انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: ساخت چاقو های دست ساز دوستان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2014-10-15 11:29 AM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
برادر قاسملو يا گرين ليوينگ و ...
تمام فرمايشات شما متين و صحيح
ولي من آدم بي پيرايه اي هستم و برداشت خودم از نوشته اي شما رو اين طور مي بينم:
شما فرد متخصص و باسوادي هستيد، دانشگاه رفتيد و اطلاعات علمي و فني بالايي داريد اومديد سايت و چند تا اراجيف مثل نوشته هاي من و يا چند تكه حلبي كه به يه چوب چسبوندند و اسمشو گذاشتند چاقو رو ديديد و موجب تفريح و سرگرمي شما شده و حالا اومديد با اطلاق به ضد و شكسته نفسي صوري داريد اينجا حال مي كنيد برادر من همون طور كه به رخ كشيدن داشته ها (اعم از مالي و مادي و معنوي و تكنيكي) درست نيست، نيشخند كردن و گرفتن افراد هم درست نيست ، يعني كه چي : نقل قول خود شما" گذاشتن عكس چند تكه آهن موجب اتلاف وقت دوستان است " (منظورتون اشاره به ساخته هاي خودتون است) برادر من مگه اينجا انجمن فلز كارهاي حرفه اي است؟ اصلا نه اينجا بلكه تو ايران كسي تا به حال چاقوي مارك ساخته؟ برند ثبت كرده؟ و ....
خوب شما كه دستي توي نگارش داريد زحمت بكشيد عكس همون آهن پاره هاتون رو هم بذاريد . فكر كنم اون وقت اعضاء بيشتر با شما احساس صميميت مي كنند .
همه مي دونند كه من هم به نوبه خودم كم و بيش از تفنگ و فشنگ چيزايي سر در ميارم ( در حد يك كاربر) ولي دليل نميشه كه برم توي تاپيك هاي بادي و با نقش نمايي و ساده نمايي بخوام با فنر و پيستون يه تفنگ 15-10 ژولي شوخي و تفريح كنم و دراصل كاربر اونجا رو دست بيندازم و .....

دوست عزیز رضا جان شما با عرض معذرت منظور حقیر رو کاملا اشتباه و برعکس متوجه شدید.
بازم ببخشید چون شما رو راست و بی پیرایه صحبت کردید بنده هم همانند خودتان بی آلایش صحبت میکنم:
رضای عزیزم شما باید این صحبت ها را با دوستمان حاجی کنید
باید این صحبت ها را با کسی کنید که اینجا چندین صفحه کپی از اینترنت کردنده اند اما
حتی یک خروجی نداشته حرف هایشان!!!!!!!
دوست عزیز اینجا ایران است...ایران
اتفاقا حقیر همان یک تکه چوب که به تکه آهنی چسپیده باشد را بیشتر می پسندم
تا کپی کردن از سایتهای خارجی و .......
نشان دادن کارها و دست ساز کسانی که 12 هزار کیلومتر آنورتر با داشتن امکانات فراوان
چیزی میسازندشان و شهرت نیست......چرا که از نیست : هست ساختن مهم است.
رضای عزیز
قصد و نیت من به رخ کشیدن داشته هایم نیست
که چیزی هم برای به رخ کشیدن ندارم
که اگر هم داشتم هیچوقت به رخ کسی نمیکشیدم
که حکیمان فرموده اند: دست بالای دست بسیار است"

رضای عزیز درک میکنم که چرا شما نوک تیز پیکان اتهامتان را به طرف حقیر نشانه گرفته اید
یکی به خاطر اینکه حقیر در حرف زدن و بیان ذهنیاتم همیشه با مشکل مواجهم و کمتر کسی
مندیات قلبی من را میفهمد
و
بعد اینکه همیشه تاریخ دلسوزان خواسته ها و افق های دور و آینده روشن برای خودشان،مردمشان و مام میهن آرزو کرده اند
و خواسته ند قامت ایران و ایرانی تا همیشه تاریخ بر بلندای آسمان جهان بدرخشد
ولی به علت دور و دراز بودن افق هایشان و منافات داشتن با منافع شخصی بعضی افراد
همیشه مورد تحقیر و توهین و نامهربانی ها قرار گرفته اند
اینکه حقیر تاکید میکنم
که دوستان دست ساخته های خودشان و ابداعاتشان را
در این تایپیک به نمایش بگذارند دلیل و علت دارد
که از درون این استعدادهای جوان جرقه ایی بر میخیزد و اختراع و ابتکاری
که موجب افتخار من و شما میشود
اما نشان دادن کار آقای ایکس و ....در ینگ دنیا چه سودی برای من و شما دارد؟؟

رضای عزیز در آخر اینکه بسیاری در ایران طراحی و پتنت اینتر نشنال ثبت کرده اند و میکنند
و اتفاقا حقیر با بسیاری از این افراد که قدم در این راه گذاشته اند حشر و نشر دارم و در حد توان کمکشان میکنم
رضا جان ایران و ایرانی میتواند
فقط باید خودش را باور کند.
در آخر باز هعم از شما و به تفکیک و یگان به یگان از تمامی عزیزان سایت عذر خواهی میکنم
اگر نوشته های حقیر آذرده خاطرشان کرده و طلب بخشش دارم و بدانند که نیت حقیر
خیر بوده و هست.
با احترام
کوچک همه دوستان ق"
سلام دوستان ما میای اینجا مطلب جدید بخونیم میبینیم تاپیک داره به بیراه میره لطفا خواهشا ادامه بحث تون رو در خصوصی ادامه بدید از همه دوستان ممنونمKhansariha (8)
دوستان چون گفته ها رودررو نیست و مجازی هست ممکنه مخاطب به اشتباه و منظور برای خود برداشت کند درصورتیکه منظور و مقصود نگارنده اصلا چنین چیزی نبوده و این باعث دلخوری بین دوستان شود . لذا خواهش میکنیم به حاشیه ها و موضوعات متقابل بهم نپردازیم و این موضوعات را پایان یافته بدانیم و به بحث اصلی برگردید . ممنون Khansariha (8)
با سلام
دوستان با وجود این که صحبت ها و عقایقد این دوستمون برای من به شخصه اصلاً مهم نیست و هرگز درصدد پاسخگویی نبودم و نخواهم بود سبب رخصت طلبیدنم از حضور دوستان؛ وقت و وجود دوستان است که بسیار ارزشمند است و به این منوال هدر میگشت و موجب تلخکامی شان میگردید.
تنها سبب برگشتنم اظهار لطف دوستان عزیز Samani و esijoon و دیگر دوستان در پیام خصوصی بود .
باری اگر این دوست مرا با تخیلاتم رها کند و بگذارد تا با اشتراک آن با طالبان این تخیلات خوش باشیم ؛جملگی ممنون ایشان هستیم.
لینک فیلم عملیات بهره بری از رسوب جرقه رو هم به همراه آموزش برای این دوستان پیام میکنم.
( ساعتی بعد برای پاک ماندن تاپیک این اسپم رو پاک میکنم)
دوستان چون گزینه ویرایشی پیدا نکردم و نتونستم پاک کنم از حضور دوستان معذرت میخام و مدیر محترم این جسارت بنده رو پاک کنن.( در ضمن یک گزینه ویرایش هم اضافه کنن)
......
......
.....
دو تا از وسایلی که اگه جمیع موارد احتیاط صورت نگیره بسیار خطر آفرین هستن یکی سنگ سنباده رومیزی و دیگری دستگاه فرز دواّر هست(Angel grinder). مخصوصاً سنگ سنباده رومیزی من خودم بندرت استفاده میکنم و با وجود استفاده دوستان چاقو ساز؛ بندرت در چاقوسازی باید استفاده بشه. دوستان این فیلم رو حتماً حتماً ببینن تا اگه با این بحث ها راغب شدن چاقو بسازن خدای نکرده پشیمانی ببار نیاد.
حتماً ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یکی از وسایل چاقوسازی که در ساخت دسته چاقو استفاده میشه و بسیار متریال خوبی است که محاسن سختی ؛ زیبایی ؛ سادگی در ساخت و استفاده ؛ ضد آب و ضربه ؛ بافت غیر لغزنده ؛ و .... رو همگی یکجا داره و به وفور در نمونه های خارجی میبینیم و متاسفانه در کشورمون شناخته شده نیست . متریال میکارتا MICARTA است.
که در واقع لایه های پارچه و یا کاغذ است که با چسب اپوکسی( رزین اپوکسی) به هم چسانده شده است.
وسایل لازم :
1: چسب اپوکسی کیلویی شفاف یا همان رزین اپوکسی شفاف همراه هاردنر.( نوع 1 کیلویی شفاف جلاسنج 65 هزار تومان و کمی بگردید نوع رزین اپوکسی همراه هاردنر ایرانی آن کیلویی از 10 تا نهایتاً 15 هزار تومان و نوع خارجی آن که بهتر است از 12 تا نهایتاً 20 هزار تومان که برای ساختن یک دسته چاقوی بزرگ نهایتاً 100 تا 200 گرم آنرا لازم دارید که مابقی هم خوب چسب اپوکسی یا دوقلو است که بسیار کاربرد دارد.)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

2: لایه های پارچه با رنگ های دلخواه با توجه به اندازه مورد نیاز

3: تعدادی گیره دستی (تنگ دستی) یا نهایتاً گیره میزی

مقداری نایلون پلاستیکی ضخیم

دو عدد تخته چوبی یا آهنی یا .... بزرگ و ضخیم و مقاوم که میکارتای ساخته شده را بین آن باید پرس و خشک کنید

مقداری ذوق و حوصله
(برای این عکسی پیدا نکردم)

نحوه ساخت :....... برای اینکه طولانی و حوصله سر بر نشه تاپیک بعدی ......
خب اول جواب دوستمون کوهنورد رو بدم که فردا نره از روی یکی دیگه تقلب بزنه و منم بگیرم برگه اش رو پاره کنم.......Khansariha (8)
عزیز من از منظر چاقو سازی جواب میدم و بس : با وجود اینکه نمونه ای از یک جنس چینی برندشم بگم TG رو دوستی داده بود آنالیز و درصد عناصر آلیاژی اش کمتر از استاندارد لازم برای M2 بود ولیکن در مقایسه با هر فولادی که به طور معمول در چاقوسازی کشورمون استفاده میشه یک نه بلکه صد سر و گردن بالاتره. من نه یکی که بلکه ده ها نمونه هست که دوستی سفارش چاقو داده و گفتم رفته گرفته و تبدیل به چاقو کردم و یا خودش کرده و یک استفاده معمول و معقول در کوه و بیابان و خانه ازش کرده و نه تنها شکایتی نکرده بلکه رضایت کامل داشته. حال این میل و اختیار شماست که تخیلات مرا باور کنید و نمونه ای با رعایت اصول کار با این فلز بسازید و نتیجه آنرا در همین جا اعلام کنید یا باور نکنید و تمام.
...
من هم سعی میکنم به زودی چند عکس از چاقوهای ساخته شده توسط خودم با اینگونه فولادها را در اینجا قرار دهم.

و اما ادامه ساخت میکارتا: بعد از تهیه وسایل ؛ نایلون را پهن میکنیم و یک لایه رزین اپوکسی همین اول کار روی آن میکشیم ( نکته ای که یادم رفت بگویم رزین اپوکسی و چسب اپوکسی ها با زمان ژله ای شدن (ابتدای سخت شدن) و گیرایی سخت شدن متفاوت وجود دارند . از 5 دقیقه گیرایی تا 48 ساعت گیرایی و خوب رزین اینکار باید زمان ژله ای شدن و گیرایی بالایی داشته باشد تا زمان مناسب برای انجام کارمان فراهم باشد و وسط برنامه کاردستیمون مثل سنگ سخت نشه.) بعد نوارهای پارچه ای را که به اندازه دلخواه بریده را یک در میان روی هم میگذرایم و بعد یک لایه رزین به همین ترتیب تا آخرین نوار پارچه ای و در انتها هم یک لایه رزین

توضیح اینکه اینجا داره با کاردک سطح کار رو صاف میکنه تا رزین اضافی بیرون بزنه و کار یکدست و زیبا در بیاد.

بعد باقی نایلون رو تا میزنیم رو کار تا رزین موقع پرس بیرون نزنه و کار بین 2 تا تخته یا ورق آهنی میزاریم و بعد لای گیره یا گیره دستی (تنگ دستی) قرار میدیم تا کامل سفت و خشک بشه. ( که با توجه به نوع رزین یا چسب اپوکسی تون قاعدتاً باید 24 یا 48ساعتی طول بکشه)

بعد خشک شدن در بیارید و از نایلون و اضافه های کناریشو ببرید

حالا متریال در حد نامبر وان بین ال مبارکتون باشه. چاقو تون رو باهاش دسته کنید و حالشو ببرید

اینم لینک فیلم آموزش توسط آقای والتر سولرز که کلی کتاب و فیلم آموزشی در مورد چاقو سازی داره

دفعه بعد هم خدا بخاد روش ساخت موزاییک پین رو میگم که فوق العاده خوشگلن و یه نمای زیبا به چاقوتون میدن

سلام
اول از همه من بگم که پرچم سفید من بالا هستا Khansariha (102)Khansariha (102)Khansariha (102)
و بعدش بگم که:برای مشورت گرفتن و شنیدن نظرات دوستان و صاحب نظران امدم.Khansariha (226)
توی چت باکس امروز دررابطه اش صحبت شده ولی گفتم در تاپیک تخصصی پیگیری بکنم.Khansariha (399)
جنس فلز به کار رفته شده،فنر تخت ماشین هست که ضخامتش 8 میلی متر بود و کمش نکردم..Khansariha (290)
این از کاردی هست که ساختیم(البته اخر کار یکم لبه بالاییش خراب شد که مجبور شدم اون جوریش بکنم)طول تیغه برنده 16 سانت

و اینم تیغه اش

-------------------------------------------------------------------
و یک چاقو معمولی هم ساختم(فقط دوربین گوشیم فلش نداشت و کیفیت عکس یکمی پایینه)طول تیغه برنده 15.5 سانت

و متاسفانه نوک تیغه کمی خوب صاف نشده ولی به زحمت صاف کردنش نمیارزهKhansariha (172)

کمی دیگه کار مانده،مثلا اون اولی ان طرف تیغه اش یکمی کار با سنگ رومیزی داره(تا رخش بهتر بشه)و یا دومی را باید مثل اینه برق بندازم.

در اخر جا داره از پدرم تشکر کنم که در ساخت و کار با سنگ رومیزی(سنگ برقی)خیلی تلاش کردن:Khansariha (256)Khansariha (256)Khansariha (256)
حالا منتظر نظرات و پیشنهادات دوستان در رابطه با دسته این 2 تا هستم(هرچند،مواردی مد نظرم هست ولی بازم گفتم بپرسم شاید دوستان چیزی بدانند و بگویند که به ذهن من نرسیده باشه) وهمچنین پیشنهادشون در رابطه با ساخت وسیله بعدی(طول فنر باقی مانده حدود 21،23 سانت هست و عرضش هم 6.5 سانت که یکمش برش ناقص خورده)Khansariha (226)
موفق و باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
میخام یه وسیله دست ساز برای ساخت چاقو رو بهتون معرفی کنم که تنها از یک سوهان و چند تیکه چوب و پیچ و میله فلزی درست شده اما تو ساخت چاقو از هرچی فرز و سنگ سنبادست بهتر جواب میده بدون خطر و دردسر و مصرف برق.
فقط برا سوهانش برید سوهان بلند تخت عریض بخرید. ( سوهان ایران پتک بزرگ تخت بهترین گزینه است با 22 تومن قیمت)
اگر نتونستید یا حسّش نبود بدید نجاّر بسازه. خداوکیلی از کاربردش یه عمر لذت میبرید و چاقوهایی میسازید مثل همون چاقوی اول کلیپ نامبر وان.

موفق باشید
توضیح: این کلمه رو filing jig for knife تو سرچ گوگل بزنید و قسمت تصاویر صدها مدل از این وسیله کاربردی ( یه کاربرد دیگش با سوهان بسیار نرم یا چسباندن سنباده نرم تیز کردن چاقو به بهترین شکل ممکن هست ) با شکل ها و فرم های مختلف هست. البته تو لینک عکس هم توضیحات مبسوط برا ساختنش.
محراب جان برا شروع خوبه

خوش به حالت...چه بابای پایه ای داری...از طرف من بهش بگو دمش گرم...آدم بتونه با پدرش رفیق باشه خیلی خوبه
محراب مشکل کار تو اینه که وسط کار رفتی سنباده زدی که براقش کنی.اول باید حالت بدی.مثلا دستش حالت نداره و رنگ سیاه روش هست که باید اینا کلا تمیز بشه و حالت داده بشه.در مرحله آخر براق میشه.حلا که رفتی براقش کردی اگه بخای اون رنگ سیاه رو ببری امکان داره قسمتی که براق کردی خش بیفته و روز از نو روزی از نو.
اینم یک مدل برای باقیمانده فنرت.
لینک مرجع