انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: علم فیزیک و دقت در اسلحه
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5
با سلام
مسئله دقت در اسلحه ها موضوعیست که سالهاست ذهن اغلب دوستاران این رشته را به چالش کشیده
مسئله ای که به امید خدا عنوان خواهم کرد با اسلحه های بادی شروع شده اما دامنه ان فراتر رفته و تمامی پرتابه هایی که با خان سروکار دارند را در بر خواهد گرفت

یادمه زمانی که تفنگهای هاتسان تازه تبلیغ میشدند و تازه تب پی سی پی در گرفته بود سایت
pix07
گل سر سبد سایت های مربوط به اسلحه های بادی بود . بچه های اونجا علاقه شدیدی به اسطوره ای به نام
evanix ar6
داشتند و داشتن این اسلحه ارزوی دست نیافتنی به حساب می امدخلاصه علاقه به این اسلحه باعث شد یک قبضه 5.5 از این برند را با هزار دردسر وبا همکاری چند تن از دوست واردکنیم و بعدها در عرض چند ماه به طرز شگرفی تعداد این اسلحه و ریویو های مختلف از ان بسیار زیاد شد
یادمه علاقه فراوانی به این اسلحه که 378 ودربی مگنوم بادی ها بود داشتم اما دیری نپایید که اینعلاقه ها تبدیل به یاس شد چون اون زمانها بهترین ساچمه های بازار پرو هانتر و مگنوم و نهایتا تی اس 22 بودندو گروپ این ساچمه ها در 50 متر بیشتر شبیه پترن شاتگان بود تا یک پی سی پی

بعدها اساتید این فن علت دقت پایین را سوپر سونیک شدن ساچمه سبک و لرزش و اصطلاحا رقص ساچمه هنگام گذر از مرز سرعت صوت عنوان نمودند
با توجه به این مطلب که هنگام استفاده از ساچمه های سنگینتر دقت به مراتب بهتر میشد این نظر مقبول افتاد
خودم هم که گروپهای وایرخ و ماتادور را در فواصل طولانی و سرعت زیر 290 متر بر ثانیه می دیدم این نظر را به طور کامل قبول داشتم البته دقت اسلحه هایی مثل بلیزارد من را گاهی به فکر وا میداشت اما پیش خود حدس میزدم که دارندگان این اسلحه اغلب از ساچمه های 28 گرین استفاده می کنند و با قدرت 60 تا 80 ژول خوب سرعت به زیر سرعت صوت تنزل می کند به هر حال این نظریه تا امروز برای من اثبات شده بود تا اینکه دوباره چند روز پیش تصمیم به خرید یک پی سی پی گرفتم

با زیر رو روکردن ریویو های مختلف که تاریخ نسبتا طولانی هم داشتند مشاهده کردم بلیزارد و رین استورم و ویندی با ساچمه های 15 و 18 گرین هم دقتهای بسیار عالی دارندو جالب اینکه سرعت در سر لوله دقیقا در مرز سرعت صوت و یا کمی هم فراتر بود
تعجب بنده زمانی زیاد تر شد که ریویوی زیر را از نظر گذراندم

(2011-09-17 09:52 PM)stivist نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان
بعد از چند روز که نت نداشتم امروز به سایت برگشتم که خیلی خوشحالم.چند روز پیش در عین ناباوری و رودرواسی والتر عزیزم از کفم رفتKhansariha (226) و خوشبختانه در حین یک اتفاق که بنده بهش میگم شانس تونستم با کمی مقروض شدن ویندی سیتی 0.177 اقا مهرشاد رو خریداری کنم.امروز میخوام تو این تاپیک با کمک شما دوستان به بررسی جزییات تجربی و علمی این اسلحه بپردازم تا شاید بتونم یه کم اطلاعات مفید تجربی(نه اطلاعات کارخونه) در اختیار شما دوستان خوبم بزارم.
اما در مورد اسلحه:
این اسلحه بسیار تمیز و درجه یک بود به طوری که اگه دست یه ادم ناحق بود میتونست بجای نو بفروشتش.
عکس اسلحه:
[تصویر: 01.jpg]
قنداق رنگ بسیار زیبایی داره و فاصله بین چوب و مخزن خیلی زیبا جا سازی شده(یه دونه از این اسلحه در مغازه سمسارزاده دیدم به هیچ وجه بهش نمی شد بگی ویندی بین چوب و مخزن از هر دو طرف 1 سانت فاصله بود انگار اوس ممد نجار قنداقش رو ساخته بود) این اسلحه بصورت ساید مسلح میشه و بسیار نرم ساچمه وارد لوله میشه(کراسمن) از لوله ساده بهرهمنده که من با این مدل لول باریک با سایلنسر خیلی حال میکنم(نظر شخصی) طراحی قنداق سوراخ دار هستش وقنداق روی گونه بسیار خوب میشینه.از کلاس اسلحه های تقریبا سبک محسوب میشه و با دوربین حدودا 3.5 کیلو هستش.ماشه تقریبا سفتی داره و واسه من که مارادور و وایرخ چکوندم خیلی اولش سفت بود(ولی کم کم دارم عادت میکنم)ضامن در جای بسیار مناسبی هستش و خیلی راحت کار میکنه.از مکانیزمی مثل وایرخ بهرمنده و دو بار مسلح نمیشه و دو تا ساچمه رو تو لول نمیکنه که خیلی حسنه.از معایبش هم به نظر من خشاب و ایندکس هست که مستهلک میشه و جای شارژش یه زره واسه من بد جاست و سخت نازل رو میتونم جا بزنم.لوله بسیار مناسب توسط 4 پیچ مهار شده که در مقابل شل شدن لوله خیلی مکانیزم خوبی(بر خلاف وایرخ که کل لوله به اون درازی با 1 پیچ مهار شده) در کل ساختار بسیار ساده ای داره و به راحتی هر کسی مینونه برای سرویسش اقدام کنه(تمیز کردن و تعویض و چک کردن اورینگ ها)

اما در مورد سرعت-دقت و قدرت:
دیروز که با بچه ها رفته بودیم بیرون تونستم کرنوش کنم.با ساچمه 10.5 گرینی کراسمن سرعت شلیک 352(42.24ژول)در فشار 200 بار و بعد از 30 شلیک به 335(38.26ژول) و بعد از 60 تا 320(34.91ژول) در فشار 100 بار میرسه.
در مورد دقت بایید بگم واقعا واقعا واقعا اسلحه دقیقی هستش و با کراسمن ادمو دیونه میکنه
به جرات میتونم بگم به دلیل سرعت بالای شلیک و وزن کم ساچمه افت سرعت و ارتفاع کاملا غیر محسوسه و واقعا 60 شلیک اون مفیده مفیده.امروز تو فاصله 50 متری 60 تا شلیک به در نوشابه داشتم(با ساچمه کراسمن)در عین ناباوری 59 تا از اونا در نوشابه ها رو به هوا پرتاب کرد.به دلیل سرعت بالا و اقت کن ساچمه یه کیل زون 1.5 سانتی(این کیل زون با وسواس شدید انتخاب شده) از فاصله 15 متری تا 50 متری میده که واسه شکار و هدف زنی فوق العدست(دیروز به همراه اقا مسیح و اقا عرفان ویندی سیتی تونست 16 تا کبوتر واسمون به ارمغان بیارهKhansariha (214) )
در کل در فاصله های زیر 100 با کراسمن فوق العدست و در فاصله های 100 تا 140 با سامیانگ 16 گرینی(52 ژول) عالی میزنه(دیروز تو فاصله 140 متر از 8 تا بطری ایستک 5 تاش نسیت ویندی شدKhansariha (219) )
اما بچه ها اسلحه بسیار خطرناکی هستش و وقتی شیلیک میکنم همش میترسم بشت هدف کسی نباشه چون 40 ژول تو 0.177 واقعا مرگبارهKhansariha (226) )
دیروز یه گروپ بسیار عالی تو 20 متر و 40 متر ازش گرفتم که علی اقا زحمت عکسشو کشیدن بعدا ازشون میگیرم و واستون میزارم
خوب بچه های دیگه چیزی به زهنم نمی رسه اگه موضوع دیگه ای بود تو پست های دیگه عنوان میکنم.فقط یادم رفت بگم صدای زیادی داره حتی با سایلنسر و دیگه تو خونه نمیتونم باهاش شلیک کنمKhansariha (226)
یا حق

خوب این دوست عزیز تجربه واقعی با اسلحه ای داشتند که ساچمه را فراتر از سرعت صوت پرتاب کرده و در فاصله طولانی طبیعتا سرعت ساچمه به زیر سرعت صوت تنزل خواهد کرد

نتیجتا اینکه تئوری عدم دقت در گذر از سرعت صوت متناقض می شود
بنابر این این تایپیک را ایجاد کردم تا از نظرات دوستان در این زمینه بهرمند بشویم
با تشکر
با تشكر از شما دوست عزيز و زحمتي كه بابت تجزيه و تحليل مبحث سرعت كشيده ايد (البته فكر مي كنم ،‌مي شد اين بحث را در تاپيك باليستيك دنبال كرد ولي خوب بحث سلاح هم مطرح است و نوعي از تاپيك باليستيك مستقل به شمار مي رود)
در خصوص تجزيه و تحليل و رد يا تاييد يك نظريه ، نبايد شتاب كرد . اين بحث دقت فقط در يك آيتم مربوط به بحث ترانسونيك يا گذر از سرعت صوت مي شود و صد البته در همان قسمت باليستيك مياني يا حركت گلوله در هوا عوامل زيادي در دقت و خطاي پرتابه تاثير گذارند منجمله : ضريب باليستيك ، شكل فيزيكي گلوله (بحث جريانات آشفته هوا در پشت گلوله) ، ثبات پرواز نسبت به وزن و گام خان، آشفتگي هاي جوي در طول مسير و تاثير آن بر گلوله و ....
اين دوستمان كه ويندي سيتي را تست كرده بودند (در فواصل 60-50 متر) ،‌ سرعت سنجي ايشان در دهانه لوله بوده و آيا در فاصله برخورد به هدف هم سرعت سنجي داشته اند؟ آيا اثرات هوا براي ساچمه هاي هم وزن ولي نا همشكل يكسان است؟
يادم ميايد در همين ايام نزديك چندجدول از باليستيك فشنگ برنو خدمت دوستان گذاشتم ، در آن جدول براي گلوله نوك تيز 197.5 گرين (نسبتا" سنگين) برنو سرعت گلوله تقريبا تا فاصله 1400 متري ، بيشتر از صوت ثبت شده است و بنابراين تا آن فاصله اثر ترانسونيك منتفي است ولي آيا فقط اين براي دقت گلوله كافي است؟
از اينكه يك چالش علمي را پيش كشيديد از شما سپاسگزارم و از دوستان و استادان اهل فن تقاضامندم تا در اين بحث شركت كنند و اين حقير و ساير عزيزان را هم از مسايل علمي و فني بهره مند سازند
با سلام.
باتشکر از دوست عزیز واسه ایجاد این تاپیک Khansariha (8)/ بنظر بنده که هرچه از این مدل تاپیکها در انجمن باشه بازم کمه ...(دیگه حجم سایت و قوانین انجمن و تاپیکهای موازی و غیره تصمیمش بعهده ی مدیران محترم...)
عنوان تاپیک هست "علم فیزیک و دقت در اسلحه" : و این یعنی بینهایت موضوع/متغییر/فاکتور/ و عامل موثر در دقت عملکرد انواع سلاح ها برطبق قوانین فیزیک....Khansariha (226)/ و همین جمله ی من خودش چند متغییر بزرگ و انکار ناپذیر داره : یکی واژه ی انواع سلاح ها و دیگری واژه ی قوانین فیزیک.Khansariha (226)
(انواع سلاحها )یعنی هر گونه سلاحی اعم از سرد و گرم با هر خصوصیاتی که بشر تاکنون موفق به ساختش شده که درمورد خاص این انجمن میتونیم محدودش کنیم به سلاحهای انفرادی شکاری و ورزشی شامل (گلوله زنی ها /ساچمه زنی ها / ایرریفل...) که بازم بیشمار ویژگی در همین بازه ی محدود از سلاحها واسه بررسی عامل دقت در عملکرد پیش رو داریم!......Khansariha (226)
(قوانین فیزیک) هم که از نامش مشخصه ! /هرگونه بررسی علمیه فیزیکی درمورد عملکرد کلی و جزییه تمامیه اجزای انواع سلاحها بر یک یا چند قاعده و مبحث فیزیکی (و شاخه های مرتبط با فیزیک) استواره که هریک به تنهایی گشاینده ی یک مبحث بزرگ پیش روی ماست!......Khansariha (226)

اینا رو گفتم که روشن بشه با چه عنوانی سرو کار داریم !Khansariha (215)
حالا دوست عزیزی که زحمت ایجاد این تاپیکو کشیدن نمیدونم علاقه مندی و هدفشون در چه بازه ی علمی از محدوده ی این عنوان کلی هست اما چیزی که مشخصه با مبحث : "دقت ایرریفلز باتوجه به حرکت ساچمه در سرعت ترانسونیک" تاپیکشونو آغاز کردن که همین به تنهایی میتونه یک تاپیک مجزا باشه !!!!
نکته ای که در ابتدا قبل از شروع این مبحث توسط دوستان لازم دونستم عرض کنم اینه که این مثالی که دوست عزیزمون واسه پیداکردن تناقض در "عدم دقت درگذرازسرعت صوت" عنوان کردن مثالی ناقص و نادرسته که بهیچوجه قادر به اثبات یا رد این اثر بدیهی در حرکت ساچمه نخواهد بود... توضیحاتشو میذارم واسه وقتی که دوستان بیشتری در این تبادل نظر شرکت کردن ...
فقط به عرض این چندنکته قناعت میکنم که
_سرعت صوت در کره ی زمین بهیچوجه عدد ثابتی نبوده و خود بتنهایی متغییرات زیادی رو از جمله تراکم مولکولهای هوا (دمای هوا و ارتفاع از سطح دریا و آلودگی هوا) به دوش میکشه...
_در مورد جسمی که با این متغییرات درسرعت ترانسونیک حرکت میکنه نیز متغییرات زیادی موثر ست از جمله ( فرم و شکل یا میزان ایرودینامیک بودن جسم/ دمای جسم/ و از همه مهمتر جرم جسم که خود شامل جنس جسم از نظر چگالی و جنس سطح خارجی و ویژگیهای رفتار مولکولی این سطح در برخورد با مولکولهای هوا می باشد...)
_و از همه مهمتر در بحث فوق "نوع بررسی" این سرعت و "اثراتی" که بر جرم درحال حرکت( در اینجا ساچمه) میذاره ست که خودش دارای چند فاکتورمیباشد از جمله شتاب جرم (زمان رسیدن جرم به سرعت صوت_زمان حرکت در آن_ زمانی که بعداز خارج شدن از آن تا توقف کامل یا اصابت طی میکند )...

باتوجه به موارد ذکرشده میتوان دید که چقدر بررسی "آثار عدم دقت پرتابه در سرعت ترانسونیک" واسه اسلحه های بادی و گلوله زنی باهم متفاوت ست !!! چراکه از نظر جرم پرتابه(فرم و جنس مرمی و ساچمه)/ سرعت و سرعته سرعت(شتاب) پرتابه / برد سلاح( مسافت طی شده در هوا و وسعت بررسی اثرات مخرب در مسیرحرکت) زمین تا آسمان باهم متفاوتند!!!...

در پایان شر و ور هام این مطلبو اضافه میکنم که بنظر بنده بطورخاص در سلاحهای بادی موجود درایران اگر تمامیه عوامل مختلف تاثیرگذار در دقت یک شلیک را صد درصد فرض کنیم آنوقت میزان تاثیر حرکت ترانسونیک ساچمه در دقت سلاح مطمئنا کمتر از 1 درصد خواهد بود ! (دلایلشو همونطور که عرض کردم درصورت مشارکت دوستان در این بحث باهم بررسی میکنیم و ذکرخواهم کرد...) پس بنظرم بهتر آنست که برای عملکرد هرچه بهتر این سلاحها انواع قوانین فیزیکی را در کلیه ی اجزای سلاح مورد بررسی قرار داد / نه اینکه بگم این مبحث بیهوده یا کم اهمیته ! نه! (اتفاقا واسه تبادل نظرهای علمی بسیار مبحث ظریف و لذت بخشی حداقل واسه بنده هست ) از این نظر میگم چون در سلاح های بادی میزان این اثر کمه و ابزارآلات اندازه گیری دقیق در این فواصل پایین با این جرم و حجم کم حداقل دراختیار ما نیست و در سلاحهای گلوله زنی هم از دهه هشتاد قرن بیستم باینطرف چون اکثر مهمات تولیدی "از لحظه ی شلیک تا برخورد" بالای سرعت صوت حرکت میکنن دیگه این اثر در عدم دقت سلاحهای گلوله زنی بجز در مباحث تئوریه خاص درجای دیگری مطرح نمیشه...

البته بنده هم همچون استادجعفری عزیز از دوستان علاقمند خواهش میکنم دراین تبادل نظر لذت بخش شرکت کنن چراکه مطمئنا باعث افزایش معلومات و اطلاعات انجمن و اعضای عزیز آن خواهد شد (واسه ادامه ی این مبحث پاراگراف آخر عرایض بنده را بهیچ وجه درنظر نگیرید...Khansariha (119) )
باتشکر و عذرخواهی از طولانی شدن ارسالم...
Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
با تشکر از دوستانی که در مبحث شرکت کرده و اظهار لطف نمودند
بنده تا حدودی تحقیقاتی بر عوامل موثر در دقت اسلحه اعم ازگلوله زنها و همچنین بادیها داشتم
میدانم عوامل موثر در این مطلب بعضی مستقیما و بعضی دیگر بطور غیر مستقیم اثر گذارندمثلا نوع ماشه استفاده از ایر استریپرها سایلنسرها نوع هندسه سر لوله ضخامت لوله چهار شش یا 12 خان بودن لوله های تنگ تر از استاندارد و پهنی وباریکی خان و غیره

اما همزمان با تب اسلحه های پر قدرت سطح اطلاعات عمومی در رابطه با این رشته بالا رفت ولی بعضی از مباحث مثل موضوعی که در بالا به ان اشاره شدبا وجود تناقضاتی در بطن مبحث از حد نظریه خارج شده و به عنوان اصلی اثبات شده مورد پذیرش قرار گرفتند

مباحث مربوط به لرزش گلوله در مرز سرعت صوت قبل از همه گیر شدن پی سی پی بیشتر در مورد گلوله زنها درفرومهای خارجی دنبال میشد و به نظرم این مطلب از انجا به جهت توجیه عدم دقت ساچمه های سبک به عاریه گرفته شد

در گلوله زنها در فواصل لانگ رنج هنگامی که به حد اپتیمم توانایی های اسلحه نزدیک می شویم این مسئله بسیار حائز اهمیت می شود
مثلا وقتی قصد بر هدف زنی با کالیبر 308 در فاصله 1100 یاردی باشدبا توجه به فاصله طولانی بین مبدا و مقصد که مقداری از ان هم در مرز شکست سرعت صوت طی می شود کوچکترین انحرافات در طی مسیر باعث کاهش دقت فراوان در انتهای مسیر می شود

بنابر این همانطور که از مفهوم جملات بنده مشخص است پایین امدن دقت در گذر از مرز سرعت صوت را به عنوان یک قانون کلی و اصل پذیرفته شده قبول دارم

اما در اسلحه های بادی در عمل این فرضیه زیاد مطرح نیست چون قویترین انها نهایتا ساچمه را به مرز سرعت صوت در دهانه لوله می رسانند و بعد به سرعت و در طی مسیر کوتاهی از این سرعت فاصله می گیرند و به نظر میرسد این قضیه تاثیر زیاد و شدیدی در مسیر های کوتاه ایجاد نمی کند به این صورت که لرزش پرتابه در محور طولی بیشتر اتفاق می افتد و انحراف از مسیر را در طی مسافتهای بلند باعث می شود

به نظر بنده در اسلحه ها چه شکاری و چه بادی فرم خاصی از گلوله یا ساچمه در یک تویست ریت خاص به بالاترین نظم در چرخش میرسد
مثلا شکارچی های کار کشته که دسترسی به همه نوع مهمات و اسلحه دارند از سرگلوله 130 گرین 270 تعریف می کننددر صورتی که توانایی حفظ انرژی 140 گرین بالاتر و تخریب 150 از همه بیشتر است
اما تویست ریت 10 بر یک 270 با مرمی های بلند در وزن و شکل 130 گرین که با لوله 60 سانت شکاری سرعت 930 متر بر ثانیه ایجاد میکند باعث به وجود امدن دقت فوق العاده ای در این اسلحه می شود

همینطور در اسلحه های بادی هر کدام برای سرعت و ساچمه خاصی خان کشی و تنظیم شده اندو از نظر بنده زمانی که از ساچمه سبکتر استفاده می کنید به علت بیش از حد دور زدن ساچمه در صورت کوچکترین نا بالانسی ساچمه علاوه بر چرخش به دور خود در حول یک دایره فرضی نیز چرخش میکند و ساچمه ها حول ضلع این دایره فرضی دور تا دور مرکز هدف برخورد می کنند و برخورد با سر در این ساچمه ها باعث میشود فکر ما از عملکرد خان فاصله بگیرد

اما در سرعتی خاص ساچمه های با کیفیت حول محور مرکزی با کمترین لرزش می چرخند و در حالت ایدال اگر ساچمه مدور را در فضا ثابت فرض کرده که تنها به دور خود در چرخش است در بالاترین نظم در چرخش قطر دایره ایجاد شده از چرخش به اندازه قطر ساچمه در حالت سکون خواهد بود و راس ساچمه مثل نوک سوزن در حال چرخش ثابت و منظم است و هرچه از این نظم فاصله بگیریم قطر دایره درحال چرخش افزایش یافته و ضریب بی سی به علت درگیری بیشتر با هوا و برخورد هوا به دامنه پرتابه کاهش یافته و اماتخریب بیشتر میشود (بیشترین تخریب زمانی ایجاد می شود که ساچمه با زاویه 45 درجه برخورد کرده و علاوه بر قطر بالاتر در محل اثابت به شدت در بافت مورد اصابت قرار گرفته منحرف خواهد شد )
بنابر این تویست ریت دراسلحه های دقیق برای ساچمه ها با وزنها بخصوصی ان چنان در نظر گرفته میشود که این وزن خاص دارای بیشترین نظم چرخش شود و قطر کمتر فضای ایجاد شده هنگام چرخش باعث در گیری کمتر با هوا شده و دقت افزایش یافته و همچنین ضریب بی سی بالاتر و افت گلوله نیزکمتر خواهد شد و توانایی حفظ انرژی نیز بالاتر خواهد رفت
و هرچه ساچمه به علت دور بیشتر یا کمتر از حد بهینه اصطلاحا لنگ بزند سطح دایره فرضی ایجاد شده هنگام چرخش بالاتر رفته و تاثیر هوا بر ان زیادتر شده و انحرافات در طی مسیر بیشتر می شود
امیدوارم توانسته باشم مطلب را به صورت روشن بیان نمایم
در کل با توجه به این که وایرخ شش خان ساچمه های سنگینتر را خوب میزند و 12 خانها با ساچمه های 18 و 15 سازگاری دارند اگر گام در این دواسلحه حتی به مقدار جزئی تفاوت کند نظریه بنده به اثبات بسیار نزدیک میشود

البته شایان ذکر است کارخانه های مختلف میزان دقیق گام را به عنوان یک راز پیش خود نگه میدارند اما مقادیر گرد شده مثل 10 بر یک یا نه بر یک را اعلام می کنند و اندازه گیری بایستی به دقت توسط مهندسی معکوس انجام شود
با سلام.
حالا که مشخص شد تاپیک بیشتر به کدوم سمت متمایل هست یه فکر قدیمی درمورد طراحی فرم ساچمه های ایرریفل که قبلا بدلایلی روش کمی فکر کرده بودمو با اساتید عزیز باشتراک میذارم باشد که مقبول افتد!!! اگه نه حداقل مطرح کردن این طرح باعث ادامه ی این تبادل نظر شیرین بشه.
از اونجایی که زیاد با ترسیم کامپیوتری حال نمیکنم و بلدم نیستم خلاصه ی طرح رو در یک کاغذ a4 ترسیم کردم و ازش عکس گرفتم.
به زبان ساده کل طرح درمورد طراحی فرمی از ساچمه ست که در مسیر حرکت خود با کمترین مقاومت هوا مواجه بشه و همچنین با توجه به نیاز تخریب مناسب فرمی را دارا باشد که هم اندازه ی مثلا ساچمه های هالوپوینت تخریب مطلوبی رو داشته باشه... / یکی از ویژگیهای مهم این فرم کاهش قابل توجه اثر عدم دقت در سرعت ترانسونیک میباشد و نیز بدلیل عبور هوا از خط سیر ساچمه (محور مرکزی ساچمه) از نظر تئوریک تعادل بهتری را خواهد داشت.
حالا اگه دوستان دراین مورد علاقه ای داشتن و نظراتشونو فرمودن درمورد جزییاتش بیشتر باهم صحبت میکنیم :

[تصویر: 14241333721.jpg]
باتشکر.
در ساچمه هایی که به جهت حرکت زیر سرعت صوت طراحی شده اند سعی بر سنگین کردن سر ساچمه و سبک کردن ته ان و ایجاد حالت دارت می کنند
اما شما با برش یک ساچمه می توانید طرحتان را تست کنید
(2015-02-17 10:11 AM)Intervention نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در ساچمه هایی که به جهت حرکت زیر سرعت صوت طراحی شده اند سعی بر سنگین کردن سر ساچمه و سبک کردن ته ان و ایجاد حالت دارت می کنند
اما شما با برش یک ساچمه می توانید طرحتان را تست کنید

باسلام.
چند سال پیش از یکی از دوستان که مجهز به انواع سلاحهای خفن بادی (مثل بعضی از دوستان انجمن) بود 3نوع ساچمه خارجی که سرشون حفره داشت(هالوپوینتهای مختلف) گرفتم و با مته نیم م از بالا سوراخشون کردم (لازم بذکره واقعا این ساچمه های خارجی جنسشون مشدی ه) و بعنوان کلاهک که در عکس مشخصه از چسب مزدا خشک شده استفاده کردم( سر یک میله که باروغن چرب کرده بودم مقداری چسب زدم و با سوزن بهش حالت دادم و بعداز خشک شدن یک کلاهک کاسه مانند لاستیکی درست شد و اونو از داخل گذاشتم روی درز ساچمه/ البته الان به حرف دارم راحت توضیح میدم ! بدلیل محدود بودن امکانات همین یک کار با دردسر زیادی همراه بود...) خلاصه با هر وضعی بود چندتا ساچمه آماده کردم ولی چه فایده !؟ ... با چندتا بادیه چینی و بدون هیچ وسیله ی اندازه گیری و ... تنها تستی که مثلا انجام دادم این بود که ببینم با شلیک ساچمه این کلاهک میتونه جلوی درز هوارو بگیره و ساچمه بدرستی پرتاب بشه و بعداز پرتاب از ته ساچمه (مثل ود فشنگهای ساچمه زنی) بیرون میفته یا نه ! که اینم نتایج حدسی و ... بدنبال داشت!!!! انقدری فقط مطمئنم ساچمه با ضرب خوبی مثل بقیه ساچمه ها پرتاب شد و به هدف نرمی که 15 متری گذاشته بودم خورد و بعداز اینکه ساچمه ها وارسی کردم کلاهکی درکار نبود و البته چون جایی که اینکارو انجام دادم خاکی و شنی بود نتونستم این کلاهک های کوچیک رو پیداکنم که ببینم کجا افتاده !!!!
در هر حال من که تو عمرم جز 4 تا بادی چینی اسلحه بادی دیگه ای نداشتم و الانم هموناروهم خیلی ساله ندارم / این طرح هم همینطوری دلخوشی نگهش داشته بودم وقتی دیدم مرتبط با این تاپیک میتونه باشه مطرح کردم تا شاید اساتیدی که دراین زمینه مطالعات عملی انجام میدن اگه توجهشون جلب شد اینو هم امتحان کنن /شاید اینجوری که در تئوری جواب میده در عمل هم خوب باشه ...
ولی دوستانی که ایریفلهای استاندارد و ابزار اندازه گیری درحد فقط یک کرونوگراف داشته باشن خیلی راحت میتونن این کاری که قبلا من انجام دادمو دقیق تست کنن. اگه عملکرد ش درست باشه قاعدتا یا باید سرعتش بهتر بشه یا بعلت فرم ساچمه ها که واسه این هدف طراحی نشدن سرعتش تغییری نکنه (البته با سوراخ کردن ساچمه های استاندارد مطمئنا وزن و بالانس ساچمه تغییر خواهد کرد) و همینطور تست گروپ بگیرن... / درصورتی که اختلاف قابل توجهی در فاکتور های مثبت شلیک رخ بده اونوقت میشه بطور جدی تر رو این طرح کار کرد و به مراحل بعدی پرداخت ... امیدوارم دوستان این تست رو انجام بدن و خبرشو به ما هم بدن !!!!!
باتشکر.Khansariha (8)
اقا رضا به نظرم روی این طرح مرمی میشه فکر کرد د و قابل توسعه هم هست.Khansariha (399)
فقط چون الان ما برای ساخت ازمایشگاهیش وسایل دقیق را در اختیار نداریم باید روی موارد دیگه ای کار بکنیم.
فکر کنم اگه در مرحله اول بشه روی اسلاگ برای شاتگان کار کرد بهتر باشه.چون به علت بزرگی ابعاد،کار راحت تره.
و بعدش اگه نتایج مطلوبی به دست امده،دست به کار ساخت برای تفنگ های بادی هم بشیم.Khansariha (256)
ولی در کل ایده جالبی به نظر میرسه اما اجراش در مقیاس های پایین،کمی سخته.Khansariha (226)
البته میشه در اینده داخل ان حفره را پره هایی قرار داد،تا برای سلاح های بدون خان(شاتگان های لوله معمولی)عمل چرخش مرمی در هوا هم وجود داشته باشه و این جوری شاید بشه به بالستیک اسلاگ ها هم کمکی کرد.Khansariha (172)
تیراندازی های خوبی داشته باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)
fmj
دوست و برادر عزیز علاقه و ابتکار شما را تحسین میکنم
دیروز وقت نشد متن کاملی بنویسم
اما چون بحث علم فیزیک و بررسی رفتار پرتابه است به نظر میرسه طرح شما در اسلحه های خان دار دچار مشکل شود
طرز کار پمپهای سانتریفیوژ را همه میدانیم
مثال ساده اش پمپ کولر ابی است که با ایجاد چند سطح شبیه پره هنگام چرخش اب روی سطح پره ها در اثر نیروی گریز از مرکز به اطراف پرتاب شده و اب تازه از وسط دوباره جای انرا پر میکند

لازم به ذکر است در اسلحه های خان دار بسته به سرعت شلیک در دهانه لوله پرتابه دارای نیروی چرخشی می شود و به این علت که بدنه مدور بوده و در گیری چندانی با هوا ندارداین انرژی تا حد زیادی تا انتها مستقل از سرعت رو به کاهش مرمی ثابت می ماند

نتیجتا در طرح شما به علت برش میانی همان حالت پمپهای سانتریفیوژ ایجاد شده و انرژی چرخشی بسیار سریع مستحلک میشود
نکته دوم اینکه هرچه از دستگاههای دقیق جهت تولید استفاده بشه باز هم عدم تقارن در حد صدم میلیمتر وجود خواهد داشت و اگر تعادل به علت برش میانی از بین بره دقت نیزاز بین خواهد رفت

در کل مرمی ها و ساچمه ها هرچقدر هم دقیق باشند هنگام جای گیری در لوله محور مرکزیشان با محور وسط لوله در حد صدم میلیمتر نا همراستا خواهد شد و هنگام چرخش لنگ میزنند و این مقدار بسته به طراحی ابتدای لوله و قطر داخلی لوله متفاوت خواهد بود
بنابر این در ساچمه های نوک تیز این لنگ زدن بیشتر اثر گذار خواهد بود و ساچمه های نوک گرد بهترعمل می کنند

در گلوله زنها دوستان از دقت مرمی های 150 گرین سیلیر اند بلوت 270صحبت میکنند و با دقت به ساختار مرمی متوجه خواهیم شد که بسیار متقارن و به صورت نوک گرد طراحی شده اند
در مرمی های نوک تیز هرنادی هم از نوک اسیب پذیر سربی استفاده نشده و وزن سبک نوک پلیمری از لنگ زدن مرمی جلوگیری میکنه و بسیار هم دقیق و متقارن ساخته شده
هنگام ریلود بایستی با ریسایز دقیق بدنه پوکه و پانچ سر پوکه شرایط را به نحوی طرح ریزی کرد که محور میانی مرمی دقیقا در وسط لوله و موازی محور میانه لوله و منطبق بر ان باشد در صورت طراحی دقیق لوله در این قسمتها و طرح مناسب مرمی و رعایت قطر لوله و چفت بودن کامل مرمی با لوله و رعایت تویست ریت مناسب می توان به دقتهای عالی دست پیدا کرد که در تفنگهای بادی هم قضیه مشابه است
باسلام.
تشکر از دوست عزیز(اسم تونو نمیدونم! ) که وقت گذاشتن و ....Khansariha (8)
بله درست میفرمایید در ساخت پرتابه (دراینجا ساچمه) میبایست کوچکترین نامتقارنی در محور خطسیر شلیک نباشه و این مساله درمورد تمامی پرتابه ها صادقه و در طرح فوق هم فرض براین شده که بصورت کامل متقارن و صحیح ساخته شده...
درمورد این که میفرمایید این ساچمه ها بدلیل حرکت دورانی موثر از خان سلاح و عبور هوا از مرکز ساچمه دچار لرزش و پس زدگی میشن بنظرم میاد که اگه بطور خاص و به تنهایی نیروی جریان هوایی که از وسط ساچمه عبور میکند رو بررسی کنیم درست بنظر میرسه و این پدیده احتمالا پیش بیاد ولی وقتی باتوجه به حجم کل ساچمه برایند همه ی نیروهایی که دراثر عبور از هوا و حرکت دورانی در حرکت ساچمه موثرند رو بررسی میکنیم میبینیم که (مثلادر عکس: پدیده ی A) بر (پدیده ی B) غالب است و نیز شکل قیفیه کریدور وسط ساچمه باعث تشکیل یک "عبور متمرکز بر محور تقارن" میشه که این خود در تثبیت مسیر حرکت ساچمه بی تاثیر نیست.

[تصویر: 14242630281.jpg]

نکته ی مهم دیگه در این مورد اینه که این پدیده ای که شما بعنوان مخرب در حرکت یکدست ساچمه ازش یاد میکنید در مواقعی خودشو نشون میده و اثر قابل توجهی از خود بجامیذاره که مثلا بفرض در طرح فوق از وسط ساچمه یک نیروی "پیش ران" هوا را با فشار به خارج براند! (مثل بادکنکی که با دهانه ی باز در هوا رها بشه ...) درحالیکه این دالان قیفی شکل فقط یک مجرا واسه تسهیل در عبور هواست و نیروی پیش راننده ای رو ایجاد نمیکنه... (یا بهتر بگیم در اینجا هوا ثابت و جرم متحرکه )
درمورد نام بردن سانتریفوژ واسه توضیح این مساله بنظرم میرسه که مثال نامناسبی باشه / البته شاید بنده درست منظورتونو متوجه نشده باشم ....!
با همه ی این احوال باوجود نبود امکانات که قبلا ذکر شد تست اولیه ی این مساله کار سختی نیست ! همون که یه گروپ معقول نسبت به ساچمه ی مشابه دست نخورده داشته باشه واسه نفی یا تایید این اثرات مفید یا مخرب تاحدودی کفایت میکنه ...
درمورد گلوله زنی هم چون کاملا یه روایت جدا و متفاوتی داره بهتره بصورت مجزا درموردش تبادل نظر بشه ...
آقا محراب گل در ارسالشون باین مورد اشاره کردن که بدلیل سایز و مقیاس کوچک ساچمه های ایر ریفل و نبود امکانات سنجش دقیق دراین مقیاسها بهتره این طرح ها رو ابتدا در مقیاسهای بالاتر مثلا در فرم اسلاگ/ساچمه زنی مورد بررسی قراربدیم ... که از جهاتی معقوله اما بنظرم در این مورد هم این مدل فرم در اسلاگ و ساچمه عملکرد یکسان نداره و باهم تفاوت های اساسی ی دارن / ولی درکل پرداختن باین مورد (بررسی فرم و بالستیک بهینه ی اسلاگ) هم از اون کاراست که واقعا باحاله و لذت بخشه / منوط بر این که دوستان بیشتری خصوصا عزیزانی که به امکانات بهتر دسترسی دارن در این امر شرکت کنن و بقول معروف حالشو ببرییییییم ..... چاکر همه ....Khansariha (48)
با تشکر.
صفحه ها: 1 2 3 4 5
لینک مرجع