شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی (/showthread.php?tid=997)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - alireza - 2012-05-08 06:06 PM

ضمن تشکر از زحمات دوست عزیزمان در مورد تفنگ آکار و پایین زدن این تفنگ
موقع نشانه گیری با آکاربجای همسطح کردن زه(ریپ) با مگسک بهتره که از انتهای قسمتی که با انگشت شصت تفنگ مسلح میشه با مگسگ همسطح کرد .
راه دوم اینه که ارتفاع مگسک رو کوتاه تر بکنیم .

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - aghajoon - 2012-06-04 07:44 PM

با سلام خدمت همه دوستان عزیز
امروز به اتفاق دوست گلمون amirjoon و 2 نفر دیگه از دوستان یه پترن اصولی و حساب شده از آکار گرفتم که اینجا قرار میدم.

عکس شماره 1
اسلحه آکار 2 لول سوار
لوله مورد استفاده =لوله بالا فول چک (شماره 1)
فشنگ=عقاب (مهام) شماره 5(فشنگ سهمیه ای با متوسط 36 گرم ساچمه و 1.6 گرم باروت)
تعداد شلیک =1
میانگین کل ساچمه های موجود در فشنگ=213
تعداد ساچمه های داخل دایره به قطر 70 سانتیمتر=159 عدد=74 درصد کل ساچمه ها
فاصله 42 متر(دقیق) از سر لوله
تیراندار = aghajoon
حالت تیراندازی=نشسته با ساپرت
وضعیت جوی =باد خیلی ملایم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر: 13388063851.jpg]

عکس شماره 2
اسلحه آکار 2 لول سوار
تعداد شلیک =1
تعداد ساچمه های داخل دایره به قطر 70 سانتیمتر=150 عدد=70 درصد کل ساچمه ها
تیراندار = aghajoon

[url]دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[/url]
[تصویر: 13388063185.jpg]

عکس شماره 3
اسلحه آکار 2 لول سوار
تعداد شلیک =1
تعداد ساچمه های داخل دایره به قطر 70 سانتیمتر=152 عدد=71 درصد کل ساچمه ها
تیراندار = aghajoon

[تصویر: 13388063184.jpg]

عکس شماره 4
اسلحه آکار 2 لول سوار
فشنگ=عقاب (مهام) شماره 7.5 (فشنگ تراپ با 24 گرم ساچمه و 1.2 گرم باروت)
تعداد شلیک =1
میانگین کل ساچمه های موجود در فشنگ=287
تعداد ساچمه های داخل دایره به قطر 70 سانتیمتر=175 عدد=60 درصد کل ساچمه ها
تیراندار = محمد (یکی از دوستان بنده)

[تصویر: 13388063183.jpg]

عکس شماره 5
اسلحه آکار 2 لول سوار
لوله مورد استفاده =لوله پایین فول چک (شماره 1)
فشنگ=عقاب (مهام) شماره 5 (فشنگ سهمیه ای با متوسط 36 گرم ساچمه و 1.6 گرم باروت)
تعداد شلیک =1
تعداد ساچمه های داخل دایره به قطر 70 سانتیمتر=70 عدد=32 درصد کل ساچمه ها
تیراندار = aghajoon

[تصویر: 13388063852.jpg]

اول از همه باید بگم که ما قبل از تیراندازی 1 فشنگ شماره 5 و یک فشنگ 7.5 را باز کردیم و ساچمه هاشون را دقیقا شمردیم و ساچمه و باروت هر کدام را وزن کردیم ، قبل از تیراندازی قصد داشتم تا پترن را از فاصله استاندارد 37 متری بگیرم ولی چون متر نداشتم با قدم اندازه گرفتم و بعد از اتمام تیراندازی یه متر توی ماشیم امیر پیدا شد !!!!!! که وقتی فاصله را اندازه گرفتم دقیقا 42 متر بود.
وزن ساچمه ها و باروت (فشنگ آبی نمره 7.5 است و فشنگ قرمز نمره 5)

[تصویر: 13388063181.jpg]

وزن ساچمه های شماره 7.5

[تصویر: 13388061052.jpg]

[تصویر: 13388061053.jpg]

[تصویر: 13388061055.jpg]

[تصویر: 13388061054.jpg]

[/size]توضیحات در مورد عکس 1 تا 3.
همونطور که میبینید میانگین درصد ساچمه های قرار گرفته در دایره 70 سانتی برای شماره 5 و با استفاده ار چوک 1 و لوله بالا[size=x-large] حدود 72 درصد [color=#000000]
است !!!!!!
یک نتیجه خیره کننده برای آکار در فاصله بیشتر از 40 متر و با توجه به پترن آقا حامد ار بایکال روس در 36 متری میتوان گفت که آکار به مراتب جمع زن تر از بایکال روس است !!!
جالب اینجاست که ود تا هدف به همراه ساچمه ها پرواز میکرد و در عکس شماره 1 دایره قرمز رنگ بزرگ نشاندهنده محل اصابت ود با هدف است که باعث پارگی سیبل شد.
این هم کلیپ اصابت ود به سیبل که بسیار جالب و زیباست:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

نقاط بدون ساچمه کم و بیش در پایین سیبل به چشم میخورد ولی به نظر من پترن نسبتا یکدست و منظم است و اگه مثل پترن بایکال هر 3 شلیک به یک هدف انجام شده بود نقطه خالی مشاهده نمی شد و بر خلاف نتیجه ای که از پترن های قبلی بدست آمده بود این تفنگ اصلا پایین زن نیست.

توضیحات در مورد عکس4 .

همانطور که مشاهده میکنید ساچمه شماره 7.5 در این فاصله عملکرد ضعیفتری از 5 داشته و 60 درصد ساچمه ها به دایره برخورد نموده است.

توضیحات در مورد عکس 5 .[size=small]

این پترن علت تصور دوستان از پایین زن بودن آکار و نتایج نامطلوب پترن آقا حامد از آکار را مشخص میکند.
به علت استفاده از لوله پایین فقط 32 درصد ساچمه ها به دایره اصابت نموده و تعداد زیادی به خارج از سیبل و پایین آن برخورد کرده بود ، البته بعد از این شلیک من با لوله پایین حدود 40 سانتیمتر بالاتر از مرکز یک سیبل دیگر را هدف گرفتم که باعث جبران پایین زدن لول پایین شد و دوباره همان پترن 70 درصدی تکرار شد که البته پترن آخری روی یک سیبل نا مناسب بود که عکس آن را قرار ندادم.

کلیپ شلیک به سیبل :

و یکی دیگه از فاصله دورتر

این هم از محل شلیک فیلم برداری شده :

و همون کلیپ قبلی با کیفیت بالا :

از امیر جون هم به خاطر زحمتشون در تهیه این عکسها و کلیپها واقعا تشکر میکنم.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - Don Corleone - 2012-06-04 08:25 PM

واقعا کار بسیار عالی و علمی بود علی جان گفتم به یه دکمه سپاس بسنده نکنم و به صورت رسمی از شما تشکر کنمKhansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - AIRKING - 2012-06-04 08:53 PM

علی رضا جان خیلی عالی بود.
واقعا زیبا کار شده بود.
این اسلحه خیلی خوب توی 40 متر میزنه و میشه گفت بسیار کشنده هست و با این وضعیت پترن قاعدتا نباید پرنده ای از شلیک جان سالم به در ببره.
با این پترن خوب بنده رو تشویق کردین تا هر چه سریعتر و در اولین فرصت یه پترن با نخجیر 1 بگیرم.
فقط نفرمودین قطر دایره چقدر بود.فکر کنم استانداردش 1 متر باید باشه درسته؟
یا علی

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - ham - 2012-06-04 11:07 PM

آقا جلال قطر دایره ترسیمی باید 70 سانتیمتر و در فاصله 36 متری قرار بگیره.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - dieselpower - 2012-06-04 11:17 PM

علی جون داداش ایول غیر از اینکه کارت علمی و زیبا بود آبروی اکار رو هم خریدی

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - masih.hunter - 2012-06-04 11:34 PM

تشکر علیرضا جان بسیار عالی بود.Khansariha (8) انشاءالله این هفته میریم باغ با فشنگهای بهتر و چکهای مختلف پترن قرار میدیم . Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - aghajoon - 2012-06-05 09:29 PM

با سلام
از همه دوستانی که نظر دادند تشکر میکنم ، این پترن و آماده سازی اون 1 روز وقت من و امیر را گرفت ولی وقتی دیدم کارمون مفید واقع شده و دوستان استقبال کردند خیلی خوشحال شدم.
آقا جلال همونطوری که دوستمون گفتند قطر دایره 70 سانتیمتره ولی در اصل قطر دایره باید 75 باشه ولی چون من و حامد (بنیانگذار تاپیک) مقوا به قطر 75 پیدا نکردیم ناچارا از مقوای 100*70 استفاده کردیم و پیشنهاد میکنم شما هم از همین سایز استفاده کنید که بسیار فراوان و رایج. و البته در صفحه قبلی شرایط پترن گیری توسط آقا حامد و من و بقیه دوستان کاملا توضیح داده شده ، البته شما پترن را از فاصله 36 متری بگیرید ، منتظر پترن شما هستم.

کیوان جان (dieselpower ) داداش من که گفتم آکار تفنگ خوبیه ، نگفتم ؟ خخخخخ.

مسیح جان شما که بهتر میدونی ما آرزو داریم که یک روز در خدمت شما باشیم.

از همه دوستانی که تفنگ ساچمه زنی دارند میخوام که یه پترن اصولی از تفنگشون بگیرند و اینجا قرار بدند تا بهتر بتونیم در مورد تفنگهای مختلف نظر تخصصی و علمی بدیم ، توی این تاپیک جای پترن تفنگهایی مثل تک لول نخجیر و تک لول دوعقاب و بایکال سوار و ییلدیز واقعا خالیه و امیدوارم الان که فصل شکار تموم شده دوستان یکمی حوصله و چندتایی هم فشنگ صرف کنند و یک پترن اصولی از تفنگ خودشون بگیرند تا هم قابلیتهای تفنگشون برای خودشون مشخص بشه و هم سندی باشه برای راهنمایی بقیه دوستان.
با تشکر از همه عزیزان.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - AIRKING - 2012-06-05 09:44 PM

علی رضا جان حتما این جمعه انجام میدم.
فقط من احساس میکنم الگوی پخش هر اسلحه با تغییر فشنگ تغییر میکنه.خصوصا سر ستاره ای و سر مقوایی.باز باید امتحان کنم.
مهم ترین و اصلی ترین تجربه ای که به ادم تو این قضیه اضافه میشه اینه که می فهمه با چه فشنگی کجا رو هدف قرار بده تا بهترین شلیک داشته باشه.Khansariha (8)
به امید خدا به زودی این کار انجام میدم با نخجیر 1 فول چوک.
یا علی

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - royal - 2012-06-06 01:41 AM

دوستان یه سوال مگه دولول پایین و بالا با هم بالانس نیستن پس چرا لول پایین پایین تر زده ؟؟؟!!1