شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - RAK - 2014-02-24 11:52 PM

با سلام .
محراب جان این اسلحه به نظرم یه کالیبر آلمانیه که یکی از شکارچیان واقعی و قدیمی که خدا رحمتش کنه یه دوست دکتر آلمانی داشت که قبل انقلاب برای شکار تو ایران پروانه شکار می گرفت از خرس تا مرال و کل و قوچ من تجربه شلیک با اونو نداشتم ولی شنیدم دقت و برد فوق العاده بالای داشت همراه با دوربین زایس و شکارهای خوبی زده بودند و البته خاطرات زیادی هم دارند و بعد انقلاب دیگه به ایران نیومد و تا هین چند سال پیش هم با هم از طریق نامه ارتباط داشتند که در حال حاضر هر دو فوت شدند سیستم کپ و گلن مثل همه اسلحه های تجاری المانی بود و کالیبر سنگینی داشت.و چند عدد فشنگ از اون دوران یادگاری رسید به ما .
در خصوص پوکه مادر اقا رضا توضیحات کامل را دادند فشنگهای مثل 308-برنو- 7میلیمتر-270- ام1 و المان باریک و خیلیهای دیگه که العان یادم نیست عضو یک خانواده هستند و خشاب 5تایی برنو برای همه قابل استفاده است یعنی قطر ته پوکه انها با هم برابر و تفاوت انها در طول پوکه و شانه و گلویی و مرمی انهاست و ما از پوکه ام 1 هم فشنگ 270 پر میکنیم
ولی این فشنگ جدا از این خانواده طبقه بندی میشه و قطر ته پوکه این فشنگ بیشتر از ام 1 و هم خانواده های این فشنگ است و خشاب برنو برای اینها قابل استفاده نیست[تصویر: 13932731391.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - peisaz - 2014-02-25 01:48 PM

با سلام
البته کالیبر 8 در 68 هم یک کالیبر مگنوم آلمانی هست. شاید ته پوکه این با آن یکی باشد. ضمنا کالیبر 9.3 احتمالا بالستیک خوبی ندارد. وقتی انرژی کالیبر 270 یا همان 6.8 برای شکار قوچ در فواصل زیاد کافی است به نظر من استفاده از این کالیبر غیر عادی است.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - josniper - 2014-02-25 07:54 PM

سلام دوستان چند سوال دارم
در گلوله های 7.92 برنو نسبت مرمی به باروت چنده
البته این را میدونم که به طور کلی نسبت عکس دارن وبرای مرمی سبک باروت زیاد. ومرمی سنگین باروت کم.منتهی بصورت دقیقتر نمیدونم
چون قصد دارم به باروت گلوله ها اضافه بکنم و اونها را تقویت کنم
حالا این تقویت کردن باروت برای تیرانداز خطری نداره؟برای تفنگ چی؟مخصوصا خانها؟

ایا میشه از باروت ساچمه زنی برای گلوله زن استفاده کرد؟

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Zoli - 2014-02-25 08:34 PM

سلام
دوست عزيز نميتوني باروت ساچمه زني رو واسه اون استفاده كني، با هم فرق دارن
واسه اضافه كردن هم بهت پيشنهاد ميكنم تحت هيچ شرايطي باروت اضافه نكني يا اون رو دست دست نكني،
اخه فشنگ هاي گلوله زني شوخي بردار نيست و خيلي حساس و خطر ناك هستند حداقل من خودم بعد ازچند سال اصلا سعي نكردم به اون دست بزنم و يا حتي ياد بگيرم و فقط ساچمه زني پر ميكنم، Khansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - shahsavar - 2014-02-25 10:46 PM

(2014-02-25 07:54 PM)josniper نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
البته این را میدونم که به طور کلی نسبت عکس دارن وبرای مرمی سبک باروت زیاد. ومرمی سنگین باروت کم.منتهی بصورت دقیقتر نمیدونم

خطری نداره فقط مثل تفنگ رفیقم گلن و کپ تفنگت میترکه و یه سفر اطاق عمل هم میری همین !Khansariha (81)

اگر از قواعد پر کردن فشنگ گلوله زنی 100% اطلاعات و تجربه نداری به هیچ وجه سمتش نرو . 4000 ژول قدرت شوخی بردار نیست .Khansariha (367)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - arka - 2014-02-25 11:03 PM

با سلام
دوست خوبم شما هنوز تفاوت باروت گلوله و ساچمه رو نمی دونید دنبال ریلود کردن هستید؟!!!! دوست عزیز شما حتما در منزل چشم انتظار دارید و باید بدونید که نسبت به سلامتی دیگران نیز که همراه شما هستند مسئولید کمی با منطق و مهمتر آگاهی حرکت کنید

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - shekarmi - 2014-02-25 11:30 PM

سلام صحبت از فشنگ و باروت گلوله زن شد خاطره تلخی که امسال برایمان پیش آمد به یادم آمد گفتنش خالی از حکمت و تجربه نیست ... اسلحه بنده همانطور که دوستان میدانند گلوله زنی کالیبر 308 است ( کپ و گلندگن برنو با لول تیربار ژ3 ) .. پای کوه بودیم ( شکارگاه ) داشتم تفنگ تنظیم میکردم تیر اول رو انداختم تنظیم دوربین بعد تیر دوم انداختم کمی بهتر زد و گفتم تیر سوم را برا اطمینان بندازم !!!!! تیر سوم کمی رطوبت گرفته بود و سبز رنگ شده بود تکانش دادم صدای باروتش نیامد !!!! گفتم فشنگ ژ3 است مشکل ندارد با اجازه شما تو لول گذاشتم رفتم قراول شلیک کردم و چشمتان روز بد نبیند دوربین و پایه دوربین کنده شد و 10 متر پرت شد فشنگ کش گلنگدن شکست و شد ترکش زد به دستم گلنگدن قفل شد >>>>>>>>>>>>>>>> خدا رحم کرد وگرنه حالا اینجا نبودیم این پست را دوستان بخوانند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! علتش رو فهمیدیم باروت که رطوبت کشیده بود جمع شده بود و تبدیل شده بود به TNT !!!!!!!!!!!!! برادر های عزیز اونهایی که گلوله زنی دارید 3 مورد یادتون نره 1- فشنگ نو و سالم استفاده کنید 2- فشنگی که رطوبت خورده ممنوع 3- فشنگ رو تکان بدید باید صدای باروت رو بشنوید ................. Khansariha (8) موفق باشید ................

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2014-02-26 12:05 AM

(2014-02-25 07:54 PM)josniper نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دوست عزيز سايت هايي از اين قبيل مي تونند راهنماي خوبي باشند فقط توجه داشته باشيد كه در اين گونه سايت ها هم عنوان ميشه كه مسوليت هر گونه اتفاق به عهده كاربر است . يه راه ديگه اي هم است كه شما از باروت كم شروع كنيد و براي فشنگ بعدي مقدار كمي باروت اضافه تر كنيد و از شارژ پايين شروع به شليك و كرنو گراف كنيد و هر جا كه به سرعت استاندارد رسيديد از ادامه دادن به شليك خودداري كرده و همان شارژ مناسب مبناي كار قرار بگيرد
سايت:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - josniper - 2014-02-27 08:29 PM

(2014-02-26 12:05 AM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دوست عزيز سايت هايي از اين قبيل مي تونند راهنماي خوبي باشند فقط توجه داشته باشيد كه در اين گونه سايت ها هم عنوان ميشه كه مسوليت هر گونه اتفاق به عهده كاربر است . يه راه ديگه اي هم است كه شما از باروت كم شروع كنيد و براي فشنگ بعدي مقدار كمي باروت اضافه تر كنيد و از شارژ پايين شروع به شليك و كرنو گراف كنيد و هر جا كه به سرعت استاندارد رسيديد از ادامه دادن به شليك خودداري كرده و همان شارژ مناسب مبناي كار قرار بگيرد
سايت:

اولا از همه دوستانی که راهنمایی کردن تشکر میکنم
دوما هدف من از شارژ کردن.استاندارد کردن باروت فشنگ هست . نه اینکه از ظرفیت پوکه ولوله بیشتر باشه.
چون همانطور که میدونید فشنگهای عشایری ضعیف هستند.وکیفیت همطراز با فشنگهای معروف به شاهی.ویا گلولههای 8.57 راندارند
هدفم اینه که باروت را به اندازه باروت فشنگهای شاهی بریزم.برای این کار هم درنظر دارم باروت یک فشنگ را در چند فشنگ دیگه بریزم.ابزارها (چکش مرمی کش و ریلودر یا مرمی گذار )را هم درست کردم
که با چکش مرمی کش یک مرمی را دراوردم ولی هنوز لود نکردم لبته هنوز استفاده وازمایش گرم نکردم وفعلا در حال تحقیق هستم.

حالا باروت مورد استفاده در فشنگهای عشایری با 8.57 وشاهی تفاوت داره؟
در اخرم اگه کسی مطلبی درمورد باروت شناسی داره بذاره که بخونیم

ضمنا بازم از دوستان میتشکرم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2014-02-27 09:19 PM

در مورد باروتهای فشنگهای گلوله زنی اگر دوستان اطلاعات موثقی در مورد نوع و شماره و مقدار لود دارند بگذارند ممنون میشم البته گیر اوردنش تقریبا غیر ممکن هست ولی دونستنش واسه من و بقیه دوستان بهتر از ندونستنش هست پس لطفا اگه کسی داره دریغ نکنه.مرسی