انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: ساخت چاقو های دست ساز دوستان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
ایولله ایولله .... حالا شد ....!!!! Khansariha (8)
بله دوستان قدیمی عکس گذاشتن دمشونم گرم ... / ولی اخیرا چندنفر فعال از جمله شما در این زمینه عضو انجمن شدن که خدایی در کارشون استادن ولی ما هیچ عکسی از مراحل کارشون ندیدیم.... دیگه اسم نمیبرم ... مثل شما و دیگران...
میدونم عکس گرفتن و آپلود کردن و .. زحمت داره و حوصله میخواد ولی بدونید بچه های انجمن قدرشو میدونن و ممنون شما میشن...
چاکرییییم...Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
هیچ کدی لازم نیست....
رزین پلی استر ایرانی هر کیلو 6000.بعضی رنگ فروشها که مواد اولیه فایبر گلاس رو میفروشن دارن. یه شیشه خالی شربت سینه هم ببر با خودت تا توش هاردنر بگیری که اینا بهش میگن اسید. کبالت و رنگ هم همونجا قاطیش میکنه.ولی شما بگو کبالت بیرنگ بزنه که نتیجه کار شفاف در بیاد. در حقیقت شما فایبر گلاس درست می کنی ولی به جاب الیاف شیشه از پارچه و کاغذ و ورقهای چوب و چرم استفاده می کنی.
مثلا کارد کلمبیای زیر دستش از لایه های روکش چوب به همین رزین ساختع شده ولی به اسم دسته چوبی فروخته می شود....عمرا اگه فروشنده غیر این رو قبول کنه!
فقط تو فضای باز کار کنید که بوش خیلی بده و مضر.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
واقعا ممنون از لطف و راهنمائیتKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
باتشکر از همه ی اساتید و دوستان از ارسال های مفیدشونKhansariha (8)Khansariha (79)
حاجی هم در ارسال 271و272. صفحه ی 28 در مورد ساخت MICARTA توضیح دادن
ولی اگه میشه دوست گرامیمون mountingman یا بقیه دوستان در مورد هاردنر کمی توضیح بدن که در کدوم مراحل به چسب اضافه میشه؟
چون درست متوجه نشدمKhansariha (226)
و در آخر هم سوال خوب دوستمون در مورد حفظ سختی اولیه با خنک کاری مداوم ... از این نوع فولاد(آتشی و hss) بدون سخت کاری میشه استفاده کرد؟
اگر هم میشه در مورد حدود قیمت تمام شده برای ساخت نوار سمباده ی نچندان حرفه ای یا خرید اون کمی به بنده کمک کنید
با تشکرKhansariha (8)
با سلام
دوست خوبمون زحمت کشیدن در مورد میکارتا توضیح دادن و اونرو میشه اینجور کامل کرد که :
اپوکسی رزین از پلی استر رزین خیلی بهتر هست بنا به دلایل زیر
1: قدرت چسبندگی اپوکسی رزین خیلی بیشتر هست طوری که امروزه انواعی از اون به عنوان برترین چسب های صنعتی استفاده میشه.

2: مقاومت اپوکسی رزین در برابر عوامل جوی و شیمیایی خیلی بالاتر از پلی استر هست.

3: بوی آزار دهنده ای نداره

4: کمترین جمع شوندگی یا انقباض که در رزین های دیگر باعث بوجود آمدن حفره میشود

5: تنوع بالاتری نسبت به پلی استر داره

البته تنها عیب اون نسبت به دیگر رزین ها اینه که ترکیب رزین با هاردنر باید دقیقاً به مقدار توصیه شده باشه . همینجا جواب دوستمون رو بدم که هاردنر همونطور که از اسمش بر میاد با ترکیب با رزین باعث سخت شدن رزین میشه که در رزین های متفاوت زمان سخت شوندگی متفاوته که از 5 دقیقه تا 48 ساعت طول میکشه و روی این نکته باید دقت بشه.
ترکیب اون هم همون در اول کار هست که شما باید دو نکته بالایی رو مد نظر داشته باشی ( میزان هاردنر + زمان سخت شوندگی )

نکته بعدی که گرچه میشه از مواد مختلفی همچون کاغذ و نخ پارچه و ... برای ساخت میکارتا استفاده کرد ولی بهترین ماده پارچه کتان هست که تمام میکارتا ها و جی تن های صنعتی یا با کتان ساخته میشن یا الیاف کربن ( که با دومی محصول فوق حرفه میشه و بسیار گران)

در مورد سوال آخر هم با یادآوری این نکته که فولاد تیغ اره آتشی فولاد HSS نیست و نوعی فولاد CV ( قبلاً توضیح دادم ) حساب میشه در جواب باید گفت بهترین حالت ممکن در کار با فولاد های قراضه ( مستعمل) حفظ سختی کارخانه ای اونهاست. نا گفته پیداست که کارخانه ها با کمک تجهیزات پیشرفته بهترین سخت کاری ممکن رو برای فولاد مورد استفاده شون بوجود آوردن ( البته با کاربرد مورد نظر خودشون که ممکنه با کاربری ما بعنوان چاقو تفاوت داشته باشه ) و ما اگر بتونیم این سختی رو حفظ کنیم در واقع بار بزرگی از دوشمون بر داشته میشه.

یکی از بهترین نشانه های تغییر سختی ؛ تغییر رنگ فولاد هست که میدونیم با اعمال گرما رنگ سطح رویی فولاد تغییر میکنه. و در این زمینه قبلاً جدولی هم گذاشتم.

کامروا و موفق باشیدKhansariha (8)
نقل قول :حفظ سختی اولیه با خنک کاری مداوم ... از این نوع فولاد(آتشی و hss) بدون سخت کاری میشه استفاده کرد؟

منتظر جواب اساتید ....
ببخشید
جواب جناب حاجی رو الان دیدم
سلام جناب استاد حاجی Khansariha (48)
استاد خیلی کم پیدا هستین،یه لحظه تشریف میارینو زودم تشریف میبرین ،سئوال ما مبتدیهارو هم که جواب نمیدینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
سلام

حاج مهدی خوب چوب کاری میکنی ما رو پس مجبورم یه سرک بکشم و زود در برم. Khansariha (8)

بعدشم خودت ماشاالله یه پا چاقو سازی میگی مبتدی !!! والله دیدم دوستمون کامل جواب دادن خوب مناسب نبود منم بیام همون ها رو تکرار کنم.

در کل اساتید چاقو سازی ( مثلاً در ژاپن ) برای داشتن یک چاقویِ سخت و در عین حال انعطاف پذیر دو روش دارن :
اولی میان دو نوع فولاد رو که یکی پر کربن برای لبه برنده و دیگری بسیار کم کربن برای لبه تخت رو با هم ترکیب میکنن حالا یا بصورت ساندویچی و یا بصورت فورج در کنار هم. بعد سخت کاری میکنن و نوع کم کربن سختی کمی میگیره و پر کربن بالعکس
مثل اینها نمونه ژاپنی
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

نمونه آمریکایی

راه دوم اینه که بیایم یک نوع فولاد رو به دوصورت سخت کاری کنیم . یعنی قسمت تخت رو با یک عایق مثل گل رس و خاکستر بپوشونیم و بعد حرارت و کوئنچ کنیم تا این قسمت سختی کمتری بگیره و یا بروش کمتر مرسوم تر بعد سخت کاری تیغه رو بپوشونیم و لبه رو تمپر کنیم. و همونطور که دوستمون گفتن در این صورت این دو منطقه با یک خط زیبا از هم تفکیک میشن که به هامون معروف هست. و این روش قدیمی تری هست و اینجا یک شمشیر که با این روش سخت کاری میشه رو میتونین ببنین

در آخر هم به لطف شما دوست عزیز بانداژ دستم رو باز کردم و الان چند روز هست که روی سنباده نواری حرفه ای کار میکنم که سرعت بالایی داره (6000 دور در دقیقه) و براده برداریش هم با یک چرخ و به صورت دواّر انجام میشه که باهاش میتونم بصورت هالو گرایند کار کنم .
انشاالله سعی میکنم براتون چند عکس هم بزارم
کامیاب باشیدKhansariha (8)
سلام به همه مخصوصا استاد خوبمون حاجی انشاا.. همیشه سالم سلامت باشینKhansariha (8)
راستش چون نه سخت کاری بلدم و نه شرایط درست کردن کوره رو دارمKhansariha (226)، دنبال تیغ اره آتشی و ... هستم که بدون سختکاری اگه بشه یه چیزی برای خودم درست بکنم مثل کاردهای زیبای دوستمون که از سوهان درست کردن.
حالا هم در پی ساخت یا خرید نوار سمباده هستم،که فکر میکنم به همراه یه مینی فرز بتونم چیزی درست کنم که به دردم بخوره.
نیازمند یاری سبزتان هستیم Khansariha (8) اگه بشه یکمی هم بقیه دوستان مثل حاجی مارو همراهی و کمک کنن خیییییییلی ممنونشون میشم و حاجی هم سرشون خلوت میشه میتونن ادامه ی آموزش هاشون رو بدن(به خدا ثواب داره)
و در آخر هم بگم که بد جوری منتظر عکساتون هستم حاجی جان
Khansariha (235)
با سلام
امروز رفتم و چند تا عکس از دستگاه جدید سنباده نواری گرفتم و اونارو آپلود کردم ولی چشمتون روز بد نبینه وقتی صفحه رو ریفرش کردم صفحه بالا نمیومد. علت هم واضح بود حجم عکس ها بالا بود و من که تازه بالاترین سرعت اینترنت رو گرفتم مشکل داشتم. حالا درک کردم چرا مدیران عزیز اینقدر اصرار میکنن حجم عکس ها رو کم کنیمKhansariha (8)

پس رفتم و برنامه کم حجم بسیار بسیار ( واقعاً عالی ) JPEG imager رو گرفتم و عکس ها رو بدون افت ذره ای کیفیت حجمشون رو بطور قابل توجه ای کم کردم و بعد اومدم پستم رو پاک کردم و دوباره عکس ها رو آپلو کردم.
اینم آدرس برنامه همراه آموزش ( البته کارکرد ساده ای داره )

دوستان من این سه دستگاه سنباده نواری رو دارم:
اولی برای کار با چوب با سنباده های آلمنیوم اکساید و سیلیسیوم اکساید گریت 36
[تصویر: 250.jpg]

دومی برای صیقلی کردن و یکدست کردن تسمه های فولادی و چاقو ها و همچنین بای فلت گرایند و فول فلت گرایندینگ با سنباده های زیرکونیومی و سرامیکی که 15 سانت عرض و 65 سانت طول فضای سنباده زنی با دور 1500 در دقیقه
[تصویر: 15.jpg]

و سومی که خودم ساختم با چرخای تفلونی و چرخ اصلی با قطر 33 سانتی متر که با پلی اورتان ضد سایش هم قابل تعویض هست با سنباده زیرکونیومی و سرامیکی 36 گریت و 60 که روشه و 120 با 7.5 سانت عرض و 2.5 متر طول . با سه دور کارکرد آرام 1500 دور متوسط 3500 دور و سریع 8000 دور

[تصویر: 14249691961.jpg]
کارکرد با دور آرام
[تصویر: 14249667283.jpg]

کارکرد با دور متوسط
[تصویر: 14249667284.jpg]

کارکرد با دور سریع
[تصویر: 14249667281.jpg]

اینهم چاقویی با هالو گرایند
[تصویر: 14249667282.jpg]
لینک مرجع