انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،

نسخه کامل: سنگینی ساچمه برای فنریها مضراست یا نه؟
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه ها: 1 2 3 4
سلام دوستان چندی قبل مطلبی اینجا به بحث کشیده شد در خصوص تست کردن چندتائی ساچمه سامیانگ 28 گرینی با تفنگ مگنوم 350 توسط دوست خوبمان آقاجاوید و متعاقب آن هم دوستان دیگه نسبت به این عمل اظهاراتی را بیان کردند .
در اینجا قصدم به چالش کشیدن اون بحثها و هیاهوی قبلی نیست ولی چونکه احساس کردم مسئله از نظر فنی توی ابهام رفت و در جاهای دیگه هم بحث ما را مطرح کردند و اونجا هم مدعی بودند که برای تفنگ مگنوم ضرر داره البته استدلالشان از نظر من کمی با مشکل همراه است مثلا دلایل ضررش را این چنین بیان میکردند : (برخورد پیستون به انتهای سیلندر قبل از اینکه ساچمه خارج بشه و محبوس شدن هوا و ضرر داشتن ساچمه 15 گرینی به بالا برای 4.5 و 25 گرینی به بالا برای 5.5 که سرعتشان را نصف میکند و از این دست .....)
لذا بر آن شدم این تایپیک را ایجاد کنم تا از نظر علمی و فنی موضوع را به بحث بگذاریم تا مسئله در همین فروم به نتیجه هم برسد Khansariha (256)
اول بگم که خودم با توجه به سه موضوع مسئله را مورد توجه قرار دادم
1- در اغلب تستهای معتبر با ساچمه سنگین (بین 18 تا 28 گرینی) برای تفنگهای بالای 25 ژول بوضوح بکار گرفته شده و استفاده شده
نمونه زیر تستهای گرفته شده با دینا 54 هست (26 ژول)
[تصویر: RWSModel54.jpg]
همینطور در جدول مانگاهی مگنومهای دیانا 350 و 54
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

2-اگر این ساچمه های سنگین (بین 18 تا 28 گرینی) صرفا برای pcp ها باشند بنظرم میبایست روی درب قوطیهاشون برای اطلاع مصرف کننده مینوشتند مثلا مخصوص pcp ها یا هشدار میدادند که برای فنریها استفاده نشود یا از این قبیل .

3- وقتی یک تفنگ 5.5میتونه ساچمه مثلا 15 گرینی را بطور عادی شلیک کنه چگونه نمیتواند(یعنی براش مضره ) همان وزن ساچمه را با 4.5 شلیک کند ؟!
یا اینکه اگر ساچمه سنگین 28 گرینی استفاده کردین آیا سرعت واقعا نصف میشود ؟ لااقل که این جدول تست اینو نمیگه
ممکنه دلایل دیگه ای هم قابل طرح و بحث باشد که انتظار اینست که دوستان برای روشن شدن مسئله نظراتشان را ارائه نمایند .
البته قصدم توصیه استفاده از این ساچمه ها نیست چون بوضوح معلومه که در گروپ و یا برد با اشکالاتی همراه میشوند و من توصیه مصرف و کار با اینها را ندارم فقط بحث مضر بودن استفادشان برای سلاح مطرح است ممنون از شما تا نظر دوستان دیگه چه باشد Khansariha (214)
با تشکر از علی اقای عزیزKhansariha (8){دیالوگ بابا اتی}Khansariha (219)به خاطر این تاپیک.
من فکر کنم ساچمه سنگین هیچ ضرری برای بادی نداره.فوقش تو لوله گیر میکنهKhansariha (219)
ساچمه سبک برا این باعث اسیب میشه که پیستون به شدت و با سرعت زیادی به انتهای سیلندر برخورد میکنه.ساچمه سنگین سرعت رو کاهش میده پس فکر کنم اصلا مفید باشهKhansariha (256)
تشکر علی جان 1 مثال میزنم شما 1 فوتبالیست رو در نظر بگیر که هر روز با توپ استاندارد تمرین میکنه و مشگلی براش

نداره ولی همون فوتبالیست اگه توپ پلاستیکی منظورم سبک وزنه بشه وسیله تمرینش بعد از 4 روز بی شک زانوش

اب میاره و براش مشگل ایجاد میشه توپ خیلی سنگین هم به همین صورته ولی نه اونقدری که توپ سبک اسیب

میرسونه .

ساچمه خیلی سبک و خیلی سنگین هم در سلاحهای مگنم به همین صورته و اسیب خودشو میرسونه

ولی بازم تاکید میکنم اونقدر که ساچمه سبک برای سلاح فنری مگنم مشگل ایجاد میکنه ساچمه سنگین نه .

مخلص همگی .
دوستان عزيز
اول اجازه بديد تير سنگين رو توضيح بديم!!براي كاليبر 4.5 تيرهاي مناسب حدود7-8 گرين هستند و براي 5.5 تيرهاي حدود14-15 گرين بنابر اين تير 11 گريني براي 4.5 سنگينه و تير15 گريني براي 4.5 خيلي سنگينه و....

در اينجا ميبينيد كه براي كاليبر4.5 و تيرهاي سنگينتر از 9 گرين نوشته تير سنگين!
من در مقالاتي كه خوندم هيچ جا با دليل و منطق و مدرك قابل استناد نگفتن كه تير سنگين چرا بده!هركي طبق تفكر خودش چيزي گفته.مثل ويبره فنر خرابي سر پيستون و در رفتن باد از واشر بين سيلندر و لوله ووووو...
در مورد تست بالا كه تصويرش هست اگه دقت كنيد ميبينيد بيمن كودياك با وزن 21 گريني نفوذش در تخته برابر با نفوذ جي اس بي ديابلو با وزن 14.3 گرينه
بنظر من اگه قرار باشه تيري بتونه سرپيستون رو در تفنگهاي خوب خراب كنه بايد تيري باشه كه از لوله تفنگ بيرون نياد!و در اينصورت مثلا در 350 بايد بتونه لوله رو باز كنه!چون قفل نداره لوله و با يه ساچمه و فنر به سيلندر ارتباط داره و اين ضعيفترين قسمتشه!در تفنگهايي كه قفل دارن ميتونه از واشر در بره كه اين اتفاق رو هنوز كسي تجربه نكرده!(البته تفنگ سالم در موقع استفاده از تير سنگين والا منم يدونم چيني 62 از واشرش هوا در ميره!!!Khansariha (48))
بد نيست اين لينك

رو هم ببينيد كه با كاليبر 5.5 و تير بيمن كودياك 21 گريني نفوذي برابر با تير سر مسي14.3 گريني يعني 40 ميليمتر داره
نتيجه:اگه واقعا نيروي تير هدر ميره پس اين نفوذ رو چجور ميشه توضيح داد؟
روي تيرهاي اچ ان باراكودا و تيرهاي سنگينش نوشته شده براي تفنگهاي بالاي 25 ژول تفنگ ديانا 350-52-54-بالاي 26 ژول قدرت دارن پس با اين تير مشكلي نخواهند داشت.ايرادي كه ممكنه پيش بياد علتش اينه كه روغن داخل سيلندر منفجر ميشه و از كناره هاي واشر پيستون پس ميزنه.فراموش نكنيد كه واشرهاي جديد مواد مصنوعي هستند كه نيازي به روغن ندارن!!بر خلاف واشرهاي قديمي چرمي!!پس اين ايراد ديگه وجود نخواهد داشت!!
بد نيست اشاره اي كنم به مقاله هايي كه امروز خوندم:

Damage to a springer’s main spring using heavy pellets is almost always caused by detonation. Detonation when used as an airgun term is not a controlled combustion but rather a violent explosion in the compression chamber. This is caused by the excessive back pressure of the heavy pellet not moving fast enough to relieve the pressure fast enough by the excessive pressure cause by the high pressure explosion that just took place in the compression chamber. Shocked
خوب تا اينجاش كه مربوط ميشه به پس زدن هوا توضيح بدم:اگه اين اتفاق در تفنگهاي مگنوم ميفتاد مثل شكل بالا نبايد كودياك 21 گريني به اندازه جي اس بي14گريني نفوذ ميكرد تو تخته!!تازه سرعتش با يون جين 28 گريني شده برابر سرعت بادي چيني 62 و تفنگهاي بادي مسابقه اي ده متر!!!
Because of excessive lube getting past the seal (causing detonation) and the extreme and excessive back pressure and not enough “escape”, the spring and piston are then driven back up into the gun causing extensive stress on the spring. If the detonation is strong enough, it can actually reach the point of spring coil bind. The more flawed the seal and the lubing and tuning process, the worse it can be. A couple of times of this occurring and you will have a very badly canted spring. It causes spring fatigue and fractures. At the same time, excessive temperatures (as much as a couple thousand degrees that last only for a fraction of a second) are developed in the
compression chamber and can cause seal damage.
خوب اينجا هم كه بولد كردم توضيح داده روغنكاري پيستون و سر پيستون تفنگ گند ميزنه بهش !
اينم قسمتي از يه مقاله ديگه
گفته تفنگهاي مگنوم جديد با نيرويي كه دارن هر تيري رو شليك ميكنن!البته منظورش اين نيست كه تير 40 گريني رو بخوايد باهاش شليك كنيد متاسفانه صفحه فايرفاكس يهو بسته شد نتونستم آدرس رو سيو كنم اما قبلش يه قسمت رو كپي كرده بودم تو ورد ببينيد

Ian Pellant, a well known and respected expert in the field of airguns came to the conclusion that a springer that is designed to shoot both .177 and .22 pellets that you should be able to shoot as heavy .177 pellet as you like.

I agree but disagree with that theory. Most pellet guns today are designed around a power plant and spring using a wire diameter of /119 to .123 for a .177 and capable of shooting .22 pellets whereas the heavier magnum guns of today are based on .22 or larger caliber using a .128 dia, or large wire. A spring of that size would be able to handle any weight pellet.
اينم توضيح تكميلي كه تاييد كننده تحمل تفنگهاي مگنوم فنري براي شليك تيرهاي سنگينه

آدرس رو پيدا كردم

چيزي كه فراموش كرده بودم اين بود كه اگه دقت كنيد ميبينيد اين تفنگها با قدرت 14.4 fpو3.4 fp تست شدن تير سمت چپ تير استفاده نشده ست تير وسط با 3.4 fp و سمت راست با 14.4 پوند بر فوت كه تقريبا ميشه20 ژول شليك شدن دياناهايي كه قبلا گفتم قدرتشون بيشتر از 26 ژوله!پس دفرميشن (تغييرشكل تير)ميتونه بيشتر از اين تصاوير باشه

دركاليبر4.5 تير بيمن سيلور آرو با وزن 11.5 گرين و قدرت 20 ژول رو ببينيد و تصور كنيد با 26-30ژول چكار خواهد كرد!
ممنون از دوستان عزیز که به زیبائی مسئله را روشن میکنند Khansariha (8)
البته یک اشاره زیبا هم آقا جاوید داشتند و آن قدرت و نفوذ ساچمه 28.4 گرینی یون جین بود که از یک تفنگ 26 ژولی (54دیانا) شلیک شده بود که بنظرم بسیار معیار خوبی میتونه باشه برای اینکه این ساچمه براحتی نیرو گرفته و سرعت گرفته و نفوذ خوبی هم کرده دقیقا بحث ما سر همین مسئله است و معلوم میشود برای تفنگ هیچ مشکلی نبوده .
تازه یادمان باشه این تست هم در سایتهای معتبر ایرگان تو آمریکا گرفته شده و اگر قرار بود منع جدی در کار باشه اصلا این تست انجام نمیشد و در سایت معتبر هم گذاشته نمیشد Khansariha (256)
البته باز میگم همانطور که مسیح عزیز هم اشاره کردند استفاده از ساچمه غیر معقول یعنی بیش از حد سنگین یا بیش از حد سبک در دراز مدت به تفنگ ممکنه یا شایدم بهتره بگیم حتما آسیب میرسونه ولی ما فرض را حداکثر 28 گرینی تصور کردیم و در واقع بحث هم از همینجا آغاز شد که این ساچمه ها را دوستمون با 350 شلیک کرده بودند و جالب بود که ساچمه ها هم کاملا دفورمه شده بود و نشان از نیرو و انرژی خوب ساچمه ها بود پس یک نتیجه اینکه هر چند که ممکنه ساچمه های نیمه سنگین تا سنگین (از 15تا 28 گرینی) خیلی عالی نباشند ولی متضرر تفنگ نیستند و اسناد و دلایل دوستان گواه از قابل استفاده بودنه و نه استفاده نکردن یا بهتره بگیم هیچ منعی هم براش نیست .
ضمنا بحث روغن داخل سیلندر و یا سر واشر پیستون هم دیگه روشنه و همانطور که دوست عزیزمان آقا جاوید و مسیح هم قبلا بهش اشاره کردند با ترکیبات جدید پلاستیکی و مقاومت بسیار بالای حرارتی این نوع واشر (پکینگ) دیگه احتیاجی به روغن کاری در داخل محفظه سیلندر یا همان واشر سر پیستون هم نیست و بلطبع خرابی و یا خطرات دیگه ای هم در کار نیست . Khansariha (214)
به نظر من از ساچمه های سنگین برای مسافتهای دور استفاده نشه بهتره ولی در فاصله های نزدیک میتونه دقت و تخریب رو بالا ببره، دقت بخاطره وزن اون که در جریان برخورد هوا مقاومتر عمل میکنه و تخریب بخاطر ضربه ای که هنگام برخورد به هدف وارد میکنه. این نظر من بود البته با اجازه اساتید محترم سایت.
امروز رفتم این تفنگم رو که هی خراب میشد از نمایندش گرفتم و یه قطعه بهم نشون داد و گفت چون قطعات پلاستیکی کرال هی خراب میشد شرکتش این قطعات رو عوض کرده و بجاش قطعه آلومینیومی تعبیه کرده و دلیل خرابیش هم اینطور فرمود که چون از ساچمه سبک استفاده میکنی به تفنگ فشار میاره و سعی کن از ساچمه غیر ایرانی و سنگین استفاده کنی.
حالا درست یا غلطش رو نمیدونم و فقط نقل قول کردم
(2011-05-16 09:07 PM)reza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امروز رفتم این تفنگم رو که هی خراب میشد از نمایندش گرفتم و یه قطعه بهم نشون داد و گفت چون قطعات پلاستیکی کرال هی خراب میشد شرکتش این قطعات رو عوض کرده و بجاش قطعه آلومینیومی تعبیه کرده و دلیل خرابیش هم اینطور فرمود که چون از ساچمه سبک استفاده میکنی به تفنگ فشار میاره و سعی کن از ساچمه غیر ایرانی و سنگین استفاده کنی.
حالا درست یا غلطش رو نمیدونم و فقط نقل قول کردم
بله رضا جان کاملا درسته هرچه ساچمه مورد استفاده سبکتر و بی کیفیتتر باشه مثلا زود از لوله خارج بشه شدت برخورد پیستون به انتهای سیلندر سهمگینتر و ارتعاشهای وارده به قطعات هم بیشتر است بعضی وقتها یک شلیک اینها مانند شلیک خالی میمونه که خوبه دوستان بدونند یک شلیک خالی مخصوصا با مگنومها مساویست با فاتحه پیستون و واشر پکینگش پس اهمیت دانستن این موضوع خیلی بالاست عزیزان Khansariha (214)
اگه ساچمه سبک باشه (ہبیش از حد) سرعت حرکت بیستون زیاد میشه و به سیلندر ضربه میزنه که باعث خرابی و شکسته شدن فنر میشه ولی سنگین بودن ساچمه بر عکس تازه تفنگ نرم تر شلیک میکنه.من خودم اسلحه فروشم و این تجربه چند سال کارم.شلیک با ساچمه سبک مثل شلیک بدون ساچمه گذاری
سلام دوستان
بیایید مسئله رو اینطور نگاه کنیم . در یک تفنگ قوی مانند مگنوم هرچه ساچمه سنگین تر باشد انرژی جنبشی بیشتری در خود ذخیره کرده و به خارج از تفنگ منتقل میکند که این باعت شد که انرژی پسمانده کمتری باقیمانده باشد که به اجزا تفنگ آسیب برساند و دمپ شود
صفحه ها: 1 2 3 4
لینک مرجع