انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: زاجکاری و مراقبت از زاج
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
سلام برهمه
هدفم از ایجاد این تاپیک پیدا کردن بهترین راه برای جلوگیری از پاک شدن زاج و پیشگیری از ای موضوع هست
هممون دوست داریم تفنگمون سیاه(خوشگل)بمونه به خاطر همین معمولا یکی از راه های زیر رو برای حفاظت از لوله و پیستون انتخاب میکنیم
بعضی ها از نوار چسب برق یا مشابه اون استفاده میکنند که بعد از باز کردن به علت رطوبط زاج پاک میشه در ضمن در اوردنش هم مشکله و شاید خط روی تفنگ بیفته
بعضی ها از نوار های پلاستیکی برای دور لوله و پیستون استفاده میکنند که این مورد رو خودم تجربه کردم و این کار مانع از پاک شدن که نمیکند هیچ.به نظر من با نفوذ رطوبت به زیر نوار موجب زنگ زدگی و پاک شدن زاج و در مواقعی اگر برای طولانی مدت باز نشود موجب خوردگی عمیق هم میشود
بعضی از دوستان از لوله های پلاستیکی استفاده میکنند که من تا حالا استفاده نکردم و باید دوستانی که استفاده کردن نتیجش رو بگن
یه روش دیگه هم استفاده از روکش های دست ساز برای حفاظت از پیستون و قنداق و لوله هست
به نظرم شاید اگه از گریس زیر نوار یا لوله پلاستیکی استفاده کنیم شاید از پاک شدن زاج جلوگیری بشه
توی تفنگ های 52 و 54 لوله اصلی به رنگ سفید هست و روکش به رنگ سیاه و زیر روکش گریس استفاده شده ولی چون رنگ لوله سفید هست نمیشه گفت که اگه سیاه باشه پاک نمیشه
اگه دوستان روش های دیگه ای بلدند مطرح کنند تا به بهترین روش برسیمKhansariha (219)
البته روش اصلی یادم رفت اونم اینه که از تفنگت استفاده نکنی و بذاری تا نو بمونه خخخخخ
از مهمترین دلایل پاک شدن زاج سلاح عرق دسته .پس باید بعد هر بار استفاده با یک پارچه که کمی به روغن اغشته هست اثرات عرق دست پاک بشه .البته چون کار سختیه مخصوصا برای کسانی که زیاد از اسلحه استفاده میکنن .میشه از 3تیکه مخصوص سلاح استفاده کرد که هم اسلحه استتار میکنه وهم در مراقبت از زاج سلاح خیلی موثر .من رو والتر 2سال قبل از این 3تیکه ها کشیدم تا الان زاج لوله تغییری نداشته
یه سوال داشتم من دیشب داشتم لوله اسلحه را نگاه میکردم دیدم خیلی رنگش رفته اخه خیلی روش دست میکشیدم.
باید چگونه زاج کاریش کنم و با چه زاجی؟(لطفا راهنمایی کنین)
ببخشید اگه جاش اینجا نیست.
mhrSB برای زاج کاری روش زاج کاری کوره ای از همش بهتره ولی باید دست یه آدم کاربلد بدی
زاج های دیگه هم هست و اگه زاج آمریکایی گیرت بیاد خیلی خوبه

اینم یه آموزش از سایت شوکا
روش زاجکاری

ابتدا خوب است بدانید زاج با اسلحه شما چه میکند.اولین هدف از زاجکاری اسلحه مقاوم سازی در برابر نفوذ اب و رطوبت به بدنه لوله سلاح شماست.در ثانی این کار باعث میشود اسلحه شما براق تر و نو نوارتر جلوه کند.خیلی راحت و بدون هزینه های اضافی یک رنگ بر بخرید یک دستکش پلاستی حالا اگر کهنه بود هم سوراخ نباشد.

یک پارچه کتانی به ابعاد یک دستمال کوچولو یا مقداری پنبه یک کتری آب گرم یک دستمال یا ماسک بینی برای حفاظت از استشمام مستقیم بوی زاج «مواظب باشید سمی است»یک سفره پلاستکی برای زیر کار که فرش خانه را کثیف نکنید.یک تکه کاغذ سمباده نمره صفر یا سه صفر.حالا آب هرچه تمیزتر بهتر آب مصرفی شما برای این کار نباید املاح زیادی داشته باشد چون گچ و نمک و املاح آب هنگام شستشو نباید روی لوله یامحل زاج کاری اثرش بماند.ابتدا پیش قنداق را جدا کنید و لوله اسلحه را در بیاورید.تسمه سلاح را باز کنید.نکته:معمولا زیر پیش قنداق و جاهایی که با دست تماس زیادی نداشته اگر زاجش خوب است نیازی نیست که با رنگ بر تمیز کنید.دوستان خوب توجه کنید سمباده باید ریز باشد تا به جان لوله صدمه نزند در ضمن به نوشته های روی سلاح یا ارم اسلحه زیاد پیله نکنید چون بر اثر سابش زیاد از بین میروند.این آرم که معمولا به صورت یک سر مرغابی یا گوزن زیر سلاح حک شده یا چاپ شده است این مارک نشانه ساخت شرکت سازنده است.خب حالا تا جایی که لازم میدونید رنگ بر را با یک برس با ظرافت به بدنه لوله بکشید.قبل از این اگر لازم بود نشانه ها که به شکل برنزی یا طلایی هستند همان نوک مگسگ را با یک انبر دست باز کنید کمی دستمال کاغذی بزاری بین دهان انبر دست تا ضربه نبیند و بعد با فشار کم بچرخانید راحت باز میشود.حالا به راحتی رنگ بر را به بدنه لوله بمالید و بگذارید نیم ساعت یا یک ساعت بستگی به حوصله و برش رنگ بر دارد حالا میبینید که لول اسلحه کاملا سفیدشده زاجهای قدیم و رنگ بر را با اب و تاید یا مایع ضرفشویی بشوید.انقدر بشویید که اثری از رنگ بر و زاجهای کهنه نماند.این کار را می توان با آب معمولی انجام داد تا تمیز شود.حالا کمی با نرمی سمباده بزنید تا اثری ازرنگ بر و جای زاج قدیم نماند.دوباره لوله را آب کشی کنید وقتی مطمئن شدید اثری از چربی و رنگ زاج نمانده با آن آب گرم کتری که آماده کردید زیاد گرم نباشد که دست شما بسوزد مواظب باشید.این اب باید از اب باران یا مقطر باشد که اثر گچ یا شوره را روی لوله از بین ببرد.آب اب انبار نیز می شود برای این کار استفاده کنید.حالا سطح کار را با یک حوله تمیز کنید تا کاملا خشک شود.کار را زیاد به تاخیر نیاندازید که لوله زنگ بزند البته یکی نیم ساعت مهم نیست.چون استنشاق این ماده سمی است در هوای باز مثل حیاط خانه اگر باد و گرد و خاک باشد صلاح نیست چون باید سطح کارتمیز بوده و هیچ اثری از:رطوبت-تار پود حوله- گردخاک- چربی اثر انگشتان یا لکه های گریس و روغن-نباشدحالا درب قوطی یا شیشه زاج را باز کنید.مقداری از زاج را در یک نعلبکی بریزید همه را یک باره استفاده نکنید.درب زاج را محکم کنید و با یک تکه پنبه یا پارچه کتانی یا پنبه ای زاجکاری را شروع کنید.از بالا به پایین و دوباره از پایین به بالا و این عمل را زیاد تکرار کنید تا خوب سطح لوله به زاج آغشته شود.حین کار میتوانید پنبه را عوض کنید. و یک تکه جدیدی بردارید دوباره زاج را درون نعلبکی بریزید و این عمل را چند بار تکرار کنید.ناگفته نماند جای استفاده از دستکش و ماسک بینی اینجا یعنی هنگام زاجکاری است.بگذارید لوله خشک شود.حالا زاجکاری تمام شده یک کهنه یا یک قطعه پنبه اغشته به روغن چرخ خیاطی شروع کنید به تمیز کردن سطوح زاج خورده یعنی همینکه روغن زدن شما تمام شد نتیجه کار مشخص می شود.خب تبریک میگویم دیدید چه سیاه و براق شد
Khansariha (48)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به این سایت هم یه سر بزن
روش زاج کاری گرم توش توضیح داده
یعنی باید اول کل رنگی که روی لوله مانده را ازبین ببرم و بعد زاج کاری کنم.راهی نداره که فقط روی همین کم رنگ شده ها دوباره کار بشه؟
باتشکر
اول باید رنگش پاک کنی داداش
بعد از یکی از دو روش استفاده کنی که روش کوره ای دوام بیشتری دارهKhansariha (8)Khansariha (48)
دستتون درد نکنه ولی دیگه فکنکنم العان بتونم انجام بدم و میره برای تابستان.
یه سوال دیگه هم داشتم آیا رنگی چیزی وجود داره که کار زاج را انجام بده یا نه؟(ببخشید اگه زیاد سوال میکنم.)
باتشکر

اگه وقتی از اسلحه استفاده نداریم روی فلزهاش یه لایه روغن بمالیم خوبه یا نه؟
احسان جان از تاپیک خوب و مفیدت ممنونم.Khansariha (8)
در مورد لوله پلاستیکی که فرمودی من استفاده کردم و واقعا نتیجه خوبی داده.معمولا در کمرشکنها قسمت های وسطی لوله که جای دست برای کوکینگ هست بیشترین رنگ رفتگی رو نشون می دن که من با استفاده از اون لوله برق کاری و یه چند قطره روغن زیرش کاملا جلوی تماس مستقیم لوله با دست رو گرفتم و زاج لوله تفنگم مثل روز اوله.Khansariha (219)
مهدی جان به نظرت گریس بهتر نیست؟آخه روغن ممکنه خشک بشه
سلام احسان جان میشه که اسم تاپیک رو زاج کاری سلاح بزاری اینجوری تاپیک عمومی تر میشهKhansariha (8)
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
لینک مرجع