انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: تنظیم دوربین با استفاده از Boresighter
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
خیلی از دوستان عزیز درباره روش کار با بورسایتر Boresighter سوالاتی داشتن. این وسیله در اصل برای تنظیم دوربین روی تفنگهای گلوله زن در صد یارد طراحی شده و چون مسیر گلوله به نسبت مستقیم تر از بادی هست روی اونها عالی جواب می ده.
حالا سوال اینه که آیا می شه از این وسیله برای تفنگ بادی استفاده کرد؟تا حد زیادی بله.ولی با روش اصلاح شده.
از اون جایی که به خصوص وقتی دوربین روی تفنگ بادی می بندین، به دلیل الگوی حرکتی متفاوت ساچمه نسبت به مرمی گلوله زن، تقریبا هیچ وقت POI ما مرکز رتیکل نیست(به طور پیش فرض مگه به صورت شانسی و استثنایی) باید تغییراتی در روش کار بدیم.
فرض کنین می خواین دوربینتون رو در 35 متری صفر کنین که بهترین فاصله برای تفنگهای بادی قدرت متوسط هست.(این فاصله بستگی به تفنگ و ساچمه خودتون داره و شما به جای 35 هر عددی بذارین روش کار یکیه.)
اگه دوربینتون زوم متغیره اون رو رو زوم متوسط قرار بدین و پارالکس رو اصلاح کنین.
اول با هدفگیری دقیق روی یک نقطه(مثلا نقطه قرمز)یه شلیگ انجام بدین فرض کنین ساجمه به نقطه خاکستری خورده:
[تصویر: reticle_target.bmp]
حالا محل برخورد ساچمه و محل هدف گیری اصلی و نسبت این دو در یک بردار دو بعدی مبنای کار شماست.
فاصله عمودی و افقی اون از هدف یادتون باشه(با استفاده از میلداتها یا دو بازوی رتیکل):
[تصویر: reticle_error.bmp]
حالا بورسایتر رو در لوله تفنگ قرار بدین معمولا بورسایتر برای کالیبر5.5 به بالاست و آداپترهای متفاوتی برای لوله های مختلف داره.بعد از قرار دادن اون در لوله لیزر اونرو روشن کنین و به روی همون هدف نشونه برید احتمالا یه همچین چیزی می بینین نقطه سبز مثلا نور لیزره:
[تصویر: reticle_laser.bmp]
حالا مرحله آخر مرکز رتیکل رو به اندازه فاصله هدف تا محل برخورد نسبت به نور لیزر که کاملا ثابته و بنابراین می تونین حرکت رتیکل نسبت به اونرو ببینین تغییر بدین در این مثال حرکت اینجوری می شه (جهت فلش):
اول 4 میلدات به چپ برین بعد 6 میلدات به بالا.جای جدید لیزر نقطه آبی هست.
[تصویر: reticle_correction.bmp]

بعد یه شلیک دیگه بکنین اگه فاصله ها رو درست تخمین زده باشین معمولا شلیک دوم در مرکز هدف می خوره (بدون تغییر مسافت مثلا 35 متر) اگه نخورد و اختلاف جزیی داشت با تکرار روش بالا اختلاف رو برطرف کنین.
این از این.به زودی انواع بورسایتر رو با کاربردشون توضیح خواهم داد.
یه نکته جالب هم اینجا بگم معمولا وقتی بورسایتر رو در لوله می ذارم و با مگسک و شکاف درجه به نقطه لیزر نگاه می کنم دقیقا محل هدفگیری رو نشون میده مخصوصا در فاصله های پایین و هر چه دورتر میشه فقط در راستای عمودی این نقطه لیزر حرکت داره.ولی با دوربین همیشه بستگی به دوربین،پایه و فاصله تا هدف داره.
هر نظر انتقادی پیشنهادی اصلاحی دارین بگین و کمک کنین به بهتر شدن این روش.Khansariha (8)
خیلی ممنون دکتر جان.عالی بود.من تا حالا با این وسیله کار نکرده بودم ولی لازم شد یدونشو بخرمKhansariha (8)Khansariha (8)
دوستان به نظر من لازم نیست برای این وسیله هزینه بکنید ، بلکه فکر می کنم به راحتی با یک لیزر صنعتی و چند قطعه که باید بدهید تراشکار قالبل ساختن است
فقط اگر استاتید لطف کنند اطلاعات بیشتری درباره این وسیله قرار دهند من مطمئن هستم می شود با بهترین کیفیت ساختش
دست شما درد نكنه دكتر جان Khansariha (8)
واقعا با اين مورد كاليبره كردن مشكل داشتم Khansariha (8)
فقط يك سوال
اين نقطه قرمز يا همون كاغذ مشبك حتما در فاصله 35 متري بايد قرار بگيره
كه تفنگ روي 35 متر تنظيم بشه يا نه
روشي ديگه هم داره كه من داخل منزل تنظيم كنم و ببرم بيرون براي تست
چون بيرون منزل يه مقداري سخته (سطح ناصاف)
بعضي از اين ليزرها يه صفحه مشبك پلاستيكي هم دارن يه توضيحي هم اگه شد در اون مورد ممنونم Khansariha (8)
اون فاصله 35 متری فکر کنم بر اساس صفر اول گفتن.
اگر اینجوری باشه میشه توی فاصله صفر دوم هم تنظیم کرد که بسته به قدرت تفنگ و بالستیک ساچمه متغیره.
میشه حدود 15 متری.
من تجربه ای که در استفاده از بور سایتر برای صفر کردن دوربین در تفنگ بادی داشتم .برای تنظیم اولیه دوربین وسیله خیلی مناسبی هست بعد از تنظیم به راحتی با چند شلیک دوربین صفر میشه چون تیر به نزدیکی هدف با فاصله چند سانت برخورد میکنه و برای کالیبر 22. به بالا کاربرد داره .
اقای وایسپر بور سایتر یک لیزر هست که درون لوله قرار میگیره و نقطه نورانی لیزر رو میتونی از تو دوربین ببینی و بر اساس اون دوربینت رو صفر بکنی.در واقع راهنمای مسیر حرکت ساچمه تا هدف هست.
ولی میشه با نصب یه لیزر معمولی زیر لوله هم کار این وسیله رو انجام داد.
نه امیر جان به هیچ وجه نمیشه با وصل کردن لیزر روی لوله این کار رو انجام داد.درواقع صفر کردن سلاح به صورت اصولی و با لیزرفقط به وسیله Boresighter امکان پذیر هست چون احتمال خطا و زاویه دار شدن خط سیر نور لیزر و لوله در این روش غیر ممکن هستشKhansariha (8)
(2012-12-30 04:27 PM)ganymede74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خیلی از دوستان عزیز درباره روش کار با بورسایتر Boresighter سوالاتی داشتن. این وسیله در اصل برای تنظیم دوربین روی تفنگهای گلوله زن در صد یارد طراحی شده و چون مسیر گلوله به نسبت مستقیم تر از بادی هست روی اونها عالی جواب می ده.
حالا سوال اینه که آیا می شه از این وسیله برای تفنگ بادی استفاده کرد؟تا حد زیادی بله.ولی با روش اصلاح شده.
از اون جایی که به خصوص وقتی دوربین روی تفنگ بادی می بندین، به دلیل الگوی حرکتی متفاوت ساچمه نسبت به مرمی گلوله زن، تقریبا هیچ وقت POI ما مرکز رتیکل نیست(به طور پیش فرض مگه به صورت شانسی و استثنایی) باید تغییراتی در روش کار بدیم.
فرض کنین می خواین دوربینتون رو در 35 متری صفر کنین که بهترین فاصله برای تفنگهای بادی قدرت متوسط هست.(این فاصله بستگی به تفنگ و ساچمه خودتون داره و شما به جای 35 هر عددی بذارین روش کار یکیه.)
اگه دوربینتون زوم متغیره اون رو رو زوم متوسط قرار بدین و پارالکس رو اصلاح کنین.
اول با هدفگیری دقیق روی یک نقطه(مثلا نقطه قرمز)یه شلیگ انجام بدین فرض کنین ساجمه به نقطه خاکستری خورده:
[تصویر: reticle_target.bmp]
حالا محل برخورد ساچمه و محل هدف گیری اصلی و نسبت این دو در یک بردار دو بعدی مبنای کار شماست.
فاصله عمودی و افقی اون از هدف یادتون باشه(با استفاده از میلداتها یا دو بازوی رتیکل):
[تصویر: reticle_error.bmp]
حالا بورسایتر رو در لوله تفنگ قرار بدین معمولا بورسایتر برای کالیبر5.5 به بالاست و آداپترهای متفاوتی برای لوله های مختلف داره.بعد از قرار دادن اون در لوله لیزر اونرو روشن کنین و به روی همون هدف نشونه برید احتمالا یه همچین چیزی می بینین نقطه سبز مثلا نور لیزره:
[تصویر: reticle_laser.bmp]
حالا مرحله آخر مرکز رتیکل رو به اندازه فاصله هدف تا محل برخورد نسبت به نور لیزر که کاملا ثابته و بنابراین می تونین حرکت رتیکل نسبت به اونرو ببینین تغییر بدین در این مثال حرکت اینجوری می شه (جهت فلش):
اول 4 میلدات به چپ برین بعد 6 میلدات به بالا.جای جدید لیزر نقطه آبی هست.
[تصویر: reticle_correction.bmp]

بعد یه شلیک دیگه بکنین اگه فاصله ها رو درست تخمین زده باشین معمولا شلیک دوم در مرکز هدف می خوره (بدون تغییر مسافت مثلا 35 متر) اگه نخورد و اختلاف جزیی داشت با تکرار روش بالا اختلاف رو برطرف کنین.
این از این.به زودی انواع بورسایتر رو با کاربردشون توضیح خواهم داد.
یه نکته جالب هم اینجا بگم معمولا وقتی بورسایتر رو در لوله می ذارم و با مگسک و شکاف درجه به نقطه لیزر نگاه می کنم دقیقا محل هدفگیری رو نشون میده مخصوصا در فاصله های پایین و هر چه دورتر میشه فقط در راستای عمودی این نقطه لیزر حرکت داره.ولی با دوربین همیشه بستگی به دوربین،پایه و فاصله تا هدف داره.
هر نظر انتقادی پیشنهادی اصلاحی دارین بگین و کمک کنین به بهتر شدن این روش.Khansariha (8)

ممنونم اما اين وسط من متوجه نشدم اصلا اون نشانه گير لوله (BoreSighter) چه فايده اي داشت؟ در واقع اگر نبود هم دقيقا همين كار ممكن بود. شما توي دوربين به يك نقطه خيره شدين و شليك مي كنين. محل برخورد ساچمه از توي دوربين مشخصه پس كافيه بدون اينكه اسلحه تكوني بخوره دوربين رو طوري تنظيم كنين كه بياد روي محل برخورد قرار بگيره.

اگر مي شه كمي موضوع رو بيشتر باز كنين.

در مورد مگسك فكر مي كنم اختلاف برمي گرده به اختلاف ارتفاع راستاي ديد در دوربين با مگسك كه به دليل ارتفاع پايه (و شعاع لنز شيئي) دوربين ايجاد مي شه. اگر از اين دوربينهاي كوچك مدادي با پايه بسيار بسيار كوتاه استفاده كنين شايد ليزر رو مثل مگسك ببينين.
(2012-12-30 07:40 PM)THUNDER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ولی میشه با نصب یه لیزر معمولی زیر لوله هم کار این وسیله رو انجام داد.

فكر مي كنم امكانش باشه ولي دائم نياز به كاليبره شده داشته باشه
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
لینک مرجع