انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: مطالبی دانستنی در مورد خانواده HATSAN
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5
سلام دوستان عزیز

چندی پیش (اوایل فروردین) سری به بازار تفنگ بادی تهران واقع در خیابان فردوسی زدم، و علی رغم اینکه تفنگ های گازی مارک Hatsan خیلی نظرم رو جلب کردن، قیمت غیر منطقی شون منو در تصمیم برای خرید مردد کردن. اومدم منزل و تحقیق کردم، جالبه نتایج این تحقیق رو شما هم بدونید :

اول که علی رغم ادعای فروشنده این تفنگ ها ساخت ترکیه هستند نه لهستان. دقیقا هم به همین علت هست که روی بدنه تفنگ عبارت "یک سال گارانتی در ایران" حک شده. یادمون باشه که ایران کشوری هست که از طرف لهستان تحریم شده، چطور امکان داره شرکتی ایرانی بتونه نمایندگی اخذ کنه؟ کیفیت اسلحه ساخت لهستان کجا، و کیفیت اسلحه ترکیه ای کجا..

دوم اینکه جناب فروشنده فرمودن که قدرت جدیدترین مدل هاتسان، یعنی BT65 چندین برابر قویترین تفنگ بادی موجود در ایران، یعنی Diana magnum 350 است. با اختلاف بسیار ناچیزی در FPS، سرعت این دو حداقل تو سایت و طبق اعلام هر دو سازنده تقریبا یکسانه: fps 1250 اعلام شده برای هر دو محصول. ولی قدرت هاتسان بیشتره (شاید دو برابر دیانا - من از فاصله حدودا 5 متری به دو سکه 200 تومانی جدید شلیک کردم و اثرش رو دیدم. هر دو سکه خمیده میشن ولی خمیدگی در اثر تیر هاتسان بیشتره) و لگدش هم ضعیفتره. حسن بزرگش هم اینه که خشاب 10 تایی داره که خیلی جالبه، معنی اش اینه که میتونید پشت سر هم با فاصله زمانی کوتاه یک خشاب 10 تایی رو خالی کنید، و بعد یک خشاب آماده دیگه رو جا بزنید و به شلیک ادامه بدید تا شارژ گازتون تموم بشه.طبق ادعای سازنده با هر بار شارژ میشه تا 50 شلیک انجام داد ولی مسلما قدرت تیر اول رو نمیشه با پنجاهمی مقایسه کرد .متاسفانه تلمبه گاز نه چندان جمع و جور رو هر جا میرید باید همراه خودتون ببرید تا بتونید شارژش کنید. جدا از این مشاهدات تجربی، در عمل بعضی از دوستان سرعت HATSAN رو با ساچمه های high Grain تا FPS 1600 اعلام کردن، چیزی حدود 1.3 تا 1.5 برابر Diana و کلا قدرت PCP ها رو قابل مقایسه با تفنگ های فنری نمیدونن. توجه کنید که "سرعت تیر" یک تفنگ با "قدرت تیر" متفاوته، اگر دو گلوله با سرعت یکسان شلیک بشن، گلوله ای که وزن بیشتری داره قدرت بیشتری هم خواهد داشت.)

سوم و از همه مهمتر اینکه قیمت این تفنگ ها بسیار پایینتر از اون چیزیه که نمایندگی ادعا میکنه، گرون ترین اون و جدید ترینشون تا این تاریخ که این متن رو مینویسم با کلیه ملحقات زیر 350 یورو قیمت داره.. در حالیکه چیزی حدود 1.5 تا 2 برابر این قیمت در ایران فروخته میشه. پس حواستون رو جمع کنید و برای اینکه فکر نکنید اغراق میکنم، سری به این لینک بزنید و قیمت های روزانه رو ببینید :
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

این هم عکس و مشخصات تولیدات این شرکت، تا این تاریخ یعنی 18/04/2011 که میشه 29 فروردین 1390.

[تصویر: qo761w01tk5tz9hmo21b.jpg]

[تصویر: dzldnjl6cxxb914hklbw.jpg]

[تصویر: y5jafd6f2b845lq82x3.jpg]

[تصویر: gtru4yobjl3ljzzp97g.jpg]

[تصویر: 49f9v34g6hne11jit5.jpg]

[تصویر: nv5fl5uj3g9mms6itmg.jpg]

[تصویر: c0scu1lxejxeuh3upmmb.jpg]

[تصویر: q1bm02ub0628njolyn1h.jpg]

[تصویر: c0l340kiv69368untnl.jpg]

[تصویر: qqpg5ot8igjqx0h8m6m.jpg]

متاسفانه بیشتر از 10 تصویر نمیتونستم قرار بدم، به بزرگی خودتون ببخشید. برای اطلاعات تکمیلی به سایت هاتسان سر بزنید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

موفق باشید،

دوست عزیز:
اول خوش اومدیKhansariha (8)
دوم بیتی 65 دوبرابر مگنوم یا بیشتر قدرت داره و قدرت ناشی از سرعت و وزن ساچمه هست و اون سرعت با ساچمه های سنگین هست.
سوم اینکه تا سرعت 1650 فوت بر ثانیه تست شده و حتی چند نفر بالای 1700 فوت برثانیه با ساچمه 1.5 گرینی به دست اوردن.
چهارم اینکه کی گفته با ماشین نمیشه بیشتر از سرعت صوت رفت؟ فکر کن هواپیمای جت که با دوماخ میره چرخ و زیر و بند خوب داشته باشه و روی یه جاده حرکت کنه!
پنجم قیمت و اینا را موافقم
(2011-04-11 10:46 PM)mehrshad نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز:
اول خوش اومدیKhansariha (8)
دوم بیتی 65 دوبرابر مگنوم یا بیشتر قدرت داره و قدرت ناشی از سرعت و وزن ساچمه هست و اون سرعت با ساچمه های سنگین هست.
سوم اینکه تا سرعت 1650 فوت بر ثانیه تست شده و حتی چند نفر بالای 1700 فوت برثانیه با ساچمه 1.5 گرینی به دست اوردن.
چهارم اینکه کی گفته با ماشین نمیشه بیشتر از سرعت صوت رفت؟ فکر کن هواپیمای جت که با دوماخ میره چرخ و زیر و بند خوب داشته باشه و روی یه جاده حرکت کنه!
پنجم قیمت و اینا را موافقم

دوست من مرسی
من از خودم حرف نمیزنم، اینها آمار و ارقامی هستن که خود سایت مسلما بعد از آزمایشات متعدد منتشر کرده. برید و ببینید :دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

از هر وسیله ای میشه در شرایط غیر استاندارد بیشتر بهره گرفت ولی اینکار ریسک پذیره. همیشه ملاک، شرایط استاندارد آزمایش هستن.. مثلا در اینجا ساچمه هایی با گرین معمول شرط هستن. من نمیدونم چقدر از علم دینامیک اطلاع دارین، ولی با یک فرغون! اگر به اون شاسی 3 محوره جوش بدیم (شرط غیر استاندارد اول) و لاستیک هاشو عوض کنیم (شرط دوم) و یک موتور دو سیلندره روش نصب کنیم (شرط سوم) و تو سرازیری (شرط چهارم) سوارش بشیم شاید بشه تا 100 کیلومتر هم سرعت گرفت، ولی ایا اون دیگه فرغونه؟ و میشه ادعا کرد و گفت حداکثر سرعت فرغون 100 کیلومتر بر ساعته؟!
"نتونستن به FPS بالای 1250 در عمل دست پیدا کنن"
من میگم تونستن!
اینکه نمیشه با اینکه معقول نیست دوتا حرفه،شما پستتو دوباره بخون.
تفنگ خودم با ساچمه سبک 1300 فوت بر ثانیه میزنه.
در ضمن شما یکم بحث پی سی پی ها را توی همین سایت بررسی کن متوجه میشی قدرتشون ربطی به فنری ها نداره.
(2011-04-11 11:08 PM)mehrshad نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
"نتونستن به FPS بالای 1250 در عمل دست پیدا کنن"
من میگم تونستن!
اینکه نمیشه با اینکه معقول نیست دوتا حرفه،شما پستتو دوباره بخون.
تفنگ خودم با ساچمه سبک 1300 فوت بر ثانیه میزنه.
در ضمن شما یکم بحث پی سی پی ها را توی همین سایت بررسی کن متوجه میشی قدرتشون ربطی به فنری ها نداره.

بازم مرسی.. من زیاد رو کلمات تکیه نمیکنم، شونده باید عاقل باشه منظورمو بفهمه که متاسفانه یکمی لج بازه. فیزیک، فیزیکه، FPS همیشه FPS هست، ربطی به فنر یا گاز نداره. شاید در عمل شما اختلافی متوجه شده باشید ولی این نظر تجربی شما و دوستان است و برای من بی تجربه جالبه و باید مطالعه کنم تا بفهمم دلیلش چی میتونه باشه، به هر حال مرسی به منم منتقل کردید. مهمترین تکیه من بر روی قیمت این تفنگ ها بود نه قدرتشون که میگید ظاهرا خیلی بیشتر از فنری ها است.
آقا امير
دوست عزيز خوب شما از نظر فيزيك ميخوايد توضيح بديد؟خوشحال ميشيم
ديانا 350 تفنگ 30 ژوله و هاتسان (مثلا) 40ژول خوب اينو چجور ميشه توجيه كرد؟از همون فرمول انرژي مساوي با يك دوم جرم در سرعت به توان 2 هست خوب ؟يا سرعت تير هاتسان بيشتره يا ميتونه در سرعت برابر با 350 تير سنگينتري رو شليك كنه
سرعت صوت و سرعت انتشار دو بحث مختلف هست.
شما نباید درمورد چیزی که مطمئن نیستین اینطوری صحبت کنین.
صوت باعث جابجایی نمیشه و مثل یک موج که توی طناب جرکت میکنه توی هوا حرکت میکنه البته به صورت موج طولی.
ولی انتشار هوا یعنی حرکت مستمر هوا در یک جهت خاص که میتونه سرعتی بالای سرعت صوت داشته باشه همونطور که اون طناب میتونه از موج سریعتر حرکت کنه.
در ضمن پی سی پی هایی که بچه های اینجا دارن 1.5 تا 3 برابر مگنوم قدرت دارن و چه سرعت و چه اندازه حرکت و چه انرژیشون از فنریها بیشتره.
به قول خودتون مطالعه خیلی خوب هست،مطالب خوبی توی اینترنت و حتی همین سایت هست که میتونین استفاده کنین.
سلام دوستان.
من پست رو ویرایش کردم تا مطالعاتم رو در مورد FPS کامل کنم. چیزی که فعلا متوجه شدم اینه که FPS با معیاری که قدرت نفوذ و تخریب گلوله رو نشان میده (یعنی Muzzle velocity ) مربوطه ولی ایندو متفاوتن. فاکتور دوم بیشتر در مورد تفنگ های جنگی اندازه گیری شده با گاز باروت. نمیدونم آیا میشه به تفنگ های بادی هم تعمیمش داد؟ با یک مقاله کامل و علمی بر میگردم. فعلا فقط حواستون باشه که قیمت Hatsan رو دارن خیلی گرون میدن. از همه تون ممنونم.
دوست عزيز خوش امدي به فروم.
دوستان توضيحات رو دادن.
fps خيلي به muzzle velocity مربوطه . اونقدر مربوطه كه خودشه.و تفاوتي ندارند.
واحد سرعت هستش : فوت بر ثانيه
ضمنا سرعت 1250 تو pcp هاتسان با كاليبر 5.5 هست. وتو مگنوم 350 با كاليبر 4.5 اين سرعت بدست مياد. و در نتيجه انرژي هاتسان حدود 2 برابر مگنوم ميشه. البته دوستانمون اشاره كردن به اين قضيه.
نقل قول :( ولی بعضی از دوستان قدرت HATSAN رو با ساچمه های high Grain در عمل تا FPS 1600 اعلام کردن، چیزی حدود 1.3 تا 1.5 برابر Diana.)

سرعت و انرژی ساچمه دوچیز متفاوته ،در ساچمه های با وزن زیاد سرعت ساچمه باعت زیاد شدن انرژی نمبشه بلکه وزن ساچمه هست که باعث افزایش انرژی میشه ( معمولا سرعت کم هم میشه ).
صفحه ها: 1 2 3 4 5
لینک مرجع