شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2014-07-07 11:01 PM

دوستان عزيز مثل اينكه بحث بالا گرفت ولي چند نكته رو بي طرفانه عرض مي كنم ، قضاوت باشد به عهده شما عزيزان:
1- اولا به فلسفه ريلودينگ بايد توجه كنيم عمل ريلودينگ در چند حالت انجام مي پذيرد الف- ساخت يك فشنگ با مقادير دقيق و استفاده از مرمي بسيار مرغوب توجه كنيد كه در برخي اوقات قيمت يك مرمي دقيق از يك فشنگ كامل تجاري گرانتر است و در اين حالت تيرانداز با اطمينان كامل از يكدست بودن و بالانس بودن مرمي ها اقدام به تيراندازي و شكار مي كند.
ب-ارزان بودن مواد ريلودينگ (در حالت عادي فشنگ پر شده از فشنگ فابريك در هر نقطه دنيا گرانتر است) اين ارزاني در موارد خاصي مانند در دسترس بودن فشنگ هاي جنگي و استفاده از باروت و مرمي تقريبا رايگان اتفاق مي افتد كه بسيار نادر است.
ج- كميابي كاليبر خاصي و دسترس بودن چند مولفه از ريلودينگ مانند باروت و چاشني و شباهت مرمي كاليبر ها ماند 06-30 و 308 و 300 و انواع زير گروه كاليبر هاي 30
د-جهت تفريح و كنجكاوي و تجربه عملي
تمامي موارد بالا براي حالت استاندارد است.
2-سايت هاي شركت هاي مهمات سازي معروف مانند رمينگتون و هورنادي اقدام به انتشار جداول ريلودينگ براي باروت ها و چاشني ها و مرمي هاي توليدي خودشان مي كنند و البته اين نكته را نيز ذكر مي كنند: هر گونه اشتباه و بي احتياطي به عهده كاربر است ولي از طرفي بايد يك نكته اساسي را درنظر گرفت كه اين اطلاعات و متريال توليدي در كشور خودشان به فروش مي رسد و اگر قرار به نامعتبر بودن باشند كه كلاه شركت ها پس معركه است چرا كه با هزاران كاربر و قوانين كشور خودشان روبرو هستند و اگر قرار باشد به كسي آسيبي برسد توسط قانون و شهروند كشور خودشان محاكمه مي شوند و بنابراين مشتري آنها يك ايراني نيست كه نتواند از 12000 كيلومتري آنها را محاكمه كند پس اين اطلاعات منتشره چندان بي اعتبار هم نيستند.
3- اين نكته را فراموش نكنيم كه ما يك كاربر بيش نيستيم و باامكانات محدود و تقريبا صفر. اقدام به نو آوري و ابداع نكنيم چرا كه هر گونه آزمايش به خصوص در زمينه سلاخ و مهمات گرم مستلزم داشتن آزمايشگاه مخصوص و قوانين و مقررات ايمني خاص خودش است و اولين اشتباه آخرين اشتباه است.
4-اگر هم خواستيم اقدام به پركردن فشنگ كنيم اصول اوليه و حد اقل را رعايت كنيم كه چند مورد را بنده ياد آور مي شوم:
الف- اگر باروت فابريك و مخصوص آن كاليبر و مرمي نيست حد اقل شبيه آن باشد مثلا فشنگ هاي در يك رنج شامل 308 و 57×8 و 54×7.62 و 06-30 و امثالهم در يك رنج قرار مي گيرند و از باروت توپ و دوشكا و ... براي اين كار استفاده نكنيم.
ب- به دليل داشتن مواد شيميايي متفاوت در باروت ها آلياژ هاي سلاح ها هم متفاوت است و استفاده از باروت نامناسب حدقل خسارت آن ايجاد خوردگي شيميايي در داخل لول و خزانه است.
ج-اگر خواستيم مثلا باروت برنو را در 300 مگنوم پر كنيم دو راه پيش رو داريم:
*: از يك مقدار حداقل در پوكه اول شروع كنيم و مثلا ده پوكه را با يك دهم گرم افزايش پر كنيم و پوكه ها را شماره بزنيم و سپس در ميدان تيربا كرنوگرافي از فشنگ ضعيف تر شروع به شليك كنيم و در فشنگ n ام كه به سرعت استاندارد رسيديم از شليك فشنگ هاي با شارژ بيشتر خودداري كرده و فشن شماره n را مبنا قرار دهيم.
**:نسبت وزن مرمي برنو را به باروت فابريك داخل فشنگ را مبنا قرار داده و به همان نسبت وزن مرمي و باروت را در فشنگ جديد رعايت كرده و در صورتي كه احساس كرديم مقدار باروت كم است اين نسبت را براي فشنگ شماره يك و الباقي را مانند بالا عمل مي كنيم.
د-در مواردي اطلاعات و ارقام اعلام شده در كاليبر اسمي بوده و يا نا كافي مي باشند مانند كاليبر 7.62 غربي با روسي ، مرمي كاليبر هاي گروه 30 غربي قطري برابر 308 هزارم اينچ دارند و 7.62 هاي روسي 312 هزارم اينچ هستند و بنابراين استفاده از مرمي پنچ تير روسي در پوكه 308 و 06-30 بسيار خطرناك است!
ه-قبل از پر كردن حتما با افراد با تجربه و موثق مشورت كرده و نكات اساسي را بياموزيم . مثلا خورد كردن باروت ضريب تند سوزي آن را بالا برده و مقدار دخول مرمي به دهانه پوكه بايد استاندارد باشد و همچنين دور مرمي در قسمتي كه داخل پوكه مي رود چسب مخصوصي زده مي شود كه عمل آب بندي را انجام مي دهد و اين چسب از نوعي است كه خشك نمي شود و عدم رعايت هر يك از نكات فوق منجر به انفجار خزانه لول ميشود.
5- پايان سخن : استفاده از مهمات فابريك و استاندارد و آسودگي خاطر.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2014-07-07 11:20 PM

از سعه صدر شما و ديگر عزيزان نهايت امتنان و تشكر را دارم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2014-07-08 03:07 AM

دوستان به خاطر اینکه حرفهایی که توی پستهام بود که نباید تو فروم عمومی نوشته بشه و مدیران هم نیمه شب انلاین نبودن که رسیدگی کنن پستها رو پاک کردم و همشونو سیو شده دارم در صورت نیاز مدیران

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Marksman - 2014-07-08 10:09 AM

(2014-07-08 01:51 AM)apachee نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با یه انسان عقب افتاده ذهنی بحث کردن حاصلی نداره ، وقت من بیشتر از اینا ارزش داره .

آقای آپاچی مراقب لحن پست هاتون به کاربران دیگر باشید.من یک بار دوستانه به هر دو طرف تذکر دادم و دفعه بعد این تذکر دوستانه نخواهد بود بلکه قانونیه.
گیرم نظر شما صددرصد درست،هیچ دلیلی برای توهین هایی که در چند پست آخرتون هست قابل پذیرش نیست.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - SOHEIL-GUNSMITH - 2014-07-08 10:40 AM

با سلام
دوستان این چه جور برخورد سر یه مسله علمیه؟
طرفین جوری بحث میکنید که یه مسله علمی رو که هزاران نفر قبل از ما حل کردنو به صورت مستند در سایتها و کتابها بیان شده رو تبدیل کردید به یک جنگ تمام عیار
این که طرف مقابل حرفهای حتی درست مارو نپذیره یا دلایل مارو متوجه نشه جرم نیست و این که بخوایم با توهین و تخریب طرفمون حرف رو به کرسی بنشونیم کاملا دور از عقل و خرد هست
بنابر این فعلا پستهای تنش زای طرفین پاک میشه امیدوارم دوستان بحث علمی رو خیلی منطقی دنبال کنند تا نیاز به برخوردهای سخت گیرانه تر نباشه

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - apachee - 2014-07-08 11:27 AM

(2014-07-08 10:09 AM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-08 01:51 AM)apachee نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با یه انسان عقب افتاده ذهنی بحث کردن حاصلی نداره ، وقت من بیشتر از اینا ارزش داره .

آقای آپاچی مراقب لحن پست هاتون به کاربران دیگر باشید.من یک بار دوستانه به هر دو طرف تذکر دادم و دفعه بعد این تذکر دوستانه نخواهد بود بلکه قانونیه.
گیرم نظر شما صددرصد درست،هیچ دلیلی برای توهین هایی که در چند پست آخرتون هست قابل پذیرش نیست.
اقای همیار انجمن ، لطفا یه طرفه به قاضی نرید ، این آقا دیشب هر چی که لایق خودش بود گفت آخرشم پستهاش رو پاک کرد . ، من مریض نیستم که بی خود و بی جهت این حرفها رو بزنم .
در مقابل توهینهای ایشان این مودبانه ترین لحن ممکن بود .
اگر مسئولیت دارید لطفا بررسی کنید .
سپاس

حداقل این شهامت رو نداشت که مطالب رو به قضاوت دیگران بزاره .

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Marksman - 2014-07-08 11:54 AM

بررسی خواهد شد. فعلا همین قدر که علیرغم تذکر یک مدیر و یک ناظم انجمن باز دارید برخورد شخصی می کنید.اگر قراره بحث به این منوال پیش بره بهتره ادامه ندید.از این نوع بحث چیزی عاید کسی نمی شه.بهتر این بود دوستان دیگری که وارد و خبره هستند و تعدادشون هم کم نیست،به عنوان کارشناس قرار میدادین و بدون اینکه مستقیما به هم فحاشی کنید تعیین صحت نظراتتون رو به عهده این دوستان میذاشتین.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2014-07-08 01:24 PM

(2014-07-08 11:54 AM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بررسی خواهد شد. فعلا همین قدر که علیرغم تذکر یک مدیر و یک ناظم انجمن باز دارید برخورد شخصی می کنید.اگر قراره بحث به این منوال پیش بره بهتره ادامه ندید.از این نوع بحث چیزی عاید کسی نمی شه.بهتر این بود دوستان دیگری که وارد و خبره هستند و تعدادشون هم کم نیست،به عنوان کارشناس قرار میدادین و بدون اینکه مستقیما به هم فحاشی کنید تعیین صحت نظراتتون رو به عهده این دوستان میذاشتین.
تمام صحبت شده بود و دقیقا قرار بود تصمیم گیری به عهده دوستان باشه
بعد اینجوری نموند و این اقا تصمیم گرفت خودش با فحاشی مساله رو ختم کنه نوشته ها موجوده ،نوشتم اینجا جاش نیست مرد باش پستهای فحش و فحاشی رو پاک کن بریم تو خصوصی ولی چون میخواست شخصیتشو به همه نشون بده همینجا ادامه داد و منم اونی که لایقش بود جوابشو دادم ولی جواب اون بود قرار نبود کل انجمن بخونن و چون مطلب علمی که نبود فحاشی بود بعدش پاک کردم و توی همون پست قبلی هم نوشتم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - apachee - 2014-07-09 08:26 PM

(2014-07-08 01:24 PM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2014-07-08 11:54 AM)Marksman نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تمام صحبت شده بود و دقیقا قرار بود تصمیم گیری به عهده دوستان باشه
بعد اینجوری نموند و این اقا تصمیم گرفت خودش با فحاشی مساله رو ختم کنه نوشته ها موجوده ،نوشتم اینجا جاش نیست مرد باش پستهای فحش و فحاشی رو پاک کن بریم تو خصوصی ولی چون میخواست شخصیتشو به همه نشون بده همینجا ادامه داد و منم اونی که لایقش بود جوابشو دادم ولی جواب اون بود قرار نبود کل انجمن بخونن و چون مطلب علمی که نبود فحاشی بود بعدش پاک کردم و توی همون پست قبلی هم نوشتم

تقریبا دو روز صبر کردم تا این آقای همیار انجمن به تو هم طبق روال معمول تذکر بده ولی ظاهرا ایشان تمایلی به اینکار ندارن و بین کاربران تبعیض قایل میشه ، عیبی نداره ...

اگر همین یه پست را که میگی توی همین تاپیک بزاری و قضیه همینطور باشه که اینجا نوشتی که من اینجا از همه معذرت خواهی میکنم ولی اگر اینکار را نکردی ( که میدانم نمیکنی چون همچین پستی وجود نداره ) معلوم میشه که تو یه آدم ترسوی بزدل بی وجود دروغگویی که برای رسیدن به هدفت به دروغ متوسل میشی .
آدم دروغگو که شخصیت نداره که از شخصیت حرف بزنه ، مردک تو اگر وجود داشتی که پستهاتو پاک نمیکردی بعد بیای اینجا با دروغ و دونگ ننه من غریبم بازی در بیاری ...

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Marksman - 2014-07-09 08:51 PM

آقای آپاچی چی می گی دوست عزیز؟؟؟؟ مگه ایشون پسر خاله من هستن یا شما دشمن خونی من؟؟
من از هر دو تاتون خواستم مراعات فضای انجمن رو بکنید.ولی ظاهرا شما سر دیگری دارید؟؟این آخرین اخطاره و اگر بار دیگر پستی حاوی توهین از شما یا هر کس دیگر ببینم مجبورم مطابق قوانین با خاطی برخورد کنم.تا الان هم باید این کار انجام می شد ولی سعی کردم احترام هر دو طرف رو نگه دارم.