شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - peisaz - 2015-04-16 07:48 AM

سلام
کرال جان. من همیشه فکر میکردم فشنگ کالیبر 12.7 شرقی که ما در مملکتمون استفاده میکنیم فقط فشنگ دوشکا هست. ولی الان متوجه شدم اشتباه میکردم.

جناب رویال
نامگذاری فشنگهای گلوله زن معمولا به دوشکل هست. اولی مدل اروپایی که ابتدا کالیبر و سپس طول پوکه بر اساس میلیمتر ذکر میشه.
دومی روش نامگذاری ......! (کتره ای) که اصولا چیزی دستگیر آدم نمیشه. مثلا 280. این همون 270 هست که ته پوکه ریم داره برای شلیک از تفنگهای دولول. یا مثلا 3030. این یعنی کالیبر 30 و 30 گرین باروت سیاه. میبینید که این اسامی بعضا ........ هستند.
قبلا وبلاگی وجود داشت که وجه تسمیه تقریبا تمام فشنگهای گلوله زنی را نوشته بود و متعلق به شخصی بنام آقای قمریان بود. احتمالا اگر در گوگل سرچ کنید آن را خواهید یافت.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - FMJ - 2015-04-16 09:25 AM

باسلام.
دوستان درمورد فشنگ ها /کالیبر ها و سلاح ها ی آنها هیچ نامی الکی و من درآوردی و کتره ای نیست !!!!!
تمام نامهایی که میشنویم همگی به دلایلی منطقی و علمی وبعضا تجاری و بازاری بوجود اومدن وهمگی بخاطر راحتی تشخیص ما نامگذاری شدن . اشتباه در نام بردن کالیبر و مهمات و سلاح وجود داره اما نه این مثالهایی که دوستان عزیزم فرمودن...
هیچ کس نمیتونه بگه مثلا کالیبر 50 نام اشتباهیه یا بکار بردن روش اروپایی یا آمریکایی یا تاریخی یا عرفی یا تجاری ... واسش بهتر و درست تره !!!! باید دید کجا و به چه منظوری ازش نام برده میشه !
مثلا همین کالیبر پنجاه باین خاطر عرف شده که اصلا تعداد فشنگهایی با این قطر انقدر زیاد نیست که بخواد اشتباهی صورت بگیره !!! عموما اینظوری میگن : اسلحه ی تک تیراندازی کالیبر 50 یا تیربار کالیبر 50 .... دیگه اینجا هیچ اشتباهی صورت نگرفته ! حالا یکی بقول بهنام جان در جمع آموزشی اینو میخواد نام ببره دیگه باید به همون روش علمی که جزییات بیشتری رو واسه هنر جو روشن میکنه استفاده کنه و مثلا بگه 99×12/7 یا ...
باتوجه باینکه تمام مواردی که عزیزان فرمودن درسته فقط خواستم عرض کنم اگه قرار باشه همه در همه جا و با هر هدفی _ از بردن نام کالیبر مهمات و سلاح های دنیا _ بخوان از یک روش واحد استفاده کنن اوضاع خوبی بوجود نمیاد و قول میدم همه دچار اشتباهات زیادی خواهند شد ...
تمام تولید کنندگان مهمات و سلاح در سراسر دنیا راحتی شناسایی تولیداتشونو در اولویت اهداف تجاری خودشون قرار میدن واگه نامی _غیر متعارف از روش های مرسوم تر_ انتخاب میکنن اولا باین هدفه و دوما همون نام غیرمتعارف هم از یک قانون درست و اصولیه متعارف در این وادی پیروی خواهد کرد.
امیدوارم منظورمو درست رسونده باشم. Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - peisaz - 2015-04-16 09:47 AM

(2015-04-16 09:25 AM)FMJ نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام.
دوستان درمورد فشنگ ها /کالیبر ها و سلاح ها ی آنها هیچ نامی الکی و من درآوردی و کتره ای نیست !!!!!
تمام نامهایی که میشنویم همگی به دلایلی منطقی و علمی وبعضا تجاری و بازاری بوجود اومدن وهمگی بخاطر راحتی تشخیص ما نامگذاری شدن . اشتباه در نام بردن کالیبر و مهمات و سلاح وجود داره اما نه این مثالهایی که دوستان عزیزم فرمودن...
هیچ کس نمیتونه بگه مثلا کالیبر 50 نام اشتباهیه یا بکار بردن روش اروپایی یا آمریکایی یا تاریخی یا عرفی یا تجاری ... واسش بهتر و درست تره !!!! باید دید کجا و به چه منظوری ازش نام برده میشه !
مثلا همین کالیبر پنجاه باین خاطر عرف شده که اصلا تعداد فشنگهایی با این قطر انقدر زیاد نیست که بخواد اشتباهی صورت بگیره !!! عموما اینظوری میگن : اسلحه ی تک تیراندازی کالیبر 50 یا تیربار کالیبر 50 .... دیگه اینجا هیچ اشتباهی صورت نگرفته ! حالا یکی بقول بهنام جان در جمع آموزشی اینو میخواد نام ببره دیگه باید به همون روش علمی که جزییات بیشتری رو واسه هنر جو روشن میکنه استفاده کنه و مثلا بگه 99×12/7 یا ...
باتوجه باینکه تمام مواردی که عزیزان فرمودن درسته فقط خواستم عرض کنم اگه قرار باشه همه در همه جا و با هر هدفی _ از بردن نام کالیبر مهمات و سلاح های دنیا _ بخوان از یک روش واحد استفاده کنن اوضاع خوبی بوجود نمیاد و قول میدم همه دچار اشتباهات زیادی خواهند شد ...
تمام تولید کنندگان مهمات و سلاح در سراسر دنیا راحتی شناسایی تولیداتشونو در اولویت اهداف تجاری خودشون قرار میدن واگه نامی _غیر متعارف از روش های مرسوم تر_ انتخاب میکنن اولا باین هدفه و دوما همون نام غیرمتعارف هم از یک قانون درست و اصولیه متعارف در این وادی پیروی خواهد کرد.
امیدوارم منظورمو درست رسونده باشم. Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)Khansariha (232)

سلام
فرمایش شما کاملا درست است. منظور من این است که بعضا نامها ممکن است نماینده مشخصات اون فشنگ نباشد.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - mhrSB - 2015-04-16 10:45 AM

(2015-04-16 07:15 AM)KRALMAGNUM نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام. با این حرفت مخالفم اقا محراب من خودم تو اموزش ها تمام این موارد رو میگیم مثال همین کالیبر 50. این چیزیه که اون وریا میگن ما اینجا کاملش رو میگیم مثه.
12/7*99 کالیبر اسلحه تک تیر اندازی سپاه و یا 12/7*108 فشنگ دوشکا
این عکس این دو نمونه فشنگه خودتون نیگاه کنین متوجه میشیدKhansariha (8)
سلام اقا بهنام
خوب خدارا شکر که شما رعایت میکنید.خدا خیرت بدهKhansariha (8)
در قدیم زیاد میدیدم.مثلا اسلحه ای که ساخته بودن را با اسم کالیبر نام گذاری میکردن و مینوشتن(مثلا همون سلاح تک تیراندازی)اسلحه 12.7 و دیگه هیچی جلوش نبود!!! و یا مینوشتن کلت 9 میلیمتری!!!Khansariha (172)
و یا یک نمونه بارز ترش که من با شخص گوینده درگیری لفظی هم پیدا کردم،هی میگفت تفنگ 7.62Khansariha (367)
من مانده بودم از دست شوت زدن های طرف مقابلم گریه بکنم و یا بخندمKhansariha (226)
انشاا... که بقیه هم مثل شما رعایت بکنند.Khansariha (256)
------------------------------------------------------------------
و اما یک سوال هم بپرسم که ارسالم بی محتوا نباشه.
مرمی های مغزی فولادی،جدای از نفوز و قدرتی که دارن،دقت ذاتیشون(یعنی بر اثر نوع طراحی که کشیده تر هستن و همچنین بقیه موارد طراحی و جدایی از سلاح و کالیبر)چه طوره؟
البته بیشتر برای برنو مد نظرم هست تا دیگر سلاح ها.
تیراندازی های خوبی داشته باشینKhansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - asman - 2015-04-16 01:03 PM

پارسال اسلحه فروش شهرمون چند تایی مغز فولادی داشت باروکش مس وپوکه سیاه میداد دونه 7 تومن میگفت روسیه منم بخاطر اینکه مبادا به لول اسیب بزنه نخریدم همانطور که مسحضرید لول سلاحهایی که مرمی مغز فولادی رو شلیک میکنند باید مقاومتر از سایر سلاحها ساخته بشن چون فولاد مثل سرب ومس نیست که به اسانی از خودش نرمش نشون بده فلذا از خریدن منصرف شدم وگفتم همون فشنگ عشایری ومهام وچند تایی سیلر بلوت رو مرحمت بفرمایید واقعیت امر اینه که با وضع موجود ومحدودیت در داشتن سلاح وخیلی مسایل دیگه نباید ریسک استفاده از مهمات خاص وغیر معمول راپذیرفت شکل فشنگا تقریبا مثل این عکس بود جدای ازاینکه فشنگا هرکدوم ساخت کجان -فکر نکنم به خاطر چگالی پایینش نسبت به سرب پابه پای مرمی مغز سرب /-جنگی-معمولی/دقت داشته باشه وانرژیشو حفظ کنه/////تا نظر اساتید چی باشه
[تصویر: 14291775641.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - FMJ - 2015-04-16 09:12 PM

فشنگهای فول متال مغزی فولادی هیچ فرقی از نظر بالستیک پرواز با فشنگهای فول متال ساده _ که دارای وزن و فرم مشابه هستن _ ندارن و تنها پس از برخورده که تفاوتش مشخص میشه . پس قائداتا از نظر دقت فرقی با fmj های معمولی ندارن.
درضمن مغزی فولادی در مرکز حجم مرمی طوری قرار گرفته که باندازه ی حداقل "عمق خان" لوله سلاح مورد استفاده با جاکت مسی فاصله داشته باشه و در برخی کالیبرها حتی بیشتر هم فاصله دارن . این فاصله هم معمولا با سرب / نمکهای معدنی خاص / مواد شیمیایی/ اکسید فلزات/ و .... و .... بسته به طراحی و کاربری فشنگ پر میشه . پس هیچ گونه خطری از نظر تماس مغذی فولادی با جدار لوله و خان وجود نداره ....
البته سلاح های خاص و مرمیهای خاص با جنس و دیتیل متفاوت از نظر ترکیب فولاد با اجزای مرمی وجود داره که اصلا در بحث فوق نمیگنجند.
در فشنگهای جنگی تولیدات سالهای جنگ جهانی و جنگ های پس از آن اغلب نوع مغزی فولادی بچشم میخوره و طی این سالها خیلیها حتی متوجه این قضیه هم نشدن و ازش استفاده کردن ... 303 ها / پنج تیر روسی ها / 308 ها از این جمله ان که تولیدات برخی کشور ها در اون سالها تماما مغذی فولادی بودن و گاها الان هم پیدا میشن...
در خرید و استفاده از فشنگ های قدیمی جنگی (هر کالیبری) بیشتر از اینکه نگران مغذی داخل مرمی باشید به شوک باروت / چاشنی فاسد /جدار پوسیده ی پوکه ...و خطرات مربوط به آن فکر کنید که بیشترین خطر و خسارت رو به سلاح و صاحب سلاح خواهند زد ...
همانند آسمان عزیز بهترین کار انصراف از خرید این فشنگ هاست ...
درصورتی هم که این فشنگها بهر دلیلی بدستتون رسید تنها ارزشی که دارن همین مرمیهای ایرودینامیک فول متال هستن که درصورت ریلود مناسب بسیار بادقت عمل میکنن و برای مصارف ورزشی و هدف زنی عالی ن ... نمونه ی اونا دیگه ساخته نمیشه و اگرم ساخته بشه واسه مصارف نظامی هستن و بدست ما نمیرسه...پس مرمیهاش باارزشن و بدردتون خواهند خورد...
باتشکر...Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)Khansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - asman - 2015-04-19 02:38 PM

[تصویر: 14294416721.jpg]
[تصویر: 14294434071.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - asman - 2015-04-20 01:27 PM

فشنگ سبک برنو 9گرم=139گرین

[تصویر: 14295238651.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - peisaz - 2015-04-21 01:07 PM

سلام
آیا تفاوتی از نظر کیفیت و دقت بین فشنگهای عشایری برنو فشنگهای مهام وجود دارد؟

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - asman - 2015-04-21 05:24 PM

از نظر کیفیت اجزا که نه هردو یکیه چون هردو ایرانیه اما چون فشنگ نوک تیز جنگی fmgکه به عشایری معروفه از لحاظ ساختار مرمی *نوک تیز بودن وشکافتن هوا وایرودینامیک وبالانس بهتر دقتش بهتره واما در حمل ونقل ونگه داری در قطار تازمان شلیک باید درموردفشنگ سرسربی بایدبیشتر دقت کرد بخاطر نداشتن روکش کامل مسی Full Metal Jacket نوک مرمی که سربیه ونرم وبا برخورد به اجسام واطراف دفرمه میشه وبالانس مرمی به هم میخوره ودقتش تحت تاثیر قرار میگیره اما از نظر تخریب استعدادمهام از عشایری بهتره به خاطر قارچی شدن ومتلاشی شدن مرمی سرسربی حین برخورد با هدف بخصوص اهداف نرم چون بابرخورد فشنگ fmgبه یه جسم سخت مثلا قولادی کم وبیش قارچی میشه اما مهم اینجاست که یه مرمی بابرخورد به یه جسم نرم مثل بدن وگوشت حیوان از خود مقاومت نشان نده ومتلاشی بشه وجراحت بیشتری رو ایجاد کنه پس برای شکار یا rws المان یاسیلربلوت چک یا فیوچی یا مهام ریلود شده وبرای هدف زنی تفریحی فشنگ عشایری اگه بشه ریلود شده اگه نه همون فابریک ///امیدوارم پرحرفی بنده رو ببخشید///تا نظر اساتید چی باشه