شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی (/showthread.php?tid=997)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - sinaahoora - 2020-01-28 11:20 AM

(2020-01-28 10:35 AM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در خصوص پخش زدن و خطی ریختن ساچمه ها نظرتون چی هست؟

در مورد پخش زدن با فشنگ دست پر من نمیتونم چیزی بگم چون من فابریک استفاده میکنم دوستان باید راهنمایی کنن ولی بنظر من شما یه چوک فول دیگه تهیه کنید و اون روهم با کولیس اندازه بزنید چون چوک فول من 17.43هستش مارکشم کرال هستش ولی یه چوک فول دیگه هم دارم که اون 17.49 هستش ولی شماره چوک فول شما با شماره ۲ چوکهای من یکی میشه

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirhashemi - 2020-01-28 11:51 AM

تفنگ شما بافول چوک یا نیم چوک فشنگ شماره 5 رو چطور میزنه؟چند تا ساچمه به سیبل میخوره در شرایط پترن؟

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - sinaahoora - 2020-01-28 12:02 PM

(2020-01-28 11:51 AM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تفنگ شما بافول چوک یا نیم چوک فشنگ شماره 5 رو چطور میزنه؟چند تا ساچمه به سیبل میخوره در شرایط پترن؟

من تاحالا نشمردم ولی یخورده جمع تر و منظم تر میزنه اگه عکسش پیدا کنم براتون میفرستم البته من فشنگ ازکورسان استفاده میکنم

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirhashemi - 2020-01-28 12:41 PM

همون روزی که از تفنگم پترن گرفتم یکی از دوستانم یه دولول بغل روس صفر خریده بود که برای تست یکجا زدن هر دو لولش چند تا پترن هم با تفنگ ایشون گرفتیم .تفنگشون جفت ماشه فشنگ پران چوک ثابت هست. الگوی پخش تفنگ ایشون کاملاً متفاون بود و بجای ریختن ساچمه ها بطور طولی و خطی ،کاملاً ساچمه ها بصورت یک دایره به هدف اصابت میکرد .
میخواستم بدونم دلیل اختلاف در نحوه اصابت ساچمه ها در این دو تفنگ چی هست؟

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - sinaahoora - 2020-01-28 01:17 PM

(2020-01-28 12:41 PM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
همون روزی که از تفنگم پترن گرفتم یکی از دوستانم یه دولول بغل روس صفر خریده بود که برای تست یکجا زدن هر دو لولش چند تا پترن هم با تفنگ ایشون گرفتیم .تفنگشون جفت ماشه فشنگ پران چوک ثابت هست. الگوی پخش تفنگ ایشون کاملاً متفاون بود و بجای ریختن ساچمه ها بطور طولی و خطی ،کاملاً ساچمه ها بصورت یک دایره به هدف اصابت میکرد .
میخواستم بدونم دلیل اختلاف در نحوه اصابت ساچمه ها در این دو تفنگ چی هست؟

فکر کنم این چیزی که میگین بر میگرده به تکنولوژی ساخت تفنگ و موارد استفاده در اون منطقه بعنوان مثال من قبلا تو یه مقاله خوندم بعضی از کمپانی ها با توجه به شکاری که بیشتر استفاده میشه تفنگ تولید میکنن مثلا جاهایی که بیشتر شکار کبک هستش خم خود لوله رو به پایین هستش ولی برای شکار تو سطح هموار بخصوص برای شکار قرقاول طوری لوله و قنداق کپ ساختهمیشه کهحتی ۲۰تا ۳۰ سانت بالا تر از هدف میزنه خلاصه تفنگها با لوله و قنداقهای متفاوتی هستش که باید با توجه به منطقه و شکار و یا حتی برای استفاده ورزشی هم تفنگهای تراپ و اسکیت با هم متفاوتن خلاصه ما تو ایران حق انتخاب و امتحان قبل خرید نداریم و حتی فروشنده های ماهم اطلاع کامل ندارن بحرحال شما اصلا به پترنت توجه نکن اگه تا امروز خوب شکار میکردی که همینطور ادامه بده ولی نه اگه مشکل داشته باید برای خودت با توجه به تیراندازیت قنداق درست کنی . اکثرا شکار شما چی هستش کدوم منطقه هستین

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirhashemi - 2020-01-28 02:35 PM

شرق گیلان .بلدرچین کبک ابیا قرقاول مرغابی .

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - sinaahoora - 2020-01-28 02:38 PM

(2020-01-28 02:35 PM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(2020-01-28 02:35 PM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ماشالا همه جور شکارم که در دسترس دارین ....منم غرب گیلان میشم واصه شکار میرم انزلی وسنگاچین آبکنار .. واصه شکار بلدرچین کبک قرقاول که چوک باز بهتر جواب میده مثل ۴ و ۳ با فشنگ ۶ فقط تفنگتون شاید تو شکار مرغابی چوک ۱ بستنی یخورده پایین زدنش اذیت کنه

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - haamidreza - 2020-01-30 09:14 AM

(2020-01-28 10:35 AM)mirhashemi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در خصوص پخش زدن و خطی ریختن ساچمه ها نظرتون چی هست؟

سلام دوست عزیز

پخش زدن یا خطی ریختن یا شط زن بودن سلاح اصطلاح درستی نیست که بین شکارچی ها باب شده و برای سلاح به کار میبرن
اگه به یوتیوب دسترسی دارید بی اند پی یه کلیپ داره که انواع فشنگ هاش رو با ود های مختلف و با نمد های مختلف تست کرده و تصویر اهسته شلیک و نحوه ی باز شدن ود و حرکت ساچمه ها رو گذاشته که با دیدنش متوجه میشید من یه توضیح مختصر میدم

در هنگام شلیک همه ی ساچمه ها باهم به هدف نمیرسن یعنی ساچمه ها به صورت مخروطی شکل در میان که یه تعدادی زودتر و یه تعدادی دیرتر به هدف میرسن
و شکل این مخروط بستگی به نوع ود شکل ود و سرعت تیر در سر لول و نوع چوک داره
حالا اگه شما تو فاصله ی نزدیک به مقوا شلیک کنید همون چهل متر اثر این مخروط رو به صورت دایره میبینید و اگه به روی زمین شلیک کنید به صورت یک خط دیده میشه

مثل نور این چراغ قوه پلیسی ها که روی دیوار دایره دیده میشه ولی روی زمین که میندازی به صورت خطی روشن میکنه

انشالله که منظور رو رسونده باشم Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirlohi - 2020-01-30 03:39 PM

سلام
تشکر از آقا حمید رضا که توضیحاتشون بسیار به جا بود
ولی یه سوال داشتم
چند وقت پیش یه تانک زنگ زده آب فرسوده دیدیم از فاصله نزدیک ( تقریبا 25 متر) با نخجیر تکلول و دولول بایکال بهش تیرانداختیم
اسلحه من ( نخحیر) گرد زد ولی بایکال به صورت یه خط عمودی زد.چون فاصله نزدیک بود به راحتی این تفاوت قابل رویت بود
متاسفانه یادم رفت عکس بگیرم

دلیلش چی میتونه باشه؟
وزن باروت هر دو فشنگ 1.55 و ساچمه 32.5 من با ود چاکدار هانتر(سبز) زدم و داییم با ود سفید (طرح یاف)
هر دو فول چوک !!!

Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - haamidreza - 2020-02-01 10:17 AM

(2020-01-30 03:39 PM)mirlohi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
تشکر از آقا حمید رضا که توضیحاتشون بسیار به جا بود
ولی یه سوال داشتم
چند وقت پیش یه تانک زنگ زده آب فرسوده دیدیم از فاصله نزدیک ( تقریبا 25 متر) با نخجیر تکلول و دولول بایکال بهش تیرانداختیم
اسلحه من ( نخحیر) گرد زد ولی بایکال به صورت یه خط عمودی زد.چون فاصله نزدیک بود به راحتی این تفاوت قابل رویت بود
متاسفانه یادم رفت عکس بگیرم

دلیلش چی میتونه باشه؟
وزن باروت هر دو فشنگ 1.55 و ساچمه 32.5 من با ود چاکدار هانتر(سبز) زدم و داییم با ود سفید (طرح یاف)
هر دو فول چوک !!!

Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

سلام جناب میرلوحی
یه توضیحی بدم راجب سرعت ساچمه ها تو تفنگ های مختلف
یه مقاله بود که میگفت طول لول تو سرعت ساچمه ها تاثیر نداره وباروت تو پنجاه و هفت سانت اول لول میسوزه و به نهایت سرعت میرسه
ولی وقتی تست کردم دیدم با لول اضاف کن و همون چوک پترن فرق میکنه
یعنی سرعت تو لول های بلند بیشتره و سرعت بیشتر باعث پخش تر زدن بیشتر میشه
این خطی زدن تفنگ میتونه بخاطر باز نشدن کامل باله ی ود و یا شکل ود باشه
نکته ی دیگه اینکه اندازه ی فول ها درسته استاندارده و باید هفده و نیم باشه ولی در عمل واسه همه تفنگها اینطور نیست
بی اند پی رو سرچ کنید تو یوتیوب
شما موارد زیر رو تو یوتیوب سرچ کنید به جواب سوالتون میرسید

shotgunshells:pattern vs velocity
shotgun bael length vs velocity
B & P