انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: علم فیزیک و دقت در اسلحه
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5
باسلام.
آقابهنام خان یکبار اسمتو بهم گفتی من هنوز یادمه !!! اونوقت من بیچاره رو عکس امضام اسمم هست و در ارسالهای قبلیم هم گفتم ولی شما اسم داداش کوچیکتو هنوز نمیدونی !!!! این یعنی اینکه اصلا ارسالهای دوستانتو دقیق مطالعه نمیکنی !!! از شما که تاپیک دقت ... رو ایجاد کردید بعیده !!!!Khansariha (118)
کوچیکت رضا م.
درمورد واژه ی جالب "دینامیک حرکت" هنوز کل بشر چیز زیادی نمیدونه چه برسه من بیسواد که حرفای بقیه رو تکرار میکنم و بقول معروف اداشو درمیارم ....

در طبیعت هیچ حرکتی انجام نمیشه مگه نیرویی پشت قضیه باشه / درمورد حرکت پرتابه (مرمی/ساچمه) در سلاحهای خاندار همونطور که همه میدونیم دونوع حرکت وجود داره :یکی حرکت رو به جلو (به سمت هدف) و دیگری حرکت دورانی پرتابه به دور خودش .../ پس وقتی دو نوع حرکت داریم یعنی دو تا " نیرو" هم داریم : یکی نیروی پیشران که از فشارگاز باروت وارد شده و دیگری نیرویی که در اصل از همین گاز باروت ولی "بواسطه ی اثر خان" درجهتی متفاوت بر پرتابه وارد شده ...
حالا چرا نیروهارو تجزیه کردیم ؟! چون بتونیم با شمایل برداری جهت این نیروها رو بررسی کنیم : نیروی پیشران (نیروی a) و نیروی چرخشی خان (نیروی b)
حالا اگه با شکل بخوایم این دو نیروی وارده بر پرتابه رو بررسی کنیم میشه این :
[تصویر: 14248601371.jpg]

باتوجه به اینکه هر نیروی مرکبی در طبیعت یک برآیند نیرویی داره دونیروی a و b هم در اینجا یک برایند داره که باتوجه به جهت سه بعدیه این دونیرو میشه نیروی سومی که ما بنام s نامگذاریش میکنیم :

[تصویر: 14248603641.jpg]
ازاونجایی که پرتابه ی ما آزادانه درهوا در جهت همین دو نیروی aوb درحرکته برایند این دو نیرو یعنی نیروی s باعث یک حرکت فنری/ یا مارپیچی /یا حلزونی /یا اسپیرال میشه ! که اصطلاحا این پدیده معروف شده به حرکت اسپیرال...

(البته این بیان یک ایراد در اصول فیزیکی داره ولی چون دراینجا با ظاهر این پدیده مطابقت داره و دارای تناقضی نیست بنابراین برای درک آسان این پدیده فرض بردرستی این بیان ریاضی میکنیم)
امیدوارم با این بیان ساده متوجه ماهیت کلی این حرکت شده باشید. این پدیده در اطراف ما آنقدر زیاده که اگه درست درکش کنید هر روز و هر ساعت و هر دقیقه باهاش سرو کار دارید و اونو میبینید...
یک مثال ساده ای که اکثرا دیدیم و میتونیم حسش کنیم همین شوت کات دار توپ ه ! ما بایک نیرو ودر دوجهت به توپ ضربه میزنیم (به سمت جلو _ چرخش بسمت داخل یاخارج پا) و برآیندش میشه یک نیرو و یک حرکت بنام "کات" که بصورت منحنی خودشو نشون میده!
البته در کره ی زمین وجود هوا نقش موثری در این پدیده داره که نتیجه ش میشه همون انحراف تیر در جهت گردش خان ! چراکه (درعکسهای فوق) مقاومت هوا اثر یکسانی بر نیروی a و b نمیگذاره ! و مسلما بر نیروa بیشتر اثرگذارخواهد بود و نتیجه ش اینه که هرچه پرتابه پیش میره برایند دو نیرو به سمت نیروی b متمایل میشه و انحراف درجهت حرکت اسپیرال آغاز میشه !!!! واسه همینه که اگه بشه فرمی ساخت که باعث بشه مقاومت هوا کمترین اثر رو بر اون بذاره مطمئنا این انحراف کمتر خواهد شد...

در طرح پیشنهادی که واسه ساچمه قبلا اعلام شد وجود یک کریدور هوا باعث کمترشدن مقاومت هوا درمسیر حرکت ساچمه (نیروی a) میشه و این انحراف هم قائدتا بصورت تئوریک کمتر خواهد شد.

دوست عزیزم key اگه لطف کنید ارسالهای قبل رو مطالعه بفرمایید درمورد چگونگی عملکرد این کریدور توضیح داده شده...
باتشکر.Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
اون موضوع كريدور را الان تو عكسهاتون متوجه شدم. يه دريچه يه طرفه ! تو توپ فونبال موقع كات برداشتن محور دوران عمود بر خط سير توپ هستش ولي تو ساچمه و گلوله اين محور در راستاي جهت حركت ساچمه است. اصولا دليل به كار گيري خان و ايجاد دوران تو گلوله ايجاد يك حالت ‍ژيروسكوپي هستش كه باعث ميشه خط سير گلوله در اثر نيروي كوريولي دوران كره زمين منحرف نشه. اين نيرو با سرعت رابطه مستقيم و با جرم پرتابه رابطه عكس داره. ولي اثر جرم بيشتر از سرعته به همين خاطر براي مثال تو لوله توپ و تانك اصلا خانكشي وجود نداره چون پرتابه خيلي سنگينه. ولي تو گلوله تانك آبرامز چون سرعت گلوله به طرز وحشتناكي بالاست ( 6000 كيلومتر در ساعت) براي اينكه اثر كوريولي باعث خطا نشه پشت پرتابه پره گذاشتن تا بچرخه. ديناميك سيالات به خودي خود پيچيده است ولي به دليل خاصيت تراكم پذيري هوا ، اين ديناميك تو هوا خيلي پيچيده تر از آب هستش. به همين دليل تقريبا در تمام موارد تلاش بر اين هستش كه پرتابه زياد با هوا درگير نشه و به نوعي با كمترين درگيري ازش رد بشه. به همين خاطر دائما طراحان در حال كار روي افزايش ضريب بالستيك از طريق طراحي خارجي پرتابه هستند. اگر ساچمه يا گلوله كاملا همگن و يك دست باشه بعد از شليك حول محور دوران خان اسلحه دوران خواهد كرد ولي اگر كوچكترين ناهمگني و يكنواختي و كوچكترين عدم تقارن توي اون وجود داشته باشه موجب ايجاد چندين محور دوران ميشه كه بهش حركت تقديمي ميگن. مثل لرزش چرخ ماشين كه نياز به بالانس داشته باشه
باسلام.
تشکر از توضیحات key عزیز/ به نکات کلی و درستی اشاره کردن / فقط یک نکته اضافه کنم که احیانا سوء برداشتی نباشه : اثر کوریولیس درمورد پرتابه های معمول همچون ساچمه و مرمی در سلاحهای شکاری و ... بسیار ناچیزه و درمحاسبات حذف خواهد شد و درضمن ایجاد خان برای سلاحهای جدید فقط بدلیل مقابله با این اثر نیست!!!!! این اثر در نقاط مختلف کره ی زمین و در تیراندازی در راستای جهات مختلف جغرافیایی کاملا رفتار متفاوتی داره ودر برخی موارد به صفر میرسه و اصلا نمیشه بهش بعنوان یک فاکتور مهم و تاثیرگذار در طراحی حرکت پرتابه ها ( خان سلاحها و فرم پرتابه) نگاه کرد!!!
درمورد لوله های تانک ها و توپهای قدیمی که خان کشی ندارن هم هیچ ربطی به این پدیده و اینگونه محاسبات فیزیکی نداشته و تنها دلیلش تکنولوژی پایین زمان تولید این سلاحها بوده که نمیتونستن لوله ای بسازن که بتونه پرتابه ی سنگینی رو با چرخش وضعی کنترل کنه و سرعت قدرت کافی هم برای پرتابش دراختیار نبوده / که این مورد باگذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ساخت سلاح حل شده و هم اکنون تماما لوله های سلاحهای فوق خانکشی شده ست / در مواردی هم که امروزه خان کشی وجود نداره مطمئنا دلایل منطقی خودشو داره که اونم هیچ ارتباطی به این گونه پدیده های فیزیکی نداره و نخواهد داشت....
از دوستان خواهش می کنم واسه بیان منظورهای درستشون در هرمقیاسی از هرگونه پدیده ی طبیعیه فیزیکی نام نبرن / حتی پدیده های بدیهی ی که در واقع درمقیاسهای متفاوت وجود دارن ولی نه تنها کمکی به فهم موضوع نمیکنن بلکه ممکنه باعث سوء برداشت و راهنمایی نادرست واسه دوستان دیگه بشه...
اما درکل این پدیده وجود داره و مطمئنا در تمام حرکتهای داخل جو زمین تاثیر گذارخواهد بود...
با تشکر...
با تشكر از توضيحات دوست عزيز جنابFMJ . تاثيرات نيروي كوريوليس كم نيست و اتفاقا زياد هم هست( البته كم و زيادش بستگي به اين داره كه دقت مورد نظر در چه حدي مد نظر باشه ) . از كليات نوشته هام مطمئن هستم ولي اگه صحت مطالب رو با جزييات ميخوايد بايد يه سر به كتاب مكانيك تحليلي آريا كه سال 78 پاس كردم بزنم و با فرمول هاي مرتبط توضيح بدم. خان كشي داخل لوله اسلحه كاملا و كاملا مرتبط با پديده هاي فيزيكي هستش . اگه عمري باقي بود با فرمول هاي مرتبط اين موضوع رو اثبات ميكنم. البته احتمالا مطالب چندان براي بسياري جذاب نباشه ولي مشكلي هم هست كه نميدونم ميشه با امكانات تايپ اين وب سايت فرمول تايپ كرد يا نه .Khansariha (8)
سلام.
key عزیز مشتاقانه منتظر اطلاعات مفیدتون دراین زمینه هستم/ بسیار عالی که رشته تحصیلی تون مرتبط با این مساله ست و این باعث میشه تبادل نظر دوستان از سطح علمی بالاتری برخوردار باشه ...(مطمئنم نظر دوستان دیگه هم همینه)
درخصوص موارد ذکر شده بنده هم کل موضوع رو رد نکردم و فقط باین نکته اشاره کردم که در بررسی های تئوریه علمی داشتن "مقیاس" دراولویت قرار داره! /داشتن مقیاس به ما کمک میکنه که وقت و انرژی بیهوده هدر ندیم/یک پدیده ی ممکنه درهمه جا وجودداشته باشه و آثار مختلفی رو ازخودش بجا بذاره اما هنگام بررسیه این پدیده در مقیاسی بخصوص کمتر بچشم بیاد یا اصلا درنظر گرفته نشه ویا بالعکس... مثلا جاذبه ی زمین: درمقیاسی مثل پرتاب سفینه جزء مطالعات مهم بشمار میاد ولی مثلادر طراحی اتوموبیل اینطور نیست.../امیدوارم تونسته باشم منظورم از "مقیاس" در بررسی پدیده های اینچنینی رو درست بیان کنم...
البته درجملات خودتون هم باین مورد اشاره کردید : ((...البته باین بستگی داره که چه دقتی مورد نظر ماست...)) !
درمورد بررسی نیروی کوریولیس درجو کره ی زمین و میزان اثرگذاری آن در طراحی خان سلاح و تیراندازیهای معمول ما و نیز پرتابه هایی چون ساچمه های ایرریفل و مرمیهای گلوله زنی بنظرم بررسی این پدیده دراین مقیاس ضروری نیست/اما اگه باتوجه به عرایضم درمورد "شناختن مقیاس در مطالعات" نظرتون غیر ازاینه واقعا دوس دارم استدلالتونو بدونم...
از عزیزان دیگه هم خواهشمندم دراین تبادل نظر شرکت کنن...
باتشکر. Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
با سلام
اقا رضا جان اتفاقا اسم برادر کو چیکه من هم رضاست در کل خیلی چاکریم
اما در مورد پستها باید بگویم که این روزها یک سر دارم و هزار سودا باورت نمیشه که چجور گرفتارم
درکل از پستهای مفیدت بسیار متشکرم
پستهای بالا را هم خیلی نتونستم بادقت بخوانم ولی تیتر وار تمامی مطالبش را درک کردم
در مورد توپ فوتبال چون یک طرف هنگام چرخش موافق با جهت حرکت و یک طرف مخالفه کات بوجود می اید
و همین نیروی کوریولیس میتونه شبیه اثر توپ فوتبال را در هنگام وزیدن باد جانبی بوجود بیاره

اما طرح کلی شما را در مورد برایند نیروها کاملا قبول دارم در کل تائید کننده همان بحثی است که در مورد تقارن مطرح کردم در صورت کوچکترین نا بالانسی در پرتابه نیروهایی که شما مطرح کردید باعث پایین امدن دقت میشود
(2015-02-27 05:56 PM)FMJ نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام.
key عزیز مشتاقانه منتظر اطلاعات مفیدتون دراین زمینه هستم/ بسیار عالی که رشته تحصیلی تون مرتبط با این مساله ست و این باعث میشه تبادل نظر دوستان از سطح علمی بالاتری برخوردار باشه ...(مطمئنم نظر دوستان دیگه هم همینه)
درخصوص موارد ذکر شده بنده هم کل موضوع رو رد نکردم و فقط باین نکته اشاره کردم که در بررسی های تئوریه علمی داشتن "مقیاس" دراولویت قرار داره! /داشتن مقیاس به ما کمک میکنه که وقت و انرژی بیهوده هدر ندیم/یک پدیده ی ممکنه درهمه جا وجودداشته باشه و آثار مختلفی رو ازخودش بجا بذاره اما هنگام بررسیه این پدیده در مقیاسی بخصوص کمتر بچشم بیاد یا اصلا درنظر گرفته نشه ویا بالعکس... مثلا جاذبه ی زمین: درمقیاسی مثل پرتاب سفینه جزء مطالعات مهم بشمار میاد ولی مثلادر طراحی اتوموبیل اینطور نیست.../امیدوارم تونسته باشم منظورم از "مقیاس" در بررسی پدیده های اینچنینی رو درست بیان کنم...
البته درجملات خودتون هم باین مورد اشاره کردید : ((...البته باین بستگی داره که چه دقتی مورد نظر ماست...)) !
درمورد بررسی نیروی کوریولیس درجو کره ی زمین و میزان اثرگذاری آن در طراحی خان سلاح و تیراندازیهای معمول ما و نیز پرتابه هایی چون ساچمه های ایرریفل و مرمیهای گلوله زنی بنظرم بررسی این پدیده دراین مقیاس ضروری نیست/اما اگه باتوجه به عرایضم درمورد "شناختن مقیاس در مطالعات" نظرتون غیر ازاینه واقعا دوس دارم استدلالتونو بدونم...
از عزیزان دیگه هم خواهشمندم دراین تبادل نظر شرکت کنن...
باتشکر. Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)
اختیار دارید دوست عزیز. البته خدا نخواسته یه وقت اینطور برداشت نشه که بخوام تحصیلاتم رو به رخ بکشم. همیشه گفتم و میگم که همه چیز را همگان دانند. در مورد فرمولها هم به روی چشم . اتفاقا اگه فرمل ها باشه بعدا خیلی راحت تر میشه به نتیجه رسید. همونطور که گفتم جزئیاتش رو فراموش کردم به همین خاطر باید یه مروری داشته باشم. Khansariha (8)
مبحث دقت در تفنگ بحث بسبار شیرینی هست وتنها تاپیکی که با عنوان دقت در انجمن موجود هست همین تاپیک هست و بهتره عواما موثر در دقت و یاوبی دقتی در تفنگ بخصوص تفنگهای بادی نیز به طور علمی دراینجا مطرح و بررسی بشه.
خب! علت به چپ و یا به راست کشیدن ساچمه در مسافتهای زیاد در یک تفنگ بادی چیه در حالی که یه تفنگ بادی دیگه در همون فاصله انحراف به چپ و راست نداره؟!
اقا میثم عرض ارادت امیدوارم تو متن زیر بتونم کمکی به درک موضوعی که گفتید کرده باشم.Khansariha (8)
در حالت دیفالت هر تفنگی اگر فرض بر ایزوله بودن محیط و نصب صحیح دوربین و ساچمه مناسب باشد تفاوت فقط در محور عمودی خواهد بود.
اگر دوربین را کنار بگذاریم و فرض بر صحیح بستن بگذاریم . اگر در محور افقی جابجایی ببینیم به خاطر بالا بردن یا پایین بردن سرعت یا استفاده از ساچمه نامناسب است.
مجدد باید از rpm بگم. یک مثال میزنم حتما بارها مشاهده کرده اید که در ماشینهای تولید داخل گاهی وقتی به سرعت 120 نزدیک میشوید فرمان میزند . در صورتی که در سرعت بالاتر یا پایین تر خبری از لرزش فرمان نیست. دلیل ان نامتناسب بودن rpm لاستیک در ان سرعت است که با بالاتر بردن یا پایین تر بردن سرعت رفع میشود.
اگر در تفنگی خطای افقی پدید امد و مطمین شدید از دوربین نیست اقدام به بالاتر بردن یا پایین اوردن سرعت کنید تا مشکل حل شود.
اگر خطای افقی از rpm باشد هیچ وقت ادامه پیدا نمیکند چون در چند متر اینده مجدد به دلیل گردش به دور خود به مسیر باز میگردد.
مثلا تو 30 چپ میزنه ولی تو فاصله بیشتر از 35 و کمتر از 20 همچنان صفره.
در صورتی که اگر خطا از دوربین باشه اینجا یعنی هم محور نباشن در نقطه ای صفر و در کمتر از ان عکس بیشتر از انه یعنی تو 30 صفره تو 40 مترچپ تو 20 متر راست میزنه.
گام و تویست خان در چپ و راست زدن در فاصله بالا مخصوصا راست زدن با توجه به اینکه اکثر خانها راست گردهست تاثید گذار نیست ؟
صفحه ها: 1 2 3 4 5
لینک مرجع