انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: انواع کارد ها و چاقوهای شکاری و چند کاره
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
انتخاب چاقو بستگی زیادی به محل و نوع مصرف دارد که شامل شکل تیغه و نوع (ثابت یا تاشو) آن میباشد .اگر پرنده و چهار پای کوچک میزنید تیغه حدود 10 سانت و برای بزرگتر از اینها تیغه حدود 14 سانت کافی است . اگر میخواهید پوست شکار را در محل بکنید نوک تیغه در 2تا3 سانت اخر بهتر است کمی گرد باشد ولی برای راسته در آوردن و لخم کردن با تیغه صاف راحت تر است . دسته چاقو باید راحت و کامل در مشتتان قرار بگیرد (نه تپل و نه لاغر و یا کوتاه و بلند) .
تاشوهای با ضامن قفل شونده خطر برگشتن تیغه و بریدن انگشت را ندارد. Khansariha (149) ضخامت تیغه حداقل 4میلیمتر باشد تا به راحتی نشکند (بقول قدیمی ها پشت داشته باشد). اگر به مارک ویا جنس چاقو شک دارید موقع خرید باید یک چاقوئی که از تیغه آن مطمئنید داشته باشید و پس از انتخاب با فروشنده شرط کنید که تیغه شما به راحتی روی آن خط نیاندازد . در ضمن اگر زنجان رفتید و یا قصد عبور هم داشتید یه برنامه گشت یکی دو ساعتی تو بازار چاقو سازها در نظر بگیرید که پشیمان نمی شید بلکه راضی هم خواهید بود . حتی اگر عکسی از چاقویی داشته باشید بصورت سفارشی وتقریبا با همان کیفیت برایتان میسازند (بهتره با یک خبره همر اه باشید) .در ضمن چاقو را چه با کیفیت بالا و چه بی کیفیت همیشه پس از استفاده ، بلافاصله پاک و خشک کنید .Khansariha (365)
با سلام خدمت استاد جاوید عزیز (سازنده بنام چاقوهای مرغوب دستی ) و سایر دوستان اگر ممکن است چاقوهای مناسب شکار با قیمت آن (البته مناسب ) بفرمایید از راهنمایی شما برای خرید آن ممنون می شوم.
به نظرم هیچی دست ساز ادم نمیشه!

پدرم یکی از این چاقوهای دسته زرد پلاستیکی داره و میگه از پدرش بهش رسیده!

عکسشو هر چی گشتم پیدا نکردم ولی همتون باید دیده باشید اصولا گله دارا همشون یکی دارن!

خودم هم نرفتم پول بدم چاقو خارجی بخرم!چند سال قبل رفتم نجف اباد تو بازار چاقوفروشا و بهشون سفارش چند مدل چاقو دادم،نجف اباد هم تو مایه های زنجان چاقو میزنه!

الان چند ساله دارمشون و عالی هستندKhansariha (8)برا تیز کردم هم از الماس تراشکارا استفاده میکنم.

اگه وقت بشه خیلی دوست دارم چاقو بسازم ،یکی از قدیم با کمک برادرم ساختم و هنوز دارمش ولی خودم دوست دارم یکی واسه خودم بسازم!اگه عمری باقی باشه......

این هم چاقو های نجف ابادی!عالی،تیز محکم و استوارKhansariha (214)

[تصویر: 72259_174525219231736_100000227766631_66...5036_n.jpg]

یا حق
صالحی جان بهترین چیز برای ساختن چاقو دست ساز تیغه های مخصوص برش فلز صنعتی هست.این تیغه ها محاله خم بشن و خیلی عالی هم تیز می شن با یه سنگ چرخ می شه به شکل دلخواه در آورد و تیزش کرد برای ساخت دسته هم انتخاب زیاده..چاقوی زنجان هم دیگه اون قدیمیاش نیست الان تو خود زنجان همه چینی می فروشنKhansariha (226)
كاردهاي بنچ ميد واقعا آمريكايي هستند و بعيد ميدونم تحت ليسانس باشن.
چاقوهاي كلمبيا ريور يا همون crkt اغلب ساخت چين هستند پوما باك نمونه تقلبي نداره گربر تقلبي نداره ويكتورينوكس تقلبي نداره ونگر دلمونت تقلبي نداره اما بوكر تقلبي داره.....
در آخرين پست وبلاگم توضيح دادم در مورد يه چاقوي بسيار با ارزش چاقوي دارك آپريشن كه آلياژ كبالت تنگستن موليبدنيوم هست و در نوع چيني كه خودم ديدم و فروشنده ادعا ميكرد اصليه و قيمتشو 25 هزار تومن داد تو يكي از سايتها ديده بودم كه بالاي 240 دلار قيمتشه.بهش با خنده گفتم واقعا آمريكاييه تاييد كرد گفتم من همينو تو نت ديدم بالاي200 دلاره چجوري شما ميدي 25 هزار تومن؟اعتراف كرد كه به من دادن به اسم اصلي خخخخخخخخ
بعنوان مثال تو نمايشگاه تهران يه نمونه گربر ديدم 900 هزار تومن با تيغه دمشقي!وقتي لبه چقو رو لمس ميكردم واقعا تيزي و كيفيتش رو احساس ميكردم مطمئنا براي هيچكدوم از ما خريد اين چاقو توجيه نداره
تو فروشگاه دهقان اگه اشتباه نكنم كاردهاي مارك linder هست كه بالاي400 هزار تومن قيمتشونه.
چاقوي خوب قيمتش از 30 هزار تومن شروع ميشه الي ماشالله اما كارد و چاقوي خيلي خوب رو با قيمت بين 50-150 ميشه خريد هرچند من ونگر رو 1400 تومن و ويكتورينوكس رو 8 هزار تومن خريدم خخخخخخ
ويكتورينوكس مدلهايي ساخته كه تيغه بلندتري دارن و ميتونيد تو كاتالوگهاش ببينيد.
چون همه ما نميتونيم براي هر كاري يه چاقو همراه داشته باشيم كه هم پوست بكنيم هم ببريم هم ظريفكاري كنيم هم شاخه درخت رو ببريم هم ماهي رو تميز كنيم . ....بنابر اين نياز به يه چاقو داريم كه بتونه اغلب نيازهامونو براورده كنه بهترين نوع تيغه بنظر من تيغه هاي دراپ پوينت هستند.داشتن لبه اره اي يه ايراد در چاقوهاي شكاريه اما براي كوهنوردي يا دريانوردي يا غواصي عاليه چون طناب رو راحتتر ميبره.
تيغه هاي بلند تر از 18-20 سانت جز دردسر چيزي نيست چون نميشه از نوكش براي پوست كندن استفاده كرد.
يه نكته مهم براي كاردها داشتن لنيارد يا همون سوراخ بند در انتهاي كارد هست شايد بظاهر اهميتي نداشته باشه اما وقتي در دريا بخوايد ازش استفاده كنيد يا توي رودخونه يا هرجايي كه امكان گم شدنش باشه اونوقت متوجه اهميتش ميشيم
تيغه هاي خوب با ضريب سختي بالاي 58 عالي هستند اغلب كاردهاي گرونقيمت بين57-60 راك ول سختي دارن بخاطر همين بعضي از كاردها رو با سنگ معمولي نميشه تيز كرد.تيغه هاي اره آتشي و اره لنگ از اچ اس اس ساخته شدن و ضريب سختي بالاي 61 راك ول دارن بنابر اين ترد هستند و در اثر ضربه ممكنه لب پر بشن.بخاطر همين اغلب سازندگان تيغ رو با سختي 58 ميسازن
كارد و چاقوهاي جديدي تو بازار وجود دارن كه از اكسيد زيركونيم ساخته شدن و سفيد صدفي هستند دي اكسيد زيركونيم بعد از الماس و فولاد الماسه _كه براي شيشه بري يا خفاري در سنگ استفاده ميشه-جزو محكمترين مواد شناخته شده هستند.اين تيغه ها زنگ نميزنن و كند نميشن و تيزي در حد تيغ جراحي دارن و شايد(البته شايد) در اثر ضربه يا افتادن تيغه بشكنه هرچند كه اين امر بعيد بنظر ميرسه
تيغه ها بنظر من به دو دسته تقسيم ميشن تيغه ليز و تيغه زبر
تيغه ليز مثل تيغ جراحي هستند وقتي دست رو ميبرن چنان صاف ميبرن كه گاهي سوزش برش رو هم حس نميكنيد وقتي بخوايد يه برگ روزنامه رو ببريد حركت نرم و سريع و ساكت تيغه رو حس ميكنيد
اما تيغه زبر به محض بريدن دست حس ميكنيد با اره آهنبر بريديد سوزش شديدي هم داره اين موضوع ربطي به تيزي كارد و چاقو نداره
وقتي بخوايد روزنامه رو با اين تيغه ببريد صداي خش رو از بريدنش ميشنويد
من یک خنجر دست ساز تیغه بلند دارم که سالها پیش یکی از اقوام تو کارخونه ای که کار می کرده ساخته. نکش مثل سوزن تیزه ولی جنس فولادتیغش طوریه که تا حالا نه کند شده نه تونستم تیزش کنم. فکر می کنم چاقو تیز کن های معمولی نمی تونند تیزش کنند یا شاید کلا نمی شه. فولادش حالت فنری داره. مشکل دیگه دستشه که فلزیه ولی کوچک مستطیلی و بدون حفاظه یعنی ممکنه دسته با یک ضربه لیز بخوره و دست بره رو تیغه. برای اصلاح دسته و تیز کردن تیغه دوستان پیشنهادی ندارند؟
اين هم يه عكس تقديم به دوستان تا لذت ببرند اين ديدنش خخخخ
تو كتابي كه من دارم قيمتشو زده 14 هزار دلار اما تو اين فروم نوشته 20 هزار دلار!
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر: hh.jpg]
در پاسخ دوست عزيز ناشناس
شما بهتر بود يه عكس از كارد يا همون خنجر ميزاشتيد تا بشه دوستان بتونن كمك كنن
در مورد تيز كردنش مطمئن باشيد ميشه تيزش كرد.
در مورد دسته ش ميتونيد به سبك مدلهاي تانتوي ژاپني با پيچيدن بند پوتين به دورش و حركت ضربدري بند هم شكلش رو زيبا كنيد هم ديگه توي دست سر نميخوره.يااينكه دو طرفش رو با چوب يا شاخ يا آلومينيوم يا كامپوزيت يا فايبر گلاس .... دسته بزنيد البته براي اينكار نياز به اقلا دو سوراخ در دسته كارد داريد كه با مته الماس(دقت كنيد مته الماس با مته الماسه كه ديوار رو سوراخ ميكنه فرق ميكنه)ميشه در دسته اون اينجاد كرد با همين مته كه گفتم من تيغه اچ اس اس رو سوراخ كردم عكساش رو اگه بتونم بعدا ميزارم تو همين تاپيك شما بايد دقت كنيد كه با دريل عمودي بدون لرزش اينكارو بكنيد و از شماره 3.05 ميليمتري استفاده كنيد و توي اون براي پرچ دسته از سيم برنجي كه براي جوشكاري برنج مصرف ميشه استفاده كنيد.
ممنون در اولین فرصت عکس می گیرم و آپلود می کنم.
نه بحث داغ شد!

استاد از این مدل ها بانه دیده بودم ولی نخریدم!عکسی که دادی شفاف نیست ولی تیغش مثه عکسهای زیره! نظره دوستان چیه؟؟ به تیغه هاشون دقت کنید؟؟؟

[تصویر: 420044_258353100905074_100001911580954_6...1178_n.jpg]

[تصویر: 408153_256311147775936_100001911580954_6...3553_n.jpg]

[تصویر: 402326_312693632099504_311713882197479_7...4118_n.jpg]

[تصویر: 402545_260350507372000_100001911580954_6...1847_n.jpg]

[تصویر: 399657_324857654205536_202190356472267_1...9641_n.jpg]

Khansariha (8)
ببخشید روش ضمیمه کردن عکس رو فراموش کردم. می شه دوستان راهنمایی کنند؟
در ضمن کنده کاری وقتی ارزش داره که کار دست باشه. عکس های بالا به نظر میاد قالبی باشند یا با مواد شیمیایی طرح دار شده باشند.
لینک مرجع