انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: فیت بودن ساچمه در لوله
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6
خب اغلبمون دوست داریم که ساچمه فیت درون لوله بره.
تصوراتی اشتباه در مورد این قضیه هست که میخواستم در موردشون بحث کنیم.
اول اینکه ساچمه ای که راحت توی لوله میره لزوما دقت پایینی نداره و ممکنه که قسمت پایینی یا دامن ساچمه خوب فیت بشه توی لوله و اینکه دقت ساچمه به بالانس اون و مرکز ثقلش و خیلی چیزای دیگه هم بستگی داره.
دوم اینکه قسمت ورودی لوله تفنگها به نظر من مقداری گشاد تر هست برای راحتی ساچمه گذاری و برای ازمایش ساچمه ای که ظاهرا راحت جا میره را به سر لوله وارد کنین و میبینین که سفت تر جا میره.
ساچمه ای که راحت داخل لوله میره باعث ضربه بیشتر پیستون به سیلندر نمیشه چون عملا اینرسی و جرم ساچمه باعث مهار سرعت پیستون میشه و نه اصطکاک ساچمه با لوله.
حتی مقداری هوا در کردن ساچمه هم مهم نیست چون درصدش ناچیز هست و سرعت تخلیه هوا بسیار زیاد.
نکته دیگه اینکه ساچمه ای که سفت تر جا بره به خان صدمه نمیزنه چون سرب خیلی از فولاد نرم تر هست و در ضمن پس از طی مسافتی توی لوله ساچمه روان میشه و دیگه اون اصطکاک اولیه را نداره.
نکات دیگه ای هم اگه هست بفرمایین.
Khansariha (131)
اگه احیانا ساچمه خیلی تویه لوله روون باشه و یا اصلا ساچمه نباشه (خالی بار)وبعد شلیک بشه چه آسیبهایی به اسلحه وارد میشه؟Khansariha (226)
گفتم روون بودن مهم نیس مگه اینکه ساچمه بیفته از اونور!
ولی نبودن ساچمه توی تفنگهای قوی مضر هست.
پیستون با سرعت زیاد به انتها برخورد میکنه و خب توی طراحیش فرض کردن که ساچمه توی لوله هست.
روغن توی سیلندر میسوزه و به سیستم هم ضربه زیاد وارد میشه که به مرور میتونه همه چی منجمله دوربین را نابود کنه.
تجربه خودم این بوده است که اون ساچمه های که راحت یا شل به داخل لوله میروند و در ضمن هیچ کدام هم از داخل لوله خارج نمیشدند مقداری کمی کم رمق و ناتوان در نفوذ و تخریب بوده(بارها در کتاب و اجسام تست کردم) مخصوصا در مسافت های دورتر و همچنین ضربه و صدای پیستون هم کمی متفاوت بوده بمعنی این بوده که ساچمه قبل از اینکه حداکثر انرژی شوتینگ (شتاب) را از فشردگی باد پیستون بگیره از لوله خارج گشته و کمی انرژی و باد نیز حدر رفته .
برای درک بهتر به حرکت پیستون و کمپرس شدن باد (انرژی ذخیره شده برای شوتینگ) قبل از حرکت ساچمه در نمایش لینک زیر دقت کنید در ضمن همانطور که آقا مهرشاد گفتند به محض حرکت ساچمه دیگر ساچمه فرم شیارهای خان را بخود میگیرد و ادامه حرکت ساچمه با کمترین اصطکاک هست پس محکم بودن اول ساچمه در لوله بنظر من مهمه لطفا به این لینک خوب دقت کنید و به این نکته هم دقت کنید حرکت پیستون از صفر متر برثانیه(0ms ) شروع شده و تا قبل از حرکت ساچمه به پیستون به سرعت 6.5ms رسیده حدود یکی دو سانت مانده به انتهای سیلندر یعنی حداکثر فشردگی باد و ذخیره انرژی و هنگامی هم که ساچمه حرکت خودشو شرومیکنه افزایش ناگهانی سرعت پیستون را بدنبال داره (یعنی آزاد شدن فشار باد) و بقیه ماجرا که بهتره خودتان این نمونه گرافیکی را ببینید (برای استارت گزینه second stage را کلیک کنید) در ضمن مقدار لگد تفنگ که کمی هم متاثر از سنگینی ساچمه یا سفت بودن آن در لوله میباشد هم بخوبی قابل درک است . فعلاKhansariha (214)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بنظر من بين حالت سفت و شل بودن ساچمه يك مقدار اپتيمم وجود داره كه بهترين حالت جذب انرژي از تفنگ رو بوجود مياره.
و اونهم جا رفتن ساچمه با فشار بسيار كم داخل لوله هستش.
از اين جهت ميگم كه وقتي پروهانتر و پرو مگنوم داخل لوله ميزارم تقريبا شل جا ميرن ولي وقتي ساچمه هاي با كيفيتي مثل h&n فيلد تارگت و يا ديانا high power رو جا ميزنم يك كم با فشار جا ميرن و فكر كنم 2 ساچمه اخير طزاحي و ساخت دقيقتري دارند و ساچمه بايد اينجوري جا بره.
خيلي شل باشه مسلما درگيري كمتري با خان داره و در اواسط يا انتهاي لوله درگير ميشه و خيلي سفت باشه امكان دفرمه شدنش بعلت درگيري بيش از حد با خان و بهم خوردن شكل بالستيكش وجود داره. ولي بين ساچمه شل و سفت من زياد تغييري توي دقت حس نكردم قدرتو نميدونم چون كورنوگراف ندارم.
بنظر من سفت جا رفتن تير بهتر از شل بودنشه
وقتي تير رو تو لوله قرار ميديد فشار انگشت شما باعث ميشه شيارهاي خان روي تير ايجاد بشه و هرچقدر كيپ باشه با همون فشار انگشت ميرسه به اندازه دقيق لوله و خانها و در ادامه توي لوله اصطكاك اوليه رو نداره چون با فشار وارد لوله شده و هرچي فشار قرار بوده بهش بياد در همون لحظه قرار گرفتن در لوله بهش اومده.در مورد دفرمه شدن بايد بگم وجود خان باعث ميشه در هر شرايطي شيار روي تير بيفته پس دفرمه شدن وجود داره و اصطكاك سرب با لوله اونقدر نيست كه بتونه شكل آيرو ديناميكي رو تغيير بده چون اصطكاك و فشار پشت تير اونقدر زياد و سريع نيست كه بتونه مثلا تير رو سوراخ كنه(در يه مورد با گذاشتن فشنگي شبيه به خفيف مشقي در لوله تفنگ بادي5.5 و قرار دادن يه تير داخل لوله ديدم كه قسمت كله تير از كمر جدا شد و شليك شد اما دم تير اونقدر فرصت نداشت كه بتونه تو لوله حركت كنه و از وسط و جاييكه كمر تير بود و ضعيف بود جدا شد و يه سوراخ وسطش مونده بود)
وقتي تير شل باشه پيستون هنوز به انتهاي سيلندر نرسيده تير بعلت اصطكاك كم شروع به حركت داخل لوله ميكنه اما هرچه تير كيپ باشه منتظر فشار بيشتر هوا ميمونه قبل از اينكه شروع به حركت كنه بنا براين با فشار اوليه بيشتري حركت ميكنه
جنس تير چيزي نيست كه بتونه خان لوله رو خراب كنه حد اقل تا سرعتهاي 1700فوت بر ثانيه !
در مورد تفنگهاي شكاري تيرهاي با سرعت زير1700 رو با سرب ميسازن و مشكلي هم نداره اما سرعتهاي بالا حتما بايد با روكش مسي باشن در سرعتهاي زير1700 لوله رو هرچند وقت يكبار تميز ميكنن با محلولها و سنبه هاي مخصوص بنابر اين خيلي نگران خراب شدن خان لوله نباشيد هرچند جنس لوله ها يكم با هم فرق ميكنه اما فقط جنس ساخت تركيه و چين رو يكم بايد احتياط كنيد در مورد آلمان و آمريكا و اسپانيا و...كشورهاي اروپايي خيلي نگران لوله نباشيد
يه تكنيكي تو گلوله هاي سربي و دست پر استفاده ميشه نميدونم چقدر مربوطه اما شيارهاي روي بدنه تير رو با موم پر ميكنن بخاطر كاهش اصطكاك در مورد تير بادي نميدونم ميشه يا نه اما تيرهايي هستند كه قسمت نوكشون چن تا شيار داره اونا رو ميشه اينكارو كرد
با تشکر از دوستان که در بحث شرکت کردن.
در مورد تنگ بودن خروجی لوله نسبت به ورودی لوله هم ازمایش انجام بدین.
نکته مهم دیگه اینکه تیری که خیلی فیت باشه پشتش موقع جا زدن دفرمه میشه و این خوب نیست.
و یک نکته مهم دیگه اینکه به علت فشار خیلی زیاد پشت ساچمه و اینرسی ساچمه و همچنین نازک بودن دامن ساچمه،دامن ساچمه باز میشه و توی لوله فیت میشه،مگه اینکه دیگه بیش از حد لق باشه.
برای ازمایش یک ساچمه که خیلی روون میره توی لوله را توی اب شلیک کنین.
حتما اثر خانها روی دامن ساچمه دیده خواهد شد.
به نظر من بهترین حالت اینه که ساچمه با فشار کم ولی نه کاملا لق داخل لوله بره.
بله دفرمه شدن وجود داره ولي بايد از حد نرمالش اونورتر نره .سوراخ داخل لوله بصورت كونيك ملايم هستش . همينطور كه دوستان گفتن ساچمه از انتهاي لوله بداخل نميره.
و اگه در ابتدا خيلي سخت جا بره اواخر لوله كه تنگ تر ميشه اين فشار خيلي بيشتر ميشه و امكان داره تاثير خانها روي ساچمه از حد نرمال بيشتر بشه و شكل ساچمه رو بهم بريزه.
البته اين به نظر من هست . شايد اينجوري نباشه.
ساچمه بنظر من باید نه صفت جا بره نه نرم اون ساچمه ساچمه خوبیه البطه در سلاحهای پیستونی فنری

سر لول یا ورودی لول اصولا" مقداری بازتر از خروجی لول هستش که این طبعیه و مشگلی نیست سر لول به این دلیل کمی بازتره

که شما در هنگام ساچمه گذاری با فشار زیاد فرم یا شکل ساچمه رو به هم نزنید چون با فشار زیاد این امکان هستش و برای راهتی کار

ولی این بازی لول رو دوستانی که سلاح گوهر دارن خیلی بهتر میتونند ببینند چون گوهر شاید سر لولش در کالیبر 4.5 . چیزی در حودود 4.8 باشه

چاکرات .
دوستان عزيز سخت جا رفتن ساچمه منظور اين نيست كه بخوايم با چكش بزور بچپونيمش تو لوله يعني اينكه وقتي قسمت جلوي تير داخل لوله رفت بقيه با فوت جا نره!!در مورد گشاد بودن قسمت جان(جايي كه تير قرار ميگيره)بايد عرض كنم اين گشادي ممكنه تو همون يكسانت اول باشه چون يكبار لوله تفنگ بادي ديدم كه فابريك بود اما يكسانت اولش اصلا خان نداشت!!و اين يكسانت دقيقا تا كف خانها بود. لوله 5.5 ميليمتر تقريبا يك دهم يا كمتر ارتفاع داره اگه كف خان تا كف خان روبرو 5.5 ميليمتر باشه در حقيقت 5.3 لبه خان تا خان روبرويي فاصله داره اين لوله كه ديدم و يكسانتي كه خان نداشت دقيقا 5.5 ميليمتر قطر قسمت بدون خان بود
توضيح:اين كار باعث ميشه تير به راحتي جا بره مثل ديانا 50 (ديانا 50 محل قرار گيري تيرش استوانه نيست بلكه مخروطه)و از اونور لوله نميفته بيرون!!در ثاني بخاطر وجود خانها در نوك تير اونقدر مكث داره كه فشار كافي از پشت به تير وارد بشه در حقيقت فشاري كه پشت اين تير وارد ميشه بيشتر از انواعيه كه لوله شون كلا خان داره!!چرا؟! چون شما در لوله هاي معمولي فشار اوليه رو با دست و انگشتتون به تير وارد ميكنيد كه باعث فرو رفتن خان داخل تير ميشه ولي در نوعي كه من ديدم همون فشار اوليه رو هم بايد خود تفنگ و فشار باد ايجاد كنه!!!!حالا چقدر اين عامل تاثير داره رو تست نكردم(بخاطر اينكه فكر ميكردم براي خفيف دستكاري شده نخريدمش)الانم متنبه شدم چهره م شطرنجي شده!!شكل ظاهريش شبيه به چيني62 بود اما لوله بدون ضامن كناري بود از نوع ساچمه اي و ابعاد سيلندرش چيزي بين 35 ديانا و 350 مگنوم بود!
آقا مسيح با اجازه يه گوهر رسيد بهم اتفاقا ديشب داشتم يه قنداق براش طراحي ميكردم اصلا يادم نبود اندازه ورودي و خروجي لوله رو بگيرم ولي فردا اگه فراموش نكنم اندازه ميگيرم
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6
لینک مرجع