو مطرح کنم...
فقط میخوام نظر شخصی خودمو بگه و بس : گراز در هیچ کجای دنیا زیانکار نیست!!!! / الان که من و شما داریم باهم تبادل نظر میکنیم در تمام کشورهای شکارخیز دنیا (لغت من درآوردی خودم! ) گراز در لیست آفات محصولات کشاورزی و مزارع نیست و بعنوان آفت بحساب نمیاد!!!!
در کشور ما هم فک نکنم درحال حاضر جایی در ایران باشه که جمعیت گراز از حد تعادل بقدری زیادتر باشه که نیاز به مجوز شکار گونه ی زیانکار و آفت باشه!!!
درمورد پروانه ی شکار خوراکی هم واسه اقلیتهای دینی تا اونجایی که من میدونم گراز هم شامل قانون ممنوعیت میشه.
الان هم با یکی از دوستان در اداره استان خودمون تماس گرفتم و ایشون هم نظر بنده رو تایید کردن .
حالا اگه در استانهایی به این عناوین پروانه ی شکار گراز دادن و میدن دیگه اینم حکم بقیه ی کارها و تصمیمات مشابه سازمان رو داره و من صلاحیت نقدشو ندارم!!!!!!
در استان ما طرف رفته مزرعه شو برده تودل کوه و دشت های بکر و سیب زمینی کاشته! بماند که اصلا معلوم نیست مجوز این کارشو کی بهش اعطا کرده .../ بعد شب میاد خونه شون تو روستا و دو روز بعد میره میبینه گراز ها واسش زمینشو شخم زدن! فردا صبح با یک نامه که زیرش ده نفر از همه جا بیخبر یا مثل خودش امضا کردن میره اداره محیط زیست و میگه یا مجوز بدین یا میریم همشونو میکشیم!... بقیه شو خودتون میدونید!!!
نمیگه همه جا حتما اینجوریه ولی انصافا هرکی این شرایط واسش پیش اومده و دیده خودش قضاوت کنه ....!
بازم دم محیط زیست گرم که واسه بعضی از این مکانها توپ های صدادار گازی نصب کرده که فراریشون بده و کشاورزارو تشویق میکنه با روشهای دیگه از مزارعشون محافظت کنن...
حرف من اینه : 1) گراز آفت و زیانکار نیست! 2) میشه با روشهای مطمئن غیر از کشتار گراز از مزارع و محصولات محافظت کرد.
(درضمن بخاطر اینکه کسی از عزیزان فک نکنه من شعار میدم اینو میگم که این بلای گراز در دفعات زیاد دامن مزارع خودمونو گرفته ولی خوشبختانه بدلیل تمهیدات اصولی پدر بزرگ خدابیامرزم و پدر و عموهام این مورد رفع شده)
من خودم عاشق شکار گرازم ولی بدجور روی این مساله حساسیت پیداکردم / جالبه که اکثرا به بهانه ی آفت و ... دنبال شکار گرازن واسه مقاصد دیگه !!!
دم هر چی شکارچیه مرد و بامرام که عاشق حیوانات و طبیعته گرررررررررررررررررم....Khansariha (8)
باتشکر.
جناب fmj ، با فرمايشتون موافقم ،
فقط چيزي رو كه ديدم عرض مي كنم ، در كوه پايه ها و دره هاي اطراف مشهد باغ فراوونه ، البته نه به صورت باغ هاي روتين ، هر كسي از نزديك ترين روستا يك تيكه زمينو درخت كاشته و حالا هم تبديل شده به باغ ، البته باغ كه چه عرض كنم ، جنگل ...
اين باغ ها زمستون و تابستون شده خوابگاه گراز ها ، انقدر اين باغ هارو با خاك يكسان كردن و فضولات دفع كردن كه ٩٠ درصد صاحب باغ ها رقبتي به رفتن توي باغ هاشون هم ندارن و بيخيال شدن ...
اكثريت هم وضع مالي مطلوب براي ديوار كشي و غيره ندارن ...
به همين علت گاها پروانه دفع آفات ! به بعضي ميرشكاران معتمد اداره محيط زيست داده ميشه ...
(2015-02-01 07:34 PM)Amiraliv نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جناب fmj ، با فرمايشتون موافقم ،
فقط چيزي رو كه ديدم عرض مي كنم ، در كوه پايه ها و دره هاي اطراف مشهد باغ فراوونه ، البته نه به صورت باغ هاي روتين ، هر كسي از نزديك ترين روستا يك تيكه زمينو درخت كاشته و حالا هم تبديل شده به باغ ، البته باغ كه چه عرض كنم ، جنگل ...
اين باغ ها زمستون و تابستون شده خوابگاه گراز ها ، انقدر اين باغ هارو با خاك يكسان كردن و فضولات دفع كردن كه ٩٠ درصد صاحب باغ ها رقبتي به رفتن توي باغ هاشون هم ندارن و بيخيال شدن ...
اكثريت هم وضع مالي مطلوب براي ديوار كشي و غيره ندارن ...
به همين علت گاها پروانه دفع آفات ! به بعضي ميرشكاران معتمد اداره محيط زيست داده ميشه ...

احسنت / خودتون میفرمایید به میرشکارهای معتمد محیط زیست./از این موارد گوشه کنار ایران زیاده و با اینکه پای درددل اهالی و بومیان روستاهای اینچنینی میشینی به همشون حق میدی ولی انصافا وقتی علل این موارد رو ریشه یابی میکنی میبینی مقصر حداقل گراز ها نیستن .....(البته دلایلشو اکثر مردم میدونن ولی بقول شما مشکلات اقتصادی و .....)
از اعضای خانواده ی ما یک نفر هست بعنوان میرشکار معتمد واسه اینجور کارها / خداوکیلی هرجا رفته قبل از اقدام به شکار گرازها ابتدا با کمک اهالی و البته کارشناسان دلسوز محیط زیست اقدام به کارهای دیگه جهت رفع این آفت و محافظت از مزارع و باغات کرده ودر مرحله ی آخر درصورت شدید بودن این زیان ها دست به شکار زده !!! پس در هر جا با هر شرایط سختی بازم میشه بدون کشتار دفع آفت کرد/ البته برمیگرده به آگاهی و عشق و دلسوزی تک تک ما/ کشاورزان / شکارچیان و صدالبته مسئولین محترم.
فدای شما.Khansariha (48)
سلام بله از نظر ما و شما شکار گراز تفریحه ولی از نظر سازمان محیط زیست مناطقی که زمین کشاورزی دارن و گراز
به اون زمین خسارت زیادی بزنه وکشاورز به محیط بانی اون منطقه شکایت میکنه و اون موقع حیوان زیانکار میشه و محیط زیست یک شکارچی البته به اسم شکارچی است شاید گوشت فروش باشه اون رو مامور کشتن و نابود کردن گرازهای اون منطقه میکنه ...... اون ور ماجرا اگر شکارچی در منطقه ای دیگر گراز بزند محیط زیست او را متهم میداند علاوه بر جریمه به دادگاه معرفی میکند...........
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
لینک مرجع