انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
والا من که میزدم فاصلم زیاد نبود تقریبا 20 متر بود.زاویشم تقریبا یکی بود.ولی وقتی حالت افقی میزدم با اینکه فاصله بیشتر بود ولی درست میزد.
درودKhansariha (8) به نظرم جناب جبیلی بدون دوربین منظورشون باشهKhansariha (8)
[align=justify][align=justify]
(2013-07-11 02:50 AM)DAGGER نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست گرامي Khansariha (8)
با تشكر از نگاه منتقدانه و بذل توجه شما به مبحث علمي چوك و اثر ان در سلاح هاي بادي
از حدود سال 1900 كه تاريخچه شروع استفاده از اين تكنولوژي در سلاح هست مباحث زيادي شده و كمپاني هاي معروفي كه از اقبال خوبي در بازار ساخت برخوردار شدن مديون لوله هاي بسيار با دقت و داراي اين تكنولوژي هستن امثال LOTHAR WALTHER , STEYR , FWB
به عبارتي مسئله چوك آن چيزي كه شما مد نظر داريد داريد و با تفنگ ساچمه زني و رابطه آن در نظر ميگيريد نيست به عنوان مثال اثر زاويه چوك در لوله بادي هاي متعارف (بنجامين مارادور ) طبق تست پيراميد اير در شكل زير چيزي در حد نيم هزارم اينچ ميباشد كه اگر محاسبه عددي كنيم ميشود 0.0127 ميليمتر يا به عبارتي قطر لوله در بخش مازل به اين اندازه از ابتداي آن كوچكتر ميباشد اگر كمي با دستگاههاي اندازه گيري مانند كوليس و ميكرو متر كار كرده باشيدمتوجه ميشويد كه وجود اين مقدار زاويه در لوله و تست كردن آن بدور از حساسيت دستگاههاي اندازه گيري عادي بوده و بسيار سخت با توجه به اينكه اين اندازه گيري در قطر داخلي هست نياز به دستگاههاي اندازه گيري فوق حساس ميباشد و با ديد عادي تشخيص لوله چوك از لوله معمولي در اسلحه خاندار ميسر نيست و كاملآ با مسئله متداول در اسلحه ساچمه زني و مسائل مربوط به چوك در ان متمايز ميباشد
در كادر قرمز پايين به نقل از pyramydair كه يكي از اولين تست كنندگان اسلحه مارادور بوده دقيقا به مسئله زاويه چوك در لوله پرداخته است
[تصویر: CHOKEK-BARREL-MARADOR-BS2.bmp]
[تصویر: 13734938604.jpg]

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

و در مورد عدم وجود لوله چوك براي بادي بايد عرض كنم لوله هايي كه در عكس پايين ميبينيد هم اكنون داره عرضه ميشه و نمونه لوله هاي بادي داراي خان CONVECTIONAL و يا POLYGONAL با زاويه چوك براي فروش هستند

[تصویر: 13734938592.jpg]
[تصویر: 13734938593.jpg]

با تشكر و سپاس از مبحث علمي شما

نمی دونم چطور تشکر کنم. یک اشتباه منو اصلاح کردید. بله ذهنیت من از چوک یک تنگ شدگی ناگهانی (پله وار) در لوله بود. راستش من به محض دیدن مطلب شما و حتی قبل از اینکه اونو کامل بخونم به سمت تفنگهای بادیم یورش بردم و هرچی نگاهشون کردم دیدم خانکشی دقیقا تا نوک لوله اومده (البته مارادور ندارم) بعد که برگشتم مطلبتون رو خوندن دیدم بله ظاهرا اینجا این تنگ شدگی بقدری کم هست که حتی نمی شه گفت پله ای هست یا شیبدار. ضمنا مقدارش بقدری کم هست که احتمالا توی همون قسمت چوک هم خانها باز دیده بشن.
چند تا سئوال برام پیش اومده که البته هنوز در موردش جستجو نکردم ولی اگر کسی پاسخش رو می دونه ممنون می شم عنوان کنه.
اول اینکه عنوان شده چوک ساچمه رو تنگ می کنه ولی بعدش براثر فشار گاز پشت سرش دامنه دوباره باز می شه در حالیکه در جای دیگه گفته شده که این چوک درست در دهانه است. بنابراین تنها حالتی که می تونم تصور کنم اینه که این چوک هم مثل چوک ساچمه زنی یک طولی داشته باشه و به محض تنگ شدن تموم نشه.
دوم اینکه یادم میاد در انتقادهایی که به لوله ترکیبی Smooth-Twist گرفته شده بود این بود که ساچمه وقتی شتاب گرفته ناگهان با برخورد به خانها دچار یک ضربه می شه و سرعتش گرفته می شه و خب این ذهنیت رو در من ایجاد کرد که ساچمه به دلیل اینکه هوای پشت سرش مثل باروت نیست که فشار خیلی زیادی داشته باشه این مسایل براش مهم هست اما الان جالبه که برای این چوک چنین نقصی در نظر نمی گیرن. نمی دونم شاید به دلیل همون مقدار بیش از اندازه کمش باشه.
دارم در مورد چرایی افزایش دقت با حضور چوک در PCP ها فکر می کنم. یادم میاد در خیلی از عکسها دیدم که همیشه مقداری گاز قبل از گلوله از لوله خارج می شه. شاید این چوک نقش آب بند کامل داشته باشه تا این اتفاق به حداقل خودش برسه و وقتی ساچمه بیرون میاد این گازهای وحشی تعادلش رو زیاد بهم نزن. فکر کنم عملکرد صدا خفه کن هم بهتر بشه. نمی دونم کاش مشخصات هندسی دقیقتری از این چوک در اختیار بود یا حتی یک نقشه شماتیک از برش طولی لوله.
(2013-07-11 02:22 PM)sabergholamian نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درودKhansariha (8) به نظرم جناب جبیلی بدون دوربین منظورشون باشهKhansariha (8)

بله.من منظورم بدون دوربینه
خب ظاهرا یک منبع گیر آوردم که می گه حدود 4-5 سانت آخر لوله تنگ می شه. دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

راستی نمی دونستم که لوتار-والتر واسه تفنگ بادی هم خان چند ضلعی می زنه. می دونستم تپانچه گلاک اینطوریه و خونده بودم به طول عمرش اضافه می کنه ولی بادی رو فکر نمی کردم. حالا حسنش توی بادیها چیه؟
(2013-07-11 04:53 PM)arashne نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خب ظاهرا یک منبع گیر آوردم که می گه حدود 4-5 سانت آخر لوله تنگ می شه. دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

راستی نمی دونستم که لوتار-والتر واسه تفنگ بادی هم خان چند ضلعی می زنه. می دونستم تپانچه گلاک اینطوریه و خونده بودم به طول عمرش اضافه می کنه ولی بادی رو فکر نمی کردم. حالا حسنش توی بادیها چیه؟

دوست عزيز
با تشكر از شما بخاطر نقد مباحث
در مورد نقش چوك در افزايش دقت يا همون ACCURACY طبق مباحث لينكهاي مرجع در ارسال: #54
حركت رو به جلوي هر پرتابه صلبي اعم از ساچمه يا مرمي با جلورفتن و همگام شدن اون با زاويه چرخشي خان با توجه به اصطكاك و فرمينگ هنگام پيشروي مقداري هرچه بسيار اندك ( در حد ميكرون) از قطر آن كاسته ميشود و به محض ايجاد فضايي بسيار اندك بين مرمي و لوله باعث نفوذ فشار بالا به اين فضا شده درگيري ان با خان كمتر ميشود و اگر از حد متعارفي زياد تر باشد باعث ايجاد SKIDD MARKS يا به زبان محاوره اي همان سر خردن مرمي در لوله خواهد شد كه خود موجب كاهش دقت ميشود

skid marks
[تصویر: skid_marks.png]
groove&land
[تصویر: land_groove_impression.gif]
حال زاويه چوك باعث جبران اين نقيصه و ثبات تماس مرمي با سطح شيارهاي لوله groove&landخواهد شد تا از پديده SKID MARKS پيشگيري شده و نتيجه آن سطح تماس يكسان لوله با مرمي بوده كه موجب افزايش درصدي دقت بهتر ميباشد
ابتدا از اين روش براي بهبود دقت در سلاحهاي گلوله زني كه داراي فشار پشت مرمي بسيار بالايي بودند استفاده شد( در قرن 19) ولي پس از بكار بردن آن در اسلحه هاي بادي مشاهده گرديد كه در اين سلاح نيز نتايج قابل قبولي در پي دارد
مرسی آقا بهروز.
از فرمایش شما اینطور برداشت کردم که ساچمه در حین حرکت و درگیری با خانکشی دچار سایش می شه و این چوک در واقع یک شروع مجدد برای ساچمه است؟ درسته؟ خب در این صورت آیا نباید پیشنهاد می شد درون لوله بادیها حدالامکان چرب باشن تا اصطکاک کم بشه و این سایش رخ نده؟
در مورد این skid mark تحقیق خواهم کرد.
اما فکر کنم توی همون لینکهایی که خودتون ارائه کردید گفته بود گلوگاه ( واژه پیشنهادی به جای چوک) فقط برای مرمی های تمام سربی کاربرد داره و مرمی های روکش دار این موضوع رو کنار گذاشتن (شاید به همین دلیل که شما گفتید).
علاوه بر فرمایشات شما هم در هر لینکی که خودتون زحمت کشیدید و هم در لینکی که بنده تقدیم هم اطلاعات خوبی در مورد چرایی بهتر شدن دقت با استفاده از چوک داده:

برداشت من از مطلب اینه که شیارهایی روی ساچمه می افتند ممکنه دقیقا متقارن نباشن (علی الخصوص موقع جا زدن ساچمه) و باعث بشه ساچمه کمی از شکل خارج بشه (دفرمه بشه) و این چوک به نوعی ساچمه رو درون لوله مجددا پرس کرده تا همه ساچمه ها دقیقا یکسان از لوله بیرون بیان که باعث می شه نقطه برخورد همگی تقریبا یکی بوده و قابل تخمین بشه.
چه ذهنیت من از چرایی اون درست باشه چه نباشه به هر حال ظاهرا همه متفق القول هستند که دقیقا مثل هم شدن ساچمه ها وظیفه اصلی چوک هست
این skid mark ظاهر همون "اثر گذاری خان روی مرمی" هست و به خودی خود پدیده خاصی نیست. در جستجوی اولیه بیشتر در مقاصد قانونی (اثبات شلیک یک گلوله از یک تفنگ) در موردش مطلب هست تا بالستیک.
ممنون از دوستان و بحثهای خوبی که دارند و ما هم استفاده میکنیم . Khansariha (256)
یادمه روزی برای جا انداختن وجود گام متغییر خان (از شیب کم به زیاد) که در بعضی لوله های سلاحها موجوده خیلی کلنجار میرفتیم و آخر هم بعضی دوستان قبول نمیکردند اما امروزه میبینم که خیلی خوب این مورد پذیرفته شده و مورد بحث دوستان هم قرار گرفته Khansariha (8)

یک مورد که دوستان بهش اشاره کردند مورد (Gain-twist rifling Barrel) هست که باید بگیم به دو شکل موجوده یا میتوان به بحث گذاشت
1- Progressive Twist (پیچ و تاب و پیشرو) که همان گام متغییر هست که میتوان بنام Progressive Barrel (لوله پیشرو) از آن یاد کرد
2-conventional fixed twist barrel (پیچ و تاب و ثابت و معمولی لوله)
[تصویر: 13736184851.jpg]

یکی از نتایج جالب و حیرت انگیز استفاده از چنین لوله های (Progressive Twis مثل لوله های لوتار والتر) نتایج بسیار مفیدی برای تفنگهای اسپورته که آقای مولر (Lutz Möller) به آن اشاره کرده است
اسپین کمتر (از نتیجه حرک چرخشی ساچمه به بدنه)
گروپ بهتر

این گروپ بهتر از شلیکها را خیلی حال کردم Khansariha (256)
منبع
با تشكر از علي آقاKhansariha (8)

خلاصه در مورد گام متغير در سلاح بايد گفت هر نظريه نويي هميشه پزيرفتنش با چالش مواجه هست ولي الآن بقول شما ديگه بالعينه شده و نتايج استفاده از اون محرزه
واقعآ يه تغيير زاويه اي كوچك در گام و بالاتر رفتن دقت خيلي جالبه و نكته بيني فني همين هست
از مطالبي كه تو سايت مرجع دادين و برام جالب بود اينكه فقط تفاوت نوع خان باعث تغيير در اثر دو گلوله شليك شده هست سمت چپي خورده به هدف و لي سمت راستي بسيار دقيق و كاملا با محور عمودي به هدف اصابت كرده
[تصویر: 458-Mark-ohne-Fuerbaender-1.jpg]
از لينكي كه دادين استفاده كردم
سپاسگزارمKhansariha (256)
جالبه هر دو به یک اندازه پهن شدن!

این Progressive Twist کاملا برعکس اون Gain Twist هست. در واقع فلسفه اونها باهم خیلی فرق می کنه. در Gain Twist ابتدا گام بلنده تا مرمی سریع از خزانه فاصله بگیره و فشار خزانه خیلی بالا نره. بعد که فاصله گرفت فکری به حال اسپینش می کنه.
در این Progressive Twist جالبه ابتدا گام کمه و بعد زیاد می شه. من ناخودآگاه یاد نمودار سرعت در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
افتادم که تقریبا دائما در حال زیاد شدن هست. (منحنی آبیرنگ)
[تصویر: Int_bal_graph.png]
حالا در صورتیکه گام خان بلند بشه با توجه به اینکه سرعت گلوله هم داره زیاد می شه می شه اینطور تصور کرد که هدف از این طراحی, ثابت نگه داشتن اسپین مرمی هست که از یه حدی بالاتر نره یا مثلا مرمی در بخشهای انتهایی لوله با دور ثابت به دور خودش بچرخه. حالا سئوال اینه که چرا؟

(2012-01-30 03:37 PM)Marksmann نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-01-30 12:31 PM)saaedj نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چرا دیانا 35 خانهاش به صورت شیاره اما تفنگهای دیگهبرجستست
دوست عزیز فقط دیانا 35 اینطور نیست الان اکثر دیانا ها خان گود یا فرو رفته دارن.

دوستان منظورتون از خان فرو رفته و برجسته همینه دیگه؟ درسته؟

[تصویر: 23409239235812673561.jpg]
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
لینک مرجع