انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: گام و تشریح علمی حرکت ساچمه
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
با سلام

در مورد جمله اول كه خود شما توضيح داديد و گفته آقاي معراجي بود كه من در توضيح اون استدلال خودم رو آوردم. اما در مورد جمله دوم كه مشخصه و همه شما هم ميدانيد كه قطر سوراخ لوله در ابتدا و انتهاي لوله فرق ميكنه. اگر ادبيات نوشتنم ايراد داشته عذر ميخوام. ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
باز منون نظری جان Khansariha (8)
ببینید کل قطر داخلی لوله یا برجستگی بین خانها(کالیبر) از ابتدای لوله تا انتها یکسان است فقط در قسمت ابتدای لوله (جان لوله) که محل قرار گرفتن فشنگ یا ساچمه هست در بعضی لوله های تفنگ بادی اون قسمت خان ندارد اونم فقط برای راحتی گذاشتن ساچمه هست وگرنه این فرض که کالیبر و قطر داخلی لوله از بزرگ به کوچک میباشد صحیح نیست و یکسان است Khansariha (256)
والا اين صحبت من نقل قول از يك كارشناس با تجربه مي باشد و خودم نيز لوله 350 رو بررسي كردم از ابتداي لوله خان داره و اون بحث راحت جا رفتن ساچمه هم كه گفتيد درسته. ولي در انتهاي لوله قطر كمتر ميشه. و منطقي هم هست.
(2011-05-31 07:47 AM)نظري نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
والا اين صحبت من نقل قول از يك كارشناس با تجربه مي باشد و خودم نيز لوله 350 رو بررسي كردم از ابتداي لوله خان داره و اون بحث راحت جا رفتن ساچمه هم كه گفتيد درسته. ولي در انتهاي لوله قطر كمتر ميشه. و منطقي هم هست.

ببین نظری جان کالیبر دقیقا فاصله دو فرورفتگی یا برجستگی داخل لوله تفنگ است
البته یادمان هم هست که این برجستگی یا فرو رفتگیها را خان میگویند .
البته باز میدانیم که برای لولهای تفنگ بادی (ساچمه ای ) کالیبر فاصله دو فرو رفتگی است و برای بعضی فشنگها که نوار سربی دارند کالیبر فاصله دو برجستگی منظور میشود .

[تصویر: fir_m10_t06_04_1.jpg]
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

و من تا الان ندیدم که کالیبر متغیر داشته باشیم
یک مته خانکشی
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

شکل یکسان کالیبر در سر و ته لوله های بادیها

لوله از بیرون دارای ضخامت متغیری است مخصوصا برای فشنگ خورها و گوشتهای متفاوتی هم داره

نظری جان اگر منابعی سراغ داری ممنون میشویم در اختیارمون قرار دهید
من منابع زیادی میتونم معرفی کنم و حتی ماشینهای خانکشی داخل لوله را خدمتتان معرفی میکنم ولی باز هم میگم کالیبر متغیر (از بزرگ به کوچک) ندیدم البته گام متغیر داریم ولی کالیبر متغیر نداریم .Khansariha (214)

اقا این قصه گام و 50% باقی ماجرا هنوز مانده Khansariha (226)
%10 دیگه هم بگم
گامهای هر لوله سلاح و بادی به دو نوع است ثابت و متغیر
بابا مشارکت کنید و نظر بدین دوستان و بگید این گام چیه ؟
من میخواهم روشن بشه که چرا در بعضی تفنگهای بادی اندازه لوله ها با هم فرق دارند پس کمک کنید تا به یک جمع بندی برسیم Khansariha (256)
با سلام

دوست عزيز مرحله به مرحله پيش ميريم. انشاالله كه مساله روشن و جا بيفته

1- اون خانكشي و مته هاي خانكشي كه فرموديد مرحله اوله و بعد از اون لوله چوك مي خوره و تقريبا از 15 الي 20 سانت آخر لوله رو تنگ تر مي كنند تا ساچمه با خان بهتر درگير بشه . شما ميتوني يه ساچمه سرتخت ديابلو رو وارد لوله بكني و با سيم يا چيز مشابهي بسمت جلو هل بدي متوجه ميشي وقتي ساچمه به آخر لوله نزديك ميشه فشار بيشتري ميخواد تا جلو بره.
2- در مورد گام نيز كه تعريفش مشخصه و مي دونيد : تعداد دورهايي كه خان درون لوله داره را گام ميگن و مختلفه 1 - 1.25- 1.5- 2 و طول گام نيز به طول يك دور كامل خان ميگن. در مورد شيب گامها نيز عرض كنم كه ثابت هستند و نميتونه متغير باشه. دليلش را اگه خواستيد عرض ميكنم.
و اما عملكرد و كاركرد گام : هر چه تعداد گامها بيشتر ( يعني طول گام كمتر) بشه، دوران ساچمه بيشتر و مسير مستقيم تري را طي ميكنه و قدرت تخريبش هم تا حدودي افزايش پيدا ميكنه. در خدمتيمKhansariha (214)
(2011-05-31 05:27 PM)نظري نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام

دوست عزيز مرحله به مرحله پيش ميريم. انشاالله كه مساله روشن و جا بيفته

1- اون خانكشي و مته هاي خانكشي كه فرموديد مرحله اوله و بعد از اون لوله چوك مي خوره و تقريبا از 15 الي 20 سانت آخر لوله رو تنگ تر مي كنند تا ساچمه با خان بهتر درگير بشه . شما ميتوني يه ساچمه سرتخت ديابلو رو وارد لوله بكني و با سيم يا چيز مشابهي بسمت جلو هل بدي متوجه ميشي وقتي ساچمه به آخر لوله نزديك ميشه فشار بيشتري ميخواد تا جلو بره.
2- در مورد گام نيز كه تعريفش مشخصه و مي دونيد : تعداد دورهايي كه خان درون لوله داره را گام ميگن و مختلفه 1 - 1.25- 1.5- 2 و طول گام نيز به طول يك دور كامل خان ميگن. در مورد شيب گامها نيز عرض كنم كه ثابت هستند و نميتونه متغير باشه. دليلش را اگه خواستيد عرض ميكنم.
و اما عملكرد و كاركرد گام : هر چه تعداد گامها بيشتر ( يعني طول گام كمتر) بشه، دوران ساچمه بيشتر و مسير مستقيم تري را طي ميكنه و قدرت تخريبش هم تا حدودي افزايش پيدا ميكنه. در خدمتيمKhansariha (214)
ممنون نظری جان که مشارکت میکنی Khansariha (8)
در مورد اول که مثال زدی من متوجه شدم منظور شما تغیرات خان کشی هست البته با گفته های قبلی شما من فکر میکردم منظورتان قطر سوراخ یا همان کالیبر لوله هست
اگر منظورتان این مثال باشه کمی مسئله حل میشه ببینید دوست من از اول لوله تا انتهای لوله کالیبر یکسانه ولی برجستگیهای داخل که خانها هستند ممکنه کمی تغیرات داشته باشه یعنی طراحیها فرق کنه و کمی هم ترکیبی باشند البته ممکنه
[تصویر: riflingdiagram.gif]
مثلا برای دیاناها خانها چند ضلعی هست
[تصویر: Untitled%D8%AE%D8%A7%D9%86_%D8%AF%DB%8C%...%D8%A7.png]
و معروفه که منحصر بفرد هستند و از روش پلی گانول استفاده مکنند
[تصویر: 95574141731179213792_thumb.jpg]
[تصویر: 41626994297600562488_thumb.jpg]

بعضی شرکتها خانهای متداول تری دارند
[تصویر: HGR_Barrels_and_Rifling_Profile_Types.jpg]
ولی باز میگم آنچه مسلم هست قطر سوراخ و یا کالیبر لوله ثابته و فقط ممکنه طراحان دو طرح مختلف را برای خانها در نظر بگیرند و یا ابتدای برجستگی خانها را ملایم و سپس برجستگیها تندتر شوند البته این آزمایش شما یا دوستان اگر دقیق باشه از نظر من مورد دوم را بیشتر محتمل خواهد کرد Khansariha (256)
[تصویر: 5R_profile.jpg]

حالا موضوع دوم
و باز میرسیم به گامها البته بنا دارم فردا یک مبحثی در خصوص گامها و کارشون بیان کنم و البته معرفی ساده گام همانی که فرمودید یعنی چرخش یک دور کامل خان را گام میگویند و درست هم هست ولی تا یک دور بزنه طراحیها و رفتارهای مختلفی ممکنه داشته باشه و فقط اینو میگم که گامها پیچیدگیهای جالبی دارند و ماموریت هر نوعش هم فرق میکنه و اینکه من گفتم بر دو نوع است یک نوعش شیب گام متغیر است (که بنظرم برای حساس شدن دوستان جالب بود) و این یک اصطلاح و کلمه نظامیست و مصوب دروس نظامی هم هست و منظور این اصطلاح تغیر داشتن شیب خانهاست که یکسان نیست و به اختصار گام متغیر میگویند و من دوست داشتم باز دوستان مشارکت میکردند از شما نظری جان که مشارکت میکنی و کمک میکنی هم بسیار ممنونم عزیز باز منتظر نظرات شما هستم Khansariha (8)

با سلام

خواهش مي كنم دوست عزيز. درست مي فرمائيد اين بحثهاي فني خيلي خوبه و هر چي ادامه داشته باشه به قول معروف پخته تر ميشه. فعلا با اصطلاحات فني اوليه شروع كرديم و بقول شما پيچيدگيها و ريزه كاريهاي زيادي تو اين مبحث هست كه اگر بتونيم بررسي كنيم خيلي خوبه.

اما در مورد ثابت بودن شيب گام عرض كنم كه اگر شيب گام متغير باشه و مثلا شيب زياد بشه باعث ميشه ساچمه با اون سرعت زياد تو لوله پرس بشه. يك مثال ميزنم كه درك بهتري از اين موضوع بشه : شما يك پيچ رو وقتي داخل يك مهره ميفرستيد براحتي جلو ميره اما اگر رزوه هاي مهره يكنواخت نباشد و تند تر بشه ، پيچ تو مهره گير ميكنه. حالت ساچمه هم همينطوره وقتي ساچمه با شيب گام اول لوله حركت ميكنه رزوه هايي روي سطح ساچمه بوجود مياد اگه شيب زياد بشه اين رزوه ها (فرورفتگيهاي سطح ساچمه) با خان بصورت نامتقارن درگير ميشه و تو اون سرعت زياد باعث پرس شدن ميشه. اميدوارم درست توضيح داده باشم.Khansariha (256)
از دوستان بسیار ممنونم که این بحث رو راه انداختند و تشکر فراوان از علی آقا بخاطر توضیحاتشون...
نظر من اینه که اگر شیب خان در طول لوله زیاد بشه باعث گرفته شدن سرعت ساچمه میشه....چون وقتی ساچمه در ابتدای لوله شروع به حرکت میکنه اگر میزان چرخش یا شیب خان کمتر باشه ساچمه سریع سرعت میگیره و وقتی به جایی میرسه که پیچش یا شیب خان زیاده نمیتونه با اون سرعت یا اون شتاب رو به جلویی که داره با اون شیب زیاد خان درگیر بشه... یعنی ساچمه تا وسطای لوله سرعت میگیره و دوباره سرعتش گرفته میشه...مگر اینکه این تغییرات شیب خان در طول لوله خیلی خیلی خیلی خیلی کم باشه...البته این نظر منه...
خوب از دوستان خوبمان جاوید، نظری ، مسیح ، و سعید عزیز باز ممنون و به نکات درستی هم اشاره فرمودند Khansariha (8)
در خصوص پیچ یا شیب زیاد خان که گام کوتاه میگویند دقیقا همینطور هست و باید محاسبه دقیقی بشه و توی این سایت خارجکی توضیح کاملی ازش هست که مقدمه ای با ترجمه گوگلی خدمت دوستان میگذارم (البته ببخشید فینگلیش ما تعریفی نداره)
نوشته که:جورج Greenhill، ریاضیدان در کالج امانوئل، کمبریج، انگلستان ، یک قاعده کلی برای استفاده در پیچ و تاب و محاسبه امتیازات برای گلوله سرب هسته توسعه داده شده.فرمول، به نام فرمول Greenhill به افتخار او، این است :
[تصویر: _1601_1585_1605_1608_1604_1605_1581_1575..._1575_.bmp]
که در آن :
ج = 150 (180 برای استفاده از سرعت بالاتر از پوزه 2،800 اف / ثانیه)
قطر گلوله د = در اینچ
طول = ل گلوله در اینچ
وزن مخصوص = اسجی گلوله ها (10.9 برای سرب گلوله های هسته ای، که لغو از نیمه دوم از معادله)
منبع مربوطه :http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Rifling

خوب بگذریم میخواهم سعی کنم از منابعی که تا کنون بدست آوردم با توضیح ساده مسئله را بیان کنم

حالا اصل موضوع و شرح حالی بر گامها
کار گامها : کار گامها برای چرخش گلوله طراحی میگردند در یک کلام موتورهای شتابدهنده چرخش هستند
از مقدمه معلوم شد محاسبه گامهای خان که همان شیبهای چرخش خان است خیلی مهم و متفاوته همانطور که قبلا گفتم کلا بر دو نوع هستند
1- گامهای ثابت (شیب چرخش خانشان ثابت است)
2-گامهای متغیر ( شیب چرخش خانشان متغیر است )

در خصوص گامهای ثابت اینطور بگم که تمام شیب و زاویه خانها از ابتدا تا انتها یکسان هست و با توجه به سرعت حرکت گلوله شیب آن را محاسبه میکنند و هرچه سرعت گلوله بیشتر باشد شیب ملایمتر است که دلیلش هم معلومه تا گلوله بر روی خان نلغزه و در گردش قرار بگیره و دلایل دیگه که دوستان هم اشاره کردند
عکس گام ثابت با شیب ملایم (بیشتر برای سرعتهای بالاست و برای pcp ها هم دیده شده)
[تصویر: barrel_groove_finish.jpg]
و عکسی دیگر

عکس گام ثابت با شیب تند (بیشتر برای گلوله های سنگین و کم سرعت مثل توپ استفاده میشه)
[تصویر: 180px-Marlin_35_rem_2.jpg]
و عکسی دیگر

و اما گامهای متغیر
شیبهای متغیری برای خان وجود دارد که زاویه شیب خان را از ملایم به شیب تند تغیر میدهد که اینها پیچیدگی بیشتری نسبت به گامهای ثابت دارند چون باید دقیقا مورد محاسبه و آزمایش قرار گیرد تا برای ماموریت یک سلاح طراحی و بدست بیاد بطور ساده این نوع گامها با شیب متغیر برای ترکیب کردن سرعت و شتاب چرخش گلوله و یا ساچمه است و بیشتر در سلاحهای متداول و مخصوصا تکتیراندازی و ضد هوائی کاربرد دارند و در بادیها هم دیده شده در این لوله ها خانها با شیب ملایم شروع شده و لحظه به لحظه شیب آنها تند تر میگردد و هر چه به دهانه لوله میرسه چرخش خان و شیب زیاد میگردد
[تصویر: 512_9in_alum.jpg]
و همچنین عکسی دیگر

این کار ترکیبی برای حفظ بقا پروازی گلوله هست که افت کمتری هم داره و تمامی نکات قبلی مثل جرم و شکل گلوله حتی حالت دوکی شکل و کشیدگی گلوله و .... درش لحاظ میشه که به بهترین شکل ممکن به بهره وری برسه البته مسائلی مانند تعداد خانها و شکل برجستگیهای خان و عمق خطوط هم مورد نظر و دقت هست که الان مورد بحثمان نیست .
برای اینکه مسئله خوب جا بیافته چند نمونه هم نشان بدم
مدلهای لوله سلاح با دقت بالا
[تصویر: Barrel_Contours_copy.jpg]
و برش گامهای متغیر آن
[تصویر: Barrel_Contours2.jpg]

خوب فکر میکنم کمی مسئله روشن شده و اهمیت گامها و خانکشیها در لوله های تفنگ بوضوح بیان شده و برای اینکه کمی موضوع را با فنریها و pcpها برسی هم کرده باشیم یه چند نکته ای هم از بادیها بگیم
اول بگم که بطور کلی برای pcp های که سرعت ساچمه ها بالاست شیبهای خان کمتر است مخصوصا بخاطر شبه ضربه اولیه فشار باد به ساچمه و این باعث میشه ساچمه ضریب بالستیکشان پائین باشه (بدلیل چرخش کمتر )
عکس لوله یک pcp با قدرت زیاد

و دوستان خوب میدونند و تجربه کردند که برای pcp ها نیاز به استفاده از ساچمه های سنگینتر دارند تا کمی ضریب بالستیک بالا بره
یک توضیح کوتاه و ساده از ضریب بالستیک بگم دوستان افت سرعت هر جسم پروازی مثل گلوله و ساچمه از نقطه اول تا نقطه دوم را بر مبنای عددی بیان میکنند که ضریب بالستیک نام داره و هرچه عدد بزرکتر و به 1 نزدیک باشه یعنی جسم پروازی افت و کاهش سرعت کمتری دارد و برای بهتر بودن ضریب بالستیک مثلا ساچمه هم شکل آیرودینامیکی و هم مقدار چرخش که مربوط میشود به طرح خانها و گامها و عوامل دیگه ..... مهمه
یک مثال تا این ضریب هم جا بیافته
شما اگر بهترین ساچمه روزگار مثلا کراسمن را بایک تفنگ ولی با چند لوله مختلف امتحان و شلیک کنی
1- با لوله تفنگ یک pcp
2-با لوله تفنگ یک 54
3- با لوله تفنگ یک 460
4- با لوله تفنگ یک 350
5- با لوله یک خودکار (بدون چرخش)
برای هرکدام ساچمه های کراسمن یک جور افت پروازی یا ضریب بالستیک از خودش نشان میده (بخاطر ساختارهای مختلف لوله ) مهمترین دلایلش هم فقط شیوه دریافت شتاب چرخشی و سرعت چرخش از گامهاست و البته دوستان اینو میدونند برای بدست آوردن میانگین ضریب بالستیک هم باید در چند فاصله افت سرعتها بدست بیاد (کرنوگرافی شود )

برای فنریها هم وضع به همین منوال هست
شما ممکنه دو تفنگ کاملا هم قدرت و با دو لوله هم اندازه هم داشته باشی ولی میبینی یکی سرعت خروجی ساچمه اش بیشتر است ولی ضریب بالستیک پائین دارد و دیگری سرعت خروجی ساچمه کمتر است ولی ضریب بالستیک بالا دارد خیلی واضح و ساده الان دیگه میدونید طراحی داخلی لوله هر کدام از نظر گامها و یا شیب خانها با هم فرق دارند درست مثل بررسی مدل 52 با مدل 460 که قبلا انجام دادیم

حالا یه نتیجه بسیار مهم هم اشاره کنم طبق تستهای انجام گرفته از انواع لوله ها با طرحهای مختلف گام نشان داده شده معلوم گردیده ساچمه های شلیک شده با گام های خوب و متغیر باعث چرخش بسیار عالی ساچمه گردیده و ضریب بالستیک را بهتر و نفوذ و قدرتشان هم بیشتر شده است
بخاطر گام مناسب و خوب لوله اثراتش را در شکل قارچ گونه ساچمه موقع برخورد میبینید
[تصویر: 50_splat1.jpg]
برای همان ساچمه با لوله دیگه ( شیب خان کمتر و گام نا مناسب) اثر بی رمقی و کم توانی ساچمه را دقت کنید
[تصویر: 50_splat2.jpg]

منابع:

در آخر باز دوستان ببخشند اگر جملات خوب ویرایش نشده بود امیدوارم مفید واقع گردد Khansariha (256)
دوستان برای راهنمائی و معرفی موضوع تایپیک یک کلمه (گام) به موضوع تایپیک اضافه کردم .
بسیار بسیار عالی بود علی آقا...تشکر فراوان....
یک موضوع دیگه هم هست که مدتیه ذهن من رو مشغول کرده....در مورد جهت چرخش خان...میخوام از دوستان خواهش کنم که این موضوع رو هم مورد بحث قرار بدن تا این مسئله روشن بشه...
یه جا شنیدم جهت چرخش خان تفنگها در نیمکره شمالی باید به سمت راست باشه و در نیمکره جنوبی به سمت چپ تا تاثیرات چرخش کره زمین رو خنثی کنه...
خیلی وقت پیش هم توی یک سایت خارجی خوندم که بدلیل تاثیرات کریولیس (coriolis ) زمین یا همون چرخش زمین گلوله در نیمکره شمالی به سمت راست منحرف میشه و در نیمکره جنوبی به سمت چپ و مهم نیست که به چه جهتی (شرق،غرب،شمال...) شلیک میشه و هنگام شلیک به فواصل دور این عامل رو در نظر میگیرن و مورد محاسبه قرار میدن...
از دوستان میخوام اگر کسی اطلاعات بیشتری در این زمینه داره توضیح بده...
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
لینک مرجع