انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: به چه دلیل ساچمه خوب ایرانی نداریم؟؟؟
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
سلام
شاید این سوال خیلیها باشه که چرا تولید کننده ایرانی ساچمه خوب تولید نمیکنه در این بین دلایل مختلفی میتونه دخالت داشته باشه هزینه بری ،امکانات و ماشین آلات مربوطه ، بازار مصرف محدود ،قیمت تمام شده ، قوانین مربوطه ،مواد اولیه و ...... یکی از نظراتی که من با اون برخورد کردم به نوعی حرف حساب بود البته از نظر فروشنده که میگفت ساچمه ایرانی ارزونه و زیاد میخرند و من میخرم بسته ای 350 میفروشم 500 و لی ساچمه خارجی رو میخرم 3200 و میفروشم 3500 ایرانی رو کارتن کارتن میفروشم ولی خارجی رو قوطی قوطی مثلا فرض کنید سازنده های ایرانی هم این مطلب رو میدونند ولی در کنار این جنس بی کیفیت نمیتونن ساچمه با کیفیت و قیمت بالاتر تولید کنن ؟
شاید بعضی از دوستان دلیل اصلی این مطلب رو بدونند و دلیل درست و منطقی باشه که من و امثال من خبر نداشته باشن بنابر این لطف کنید و ما رو هم در جریان بزارید چون خود من از اون دسته آدمهایی هستم که در بعضی موارد اگر محصول مورد نظرم رو پیدا نکنم میرم تولید میکنم از طریق فروش اون هزینه تولیدش رو برمیگردونم چون وقتی من جنس خوب لازم دارم و حاظرم پولش رو بدم حتما افراد دیگری هم پیدا میشن حالا نه 1000،000 بسته در سال در حدی که نیاز رو برطرف کنه اگر هم خوب بود صادر میکنیم
بنابر این لطف کنید و اطلاعات بیشتری رو در اختیار من قرار بدید

از لطف همگی ممنونم
نظر اساتید چیه؟
به نظر من تولیدش امکان پذیره،من یه بسته ساچمه قدیمی که فکر کنم مال 20 یل 30 سال پیش باشه دیدم که ساخت ایران بود با نام "جت آرا" و کیفیت بسیار خوبی داشت(بهتر از پرو مگنوم بود)، البته شاید فقط بسته بندیش مال ایران بوده، ولی در کل فکر نمیکنم فن آوری خیلی خاصی لازم داشته باشه و احتمالا دلیل تولید نشدنش، به صرفه نبودن تولید این کالا باشه.
Khansariha (256)اگه تولید کنن باید برای اینکه مقرون به صرفه باشه باید قیمتش مثل قیمت دیابلو یا پرو مگنوم باشه شایدم کمی گرون تر ما ایرانی ها هم که چون میبینیم ساخته ایرانه میگیم کیفیتش بده سربش نرمه اگرم نرم نباشه سربش سخته روغن نداره یا خیلی چربه خانو خراب میکنه دقیق نیست... و صد تا ایراد دیگه هرچند خیلی بهتر از مشابه خارجیش باشه و قیمتشم ارزونتر باشه میریم ساچمه خارجی میخریم....واسه همین تولید نمیشه
البته همانطورکه دوست عزیزمون (viper22) گفتند بیشتر بحث هزینه و قیمت هست که الان ارزونترین ساچمه این ایرانیهاست و باید پذیرفت که بیشترین تفنگهای بچه های ایرانی هم تفنگهای معمولی و ارزون قیمت هست (از چینی گرفته تا .....) بنابر این در اغلب شهرها و روستاها کسی بدنبال ساچمه خیلی کیفی و یا گران نیست و خیلی معدودند این اشخاص( مثل دوستان و عزیزان سایت ) حالا یک چیز دیگه که خودم دیدم هم بگم توی عراق در چندتا از شهرهاش را که من سراغ مغازه های شکار رفتم تا دلتون بخواد فقط ساچمه ایرانی بود چون براشون خیلی ارزونتر از خارجیها بود البته افغانستان هم همینطوره و در اکثر کشورهای همسایه بدلیل ارزانی استقبال زیادی ازش میشه .
یک نکته هم یادم آمد بگم که چندی قبل یکی از اعضا سایت فکر کنم تو تاپیک بروبچ اصفهان مطلب زده بود . میگفت یک مدل ساچمه را دیده که باور کردنش سخته که ایرانیه و فقط صادر میشه ودر داخل عرضه نمیشه و مانند کراسمن هست (البته یادمه اینطوری میگفت )
بهرصورت این یک واقعیت هست که اکثر مصرف کننده ها که معمولا کم سن هم هستند اصلا اطلاعی از نوع ساچمه ها ندارند و فرقشان را هم نمیدانند و فقط مصرف زیاد و ارزونی ملاکشون هست .Khansariha (214)
داداش حکایت حکایت همین خودرو های بیکیفیت ایرانیه که داره تولید و به هیچ جا هم بر نمیخوره میشه علتش هم خود ماییم چون میخریم و همه چیز هم برمیگرده به کمبود اطلاعات مردم . شاید ما چند نفر که کاربر این سایتیم بفهمیم ساچمه خوب توی یه شلیک دقیق موثره و ... اما بقیه چی ؟ شرکتها هم چون میبینن جنس بی کیفیتشون داره خیلی راحت با تیراژ و سود بالا فروش میره مگه بیکارن برن هزینه اضافی برا خودشون بتراشن وساچمه با کیفیت تولید کنن. کل بازار ایران همینجوریه علتش هم وجود گمرک و نبود بازار رقابتی توی کشوره .. Khansariha (367)
فقر اطلاعاتی مردم باعث بودن کیفیت بد اجناس میباشد. مردم اروپا اونی که دوست دارند میخرند نه اینکه اونی که فروشنده دارد را میخرند.
با این حال رقابت سطح کیفیت را بالا میبرد.
من بارها دیده ام که فروشنده همین جنس را دارد و عقیده دارد این بهترین هست!
مردم که نمیدانند میخرند.
سالها پیش قسد خرید مادر بورد کامپیوتر با اسم مشخصی داشتم وارد مغازه که شدم از فروشنده سوال کردم که چنین مادر بوردی دارد؟ درجواب نه اظهار کرد که بهتر از آن را ما داریم. نگاهی به مادر بوردی که داشت انداختم و سوال کردم که فرق این با آن مادر بورد چیست؟ که جوابی نیامد!
معلوم نیست مردم معمولی چقدر کول اطلاعات اشتباه او را خورده اند.Khansariha (367)

شاید ریشه در فرهنگ غلط هم دارد.
مثلا. طرف یک کلمه انگلیسی بلد نیست بعد اظهار میکنند که دوستش کامل انگلیس صحبت کرد. با چه اب و تابی ان هم پرفکت!
عادت کرده ایم در مورد چیزی که نمیدانیم اظهارت اشتباه بدهیم و همدیگر را سرگردان کنیم و از این اب گل الود و کیفیت بد اجناس سود هنگفتی عایدشان دیگران شود.

مردم خوش باوری هستیم که زود گول میخوریم.Khansariha (172)
دلايل افتضاح بودن ساچمه ايراني از نظر من
1:
خارجيها قالب تير رو براش عمر مفيد تعريف ميكنن مثلا 1 ميليون يا 5 ميليون يا كمتر و بيشتر اگه يه قالب مثلا 50 تير رو بتونه در هر بار توليد كنه ميشه 50 ميليون تير حساب كنيد چند بسته ميشه فكر كنيد يه كارخونه 10-20-50 تا از اين قالبها داره كه مثلا هر كدومش براش500هزار تومن آب ميخوره (فقط صحبت شابلون هست نه كل دستگاه) اينا بعد از زمان تعريف شده قالب رو عوض ميكنن چون هم پولشو درآوردن هم سودشو بردن اما تو ايران تا جايي كه دستگاه نفس داره ازش كار ميكشن مثل قالبهاي بدنه ماشينهاي پيكان مرحوم كه اواخر ديگه درش يه طرف كيپ بسته ميشد گوشه ديگه ش انگشت ميرفت لاي در!
2:
اونها از دستگاه استفاده ميكنن كه نسبت به كارگر بخوايم حساب كنيم ارزونتر در مياد براشون يه محاسبه سر انگشتي هر كارگر تو ايران ماهي 300 تومن ميگيره ميشه سالي 3ميليون و 600 براي يه كارگر كه 8 ساعت كار ميكنه يه كارگاه ده تا كارگر داشته باشيم ميشه سالي36 ميليون اين بجز هزينه هاي ديگه مثل بيمه و ماليات و ....هست در صورتي كه يه دستگاه پيشرفته شايد مثلا 20 ميليون قيمتش باشه اما بدون خستگي و استراحت ميتونه 24 ساعته كار كنه ما فكر ميكنيم اگه دستگاه ارزون بخريم سودش بيشتره انگار بقيه دنيا عقلشون نميرسه!!!!قالب سي سال كار كرده ديگه پكيده هنوز ولش نميكنن!تا جاييكه ديگه واقعا بشكنه يا كلا داغون بشه ميتونه از دست توليد كننده راحت بشه!
3:
خارجيها تير آشغال و ارزون قيمت ندارن حتي آشغالترينشون از بهترين تير ايراني بهتره ضمن اينكه تير مثلا باراكودا اونجا بسته اي 10 دلاره درآمد بالاست اونا توصيه كارخونه سازنده تفنگ رو گوش ميكنن ديانا هميشه توصيه ميكنه از تيرهاي آلماني و ترجيحا آر دبليو اس استفاده كنيد گامو ميگه از تير گامو استفاده كنيد بيمن ميگه از كودياك و خلاصه هر كارخونه تفنگ سازي تير هم توليد ميكنه اما تو ايران چي؟!اونا 10 دلار براشون گرون نيست براي ما 30 هزار تومن باراكودا خيلي گرونه!
4:
مهمترين عامل اينه كه كميت اينجا هميشه بر كيفيت ارجحيت داره يه آمار بگيريد ببينيد فروش وايرخ 80 يا ديانا 27 بيشتره يا چيني زپرتي؟براي مردم سخته كه بيان حقوق يك ماه خودشونو بدن براي يه تفنگ بادي .وقتي تفنگ 30 تومن قيمتشه آخه مگه منطق قبول ميكنه براش تير كراسمن پريمير يا اچ اج باراكودا بگيرن كه هم قيمت تفنگه؟!!
اونايي كه تفنگ گرونقيمت دارن خودشونو با تيرهاي ايراني اذيت نميكنن چون نه دقت داره نه كيفيت نه باليستيك ديگه ارزونترين كه استفاده ميكنن پرومگنوم يا ديابلو يا تي اس ها هستن
مگر اينكه واقعا از ضرر تير ايراني آگاه نباشن و تير ايراني بزارن تو تفنگ
5:
يه عامل ديگه هم بنظرم وجود داره اينه كه تير ايراني خوب هم اگه توليد بشه بايد معروف بشه چجوري ممكنه؟اينكه كارخونه بياد براي معرفي كالا اشانتيون بده مثل شامپوهاي خارجي كه اشانتيونهاي كوچيك دارن مثلا بسته 20-25 تايي توليد كنه بده به مشتري با قيمت خيلي ارزون يا مجاني وقتي مصرف كننده ببينه از ده تا تيرش 9 تا به هدف ميخوره يكي كنارش ميخوره مطمئنا مياد براي ديگران هم تعريف ميكنه و خودشم بعد از اين 20 تا تير ميره از همون مارك ميخره مثل اون دوست عزيزي كه اومدن و گفتن اما اينكه بهشون اسم تير رو نگفتن يه جورايي كم لطفي بوده
ببينيد الان پرو مگنوم با قيمت ارزونش گاهي بسته هاي خيلي خوبي داره پس ميشه تير خوب و ارزون ساخت وقتي اچ ان توي آلمان با اون گروني توليد با قيمت 10 دلار توليد ميشه مطمئن باشيد تو ايران با 3 هزار تومن ميشه ساختش
كو همت؟!كو انگيزه؟!كو پشتيباني؟!كو حمايت؟! و.....
4-5 سال میشه که ساچمه ایرانی استفاده نمی کنم
تو تفنگ چینیم استفاده می کردمKhansariha (214)
(2011-06-30 04:20 PM)farzin122 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
Khansariha (256)اگه تولید کنن باید برای اینکه مقرون به صرفه باشه باید قیمتش مثل قیمت دیابلو یا پرو مگنوم باشه شایدم کمی گرون تر ما ایرانی ها هم که چون میبینیم ساخته ایرانه میگیم کیفیتش بده سربش نرمه اگرم نرم نباشه سربش سخته روغن نداره یا خیلی چربه خانو خراب میکنه دقیق نیست... و صد تا ایراد دیگه هرچند خیلی بهتر از مشابه خارجیش باشه و قیمتشم ارزونتر باشه میریم ساچمه خارجی میخریم....واسه همین تولید نمیشه

با این حرف شما موافق نیستم جنس خوب همیشه مشتری خودشو داره.مثلا همون ساچمه ایرانی که آقا محسن از مسیح گرفته بود اگه دم دست من بود حتما یه بستش را میگرفتم و امتحان میکردم و اگه خوب جواب میداد و قیمت مناسبی هم داشت به جای یه بسته یه جعبه میخریدم و با افتخار جنس کشور خودمون را مصرف میکردم ،حتی اگه بسته بندی مناسبی هم نداشت و مثلا به صورت فله ای عرضه میشد !!!!
در تایید بند 1 گفته های آقا جاوید(استاد بلامنازع) ،نمیدونم شما ساچمه های پیمان ایرانی را دیدید یا نه؟
تا اونجایی که من اطلاع دارم این ساچمه حدودا2 یا 3 ساله که داره تولید میشه پس به قول آقا جاوید هنوز قالباش خوبه ، اگه دقت کنید بین ایرانیا بهترین کیفیت را داره.
و در کل به نظر من مشکل جامعه ما نه فقط در این زمینه بلکه در همه موارد، پایین بودن سطح سواد (منظورم خواندن و نوشتن نیست) و اطلاعات مردم جامعه است، برای مثال یکی از بزرگترین و مهمترین منابع دسترسی به اطلاعات، اینترنت (البته با سرعت قابل قبول) است ، حالا ببینید در کشور ما چند درصد از مردم به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و در کشورهای پیشرفته چند درصد؟
با سلام و تشکر از ارائه نظرات و اطلاعات مفید شما دوستان
من این تاپیک رو در سایتهای دیگر هم ایجاد کردم ولی نظرات و مشارکت کاربران این سایت که به تازهگی به آن ملحق شده ام بسیار امیدوار کننده تر و حرفه ای تر و غیر قابل مقایسه بود
در کل تمامی نظرات درست بود اما یکی از نکات اصلی در این بحث همان عدم آگاهی مصرف کننده میباشد که عامل اصلی که باعث بوجود آمدن این مورد شده اختلاف قیمت بین محصولات بوده که ناخداگاه ذهن را کور کرده و نکته بعدی عدم معرفی و آموزش صحیح نسبت به این مطلب بوده که یکی از عوامل موثر عدم وجود نمایشگاه های مربوطه و آشنایی مصرف کننده با محصولات مرغوب و دلایل آن میباشد . وجود سلاح بی کیفیت چینی هم دقیقا یکی از معضلات بزرگ بحساب میآید که برای خریدار براحتی قابل تامین میباشد و پیرو آن بدلیل مبتدی بودن کاربر نیاز به تیر اندازی و هدف زنی بسیار داشته که آنهم با نیت خیر فروشنده با شاچمه ارزان ایرانی برآورده میشود اما در این بین سود حاصل از فروش ساچمه ایرانی را نباید از نظر دور داشت با سوالی که شخصا از یکی از فروشندگان در رابطه با این مطلب مطرح نمودم متوجه شدم که میزان سود حاصله از فروش ساچمه ایرانی به نسبت خارجی با در نظر گرفتن میزان سرمایه گذاری بیشتر بوده و فروشنده ایرانی میل بیشتری در فروش نوع ایرانی داشته زیرا گردش مالی آن هم بیشتر میباشد . اما سردرگمی اینجانب به عنوان یک تولید کننده و ماشین ساز در این مورد که چرا بهینه سازی از طرف تولید کنندگان انجام نمیشود و همان تولیدات با همان شکل اولیه هنوز پابرجاست در صورتی که با توجه به بروز تولید کنندگان جدید حس رقابت وجود نداشته و حتی تولید کنندگان جدید هم طرح جدیدی نداشته و همگی از طرح های تکراری و یکنواخت استفاده میکنند که این دیگر با بیان اینکه تولید کننده زحمت تغییر را به خود نمیدهد سازگار نیست چون تولید کننده جدید که هنوز سرمایه گزاری نکرده میتواند با فرم جدیدی شروع نماید مگر آنکه قائل به مطلب شبیه سازی و استفاده از بازار موجود بوده که این خود با حس تنوع طلبی مصرف کننده جور در نمیاید
با توجه به وجود بازار خارجی از جمله عراق و افغانستان و احتمالا پاکستان این مسئله قوت بیشتری به خود خواهد گرفت .
متاسفانه تا بحال دسترسی به تولید کنندگان امکان پذیر نشده تا شاید با عوامل اصلی بیشتر آشنا شویم اما مطالب مطرح شده از طرف دوستان قسمتی از واقعیت مسلم بوده ولی در این بین با توجه به کشورهایی مانند روسیه و ترکیه نیز این مطلب مشاهده میشود.
در پایان مجددا از تمامی دوستان بابت شرکت جدی در بحث تشکر مینمایم و منتظر نظرات بیشتر در جهت نتیجه گیری بیشتر میباشم.

با آرزوی سربلندی و موفقیت
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
لینک مرجع