انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: اهمیت خان در اسلحه
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6
درسته مهرشاد خان
منم نگفتم كه ساچمه همون مته هستش.
طبق فرمايش شما اگه براي يك دور ساچمه نيم متر بايد طي بشه . هنگام خروج ساچمه 300 متر بر ثانيه سرعت داره كه ميشه 600 دور در ثانيه
كه همچين كم هم نيستش. درست ميگم يا اشتباهه؟ شما سرعت چرخش لحظه ايي رو بايد در نظر بگيري
و..... چاكريم
نه!
مهم اینه که توی نیم متر یه دور میزنه.
مثلا تیر که به کفتر میخوره که یه ثانیه توی بدنش نیست که 600 دور بزنه که،فوقش یک پنجم دور میزنه.
مطمئن باش خان توی نفوذ تاثیر نداره.
اينجور كه شما ميگي كه 1 ثانيه تو بدنش نيست كه 600 دور بزنه
پس سرعت 300 متر بر ثانيه هم روش تاثيري نداره چون 1 ثانيه كه نيست تو بدنش
و قرار هم نيست 300 متر تو بدنش حركت كنه تا تاثير خودشو بزاره.
به نظر من اين موضوع بايد فقط ازمايش بشه
انرژي دوراني در لحظه برخورد به جسم منتقل ميشه و خودش ديگه واميسته ولي انرزي رو ميده و تخريب ميكنه
لازم نيست كه اون تو بچرخه
منم با major-konig موافقم باید ازمایش بشه ولی منم نوع خان رو در تاثیر پزیری یا نفوذ بر اجسام دخیل میدونم
سرعت ساچمه باعث اینرسی اون میشه و سرعت زیاد یعنی اینرسی بیشتر و خب نفوذ بیشتر.
دوران گلوله فقط به خاطر صاف رفتن تیر هست.
یک ساچمه کروی که همه میدونن نیاز به خان هم نداره برای حرکت، تقریبا بیشترین نفوذ را در انرژی یکسان گلوله داره.
طبق محاسبه یک گلوله 1 گرمی 5.5 وقتی با سرعت 300 متر بر ثانیه بره کمتر از 0.03 ژول انرژی دورانی داره و 45 ژول هم انرژی جنبشی حرکت مستقیم.
با مقایسه اینها میشه فهمید که انرژی دورانی ناچیز هست.
0.03 ژول کل انرژی دورانی ساچمه هست و دریک برخورد مثلا با پرنده تازه قسمتی از اون کم میشه و مطمئنا هیچ تاثیری در نفوذ نداره.
اینم لینک محاسبه:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اقا مهرشادممنون ازمطالب مفيدتون
چب گردياراست گردبودن خان چه تاثيري تودقت وسرعت داره؟مثلاميگن وايرخ80به خاطرچب گردبودن خانهاش قدرت نفوذ زيادي
تواجسام داره.ايا اين درسته؟
پس اگه خان تونفوذسهمي نداره چپگردياراستگردمال چيه؟

مرسي
سلام محمد جان Khansariha (8)چپ گرد یا راست گرد بودن خان هیچ فرقی در دقت و قدرت سلاح نداره.
اونکه در مورد وایرخ میگن که 200 در صد مزخرفه.
اولا که گفتم کلا چرخش فقط برای سیر مستقیم گلوله هست.
ثانیا مته که نیست که به خاطر تیغه هاش جهت داشته باشه.
ولی برای اسنایپرها توی فواصل زیاد این جهت توی نیم کره شمالی و جنوبی مهم باید باشه.
برای ماها تاثیری نداره توی 50 متر و این حرفا.
سلام دوستان قبل از عید این بحث خوب خان و تاثیراتش را کمی دنبال کردم و از آنجائی که عازم سفر بودم وارد بحث نشدم و احساس میکنم بین دوستان خوبمان آقا مهرشاد و major-konig کمی اختلاف نظر ماند که سعی میکنم با این مطالب کمی آنها را کم کنم هرچند اکثر مطالب را دوستان و آقا مهرشاد بخوبی گفتند منم با اجازتان یک چند خطی را برای یاد آوری اول خودم و دوستان عزیز خواهم نگاشت .Khansariha (8)

تعریف خان :به برجستگی های مارپیچ درون لوله اسلحه خان گفته می شود .
خان در دو نوع چپ گرد و راست گرد وجود دارد.
خان با ایجاد حرکت چرخشی در گلوله باعث پایداری ژیروسکوپی گلوله و افزایش دقت تیراندازی می‌شود.
[تصویر: 1222081861162417249130159431672919110721750.jpg][تصویر: 311952172354821814824913922120198209148240219.jpg]
[تصویر: riflingdiagram.gif]
برخلاف این تعریف ساده عملکرد و وظیفه ی خان دراسلحه چندان ساده نمی باشد .
تاریخ ابداع خان یا همین برجستگی های مارپیچ به زمان جنگ های داخلی آمریکا بر می گردد .یک ژنرال شمالی برای سربازان خود اسلحه هایی دارای خان طراحی نمود و بدین ترتیب برد سلاح آنها حدود ۲۰۰متر افزایش یافت .بنابراین آنها سربازان جنوبی را قبل از اینکه درتیرس تفنگ هایشان قرارگیرند به راحتی هدف قرارمی دادند نا گفته پیداست که دراثراین امتیاز چه شکست های سنگینی بر ارتش جنوب یا طرفداران برده داری وارد گردید .(جنوبی ها عمدتا صاحبان مزارع بودندوشمالی ها صاحبان صنایع ).

خان در لوله اسلحه بطور کلی دو وظیفه یا سببی را باعث میشود
1- مسیر مستقیم و راستا قرار دادن تیر یا مرمی
2- ایجاد افزایش برد
نکته:اما وجود خان درون اسلحه باعث تأخیر در خروجی مرمی می شود و در نتیجه فشارگاز بالاتری اثر می نماید و سرعت خروج مرمی و انرژی جنبشی آن بیش تر می شود. همچنین سرعت دورانی بالا، باعث پایداری در هنگام حرکت و برخورد به هدف از قسمت نوک می شود .
نکته مهم دیگر این است که گلوله در هنگام برخورد براثر حرکت دورانی گنگ می خورد و جراحت بسیار شدید و بعضا غیرقابل پیش بینی دربافت به وجود می آورد .
[تصویر: bulletspin2x350.jpg]
جنس خان همانند لوله اسلحه است وبه روشهایی مانند خان کشی ،خان مالی ،خان کوبی وماشین کاری الکتروشیمیایی با توجه به کالیبر سلاح و کاربرد آن تولید می شود. سلاح هایی مانند توپهای دورزن با کالیبر بالا نیزبعضا دارای خان می باشند.

منابع
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اما برای بادیها مخصوصا دیانا دارها قبلا مطلبی دیده بودم و ارسال کرده بودم(سایت قبلی)بد نیست اینجا هم قرارش بدم .
در تفنگهای بادی عموما از ۶ تا ۱۲خان استفاده میشود.در این نوع از خانها معمولا مقدار برجستگی خان کمتر از میزان فرورفتگی است.پس در نتیجه برای بهبود درگیری گلوله با خان میبایست تعداد خانها افزایش پیدا کند.
یکی از ابداعاتی که در روش خان کشی لوله تفنگ بکار رفته است ٬استفاده از تکنولوژی Poly gonal است.
در این روش از خان کشی قطر قسمتهای برجسته از قسمتهای فرورفته بیشتر میباشد و حالت چند ضلعی در خان ایجاد میکند و موجب درگیری بیشتر گلوله با خان میشود .
[تصویر: _1588_1705_1604_1582_1575_1606_1583_1740..._1575_.png]
این درگیری موجب میشود در نهایت سرعت تیر تا ۶ درصد افزایش پیدا کند.
به همین دلیل تفنگهایی که از این روش خان کشی در لوله آنها استفاده شده است داری پیستون ٬فنر و سیلندر کوچکتری نسبت به تفنگهای هم تراز خود هستند.
اولین و تنها کارخانه ای که از این روش در تفنگهای بادی خود استفاده کرد کارخانه دیانا( Diana-werk) آلمانی است.
این روش خان کشی توسط شرکت هلکر و کوخ آلمان ابداع شد و در حال حاضر هم در انحصار(Patent)این شرکت میباشد.
خوب نتیجه و اهمیت این موضوع پر و واضح است و آن دقت بالای لوله های دیاناست و همچنین یادمان باشد در شکار به مانند هدف کاغذی هیچگاه فرصتی دوباره برای جبران خطا وجود ندارد Khansariha (214)
سلام . منم يه تجربه شخصي رو ميگم تا تأثير خان رو بدونيد.
من همراه فاميلم 3 4 بار ميدون تير ارتش رفتم.
اونجا 2نوع كلاش داشتن.
مدل اول كه خان نداشت.
مدل دوم كه خان داشت.
به يه كنده باريك با كلاش اوليه از فاصله حدودأ 30 متري تير زدم.فقط سوراخ ميكرد و ازش رد نميشد.
اما اوني كه خان داشت هم اينكه از كنده رد ميشد تيرش هم اينكه يه محوطه وسيعي رو سوراخ ميكرد و انگار يه تيكه از كنده رو ميكند. خان واقعأ تأثير داره.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6
لینک مرجع