انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: مقایسه عملکرد کالیبر 4.5 و5.5و6.35 در سلاح بادی
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
منم با نظر دکتر مهدی عزیز موافقمKhansariha (8)
جسارتا بنده معتقدم کالیبر 4/5 نیاز به 16 الی 20 ژول داره بیشتر از این مقدار ضایع میشه و از بین میره
برای شکار با 4/5 نیازه که اکثر مواقع هدشات کنید خود بنده یا 4/5 تیهو شکار کردم ساچمه 4/5 از قسمتهای حیاتی پرنده رد شده بود با این وجود پرنده نزدیک به 30 متر بصورت عمودی به سمت اسمان پرواز کرد و بعدش یک سقوط ازاد Khansariha (90)
بارها هم موجب شد شکار رو از دست بدم حتی یادم هست بین بنده و تیهو یک دره عمیق وجود داشت بعد از هدف قرار دادن پرنده از دره عبور کردم بیشتر از 30 دقیقه لابلای بوته ها گشتم نزدیک به 50 متر اونطرفتر پیداش کردمKhansariha (212)

ولی ولی ولی... 5/5 برگ برنده ای داره که بهش میگیم "تمام کننده". بدلیل انتقال نیروی بیشتر به بدن شکار که این رو مدیون قطر و سطح تماس بیشتره مناسبتره برای شکار (البته با یک چینی 5 ژولی کالیبر 5/5 کبک شکار نکنید بهتره خخخخخخخخ)Khansariha (6)

من 4/5 رو خیلی دوست دارم بدلیل همون قضایایی که همه دوستان اطلاع دارند ولی برتری 5/5 رو نمیشه منکر شد. اصولا وقتی ساچمه به بدن شکار برخورد میکنه چیزی که موجب فریز شدن موجود میشه (منظورم کیل زونه) بیشتر به شوکی که به موجود وارد میشه میتونه مربوط باشه و واضحه که 5/5 یک شوک خیلی بزرگتر به شکار وارد میکنه (باز هم همون سطح تماس بزرگتر) ولی 4/5 با شوک کمتر و چنانچه حتی انرژی زیادی داشته باشه از بدن موجود عبور میکنه و ممکنه اون موجود حتی اثر اونرو تا چندین دقیقه حس نکنه Khansariha (135)Khansariha (397)
سلام
ببخشید اگه نظراتم مورد قبول دوستان نیست اما چند نکترو جا داره که بگم
1. تا حالا شده با یه تفنگ 5.5 بالای 26 ژول انرژی شکار کنید و بعد توی شکار ساچمتون رو پیدا کنید من بارها با 5.5 شکار کردم از کبک بگیرین تا فاخته کله سبز چنگر با قرقره و خیلی چیزای دیگه اما هنوز ساچمه ای پیدا نکردم پس به یقین میگم حتی تفنک 25 زولی هم از پرنده رد میشه پس این برای 4.5 یک چیز منفی نیست که از پرنده رد بشه
2.تا حالا پیش نیومده که با 5.5 شکاریرو بزنید و بپره 100 متر اونرتر بیوفته مطمعنم که پیش اومده
3. تا حالا با 4.5 شکاری زدین که به نقاط حساسش بخوره ولی نیوفته اگه زدین که عجیبه
من با این موافقم که شوک 5.5 بیشتر از 4.5 اما اینم به تجربه بهم ثابت شده وقتی با یه سلاح با قدرت متوسط مثل 52 شکار میکردم شکار همون لحظه میوفتاد اما با at44 حتی به قلبشم زدم چند متر پریده به خاطر سرعت زیاد گلوله متوجح نمیشه مطمعنم بارها واستون پیش اموده
من الان یه بلیزارد 4.5 شکار با این سلاح بینظیره و هیچ فرقی با 5.5 من نمیبینم تا حالا هم نشده که شکاری بزنم و نیفته
دوستانی مثل دادا مسیح و عارف عزیز با cz کالیبر 4.5 بارها شکار کردن با 16 ژول انرژی و میدونن لذت شکار با یه 4.5 دقیق چیه میتونی تک تک شکارهاتون رو هدشات کنید
مخلصم
دوست عزیزم جناب hellboy
اتفاقا فرمایشات جنابعالی کاملا مقبوله
بنده هم اشاره کردم برای کالیبر 4/5 توان بین 16 الی 20 ژول مناسبترینه نگفتم بقیه رو قبول ندارم
برای همه ما مواردی که فرمودید پیش امده و حرف شما کاملا برای من سند و مدرکه چون تجربه رو خیلی قبول دارم

فقط یک نکته رو درمورد تفنگهای قدرتی مانند بلیزارد که فکر میکنم کالیبر 4/5 این سلاح بیشتر 45 ژول قدرت داره درصورت استفاده از ساچمه های روتین بازار و فاصله عادی شکار با بادی اگر از ساچمه سبک استفاده کرده باشید که در فواصل حدود 40 متر بدلیل نیروی زیاد شروع به گیج زدن میکنه و چنانچه شکاری را مورد اثابت قرار دهید مقداری از نیروی خودش رو صرف ایجاد یک سوراخ در بدن موجود میکنه و مابقی انرژی را بعد از خارج شدن از سمت مقابل با خودش حمل میکنه که عملا غیر قابل استفاده خواهد بود این یعنی اتلاف انرژی
اما در 5/5 اینطور نباشه احتمالا . خود بنده حقیر سالها با 4/5 لذت بردم و کماکان هم نظرم همینه
استفاده از کالیبر 4/5 در تفنگ مناسب و جای مناسب بسیار کارامد خواهد بود
درنهایت باز هم نظر بنده برتری کالیبر 5/5 خواهد بود
با تشکر از شماKhansariha (8)
2تا سوال داشتم از خدمتتون
آقا برا دیانا 56 کالیبر 5.5 بهتر عمل میکنه یا 4.5؟
تراجکتوری ساچمه چیه؟
ممنون
دوستان به اعتقاد من هر كدوم از اين كاليبر ها كارايي دارن كه نميشه گفت به هم ديگه برتري انچناني دارن

مثلا دوستاني هستن كه بيشتر شكارشون گنجيشك سانان هستن من در اين مورد اصلا 5/5 رو قبول ندارم چون من با 5/5 كاكلي زدم چيزي از گوشتش نمونده كه استفاده كنم ولي يه نكته رو فراموش نكنيم كه سرعت ساچمه در كاليبر 4/5 زياده و همين ميتونه هم يه نكته مثبت باشه وهم منفي

مثبت از اون لحاظ كه به اعتقاد من خط سير صاف تري تا حدود 50 تا 60 متر داره و اينكه زود تر به هدف ميرسه

اما منفي به از اون لحاظ كه اين سرعت باعث ميشه سريع از بدن شكار رد بشه و انژي لازم رو به بدن شكار وارد نكنه

اما كاليبر 5/5 چون هم ساچمه بزرگ تره و هم اينكه انرژي و شوك بهتري رو به شكار وارد ميكنه به نظر من براي شكار هاي بزرگتر و دور تر بهتره

به نظر من تفنگ هاي تا 16 ژول كاليبر 4/5 مناسب تره از اون بيشتر كاليبر 5/5

من خودم يه بار با 5/5 يه كبوتر زدم كه ساچمه به بالش خورده چنان استخون بالشو خورد كرده بود و خونريزي ميكرده كه ازجاش تكون نميخورد و خونريزي بدي داشت و شوك زيادي بهش وارد شده بود

ولي برام پيش اومده كه با 4/5 به شكار خورده ولي طي مسافتي از پا افتاده

و به نظر من براي شكار از سايز كبوتر بالا تر 5/5 مناسب تره و براي سايز هاي كوچكتر 4/5

البته من منكر توانايي هاي 4/5 در زدن شكار هاي بزرگ تر نيستم اما به نظر من مناسب نيست اما نميگم كه مطلقا مثلا به درد شكار كبك نميخوره

و در اخر اين نظر و تجربه شخصي بنده بود
با عرض سلام خدمت دوستان
به نکات خوبی اشاره کردید؛ یه سری نکات هم بنده اضافه کنم:
سایز و وزن ساچمه 5.5 تقریبا دو برابر 4.5 هست و این یعنی انرژی بیشتر به خاطر وزن بالاتر و تخریب بیشتر به دلیل حجم و سطح مقطع بزرگتر.
انرژی ساچمه 5.5 در حدود 100 متری تقریبا دو برابر ساچمه 4.5 است( دو سلاح از یک نوع ) میتونید تجربی امتحان کنید.
ضربه ای که ساچمه 5.5 به اجسام وارد میکنه بیشتر از 4.5 هست به دلیل سطح مقطع و انرژی بیشتر.
کالیبر 4.5 بیشتر به منظور هدف زنی اختراع شده و در واقع کالیبر حقیقی یک تفنگ بادی 4.5 هستش مثلا در مسابقات رسمی اکثرا 4.5 استفاده میشه به دلیلی پرواز مستقیم تر ساچمه.
و...
فعلا یا علی
سلام دوستان
با هوشیاری زیاد پرندگان به نظر بنده کالیبر 4.5 زودتر به هدف میرسه و پرنده رو در تصمیم گرفتن پرواز دچار کمبود وقت میشه.
در بیشتر تفنگهای پر قدرت 4.5 سرعت تیر مجال نمیده و پرنده سرنگون میشه واز نظر هزینه هم مقرون به صرفه است.
مرسیKhansariha (48)
اگه تو تیر 4.5 مگنوم جاییکه فشار باد به تیر وارد میشه (پشت ساچمه)ساچمه سربی کوچیکی رو با چسب بچسبونیم طوری که درست در وسط تیر قرار بگیره اون وقت تیرتون با گرین بالا به هدف میخوره و انوقت ببین چه به سر هدف میاره.
من امتحان کردم.
سلام
واقعا جای کالیبر0.25 یا همان 6.35 خالی بود و فکر کنم علت اصلیش هم نبود این کالیبر(در تفنگ بادی)در کشور است که دوستان نتوانسته اند تهیه کنند.
انشاا... در اینده این کالیبر هم مجاز بشه تا بشه تهیه کرد.
اما برای مقایسه کالیبر5.5 با 4.5 تاپیک هست،لطفا دوستان درباره کالیبر 0.25 یا همان 6.35 هم صحبت کنند.و با کالیبر های 4.5 و 5.5 مقایسش کنند.Khansariha (8)
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-10-17 08:48 PM)hutsanlong نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
با هوشیاری زیاد پرندگان به نظر بنده کالیبر 4.5 زودتر به هدف میرسه و پرنده رو در تصمیم گرفتن پرواز دچار کمبود وقت میشه.
در بیشتر تفنگهای پر قدرت 4.5 سرعت تیر مجال نمیده و پرنده سرنگون میشه واز نظر هزینه هم مقرون به صرفه است.
مرسیKhansariha (48)
اگه تو تیر 4.5 مگنوم جاییکه فشار باد به تیر وارد میشه (پشت ساچمه)ساچمه سربی کوچیکی رو با چسب بچسبونیم طوری که درست در وسط تیر قرار بگیره اون وقت تیرتون با گرین بالا به هدف میخوره و انوقت ببین چه به سر هدف میاره.
من امتحان کردم.
دوست عزیز اصلا این طور نیست که ساچمه 4.5 حتما زودتر به هدف برسه.درست که 4.5 سرعت اولیه بهتری داره ولی به دلیل جرم کمتر و در نتیجه توان حمل انرزی کمتر در طول مسیر بعد از مدتی سرعتش به شدت افت می کنه.شما اگه فرضا دو تا تفنگ از یک مدل با هر دو کالیبر رو هم زمان شلیک کنید، بعد از یه مدت نه تنها سرعت 4.5 با 5.5 مساوی میشه، بلکه این 5.5 هست که انرزی و سرعتش رو در طول مسیر بهتر حفظ می کنه.
البته در مسافتهای کوتاه زیر 50متر تا حدودی گفته شما درسته ولی نه در همه مسیر حرکت یا همون تراجکتوری ساچمه.
بحث هزینه ساچمه در کالیبر 4.5 ، من از موافقان سرسختش هستم مخصوصا این روزا که قیمت ساچمه داره به فشنگ گلوله زن نزدیک میشه!!!Khansariha (8)
البته در سلاح های با قدرت بالای 26 ژول در کالیبر 4.5 شما نیاز به استفاده از ساچمه های با کیفیت و سنگین و البته گران قیمت دارید تا سلاح پرت نزنه.یکی از مزایای کالیبر 5.5 خصوصا در سلاحهای فنری این هست که در انتخواب ساچمه محدودیت زیادی نداریدKhansariha (8)
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
لینک مرجع