انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: زاجکاری و مراقبت از زاج
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
(2013-06-13 03:00 PM)MAX نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.اگه قسمت هایی کوچیک زاج نداشته باشه و در میان قسمت های زاج دار باشه میشه رو همه زاج زد تا اون قسمت ها زاج دار بشه؟Khansariha (226)
از چه سمباده ای استفاده کنم باچه شماره ای.مارک کدوم زاج خوبه؟
روح الله جان اگه بخوای به زبون عامیانه لکه گیری کنی نیاز به پاک کردن زاج قبلی نیست!اگه در حد چند خش باشه ها و گرنه باید......
یه نوع زاج هایی بود عین ماژیک!که واسه لکه گیری استفاده میشد،حالا نمی دونم ایران هم گیر میاد یا نهKhansariha (8)
(2013-06-15 10:10 AM)old.hunter نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
والله دكتر جان اين همونه اما يه مقدار سخت تر
فقط كافيه در گوگل سرچ كنيد زاج كروم
اما دوستمون delebarooni نياز به (((فرمول )))ساخت زاج سياه داشتن
كه نتونستم كمكشون كنم
اما زاج كروم نياز داره به
1)نيترات سديم يا پتاسيم و
2)هيدروكسيد سديم (سود سوزآور) لطفا اگر اشتباهي دارم تصحيح بفرماييد من شيميم خوب نيست
3)ظرفي كه بشه لول رو داخلش فرو رد (به زبان عاميانه حوضچه)
كه مراحل داره نياز به ماسك وعينك ووو خيلي بايد دقت كرد وگرنه عواقب بدي داره تنگي نفس يا ضعيف شدن ديد يا نابينايي
زاج سياه هم بايد يك فرمول اين چنيني داشته باشه ولي من متاسفانه بلد نيستم Khansariha (8)

خوب عبدالله جان این همون زاجکاری گرمه.زاج کروم کلا یه قصه دیگه هست.تو اصطلاح معمول به بلور سولفات مضاعف پتاسیم و کروم می گن زاج کروم.

ولی این روشی که شما فرمودی و منم اشاره کردم یعنی وارد کردن قطعات فولادی در ترکیب گرم و غلیظ نیترات پتاسیم و سود سوزآور(سدیم هایدروکساید یا همون هیدروکسید سدیم) به عنوان زاجکاری گرم شناخته میشه.

یکی هم آبکاری کرم با روش الکترولیز هست که یک لایه براق فلز کروم روی فولاد یا آهن می شینه.مثل اونی که روی سپرهای ماشینهای قدیمی بود.Khansariha (8)
زاج سياه يكي از نمك هاي آهن سه ظرفيتي است
كروم سياه با روش الكتروليز روكش مي شود يا به روش گرم؟
كلا با پيشرفت علم شيمي روش ها و رنگ هاي مختلفي براي gun finishing موجوده
آقا رضای عزیز ترکیبی که در زاجکاری سرد ایجاد می شه اکسید آهن سه ظرفیتی هست ولی این آهن از محلول نمی آد.محلول زاج یک محلول اکسید کننده با قدرت بالاست که توانایی تبدیل اهن موجود در فولاد را به صورت یک لایه سطحی به اکسید آهن مقاوم در برابر اکسایش بیشتر تبدیل می کنه.

درباره آبکاری کروم سیاه هم با روش الکتریکی انجام میشه.در روش گرم باز هم مبنا اکسیداسیون آهن در مجاورت نیترات پتاسیم به عنوان یک اکسید کننده بسیار قوی هست.البته اگر دوستان نظر تکمیلی و درست تری دارن خوشحال می شم بدونم.
یک روش دیگر پوشاندن فلز با اکسید الومینیوم هست که باز هم به روش الکتریکی انجام میده و پوششی با سختی بر روی فولاد ایجاد می کنه.Khansariha (8)
دوستان من يه قسمت لول اسلحه رو زاج زدم همه مراحلو انجام دادم_ولي عوض اينكه مشكي بشه _به رنك ابي مات در اومده_دليلش جيه؟؟؟_ممنون از توضيحاتتون
در اصل رنگ زاج آبي تيره است و شما عبارت blue finish رو تو سايت هاي خارجي مي بينيد
ولي فكر كنم روي زاج خشك شده كمي روغن زيتون با پنبه بزنيد و چند روز به حال خودش رها كنيد درست ميشه
(2013-06-30 01:12 AM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در اصل رنگ زاج آبي تيره است و شما عبارت blue finish رو تو سايت هاي خارجي مي بينيد
ولي فكر كنم روي زاج خشك شده كمي روغن زيتون با پنبه بزنيد و چند روز به حال خودش رها كنيد درست ميشه

کاملا درسته من خودم بعد از زاج کاری از روغن وینچستر استفاده میکنم و به مدت 2 روز اسلحه رو به حال خودش میزارم و بهد از این مدت نتیجه دلخواهم رو میگیرم . Khansariha (256)
دوستان مدتی پیش که ماشه پیرمرد آقا احسان(دیانا 45) خراب شد گفتیم اینکه فعلاً در مرحله ی استراحته یه زاجکاریش بکنیم تا ماشه که جور شد نو نوار بشه.
اول اینکه زاجش خیلی قوی بود و واقعاً از کت و کول افتادم تا کامل پاک شد. دوم هم اصلاً زاج رو به خودش جذب نمی کرد. برای 25 خودم 3 دست زدم و کامل سیاه شد ولی برای این حدود 8-9 دست زدم تا اینجوری شد!
خوب حالا تصاویر:

بعد از سمباده کاری:

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بعد از چند دست زاج:

بعد از روغنکاری:

Khansariha (225)
سلام دوستان لوله ی تفنگ من سفید شده باید چیکار کنم تا سیاه بشه؟هیچ تجربه ای هم تو زاجکاری ندارم.
جا داره همینجا از آقا امیر حسین عزیز به جهت قبول زحمت زاجکاری تشکر کنم.....با زاجکاری امیر حسین و ماشه جدیدی که روش انداختم دیگه مثل جوان رعنا شده این پیرمرد سابق ما...خخخخخخ

و البته منتظر شروع فصل شکار
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
لینک مرجع