شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی (/showthread.php?tid=997)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - zobayr - 2014-11-02 11:14 PM

(2012-04-20 09:28 PM)cheytac نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
توضیح مهم و ضروری : بر طبق یک روش و متد استاندارد و بین المللی(تا جایی که بنده اطلاع دارم) برای تعیین شیوه پخش ساچمه در یک اسلحه ساچمه زنی, که در بیشتر شرکتهای اسلحه سازی مورد استفاده قرار میگیرد, باید دایره ای به قطر 70 سانتیمتر را بر روی یک مقوا ترسیم کرد و سیبل بدست آمده را دقیقا در فاصله 36 متری قرار داد و با استفاده از فشنگهای دقیقا مشابه و یک نمره و ساخت یک کارخانه , تعداد 5 تیر بسوی سیبل مورد نظر شلیک کرد ,با پوزیشن و موقعیت یکسان و مشابه و دقیقا از روبروی سیبل و البته با دقت و حوصله و شرایط جوی مساعد..با در نظر گرفتن تمامی این فاکتور ها و پارامترها و کسب اطمینان از صحیح بودن آنها میتوان الگوی دقیقی از نحوه پخش شدن ساچمه با تفنگ مورد نظر را بدست آورد.
چه بسیار مواقعی که با دیدن الگوی پخش و نقاط تجمع ساچمه و نقاط کور و خالی از ساچمه حیرت زده میشوید..کلا استفاده از این روش برای تمامی شات گان داران لا اقل یکبار توصیه میشود, تا دارنده سلاح ذهنیتی از نحوه تاثیر گذاری و شیوه هدف قرار گرفتن هدفش را در فواصل امتحان شده با تفنگی که در دست دارد , داشته باشد.
مدل اسلحه: دولول بغل نخجیر معروف به نخجیر2 (ساخت ایران)
قطر دایره: 70 ساتیمتر
فاصله: 36 متر
لول مورد استفاده: لول چپ. فول چوک
نوع فشنگ: عقاب(مهام) ساخت ایران
نمره فشنگ: ساچمه نمره 5
تعداد شات: 3 تیر
وضعیت جوی: کاملا آرام و مساعد
وضعیت تیرانداز: حالت نشسته با تکیه گاه
(بعلت ریز بودن تقریبی ساچمه مورد استفاده و رسیدن به نتیجه مورد نظر, بجای شلیک 5 تیر,از 3 تیر استفاده شده است)
[تصویر: 93740742156579725349.jpg]
[تصویر: 20284276564223888299.jpg]
[تصویر: 82095389832802993425.jpg]
[تصویر: 43089280128359252382.jpg]
[تصویر: 35072888510781080458.jpg]

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mohammadtir - 2014-11-03 09:43 AM

دوستان سلام Khansariha (48)
روز قشنگ بارونیتون بخیر
دوستان عزیز، کسی تو این تاپیک پترن از تک لول آرش نذاشته احیانا"، دل مارو شاد کنه ؟ خخخ
آقا ما این مجوز داعم تک لول آرش ام 15 آذر میاد
نه می تونم از خونه ببرمش بیرون ، نه فشنگ بخرم و نه پترن بگیرم Khansariha (226)
حالم گرفته است Khansariha (172)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - flower - 2014-11-11 08:32 PM

درود بر اساتید انجمن
اسلحه : پنج تیر کرال کله اردک
فاصله : 38 متر
فشنگ : شماره 5 عقاب امسال
قطر دایره : 70 سانتی متر

من سر از پترن گیری در نمیارم
لطفا دوستان نظرشون رو بگن
ممنون

[تصویر: 14157253301.jpg]

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - 300WSM - 2014-11-11 09:07 PM

ضمن تشکر از شما؛لطف کنید چوک مورد استفاده رو هم ذکر بفرمایید ,(تعداد 7 عدد از ساچمه ها برخورد کرده که برای زدن پرنده ای در اندازه کبک و بزرگتراز آن کافیست).همینطور تعداد ساچمه های اصابت کرده به دایره.البته روش صحیح این هست که اولا میانگینی از تعداد ساچمه های موجود در فشنگ را بدست بیارید بعلاوه سه شلیک داشته باشید و میانگین ساچمه های اصابت کرده بعنون معیار در نظر گرفته شود.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - flower - 2014-11-11 09:19 PM

ممنون دوست عزیز بابت راهنمایی چوک هم شماره یک بود
راستی برا نشانه روی در اسلحه سوزنی باید زیر خال سیاه رو نشانه گفت یا وسط ؟ البته با شاهین شماره یک هم پترن گرفتم البته زیر خال سیاه رو نشانه گرفتم که ساچمه ها نشست داشتن ولی برا فشنگ عقاب وسط رو نشانمه گرفتم که نتیجه این شد
البته اگر بخواهیم ساچمه های روی خط دایره هم در نظر بگیریم تعداد برخورد 9 است که کمی در عکس به سختی دیده میشه

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - karbakhsh - 2014-11-12 06:27 PM

بد نزده و یه کمی خیلی کم پایین نشسته ولی شکار و میندازه و اگر فاصله یه کم زیاد بشه ساچمه درشتتر بگیر.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - سنگک - 2014-11-16 03:24 PM

با سلام و تشکر فراوان از دوستانی که با زحمت زیاد این پترنهای جالب را در سایت گذاشتن
و همچنین دوستانی که تجربه ها و دانششون را در اختیار بنده و سایر کاربران قرار دادندKhansariha (8)

اما اینجا ایران هست و واحد اندازه گیری ما متر نه یارد پس اگر جسارت نباشه و موافق باشید برای اینکه الگوی واقعی پخش ساچمه شماره مثلا پنج را با تفنگ و صد البته چوک مورد نظرتون تعیین بفرمایید یا در هنگام شکار بتوانید یک تصور درست از میزان باز شدن ساچمه در فاصله مشخی داشته باشید بجای در نظر گرفتن فاصله 36 متری یا تبدیل یارد به متر در زمانی کوتاه بهتر هست که با اسلحه و چوک مورد نظرتون سه تیر یکی در فاصله 10 متری ویکی در فاصله 20 متری و یکی در فاصله 30 متری به سیبل شلیک کنید.با اینکار بسرعت باز شدن ساچمه در فاصله های مختلف را میتوانید تعیین کنید خصوصا هنگام شکار.کار استاندارد جهانی خوب و بجا اما برای شکار واقعی گمان کنم پیشنهاد حقیر بیشتر بدرد بخورد.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirlohi - 2014-11-16 09:09 PM

باسلام.جناب فلاور لطفا نوع چوک رو هم ذکر کنید.واقعا نسبت به این فاصله یکم پخش زده.پایین زدن بخاطر استفاده از فشنگ ایرانیه.همانطور که بارها گفته شد در فشنگ عقاب هیچ تناسبی بین وزن باروت و ساچمه نیست.به همین دلیل تفنگ کوتاه میکنه.دولول آکار و تکلول نخجیر تو فاصله 45 متر جمع تر از این میزنه.البته با فشنگ دستپر یا خارجی.Khansariha (8)از فشنگ خوب استفاده کن نتیجه 180 درجه عوض میشه.البته جناب فلاور بازهم جای شکر داره که با فشنگ عقاب پترن به این جمعی داده.در کل پترن خوب و استانداردی تفنگت دادهKhansariha (214)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - shekari - 2014-11-16 09:58 PM

دوستان سلام.کسی از دوستان میتونه یک پترن با لول پایین آکار در فاصله 36 متری و چوک نیم بذاره تا ببینیم با چوک نیم هم پایین میزنه یا خیر؟راستش خودم اکار خریدم اما هنوز جواز موقتش نیومد ولی طبق گفته بعضی از دوستان که میگن لول پایینش پایین میزنه حسابی فکرمو مشغول کرده.گفتم با چوک نیم چون معمولا تو شکار روی لول پایین چوک نیم می گذارند نه فول.

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - flower - 2014-11-16 10:00 PM

ممنون جناب میرلوحی بابت راهنمایی و
والا من تا حالا چند تا پترن گرفتم که پترن من همیشه ته میکشه ولی برا دوستم با همون شرایط یکسان خوب میزنه
امروز دلیلش رو از خودش پرسیدم گفت حتما تو از اول تفنگ به سمت مگسک نشانه میگیری که دقیقا من همین کار رو میردم ولی دوستم میگفت من همیشه از ابتدای لول با مگسک نشانه میگیرم که به همین دلیل خوب میزنم حالا دیگه من در این مورد نمیتونم نظر بدم که درسته یا نه و تا خودم امتحان نکنم یقیقنا اعلام نمیکنم که درسته یا نه ولی به قول شما من با یک شاهین هم پترن گرفتم که ته کشیده بود ولی خیلی خوب و جمع زده بود
انشالله پترن بعدی تمام موارد رو رعایت میکنم و خدمتتون عکس میزارم
در ضمن جناب میرلوحی چوک هم شماره یک بوده