انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: رد زنی و تشخیص رد پا
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
با سلام
کاش یه چیزی (مثلا یه خودکار یا هر چیز دیگری ) به عنوان مقیاس کنار رد پا میگذاشتید تا بتوان اندازه ی اون رو راحت تر درک کرد و فهمید مال چه حیوانی است .
ولی به احتمال زیاد گربه ی وحشی نمیتونه باشه چون بعید میدونم از پس گراز بر بیاد ...... [تصویر: khansariha%20(8).gif]
به ظاهرش میخوره مال پلنگ باشه ..... به عکس ارسال زیر دقت کنید ( ارسال کاربر deerhunter ) :
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2015-12-08 10:30 PM)cordoba نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت دوستان

چی میتونه باشه ؟Khansariha (8)

گربه بودنش که شکی توش نیست.منطقه کجا بوده؟تو جنگلهای شمال هنوز هم پلنگ هست هم سیاه گوش البته برای دقیق گفتن اندازه دقیق رد کمک بیشتری می کنه.
هر چند پهنای پنجه عقب یه جورایی پلنگ میزنه.
با تشکر از دوستان Khansariha (8)

با توجه به اینکه نظر دوستان به گربه سانان بود و شکارچی هم گراز ماده رو با خودش حمل کرده پس قطعا پلنگ بوده ...

فکر نمیکنم گربه وحشی و سیاه گوش حتی بتونن به گراز حمله کنن چه برسه به حمل لاشه Khansariha (214)
(2015-12-09 10:44 AM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2015-12-08 10:30 PM)cordoba نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت دوستان

چی میتونه باشه ؟Khansariha (8)

گربه بودنش که شکی توش نیست.منطقه کجا بوده؟تو جنگلهای شمال هنوز هم پلنگ هست هم سیاه گوش البته برای دقیق گفتن اندازه دقیق رد کمک بیشتری می کنه.
هر چند پهنای پنجه عقب یه جورایی پلنگ میزنه.

جنگل های رودبار ، کوهپایه درفک ... Khansariha (256)
سلام
دیروز روی برف ها رد خرگوش زیاد بود.
[تصویر: rd1208-170926.jpg]
[تصویر: rd1208-170914.jpg]
موفق باشید
با سلام خدمت تمامی دوستان بزرگوار و عزیز،خدمتتون عارضم ،همون طور که دوست عزیزمون با هوش و ذکاوت خاصی نام تاپیک رو از هم تفکیک کردن و رد زنی رو مقوله ی جدا از تشخیص رد دونستن بنده هم باید بگم تشخیص رد برمیگرده به اشنایی به انواع حیوانات و شناخت فیزیک و اندام اونها که البته چنانچه مدفوعی در اونجا از جاندار صاحب رد دیده بشه و یا رد در کنار صیدی از گوشتخوار دیده بشه یا سبد غذایی خاصی که بعضی از جانوران دارن میتونه به تشخیص بهتر ما کمک کنه و صد البته هر چه در طبیعت بیشتر امد و شد داشته باشیم سطح اگاهی ما در این زمینه بالاتر میره اما رد زنی خیلی مهمه و میتونه حتی به عنوان یک حرفه تعریف بشه که هر چه ما هوش و مهارتمون رو در این راستا تقویت کنیم کشف حقایق برامون شیرین تر و مهیج تر میشه خیلی زیباست کسی بتونه با دیدن علتها پی به معلول ببره و نادیده ها رو از پس پرده با دلیل و برهان ببینه چیزی که هر کسی قادر به انجامش نیست؛برای بازشدن و روشن شدن مطلب چند مورد از شنیده ها ودیده های خودم رو خدمتتون بیان میکنم .رد زن در مناطق ما در سالیانی نه چندان دور برای قوه قضاییه حرفش سندیت داشت و خیلی وقتها قضات باورشون داشتن مخصوصا اگریکی دو مورد تشخیصشون درست بود؛نقله که یکی از حاکمین محلی میخواسته رد زنی رو امتحان کنه با هم از جایی میگذشتند به رد زن میگه تو واقعا میتونی تشخیص بدی این رد به کجا میره و صاحب رد رو پیدا کنی میگه اره؛ میگه بسم الله با همین رد جلوی چشمت شروع کن ؛رد زن میگه این رد ؛؛رد رفت زنی تنهاست که امتدداش به این باغ میرسه و بعد از کمی پرسه زدن دو تا رد برگشت از باغ هم به چشمش میخوره میگه اینم رد برگشته ؛و من هر جا دیگه این دو رد رو بصورت زنده ببینم که از صاحبانش به جای گذاشته میشه معرفی میکنم وشما اسم و نشانشیون رو خودتون بپرسین تا به صحت حرف من ایمان بیارین،رد زن میگه این زن در هنگام رفتن به سوی باغ ابستن سنگین بوده و در هنگام برگشت وضع حمل کرده که مردی هم به همراه داشته؛؛ سپس رد زن و حاکم به اتفاق هم برمیگردن منزل حاکم چند روز ،رد زن در خونه حاکم نگه داشته میشه و پذیرایی میشه؛تا که یک روز حاکم سه زن وسه مرد رو به حضور میاره و به رد زن میگه بگو صاحبان اون ردها کدام دو نفر هستند؛رد زن به هر شش نفر میگه راه برن و دو نفر صاحب رد رو مشخص میکنه ،حاکم حرفش رو تایید میکنه میگه اما از کجا تشخیص بارداری و وضع حمل این زن رو دادی،رد زن میگه:در هنگام رفتن به سوی باغ قدمهای این زن بسیار کوتاه بود و نشست رد برخاک در اثر وزن سنگین ابستنی؛ زیاد بود؛اما در برگشت رد عمق نداشت و حاصل سبک شدن این زن بود و قدمها بعلت وضع حمل ودرد گشاد گشاد شده بود دیگر اینکه قدمهای زن و مرد در برگشت جفت هم و بدون فاصله بود فهیدم که نوزاد بدست پدر بوده و در راه رفتن به زنش مدد میرسانده یا موردی که خودم به عینه دیدم مقداری جنس ،،بذرصیفی،، از انبار کشاورزی ما بدست دو نفر موتور سوار به سرقت رفته بود که به توصیه یکی از دوستان به رد زن مراجعه کردم و رد زن رو به محل سرقت اوردم ایشون ردها رو چک کردن حتی رد لاستیک موتور و دلیل اورد دزد ها از نوع جنس و مقدار اون اطلاع داشتن قطعا غریبه نیستند و باید همین حوالی باشند، بنده با ایشون به سر چند زمین کشاورزی در همون حوالی رفتیم و ردها رو چک میکرد تا سر یکی از این مزارع گفت یکی از دزدها این اقاست که با پیگیری قضایی موفق به دستگیری وتحصیل مال و صحت حرفهای رد زن شدم، خلاصه مقوله رد زنی یکم به کاراگاهی هم گره میخوره اما در بحث شکار و طبیعت گردی که خودم از دور دستی بر اتشش دارم تشخیص رد خیلی مهمه تازگی و کهنگی رد در پیدا کردن حیوان بسیار موثره؛بعضی اوقات بعضی حیوانات که بدست شکارچی زخمی میشن و شاید خونریزی در زخمشون بعد از طی مسافتی قطع بشه؛ دنبال کردن رد یا رد زنی حیوان زخمی و متاعقب اون گم شدن رد شکار بر روی زمینهای محکم و یا سنگی؛؛؛ رفتار شناسی حیوان زخمی وتخمین جهت عبور حیوان و پیدا کردن دوباره رد را پس از اتمام زمینهای سخت میطلبه که ادمهای با تجربه به مدد تفکر سپس استدلال و مرحله بعد تجربه از پسش براحتی برمیاند.

حسین حقیقی
سلام دوستان
رد زنی الان روی برف برای پیدا کردن کبک ها خیلی عالیست. در دو سه هفته گذشته در روزهای شکار سه چهار مورد کبک تیرخورده داشتیم که مسافت زیادی رفتند و بعد افتادند. دو سه تا بال شکسته که با کلی دویدن دستگیر شدند و دو سه تا گم شده. اما پیدا شدند. مورد اول کبکی بود که تیر خورد و در حال پرواز ملق میزد و انقدر رفت تا از چشم برید. یک درخت را در افق نشانه گذاشتم و به جایی رفتم که احتمال میدادم کبک افتاده باشد. اول نقاط با احتمال زیاد و کف شیار را گشتم ولی نبود. بعد در محدوده محتمل شروع کردم به رفت و برگشت در مسیرهای به موازات هم. بالاخره دیدم بین دو بوته به شکم افتاده و به سختی معلوم بود.
مورد دوم با دوستم دنبال یک کبک به پشت یک تپه پیچیدیم. ناگهان کبک ها از جلو او پریدند. یک کبک را زدم ولی ارتفاع گرفته بود و آنقدر رفت تا ناگهان در هوا تعادلش به هم خورد و سقوط کرد. دیدم کجا افتاد و حتی صدای برخوردش به زمین را هم شنیدم. داخل یک شیار پایین تپه. ناگهان کبک دیگری از جلو دوستم پرید و چون از من دور بود تیرم بالش را شکست ولی از تیررس خارج شد و پایین تپه افتاد و شروع به دویدن کرد. به سویش دویدم و نگاهش میکردم. پشت یک بلندی از چشمم برید و وقتی رسیدم گم شد. دوستم آمد. به زحمت از روی لکه برف ها ردش را پیدا کردم و دوستم را برای پیدا کردنش فرستادم و خودم برای کبک قبلی رفتم. هرچه داخل شیار را گشتم خبری نبود. به ناچار دوباره از تپه بالا رفتم و از محل تیراندازی به منطقه نگاه کردم و محل افتادن را مشخص کردم و دوباره به پایین برگشتم. به ناچار شروع کردم به پیمایش مسیرهای موازی. بالاخره کبک را که به پشت افتاده بود و پاهایش بالا بود در جایی دیدم که بارها از نزدیکش گذشته بودم.
اگر بخواهم موارد دیگر را هم توضیح بدهم خیلی مطلب طولانی می شود ولی چند بار از روی رد و چرهای به زمین ریخته توانستم کبک هایی را که گم کرده بودم پیدا کنم.
هفته گذشته کبک ها را از روی ردشان دنبال کردم و بالاخره در پشت یک دره در بین گون ها پیدا کردم.
پس وقتی دنبال کبک می گردیم همزمان که به اطراف نگاه می کنیم باید زیر پایمان متوجه ردهای تازه و فضله های تازه کبک باشم. کبک ها الان علف می خورند و خیلی فضله می کنند. اگر دیدید جایی پر از فضله تازه است مطمئنا گله کبک ها همانجا در حال چرا بوده و با دیدن شما جابجا شده اند. احتمال دارد مخفی شده باشند و منتظر پرت شده حواس شما باشند تا پرواز کنند و یا در جهت سر بالایی در حال دویدن و دور شدن باشند.
شما هم تجربیات خودتان را برای ما بنویسید.
موفق باشید
(2015-12-23 10:56 PM)aghashekar نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
رد زنی الان روی برف برای پیدا کردن کبک ها خیلی عالیست. در دو سه هفته گذشته در روزهای شکار سه چهار مورد کبک تیرخورده داشتیم که مسافت زیادی رفتند و بعد افتادند. دو سه تا بال شکسته که با کلی دویدن دستگیر شدند و دو سه تا گم شده. اما پیدا شدند. مورد اول کبکی بود که تیر خورد و در حال پرواز ملق میزد و انقدر رفت تا از چشم برید. یک درخت را در افق نشانه گذاشتم و به جایی رفتم که احتمال میدادم کبک افتاده باشد. اول نقاط با احتمال زیاد و کف شیار را گشتم ولی نبود. بعد در محدوده محتمل شروع کردم به رفت و برگشت در مسیرهای به موازات هم. بالاخره دیدم بین دو بوته به شکم افتاده و به سختی معلوم بود.
مورد دوم با دوستم دنبال یک کبک به پشت یک تپه پیچیدیم. ناگهان کبک ها از جلو او پریدند. یک کبک را زدم ولی ارتفاع گرفته بود و آنقدر رفت تا ناگهان در هوا تعادلش به هم خورد و سقوط کرد. دیدم کجا افتاد و حتی صدای برخوردش به زمین را هم شنیدم. داخل یک شیار پایین تپه. ناگهان کبک دیگری از جلو دوستم پرید و چون از من دور بود تیرم بالش را شکست ولی از تیررس خارج شد و پایین تپه افتاد و شروع به دویدن کرد. به سویش دویدم و نگاهش میکردم. پشت یک بلندی از چشمم برید و وقتی رسیدم گم شد. دوستم آمد. به زحمت از روی لکه برف ها ردش را پیدا کردم و دوستم را برای پیدا کردنش فرستادم و خودم برای کبک قبلی رفتم. هرچه داخل شیار را گشتم خبری نبود. به ناچار دوباره از تپه بالا رفتم و از محل تیراندازی به منطقه نگاه کردم و محل افتادن را مشخص کردم و دوباره به پایین برگشتم. به ناچار شروع کردم به پیمایش مسیرهای موازی. بالاخره کبک را که به پشت افتاده بود و پاهایش بالا بود در جایی دیدم که بارها از نزدیکش گذشته بودم.
اگر بخواهم موارد دیگر را هم توضیح بدهم خیلی مطلب طولانی می شود ولی چند بار از روی رد و چرهای به زمین ریخته توانستم کبک هایی را که گم کرده بودم پیدا کنم.
هفته گذشته کبک ها را از روی ردشان دنبال کردم و بالاخره در پشت یک دره در بین گون ها پیدا کردم.
پس وقتی دنبال کبک می گردیم همزمان که به اطراف نگاه می کنیم باید زیر پایمان متوجه ردهای تازه و فضله های تازه کبک باشم. کبک ها الان علف می خورند و خیلی فضله می کنند. اگر دیدید جایی پر از فضله تازه است مطمئنا گله کبک ها همانجا در حال چرا بوده و با دیدن شما جابجا شده اند. احتمال دارد مخفی شده باشند و منتظر پرت شده حواس شما باشند تا پرواز کنند و یا در جهت سر بالایی در حال دویدن و دور شدن باشند.
شما هم تجربیات خودتان را برای ما بنویسید.
موفق باشید
دوست عزیز با چه فشنگی و تفنگی زدی اگه در تاپیک‌شکار کبک جواب بدهید ممنون میشم

hossin
با سلام.
[تصویر: WP-13950830-15-44-41-Pro.jpg]
سلام
دوست عزیز این عکس مربوط به کدام منطقه است؟ حتما شمال کشور است که رد خرس و گوزن و پلنگ کنار همند. البته اگر اشتباه نکرده باشم.
ممنون بابت گرفتن این عکس از دل حیات وحشKhansariha (8)
سلام
جناب RAK منتظریم ببینیم عکس مال کدام منطقه است. لطفا توضیح بدهید. ایا ردها را درست شناسایی کردیم؟
برای اینکه پست بی عکس نباشد یکی از عکسهای قبل را اینجا می گذارم ببینم دوستان رد زن چطور تشخیص می دهندKhansariha (215)
به نظر شما در عکس زیر خرگوش کدام طرفی رفته؟ سمت چپ یا سمت راست؟
[تصویر: rd1208-170914.jpg]
موفق باشیدKhansariha (8)
صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7
لینک مرجع