شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - KRALMAGNUM - 2014-01-26 11:56 PM

(2014-01-26 11:48 PM)royal نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز جناب کرا مگنوم میشه از این ادعای 500 متر برد مفید مدرکی هم بزارید در ضمن همیشه اولویت با برد مفید هستش نه موثر

من این رو از یک کتاب جنگ افزار سازی ساخت صنایع دفاع خوندم الانم در دسترسم نیست عکس اون صفحه رو قرار بدم.

یا علی

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2014-01-27 01:06 AM

اولا در خصوص برد مفيد و موثر حق با آقايان هادي و وايز است
ثانيا جناب وايز شايد گروپ سلاح در 50 متر قابل قبول باشد و انرژي گلوله كافي باشد ولي به نظر من آن گروپ براي سيبل با زمينه روشن و خال گرد و سياه است و در عمل و در مواقع اضطراب و استرس و هيجان آن هم براي هدفي كه خود ممكن است تيرانداز را هدف قرار دهد قدري سخت باشد آن هم با تپانچه كه دستگاه نشانه روي ضعيف و ساده اي دارد.
عدد 500 هم قدري كه چه عرض كنم خيلي زياد غلو است يك جا مي گويند برنو كاليبر تنبيلي است ( با آن مرمي كشيده تر و نوك تيز و لول 60 سانت و گلن گدن قفل شده ثابت) و از از طرفي 9 ميلي متر با لول 12.5 سانت و فشنگ كوتاه 19 ميلي متري استوانه اي و گلند گدن متحرك در 500 متري موثر است اگر اين طور بود همه سرباز هاي دنيا به جاي تفنگ، تپانچه داشتند

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2014-01-27 01:49 AM

با سلام :
دوستان توجه داشته باشند عدد و رقم توی کتاب را چه کسی نوشته !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من فقط در منابع نظامی ایران میبینم برای یک اسلحه سه فاصلهء من دراوردی تعریف کرده اند موثر-مفیدنهایی !!!! که بجز فاصله ای که سلاح حداکثر کارایی خود را نشان میدهد بقیه جفنگ است .بله جفنگ . مثلا در برد مفید ، اثر بخشی نداریم ؟ اگر داریم پس چرا نمیگوییم موثر ؟یا در موثر ، مفید بودن وجود ندارد ؟ و...................
بهترین تعریف از فاصله اثر بخشی سلاح ، که میتوان همان برد موثر گفت ( البته باز با گفتن موثر مخالفم بهتر است همان برد اطلاق شود ) را ارتش امریکا ارائه کرده که عبارتست از فاصله ای که یک پروجکتیل یا همان مرمی بتواند در 2.5 میل فولاد نرم براحتی نفوذ کند این 2.5 میل و فولاد نرم از کجا امده ؟ منظور همان کلاه خود اهنی معروف سربازان است . وقتی میگویند ام-4 برای اهداف حفاظت نشده تا 400 متر تعریف شده یعنی حداکثر کارایی این سلاح تا 400 متری ولاغیر . حالا دوست من یکبار تونسته تو500 متری دشمن رو بزنه و من خودم تو شونصد متری طالبان هد شات کردم و تو عراق میزدم تنگ بغل تروریست تو 700 متری و اینها برای ارتش ملاک نیست چون یک اتفاق را نمیتوان مبنای یک دستور العمل قرار داد . حداکثر کارایی در فاصله تعریف شده . این ملاک است وگرنه تو کارخونه وایرخ 100 را برای تیراندازی تو 150 متری نمیسازند چون هیچ ارزشی ندارد برای 150 متری تفنگ مناسب و مهمات مناسب وجود دارد (بگذریم که ما چون این امکانات رو نداریم میخواهیم بادی رو جای خفیف بکار ببریم خفیف رو جای 270 و 270 رو جای ضد هوایی و ...) حتی در مسلسلهای دستی که از فشنگ 9*19 استفاده میکنند هم این فاصله تا 50 متری تعریف شده وگرنه هرکسی که با سلاح که چه عرض کنم با تیرکمون سنگی هم اشنا باشه میدونه با تغییر زاویه میتونه پرتابه رو به فاصله بیشتری بفرسته ولی ایا دقت و قدرت قابل قبولی میده ؟ مسلما خیر .

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2014-01-29 08:20 PM

امروز سهمیه فشنگ270 رو گرفتم شکل جعبه که کاملا فرق کرده کیفیت خود فشنگ و مخصوصا مرمی هم به نظر از قبلی ها خیلی بهتر هست ولی تا یه گروپ نگیرم چیزی معلوم نیست فرصت کردم یه گروپ تو 300 متر میگیرم البته فعلا رنج ندارم ولی خیلی دلم میخواد اینا رو تست کنم
[تصویر: 13910140441.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - hamidhakami - 2014-01-29 08:46 PM

کیوان جان قیافه اش که بد نیست باید دید که توی تست چه جوری جواب میده. یه بار پدرم پیشنهاد داد که بریم این فشنگهای سهمیه رو تست کنیم. رفتیم پیش یه دوست که گیره داشت. خلاصه طوری شد که پدرم قسم خورد که دیگه از فشنگ سهمیه ای استفاده نکنه. چون از 3 تا تیری که تست کردیم یکی سمت چپ خورد. یکی بالا زد و یکی هم چنان افت داشت که دقیقا زیر کارتن سیبل خورد. فاصله هم 50 قدم بود. حالا فکر کن تو مسافتهای بالا چه حالی میدادن. جالب بود چند تا فشنگ ساخت چک داشت. دو تا رو جهت تست تو تفنگ گذاشت و جالبتر اینکه هر دو تا روی هم خورد. بعد هم دوربین رو با همون فشنگ تنظیم کرد. و یه مطلب دیگه که سوال برانگیز شده اینه که نمیدونم چرا بعضی از این فشنگهای سهمیه ای داخل تفنگ نمیره یعنی وقتی دقت کردم پوکه بزرگتر بود.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2014-01-29 11:04 PM

راستش من کلا فشنگ ایرانی ندارم اینا رو هم چون مفت بود خریدم از دستم نره قبل از اینکه این جدیدا بیاد تو فکر بودم یا سهمیه رو بفروشم یا مرمیشون رو با مرمی اینتر لاک عوض کنم حالا هم قبل استفاده پوکه و مرمی رو با کولیس دیجیتال اندازه میگیرم و وزن هر فشنگ رو هم با ترازو دیجیتال اندازه میگیرم اگه نتیجه هر کدوم اشکال داشته باشه اون چند تا دونه رو هم تست نمیکنم یه ضرب تبدیل به احسنت میکنمشون
یه چیز دیگه هم که بد نیست دوستان بدونن اینه که اگه فشنگ ایرانی ازاد بخرن بعد مرمیش رو عوض کنن تقریبا به اندازه فشنگ خارجی در میاد کلی هم دردسر داره پس به این امید فشنگ ایرانی نخرن

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - RAK - 2014-01-30 01:16 AM

با درود و عرض ارادت خدمت دوستان .
من هم اگر فشنگ خوب خارجی پیدا بشه هیچ وقت از فشنگهای ایرانی استفاده نمیکنم گذشته از دقت .جنس و نوع مرمی هم ممکنه به لول اسیب برسونه به ناچار بعد از تموم شدن فشنگ 130گرین وینچستر مجبور به استفاده از این فشنگها شدم ولی این فشنگهای وینچستر ضریب اطمینان خیلی خیلی بالایی حتی در فاصله 500- 600 متر داشتند دوستان در جریان هستند که این فاصله کم نیست ولی از نظر دقت فشنگهای ایرانی که من تا حالا با انها تیر اندازی کردم تا 300 متر را جواب داده بیشتر تیر ننداختن [تصویر: 13910276863.jpeg][تصویر: 13910276862.jpeg]این دو تصویر سهمیه امساله که گرفتم تمامی مرمیها را با کولیس اندازه گیری کردم خوشبختانه تماما دارای قطر یک اندازه معادل0.275اینچ بوده و از نظر طول پوکه و طول فشنگ هم با هم برابر هستند و به راحتی این فشنگها داخل جان میره و گلن پشتش بسته میشه دوست گرامی جناب حکمی من شنیدم که یکسری از تولیدات 270 ایران از نظر محل شروع خان و جان لوله مشکل دارند که به دلیل طراحی اشتباه این مشکل به وجود اومده و در استفاده از فشنگهای با مرمی بلند دچار مشکل می شوند و خان خیلی زود و قبل از بسته شدن گلن با مرمی درگیر میشه و مانع از بسته شدن گلن میشه به نظر من اگر شما از فشنگهای خارجی با مرمی بلند و با گرینهای بالاتر از 130 استفاده کنید باز دچار این مشکل میشید و گلن خوب بسته نمیشه که این اسلحه ها برای رفع نقص باید به اسلحه مهمات ارجاع داده شوند (من شنیدم )من در قسمت نخجیر 3 یه گروپ از فشنگهای ایرانی گذاشتم که با توجه به فاصله و نداشتن دوربین و با مگسک و دید و هوا بد به نظر خودم قابل قبوله که البته بعد از اصلاح مگسک اسلحه که باعث سر شدن تیر می شدگرفته شده و گروپ زیر قبل از ان گروپ با همون فشنگهای ایرانی در فاصله 120متری در حالت دراز کش با مگسک فابریک خود اسلحه گرفته شده که با سر کردن تیر در این فاصله مجبور به طراحی و نصب مگسک بلند تر شدم که گروپ گرفته شده با مگسک جدید را در تاپیک نخجیر 3 گذاشتم .[تصویر: 13910276861.jpeg] حالا دوست عزیز شما که این فشنگها را جدید گرفتی لطفا یه گروپ تو 180 -200 متر بگیر ببین چطور میزنه و من ودوستان را مطلع کن در ضمن در رابطه با استفاده از گیره کار: (البته نظر شخصی منه) برای تنظیم اسلحه تیرانداز در حالت درازکش و یا با پایه یا تکیه گاه بدون گیره باید تیر اندازی کنه و بعد با استفاده از گیره اسلحه را فیکس کنه و دوربین را تنظیم کنه نه اینکه اسلحه را به گیره ببندید و روی هدف قفل کنید و شلیک کنید برای اینکه اسلحه به گیره بسته شده خوب تو بدن تیر انداز نمیشینه و در نتیجه دید دوربین در این وضعیت با وضعیت عادی تیراندازی متفاوت میشه شما وقتی اسلحه را روی هدف فیکس و با گیره محکم میکنید با تغییر زاویه چشم نسبت به راستای دوربین و اینکه صورت تیرانداز کجای قنداق میشینه نقطه هدف در دوربین تغییر میکنه برای همینه که معمولا در تنظیم دوربین اسلحه شخص توسط دیگران دوباره نیاز به تنظیم داره چون فیزیک و دید صاحب اسلحه با تنظیم کننده متفاوته نکته دیگر ایجاد شوک شلیک مضاعف به اسلحه و دوربینه که در حالت تیر اندازی عادی اسلحه و دوربین و بدن تیر انداز بعد شلیک به عقب میان و بدن تیر انداز حکم ضربه گیر را ایفا میکنه و وقتی با گیره فیکس میشه این شوک کاملا به اسلحه و پایه و دوربین وارد میشه امیدوارم تونسته باشم مطلب را رسونده باشم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - raminqwe - 2014-01-30 03:38 PM

ولی از حق نگذریم این 308 واقعا کالیبر خوبیه هم بالستیک خوبی داره هم قدرت تخریب بالا.عکس های زیر مربوط میشه به همین فشنگ که یادگار دوران آموزشی و با ژ3 شلیک شده و پس از برخورد به تپه پشت سیبل به این روز افتاده.تصور کنید اگه با بدن انسان برخورد کنه مثل چرخ گوشت چرخ میکنه میره جلو
[تصویر: 25_1413906933504591.jpg]

[تصویر: 25_14139069335060172.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - arka - 2014-01-30 10:52 PM

با سلام
دوستان مشکل بزرگ فشنگهای ایرانی باروت نا مناسب فشنگها برای اسلحه های گلنگدنی هست یعنی تمامی فشنگها با باروت مخصوص اسلحه های اتومات پر شده به همین خاطر پرت و پلا میزنه از طرفی باروت هم گران هست (4064 ) کیلو 4200 که واقعا توجیه نداره ریلودینگ پس باید بریم به همین دولولمون بچسبیم حالشو ببریم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - adeljan - 2014-01-31 09:19 AM

(2014-01-29 11:04 PM)dieselpower نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستش من کلا فشنگ ایرانی ندارم اینا رو هم چون مفت بود خریدم از دستم نره قبل از اینکه این جدیدا بیاد تو فکر بودم یا سهمیه رو بفروشم یا مرمیشون رو با مرمی اینتر لاک عوض کنم حالا هم قبل استفاده پوکه و مرمی رو با کولیس دیجیتال اندازه میگیرم و وزن هر فشنگ رو هم با ترازو دیجیتال اندازه میگیرم اگه نتیجه هر کدوم اشکال داشته باشه اون چند تا دونه رو هم تست نمیکنم یه ضرب تبدیل به احسنت میکنمشون
یه چیز دیگه هم که بد نیست دوستان بدونن اینه که اگه فشنگ ایرانی ازاد بخرن بعد مرمیش رو عوض کنن تقریبا به اندازه فشنگ خارجی در میاد کلی هم دردسر داره پس به این امید فشنگ ایرانی نخرن
سلام
برای عوض کردن مرمی چه ابزاری لازم است وچه جوری باید این کارو کرد؟