شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی (/showthread.php?tid=997)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - HOSSEINDM - 2014-07-31 04:07 PM

(2014-07-20 10:52 PM)rrrreza نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون بابت راهنماییهاتون،
راستش با یکی از شکارچی های قدیمی مشکلمو درمیان گذاشتم اون میگه اگه چندتا چهارپاره باهاش شلیک کنم؛یکم لولش گشاد میشه،آیا این کار شدنیه؟
آخه من شنیدم میگن اگه با نخجیر اونم تک لولش چهارپاره بزنی لولش میترکه(شرمنده من تازه کارمKhansariha (8))
سلام
دوست عزیز شما با تک نخجیر با خیال راحت چهارپاره بزن
------------------------------------------------------------------------------------
دوستان در مورد پایین یا بالا زدن لول پایین آکار به یک جمع بندی کلی نرسیدیم شاید در سایت بالای 30 نفر از دوستان آکار دارن ولی هر کی در مورد لول پایین آکار یه نظری داره از دوستان هرکسی براش مقدوره یه پترن از لول پایین آکار بزاره لطفا سال تحویلی سلاح و اطلاعات دقیق روی لول ذکر شود البته در ابتدای همین تایپیک آقا علیرضا این زحمتو کشیدن ولی بقیه دوستان از جمله خودم (مشکل جای مناسب ) .........؟
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یک موضوعی که ذهن منو درگیر کرده اینکه معمولا سلاحهای شکاری از جمله شاتگانها موقعی که قنداق ساخته میشه و بقیه اجزا روی اون سوار میشه چند شلیک انجام میشه و دقت هدف زنی بررسی میشه و اگه توجه کرده باشید زمانی هم که تفنگ اکارو تحویل گرفتید داخل لول اثر شلیک بود -----حالا گیریم که ما بگیم لول آکار پایین میزنه یعنی این همه سلاح تولیدی شرکت آکار مشکل پایین زدن دارن و هیچ کاری برای رفع عیب آن نکردن یا یه قالب کیفیت پایین فقط برا ایران گذاشتن و همرو بصورت سری کاری میزنن و بدون کنترل به ایران میفرستن ؟
از دوستان کسی اطلاعات تکمیل تری داره بذاره تا موضوع روشن تر بشه

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - mirlohi - 2014-07-31 07:29 PM

والا ما که 10 تا پترن گرفتیم همچین چیزی ندیدیم.2 ساله اکار دارم از اون سری دومی هاست که رنگ قنداقش قهوه ای تیره هستش.میگن چوب گردو سیاه آمریکاییه !!!!!!!!! دوستان با نخجیر هایی که تازه وارد بازار شده چهارپاره نزنید.این یه ریسکه و پای سلامتی ادم در میونه.حدود 10 سال پیش ایران تفنگای خوبی میزد.از همین تکلول زه دار ها که میگن لولش آلمانی.هر کی از اینا داره تا دلش میخواد چهارپاره بزنه.این نخجیر جدیدا اصلا قابل اعتماد نیستن و تنها مزیتش لول بلند اون هست و هیچ چیز دیگه و اینو همه میدون و منکرش نمیشنKhansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - HOSSEINDM - 2014-08-01 12:19 AM

(2014-07-31 07:29 PM)mirlohi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
والا ما که 10 تا پترن گرفتیم همچین چیزی ندیدیم.2 ساله اکار دارم از اون سری دومی هاست که رنگ قنداقش قهوه ای تیره هستش.میگن چوب گردو سیاه آمریکاییه !!!!!!!!! دوستان با نخجیر هایی که تازه وارد بازار شده چهارپاره نزنید.این یه ریسکه و پای سلامتی ادم در میونه.حدود 10 سال پیش ایران تفنگای خوبی میزد.از همین تکلول زه دار ها که میگن لولش آلمانی.هر کی از اینا داره تا دلش میخواد چهارپاره بزنه.این نخجیر جدیدا اصلا قابل اعتماد نیستن و تنها مزیتش لول بلند اون هست و هیچ چیز دیگه و اینو همه میدون و منکرش نمیشنKhansariha (8)

سلام
این در جواب آقای میرلوحی و آقا رضا بخاطر این زدم که من قبل پست ایشون به دوست عزیزمون گفته بودم با خیال راحت با نخجیر تک چارپاره بزن و ذهنیت من هم روی همون سری نخجیر 10 سال پیش بود که یادم میاد توی یه سایتی خوندم که چند نفر از کاربران سایت تصمیم به ترکوندن لول نخجیر گرفتن که به قرار دادن پارچه در سر لول و شلیک موفق به ترکوندن لول نشدن و فکر کنم در آخر با چسب و هزار زحمت تونستن لول رو بترکونن (البته خوبی که الیاژ نخجیر توی اون سری داره مشخص شد بعد از ترکیدن لول بصورت خشک نیست که به اطراف پرت بشه بلکه شبیه گل آفتاب گردون فقط باز شده بود و حالت خمیده گرفته بود) .یه عکسی در پایین قرار دادم که دوست عزیزمون ببینه منظور من همون نخجیر قدیمی و بقول خودمون ماشه طلایی بوده و قسمتهایی که با قرمز مشخص کردم در سری جدید نوار زه رو نداره و قسمت ابتدایی لول هم از مقاومتش کم شده در نتیجه چون هنوز شناخت کاملی از سری جدید پیدا نکردیم صحبت دوست عزیزمون آقای میرلوحی متین است و شما در هنگام زدن چارپاره دقت کن که خدای نکرده اتفاق ناگواری برای دوست عزیزمون رخ نده .
از دوستان عزیز هم بابت اینکه این پست با موضوع تایپک زیاد همخونی نداره عذرخواهی میکنم .

[تصویر: 65212617998079294721.jpg]

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - flower - 2014-09-12 07:21 PM

سلام بر دوستان گلم
امروز یه پترن با اسلحه ی ترک یکی از دوستانم با دو فشنگ مهام و عقاب شماره ی سه در فاصله ی 38 متری و دایره ای به قطر 70 سانت گرفتیم که خواستم با شما به اشتراک بزارم و نظر شما اساتید عزیز رو در موردش بدونم
در ضمن اسلحه چوک خور نبود به همین دلیل شماره چوک رو ننوشتم

پترن اول مربوط به فشنگ سه مهام هست که دقیقا 47 ساچمه در محدوده ی دایره و 3 تا داخل هدفی به اندازه ی سی دی برخورد کرده

این هم تصویر مربوطه

[تصویر: 14105364562.jpg]

پترن دوم مربوط به فشنگ سه عقاب هست که دقیقا 39 ساچمه در محدوده ی دایره و 2 تا داخل هدفی به اندازه ی سی دی برخورد کرده

این هم تصویر مربوطه

[تصویر: 14105364561.jpg]

در ضمن یه تجربه هم کسب کردم که گفتنش خالی از لطف نیست

تجربه اینکه زمانی که صاحب سلاح شلیک میکردن پترن بالا رو میداد ولی زمانی که من شلیک میکردن تقریبا اصابت ساچمه ها زیرتر میخورده که احتمال اینکه بعضی دوستان در مورد لول پایین آکار میگن که ته میگشه و دلیلش هم اینجور بیان میکنن که بستگی به تیرانداز داره درست باشه

منتظر نظراتتون هستم
یا علی
Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - rezajf - 2014-09-12 10:48 PM

دوست عزيز به دليل آماري بودن پديده پترن (يكسان نبودن دو فشنگ از يك مارك و همچنين طبيعت تعداد ساچمه زياد در يك شليك) جهت مقايسه دو برند بهتر بود از همان سايز فشنگ چند بار پترن مي گرفتيد و به علاوه اينكه وزن ساچمه ها حتي در يك مدل فشنگ قدري تولرانس دارد بنابراين شمارش ساچمه هاي داخل سيبل كمك چنداني به ما نمي كند
در خصوص پايين كشيدن لول پايين آكار و اينكه بستگي به تيرانداز دارد اگر پرو نامناسب سلاح باشد كه بايد در دست يك تيرانداز لول بالا هم بايد پايين بكشد و بنابراين به نظر من پايين زدن لول پايين آكار (هر چند كه اين نكته رو خودم آزمايش نكرده ام ) نمي تواند مربوط به تيرانداز باشد

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - flower - 2014-09-12 11:35 PM

(2014-09-12 10:48 PM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
همچنين طبيعت تعداد ساچمه زياد در يك شليك

سلام آقا رضا
ببخشید منظور این جملتون رو نفمیدم ؟؟؟؟
Khansariha (226)
و اینکه فرمودید از یک شماره فشنگ پترن بگیرم / منظورتون اینه که با همون مارک فشنگ و با همون شماره چند بار پترن بگیرم یا اینکه برا مقایسه شماره ی هر دو مارک فشنگ یکی باشه ؟؟؟؟
ممنون از راهنماییتون Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - rezajf - 2014-09-13 08:04 AM

در خصوص توضيح در مورد طبيعت آماري:
ببينيد: در تفنگ بادي و گلوله زن علي رغم فيت بودن گلوله داخل لول و داشتن خان و دستگاه نشانه روي و .... باز هم چندتير پشت سر هم شليك شده به يك نقطه برخورد نمي كنند
حال اگر بهترين ساچمه زن دنيا و بهترين فشنگ ( يعني باروت يكدست، تعداد ساچمه ها برابر ، ساچمه ها گرد و يكدست و ...) در دست باشند و سلاح به گيره بسته شده باشد، و شما با فشنگ هايي با مشخصات فوق پترن بگيريد، پترن هاي يكنواخت و مشابهي را ، مشاهده نخواهيد كرد چرا كه ممكن است هر بار يك قسمت داخل دايره بزرگ كمتر و يا بيشتر ساچمه خورده باشد و البته هرچه ساچمه درشت تر و كمتر باشد، اين ناهماهنگي ها بيشتر به چشم مي آيد و در ساچمه هاي ريز تر درصد خطاي محاسباتي ( درصد برخورد) و خطاي پترن كمتر مي شود

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - bycal - 2014-10-08 11:30 PM

سلام
در تصویر زیر یک قسمت که با فلش مشخص کردم وجود داره که برام جای سوال داره که این محدوده که با نقطه چین عمودی هم نشون داده چه مطلبی را در پترن میرسونه؟
چرا در استفاده از چوک فول پراکنش ساچمه با رنگ قرمزبعد از نقطه چین عمودی ادامه داره اما در سه حالت دیگه محدوده قرمز پر رنگ تا نقطه چین هست تفاوت سه تصویر با تصویر اول در این مورد چیه؟
منبع عکس را فعلا یادم نیست سعی میکنم پیدا کنم

[تصویر: %D9%BE%D8%AA%D8%B1%D9%86.jpg]

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - royall - 2014-10-08 11:41 PM

من فکر میکنم شدت قرمزی بودن مربوط به زهر ساچمه هاست که مثلا در فول چوک تا 40 متر قدرتش خیلی عالیه (ولی خب همه اطلاع داریم که در فواصل بیشتر هم میشه شکار زد)
ولی مثلا در چوک سیلندر زهر تیر تا 1/4 مسافت کل (40متر)مناسبه و بعد از اون افت شدیدی داره !
نهایتا این تصویر نمایش دهنده ی اثر چوک در برد مفید سلاح های شکاری است
Khansariha (8)

RE: تصاویر پترن گیری از سلاحهای ساچمه زنی - 300WSM - 2014-10-08 11:45 PM

در تصویر مشابهی که من دیدم نقطه پایانی ناحیه قرمز پررنگ رو Terminating range عنوان کرده که شاید بشه اون رو فاصله بهینه هم نامید.وبخش قرمز کم رنگ هم حداکثر فاصله ای است که با چوک مشخص شده میتوان تیراندازی موثری کرد.و بخش خاکستری هم که تکلیفش مشخصه.بر اساس چوک و الگوی حرکت و فشردگی ساچمه ها در چوک , بخش قرمز تیره در فول کشیده و بلندتر و در سیلندر کوتاهتر هست