انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: ساخت چاقو های دست ساز دوستان
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
(2014-09-26 03:12 PM)hajji نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با عرض ارادت خدمت دوست عزیز DAGGER و احترام به نظرشون یکبار هم گفتم نظریات این حقیر قطعاً دارای اشکال هست و وحی مُنزَل نیست. ولی 2 سال پیش علارقم نظر دوستان هم عقیده با DAGGER عزیز بنده تا چیزی رو خودم آزمایش نکنم راضی نمیشم پس پیه 20 ت رو به بدن مالیدم و خودم ازش چاقو ساختم و خدا شاهده همون چاقو همین الان کنار دست منه و صحیح و سالم مثل روز اولش داره از وجود صاحبی چون من کیف میکنه چون من هیچوقت این عزیز رو لای گیره یا روی سندان نمیزارم و با چکش از سرش نمیکوبم!!!
جناب hajji عزیزKhansariha (8)
با تشکر از تامل و پاسخگویی شما و سایر دوستان
منظور عرایض بنده این نیست که ساخت چاقو از تیغچه غیر ممکن هست ولی با مفهوم چاقویی که اینجانب در ذهن تبادر نموده برای انجام طبیعت گردی و...متمایز میباشد
حتی ضعیف ترین چاقو های بازاری با ضربه به سنگ و یا فشار خمشی نمیشکنند ولی آسیب میبینند اما تیغچه علیرغم قدرت زیاد برشی بدلیل ماهیت ساختاری تحمل ضربه و فشار جانبی را ندارد
دقیقآ مانند قدرت تحمل دو قطعه چوب همسان یکی تر ویکی خشک مثلآ با نازک شدن قطر تیغه به زیر 1.5 میلیمتر امکان شکستن ان حتی با ضربه و فشارناچیز وجود دارد
بنده به هیچ وجه قصد توهین به کسی ندارم و همچنین خودم یک مبتدی در این زمینه هستم و همیشه در حال یادگیری هستم ولی بعلت فقدان منابع فارسی در این زمینه لاجرم دست به دامن منابع خارجی میشوم. اگر از نوشته های من کسی رنجیده قطعاً تقصیر من است که نتوانسته ام منظور خود را بدرستی بیان کنم و معذرت میخواهم.
شب و روز خوش
برادر گرامی hajji عزیزKhansariha (8)

دور هم بودن مجازی و مشاوره صمیمانه از ارکان اصلی این انجمن هست و بالا رفتن بار علمی نتیجه این صمیمیت و همفکری
برای اینجانب که تاکنون اینچنین بوده و در نهایت اگر تفاوت سلیقه ای هست مطمئنآ باعث بهینه شدن نتیجه کار خواهد بود
خدمت ذوست عزیز ثاقب. بله منظور از دستگاه سنباده نواری و یا Belt Grinder دقیقا همون تصاویر هستند. این وسیله با چرخاندن تسمه سنباده با سرعت زیاد براده برداری میکند. و از انواع سنباده ها شامل سیلیسیم کربید یا کارباید و اکسید آلیمینیوم (با رنگ نشانگر قرمز تیره و سیاه رنگ) برای چوب و فلزات نرم؛ زیرکونیوم (رنگ آبی و گاهی سبز) برای فلزات سخت و سنگ؛ سرامیکی ( قرمز روشن یا صورتی) برای فلزات سخت و سنگ اما با 30% کارایی و عمر بیشتر از زیرکونیوم؛ذرات سنگ لعل ( رنگ زرد یا نارنجی) فلزات فوق العاده سخت میتوان استفاده کرد.
اکثرا این دستگاه را با یک موتور سه فاز حداقل 3 اسب بخار( که مساوی 2200W میشود)به همراه پاور اینورتر استفاده میکنند که پاور اینورتر با تغییر فرکانس جریان برق دور موتور را کنترل میکند.( از 0 دور در دقیقه تا 8000 دور)
البته نمونه های موجود در کشورمان یک موتور تک فاز 550W با 1400 دور در دقیقه دارند.
و اما سوال آخر کار نشد نداره ولی چون دستگاه سنگ سنباده به توازن بسیار حساس است فلذا بالانس کردن یک دستگاه سنگ سنباده که یک طرف آن سنباده نواری باشد بسیار سخت است. تازه دلیلی برای کارکردن همزمان هر دو وجود ندارد. البته میتوان سنگ را با یک دیسک سنباده عوض کرد که هم از طرفی حساسیت های بالانس بودن را ندارد و از طرفی همراهی دیسک سنباده با نوار سنباده بسیار کاربردی تر است ونمونه های کارخانه ای و دست ساز آن ساخته میشود.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
یکی از چاقوسازانی که ساخته هاش از جواهرات گرونتر به فروش میره و برای خرید چاقوهاش باید تو نوبت چند ماهه قرار بگیری آقای Don Hanson هستن.
ایشون اکثر چاقوهاشون رو به روش دمشقی میسازن( damascus blades).روشی که گرچه اسم دمشقی داره ولی خواستگاهش به هند و ایران میرسه. اگه خیلی ساده بگیم دو یا چند نوع فلز که با گداختن و چکش کاری به هم جوش داده میشن و در هم تنیده میشن و سپس آبکاری و تو اسید رقیق اچ میشن. بدین ترتیب تیغه حاصل علاوه بر اینکه خواص مشترک فلز ها رو بدست میاره؛از شکل و ظاهر بسیار زیبایی هم برخور دار میشه.
اینم آدرس سایت آقای Don Hanson و چاقوهای زیبای او:

اینم منابع شناخت و آموزش تیغه دمشقی:

اینم آدرس سایت استاد هنرمندی که به ساخت چاقو های عجیب و قریب ولی بسیار زیبا شهره هستن.( بخصوص از منو برید و تو رده darklights چاقوی شیطان یا Demon ایشون رو ببینید که بسیار زیباست.
حاجی اچ چیه؟
اون چند نوع فلز چین؟
d2 ,m2 اگه خواص همو بردانند چی مییییشه
تو ایران کی این سبک میساره؟
با سلام :
از جوابهای دوستان بسیار سپاسگزارم. از دوست عزیز جناب گرین لیوینگ هم خواهش میکنم دوباره به بحث باز گردند ، اگر به بخش علمی این داستان باشد که بنده از همه بیشتر کمبود دارم !!!!!!خخخخخخخخ
ضمنا اگر از دستتان برمیاید پا درمیانی کرده و بنده را هم برای نظافت دستشویی های وزارت دفاع ، که در آن فلزات را سختی سنجی کرده و پروژه های سلاحهای آینده را پی گیری میکنند ، معرفی کنید !!!خخخخخخخخخخخخ
به جان خودم ، من همه عمر فهله ( با این اصطلاحت خیلی حال کردم ) شیطان بودم Khansariha (219)
ولی باز هم جواب بنده رو ندادید ، این باهکو های تو بازار چطورن ؟ (اگر میشه سوال بنده در پست قبلی رو مطالعه بفرمایید )
دوستان درست است که تیغچه تراش سوراخ نمیشود ، ولی این تیغه های اچ اس اس هم به این مفتی ها سوراخ نمیشود . پس از ابتدا شروع میکنیم : در نظر بگیرید فولاد را آماده داریم حالا با چی سوراخکاری کنیم ؟؟؟ الان سنباده نواری روشنه زود باشید بگین ، داره بیخودی برق مصرف میشه خخخخخخخخخخخخخخخخ
گذشته از شوخی این مسئله خیلی مهمی هست . با مته های کرم کبالت میشه خیلی از فلزات رو سوراخ کرد ولی رو این تیغچه ها هم کار میکنه ؟ در ضمن آق معلم ، این تیغچه ها اگر چینی باشند اصلا بدرد نمیخورند یا از 10 نمره 5میگیرند ؟
این مطلب که یک چاقو داشته باشی با هاش زمین رو بکنی ، ریش هم بتراشی اصلا برای من جا نمیوفته . این ادا اطوار ها رو این برگریلز لعنتی انداخت تو سر مردم . هر ابزاری باید جای خودش خوب کار کنه چرا باید انتظار بی منطق داشته باشیم ؟ یا این انتظار که چاقوی خوب کند نمیشود !! بابا چاقو یک ابزار است ولاغیر . نیاز به نگهداری و سرویس دارد ، چون یک لبه برشی ساینده دارد طبیعی است که کند هم بشود و سپس باید تیز شود . دقیقا مثل این هست که بگیم بشقاب خوب ، بشقابی هست که کثیف نشود !!!!!! من هدفم از این بحثها شناخت بهترین متریال برای هر منظور است ، از اینکه چند چاقو همراه داشته باشم نه تنها ناراحت نمیشوم بلکه لذت هم میبرم . هر وسیله ای برای کار خودش .
با تشکر
با سلام
ماشاالله دوستان علاقه مند شدن و هرچی دوستان علاقه مند میشن باعث میشه منه حقیر با کم بود دانسته هام خجل بشم و مجبور بشم لای چند تا کتاب و مقاله رو باز کنم و یا دوباره سرکی به بعضی سایتهای آموزشی بزنم. و این خجالت جای خود رو به شوق آموزش و شادی انتقال اون آموزش بده.Khansariha (8)
واما اچ کردن بطور خلاصه حل کردن لایه رویه فلزی در اسید و در چاقوی دمشقی چون چند نوع فلز وجود داره سرعت حل شدن هر فلز متفاوته پس با یک نمایهِ پست و بلند و حکاکی نما روبرو میشیم که بسیار زیباست. البته تقریبا با همین مضمون در متالوگرافی هم از محلول 2% اسید نیتریک در الکل که به نایتال معروف است استفاده میشود.

و اما این چند نوع فلز معمولاً از یک فولاد سخت و محکم با جلای سیاه و تیره مثل فولاد پر کربن 1095 و یک فولاد نرم و انعطاف پذیر با جلای براق و نقره ای مثل 15N20 ( که مقدار زیادی نیکل داره) انتخاب میشن. با اینکار بجز یک سطح زیبای مواّج یک تیغه که سختی رو در عین انعطاف داره رو بدست میارین.البته فولادهای زیادی با این خواص وجود داره و استفاده از اونها سلیقه ای و بسته به نظر سازنده اش تفاوت میکنه. بعد هم این ها رو یک در میان کنار هم میزارن و گداخته میکنن و اینقدر میکوبن و مثل کاغذ که با تا زدن شکلهای مختلفی رو بدست میاریم اینجا هم بسته به شکل و نظر هنرمند به طرق مختلف تا میزنن تا اینکه به اشکال مختلف در بیان.

و هزاران طرح دیگه برید به این آدرس

والا D2 و M2 چون هیچکدوم انعطاف و جلای نقره ای ندارن با هم استفاده نمیشن یعنی به روش دمشقی استفاده نمیشن ولی کسایی مثل بعضی دوستان خودمون از شکننده بودن اینا گله میکنند میان M2 یا D2 رو برای لبه برنده انتخاب میکنن و یک فولاد نرمتر رو برای بدنه چاقو و بعد این دو رو یا با لیزر و جوش آرگون و ... به هم جوش میدن. یا با شعله اکسی استیلن که شعله ریز و بسیار پر حرارتی داره میان لبه تخت و غیر برنده چاقو رو حرارت میدن تا به اصطلاح از آبش گرفته بشه و نرمتر بشه.( نا گفته نماند که قبلش با گل لبه تیز رو میپوشونیم که داغ نشه)

واما اجداد ما بقولی مخترع روش دمشقی بودن و اگر اینجور نباشه این هنر رو به حد اعلا رسوندن و اتفاقا همین چند روز پیش مقاله میخوندم مبنی بر اینکه نیروهای صلاح الدین ایوبی در جنگ با صلیبیون از شمشیرهای دمشقی استفاده میکردند( بعد معروف به دمشقی هم شده!) که در اون از نانو فن آوری استفاده شده بود !!! اینم لینک مقاله :

و البته اینم آثاری که به اسم عتیقه کلی قیمت دارن و حاصل هنرمندی اجداد ما است.

این رو هم در قسمت تصاویر گوگل بزنید تا بیشتر حسرت بخورید : persian damascus steel
چون امروزه هیچ نام و نشانی از این هنر به غایت زیبا نیست و لااقل من که هیچ سازنده ای نمیشناسم و هیچ تیغه دمشقی ندیده ام .
واما جواب دوست عزیز کوهنورد که چون خسته شدم به اختصار جواب میدم : هیچ لزومی به سوراخ کردن و پین زدن تیغه برای اتصال به دسته وجود ندارد مگر اینکه طول تیغه خیلی بلند باشد که با همچین فولاد هایی تیغه های بلند نمیسازند. یک راه اینه که ما دسته رو به روش hidden tang میسازیم

من هم اگه تیغه یا تیغچه کوتاه باشه یک تیکه فولاد تهش جوش میدم (معمولا لحیم برنج برای زنگ نزدن و استحکام) بعد دسته میزنم

اینا هم چاقوهای فیله بری آقای phil wilson که مثل استاد فرشچیان؛ اسطوره زنده هستند که همینطور که میبینید نه سوراخی و نه پینی دارند:

اینم چاقوهای شکار:

و بعد با چسب اپوکسی ( معروف به دوقلو) خوب چسب میزنیم . البته چسب اپوکسی خارجی و نه ایرانی ! مثلا من خودم از محصولات Loctite و Araldite استفاده میکنم و از قدرتش همین بس که تو صنعت هوا و فضا استفاده میشن. البته اگر این ها رو پیدا نکردم از محصولات BISON هلند از اینجا سفارش میدم :

شما هم خسته نباشیدKhansariha (8)
سالها دل طلب جام جم از ما میکرد
آنچه خود داشت زه بیگانه تمنا میکرد

برادر عزیزم کوهنورد جان حقیر مایل نبوده و نیستم در چینین بحثهایی شرکت کنم و فقط به خاطر احترامی که برای شما قاییلم دوباره خدمت رسیدم
چنان باشد که نگوینیند فلانی احترام و حرمت سخن دوست را نگه نداشت****

برادر عزیز حقیر اهل عملم و حرف زدن را خوب بلد نیستم و معمولا در تشریح سخنانم با کمبود کلمات مفید مواجه میشوم(الانم گاز پیکنیک تموم شده عملم عقب افتادهKhansariha (379)Khansariha (379) )

دوست عزیزم من و شما جزو یگان پیرمردها هستیم آردمان را بیخته ایم و الکمان را آویخته ایم اما آن جوان و نوجوانی که اینجا میایید و نوشته ها و راهنماییهای غلط امثال حقیر را میخواند چه گناهی دارد؟
در این زمانه ایی که مشکلات اقتصادی دامان گیر قشر عظیمی از افراد جامعه شده چه گناهی دارد که برورد کلی هزینه کند لوازم گرانقیمت بخرد تا چاقویی بسازد و در آخر هم سرخورده و پشیمان شود.
آنهم در زمانه ایی که تراشکار جماعت نمیتواند تیغچه درست و درمان پیدا کند و لوازم استوک اروپایی و امریکایی حکم کیمیا پیدا کرده!!
مشکل ما این است که چشم به دست خارجی ها هستیم و سخنان و عمل هموطن و وطندار خود را گوش نمیگیریم
و این صفت بد در رگ و پیمان ریشه دوانیده نتیجه اش هم میشود هواپیمایی به نام قاهر که مایه تمسخرمان در نزد بیگانه و آشنا میگردد!!
برادرم یکی از مبانی رفاقت و اصول زندگی حفظ ادب است و نشانه شخصیت هر فردی رفتار و کردار اوست
وقتی من سخن از چاقو میکنم عکس ماشین برایم میگذارند و بز را مثال میزنند
وقتی من از اصول علمی سخن میگویم سطل آب سرد را مثال میزنند
در حالی که هرکس که کمی متریال بداند میداند که هر فلزی را نمیشود کرد داخل آب سرد
و شوکینگ ایمدیتلی افتر هیت" بدترین اثر را روی فلزاتی مثل تیغچه و فلزات اچ اسس اس دارد.
یکی از دوستان اینجا که به حق با صواد هستند تراشکار هستند بپرسید اگر ساپورت را درست نبندی تیغچه به فنا میرود؟
اگر آب صلبون روی تیغچه نپاشد و دور تند باشد تیغچه چه میشود............
در یک کلام تیغچه و اره لنگ و غیر لنگ فقط برای دکور چاقو میشود و کاربرد دیگری ندارد
حالا کاری ندارم همان تیغچه را هم قطرش را کم کردن و غیره خودش کلی زحمت بیخودی است"
وقتی پرفسور روس هوافضا میایید درس بدهد اول میپرسد کدامتان اسد الله اصفهانی را میشناسید و قتی جواب منفی میشنود
اضهار تاسف میکند نشان میدهد ما چه بوده ایم و چه پتانسیلهایی داریم"
دوست عزیز حرف شما را قبول دارم چاقو ابزار است ولی باید حداقل انقدر جان داشته باشد تا در کوه و بیابان
بتوانی اسلحه ات را زیر خاک پنهان کنی و چاله ایی بکنی؟
دوست عزیز چاقو ساختن کار سختی نیست و احتیاج به کلمات قلنبه سلنبه و فلز ایکس و دبلیو ندارد
اچینگ کردن نیاز به اسید نمیدونم چی چی ندارد و با کمی نمک طعام کار را راه میندازد
الان این ساتور را 1 کیلو پیلت خریدم از آقای گلشنی 2200 تا تک تومان تازه بقیش هم اضافه مانده و چند تایی چاقو میسازم(هنوز ساتور کارش تمام نشده و نیمه خام است)
کیفیت هم قسم میخورم در دست قصابی که روزی 3 تا گاو بکشد و خورد کند یک عمر کار میکند
آنیکی هم ساخته حقیر است که با نمک اچ کرده ام
البته افتخاری هم ندارد چرا که یک تیکه فلز را شکل دادن شان و شهرت نیست"

ببخشید سرتان را درد آوردم فقط خواستم بدانید چرا مزاحم شما و دیگر عزیزان نمیشوم
چون راهنمایی بعضی عزیزان را نه تنها علمی و سازنده نمیبینم
بلکه مخرب و پیش زمینه خرافات و نا آگاهی میپندارم.
اگر هم عزیزی از دست حقیر ناراحت شده همینجا چاکر عاجزانه تقاضای حلالیت و گذشت دارم

کوچک شما ق"

از ابتدا که بحث با تیکه پرانی شروع شد میشد حدث زد به کجا میکشه؟؟؟

واقعا نمیدونم این همه شاخ و شونه کشیدن و تیکه پرانی برای چیست؟؟؟

همه ما اینجا جمع شدیم تا اطلاعاتمون رو بدون چشمداشت با هم درمیان بزاریم.......پس این اخلاق و رفتار چیه؟؟؟Khansariha (4)Khansariha (4)Khansariha (4)

یه دوستی داره اصول استاندارد ساخت چاقو با استاندارد کارخانه ای رو میگه...یه دوست دیگه ساخت سنتی...دلیل نمیشه به خاطر اختلاف سلیقه اینطور برخورد بشه

واقعا خجالت دارهKhansariha (43)Khansariha (43)Khansariha (43)
لینک مرجع