انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: ساخت چاقو های دست ساز دوستان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان من دنبال ساخت چاقو هستم.میتونم با کسی در این رایطه صحبت کنم. مخصوصا کسی که عملی کار کرده باشه - بیشتر قسمت کوئنج رو
درود دوست من
به جمع ما خوش امدیKhansariha (48)
حتما اقایvakil میتونن کمکتون کنن
و البته مهندس محراب عزیز(mhrSB )
یه چیز که خیلی مهمه و تو کارهای دستی و در سطح اماتور افراد رو حرفه ای میکنه
دلسرد نشدنه
در واقع باید خراب کرد تا یاد گرفت
و این تجربه ها هم هزینه داره
به امید موفقیت روز افزون ایرانیان
دوست من سلام
عرض به حضورتون بنده تجربه کار کردن و ساختن کارد از فولاد hss یا همون خشکه هوایی رو دارم
اگر کمکی از دست این حقیر ساختست در خدمتم
سلام خدمت دوستان عزیز
دوست عزیز vakil چاقویی که دستش از چوب سنجد هست واقعا قشنگ هست ی سوال داشتم غلاف چاقویی که ساختی چاقو توش کیپ میشه ؟ میشه یکم در مورد غلاف قلاف املاش را نمیدونم توضیح بدی چون واقعا جالب بود
یکم هم در موقع کوبیدن میخ ها دقت کن چوب را زخمی نکنی من خودم موقع کوبیدن میخ ها از پشت قند شکن استفاده میکنم یکم هم پشت قند شکن را با سنگ سابیدم و حالت انحنا دادم که موقع کوبیدن فقط مرکز قند شکن با میخ تماس داشته باشه
سوراخ ها چوب را هم که در میاری با دریل یکم با سرعت بالا سوراخ کن و زیر دسته هم یک چوب دیگه بزار که لب پر نشه
منتظر توضیح غلافت هستم دوست عزیز
درود جناب vakil
یه سوال هم من داشتم
تا اونجا که من خبر دارم hss یا فولاد ابزاری
خودش سخت هست ایا شما هم عملیات سخت کاری روش انجام میدین
یا برای راحتتر انجام دادن کار مثلا سوراخ زدن عملیات نرم کاری روش انجام میدین
این نوع فولاد شکندس به قول خودتون خشک هوای
برا این خاصیتش چطور کار خاصی کردین
سلام و ممنونم از محبتتون
در مورد غلاف باید عرض کنم که کاملا کیپ میشه چون ضخامت داخلی غلاف کاملا هماهنگ و برابر با ضخامت تیغه هست
و در مورد دوم این میخهای فلزی برای اول کار و پرداخت دسته هست و بعد از پرداخت نهایی اون ها رو خارج میکنم و میخ هایی که ترکیب چوب و فلز هست استفاده میشه
این عکس قبل از اون مرحله گرفته شده و متاسفانه عکسی از پایان کار و قبضه و غلاف لاک شده ندارم
( سفارش دوستی بود که دسترسی بهشون ندارم برای گرفتن عکس نهایی )
این غلاف هم سهتکه هست دو طرف چوب سنجد و مغزی هم از چوب شمشاد هست که دور کار رو گرفته
با سپاس
سلام دوست من
باید عرض کنم که بنده چاقو ساز نیستم و چند کارد شکاری من باب تجربه و علاقه برای خودم و دوستانم ساختم
چون کار بنده چوب هست و لیسه از این متریال برای خودم ساخته بودم که واقعا تیز بود و کند نمیشد کنجکاو شدم و چند کارد هم ازش ساختم که واقعا کار مشکل و طاقت فرسایی بود (بعلت نداشتن ابزار مناسب )
در هر صورت کار خاصی روشون انجام نشد چون من احتیاجی ندیدم چون بسیار محکم و سخت هست
در مورد سوراخ کردن هم بنده با نقطه جوش سوراخش کردم چون هیچ مته ای نتونست سوراخش کنه ( ابزار کامل این کار رو دارم و نتیجه ای نگرفتم حتی با سر مته های گوناگون و آلمانی )
فقط این رو عرض کنم تیز کردنش یک هفته طول کشید و الان بسیار تیز و برنده هست که کاغذ رو با کوچکترین فشاری مثل تیغ میبره
با سپاس
دوست من
مته ها انواع متفاوتی دارن حتی برای سوراخ کردن hss
والمانی و ایرانی و چینی ملاک مناسبی برای انتخاب مته نیست
برای انتخاب مته باید اول متریال رو شناخت بعد به عواملی مثل زاویه نوک مته گام پیچش و جنس مته توجه کرد که همه اینها برای خودشون استاندارد تعریف شده ای دارن
ولی از حق نگذریم کارت احسنت داره
هنر همینه که با هیچی یه اثر زیبا خلق کنی
برات ارزوی موفقیت میکنم
فقط یه علامت سوال برام پیش امده
سوراخی رو که با جوش به وجود اوردی گشاد نشد
و اگه اینطور شد چکار کردی لق نشه دستت
جناب vakil من هم چاقو ساز نیستم تابه حال هم دو تا دونه شکل چاقو با آهن درست کردم
داخل غلاف را با مغار خالی میکنید یا ابزار خاصی استفاده کردید ؟
و اینکه اول با چوب شمشاد تیغه را داخلش کیپ کردید بعد چوب سنجد را روی کار بکار بردید
و از همه مهمتر یکم هم در مورد میخ های ترکیب چوب و فلز میشه توضیح بدید
اقای vakil ببخشید که بنده و دوستمون اقایnamast انقدر سوال پیچتون میکنیم
من به نوبه خودم اول تشکر میکنم و بعد عذر میخوام
خمس و زکات دانش همینه که به دیگران انتقال بدی
اختیار دارید دوستان بنده پیش اساتید این انجمن درس پس میدم و قدر دان لطف شما دوستان هستم
نکته اول اینکه این غلاف عرض کردم 3 تکه هست یعنی دو تا چوب سنجد که بینشون یک چوب شمشاد توخالی (به شکل تیغه ) قرار گرفته
در نظر داشته باشید مهم اون چوب شمشاد وسط هست که باید کاملا شکل و فیت تیغه ساخته بشه تا هم کارد کاملا داخلش قرار بگیره و هم محکم باشه و لق نزنه
در مورد دوم باید عرض کنم من جوش رو دادم بیرون یکی از دوستان که در این کار مهارت داره برام زد که کاملا دایره ای و همون سایزی که میخواستم از آب در اومد که باید از هنر و سلیقه و تجربه این دوست استاد کارم تشکر کنم در ضمن عرض کردم فولاد hss با سرمته های بنده و حتی مته های تراشکای هم سوراخ نشد ( در محکمی همین بس که حتی با سمبه فولادی هم سمبه نشان نشد برای مته کاری و نوک سمبه فولادیم پرید)
اما میخ چوبی و فلزی یا بقول دوستمون ترکیبی رو باید با عکس توضیح بدم که در اولین فرصت حتما مشروح خدمت دوستان عرض خواهم کرد (میخ سه تاره ای )
با سپاس
لینک مرجع