شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - mmdsniper - 2012-01-28 11:57 PM

سلام
از تمامی دوستان که نسبت به بنده اظهار لطف کردن کمال سپاس و تشکر رو دارم .
در مورد فرمایش دوست عزیزمون هانتر هم کاملا با ایشون موافقم . سطح اطلاعات و دانش ما درباره گلوله و شکل و فرم و دلیل طراحی اونها فقط به اونچه میخونیم و در دسترس داریم محدوده و این فقط یک دلیل داره . در کشورهای خارجی معمولا صنایع تسلیحاتی کاملا دولتی نیستند و شرکتهای اسلحه سازی مسئول و جلو برنده طرحهای نظامی و غیر نظامی اون کشورها هستند اما در کشور ما اینطور نیست و فقط وزرات دفاع مسئول تولید سلاح و طراحی اون هست.
همین شرکتهای خصوصی برای فروش بیشتر و کسب درامد دست به توسعه و ارتقاء سلاحهای خودشون میدن و همین رقابت باعث بوجود اومدن مدلها و انواع جدید گلوله و اسلحه میشه.
دوستان زحمت میکشن و عکس گلولهایی رو میزارن که بعضی از ماها حتی از نزدیک ندیدیم چه رسد به اینکه اطلاعات بالستیکی اون رو هم بدونیم . البته این خوبه و باعث میشه که در صورت دیدن اون گلوله ذهنیت قبلی از اون داشته باشیم و بتونیم گلیم خودمون رو از آب بیرون بکشیم .
مثلا من خودم تیربار گرینوف رو هرگز لمس نکرده بودم و فقط با مطالعه و دیدن عکس نحوه گلوله گذاری و باز و بسته کردن اون رو میدونستم . اما وقتی توی مانور اون رو لمس کردم به راحتی تونستم که بازو بستش کنم و باهاش کار کنم (در صورتی که خودم مربی سلاح بودم . باورتون میشه مربیه که دوره تیربار گرینوف ندیده)
حالا هم دست دوستان درد نکنه . وقت میزارن و اطلاعات رو گرداوری میکنن و در اختیار دوستان قرار میدن ما هم اینجا میبینیم و یاد میگیریم.
به امید سر بلندی ایران وایرانی . یا حقKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-28 11:57 PM

سلام این کلیپ را از تو یوتیوب واستون پیدا کردم،

قدرت تخریبی یه سری کالیبر شکاری را نشون میده و خیلی هم زیباست!بصورت مقایسه ای به تصویر کشیده شدهKhansariha (8)

حجم 17 مگ،ارزش دانلود کردن دارهKhansariha (214)

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2012-01-29 01:21 AM

دوستان سلام .عاشق همه تونم . خوشحالم که وارد بحث شدید از عکسهای خوبتون ممنون . فکر میکنم سو تفاهم شده بنده قصدم از اشاره به عکس خدای ناکرده مچ گیری نبود که همه شما سرورید .حالا اینکه ما گفتیم عکس مربوطه متعلق به270 نبود چه ربطی به فرق بین 7.62 روسی وامریکایی داشت و......... نمی دانم ! در مورد دیامتر های این سه گلوله از جمله اندازه پایه قطر شیار زوایای مربوطه و..........کسی از دوستان اشاره ای نکرد خوشبختانه اطلاعات خوبی به دستم رسید که بزودی برایتان میگذارم ودلیل طرح این سوال را انجا مطرح خواهم کرد .موفق باشید

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-02-05 06:42 PM

با سلام دوستان گل بازم که این تاپیک داره خاک میخورهKhansariha (215)

خب بعد از معرفی کردن کالیبر 270 میرسیم به کالیبر 308 وینچستر،کالیبری که توی ایران کمتر برای شکار از اون استفاده میشه!

گلوله 7.62X51 NATO / 308WINCHESTER

این گلوله در سال 1950 در کارخانجات WINCHESTER OLIN ایالات متحده تولید شد . این گلوله به عنوان یکی از پر کاربرد ترین گلوله های قرن لقب گرفت . کشورهای ناتو تماما از این گلوله در تیر بارها و رایفلها استفاده می کنند . این گلوله موفق در کشورهای زیادی از جمله ایران تولید می شود . اسلحه G3 ، تیر بار FN MAG ، اسنایپر M21 از این گلوله استفاده می کنند.

[تصویر: sibling01.jpg]
................................................................................​................
M59 – BALL
وزن مرمی / 9.7 گرم
سرعت دهانه / 845 متر بر ثانیه
انرژی دهانه / 3470 ژول

[تصویر: imagadades.jpg]

M80 – BALL
وزن مرمی / 9.5 گرم
سرعت دهانه / 850 متر بر ثانیه
انرژی دهانه / 3380 ژول

[تصویر: 7_62mm_M80.jpg]

M110 – BALL
وزن مرمی / 11.15 گرم
سرعت دهانه / 815 متر بر ثانیه
انرژی دهانه / 3695 ژول

[تصویر: picture_12.png]

این هم انواع مختلف از مهمات این کالیبرKhansariha (8)

[تصویر: cal_762.gif]

این هم مدلی از سلاح 308 وینچستر

[تصویر: DSC00001.jpg]

یا حقKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - nakhjir - 2012-02-05 06:57 PM

لازم به ذکر هست که بگم، اسلحه نخجیر3 هم با کالیبر 308. در ایران تولید شده، ولی مربوط به سری های اول خط تولید می باشد.
الان دقیقاً اطلاع ندارم که هنوز تولید میشه یا نه.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-02-05 07:15 PM

سید بزرگوار به نظرم این کالیبر از فراوانی بیشتری نسبت به 270 برخورداره و این یه حسن هست ولی خب قدرت 270 بیشتره!

[تصویر: federalexample3.jpg]

نمودار سبز رنگ متعلق به 270 و نمودار قهوه ای 308!

راستش من اولین باره میشنوم که کالیبر 308 را هم نخجیر زده ولی مهماتشو تا حالا ندیدم دولتی عرضه بشه!270 هم دولتیش کلی دوندگی داره برا خریدش چه برسه به این که کاربرد نظامی داره!

ولی اگه اینطور باشه خیلی خوبه!لولش وارداتیه یا تولید داخله؟Khansariha (8)

یا حق

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - mmdsniper - 2012-02-06 12:01 AM

سلام
دوستان عزیز در مورد این فشنگ یه توصیه داشتم که اگر احیانا میخواستید ازش استفاده کنید . به پشت اون نگاه کنید اگر عدد 64 حک شده بود اصلا و ابدا از اون استفاده نکنید . الا اینکه قصد از بین بردن اسلحتون رو داشته باشید.
این نوع از قدرت بسیار زیادی برخورداره و حتی با کم کردن باروت داخل پوکه نمیشه کاری کرد. بنده خودم شاهد بودم که چه بلایی سر ژ3 اومد وقتی چند تیر پشت سر هم باهاش شلیک شد . لوله تا نزدیکی خشاب مثل پوست موز باز شد.
تمام فشنگهای این مدل باعث گیر و شکستن خشاب و در صورت شلیک پیاپی باعث ترکیدن لوله میشن.
یک راه شناسایی دیگه هم اینه که روی بدنه پوکه برجستگی خطی در طول با فاصله دوسه میلیمتری وجود داره.
یا حقKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-02-06 08:03 PM

سلام بر دوستان،

طبق فرمایشات دوست خوبمون mmdsniper این گونه فشنگ ها که در انتهاشون برجستگی خطی وجود داره،مگنوم به حساب میان!

[تصویر: noslpic60025.jpg]

[تصویر: 490326.jpg]

توی تصویر بالا دقت کنید،متوجه میشوید! اولی عادی و دومی مگنوم است (کالیبر 270)

این هم یه سری مگنوم!خخخخخخخخخ

[تصویر: 375wby.jpg]

این هم تصویری مقایسه ای از برد گلوله های شکاری!

[تصویر: Centerfire_CaliberChart_01.jpg]

یاحقKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - cordoba - 2012-02-06 10:36 PM

کالیبر 06-30 دقیقا چند میلیمتره؟

و از لحاظ قیمت و فراوانی چطوره؟

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2012-02-09 12:28 AM

فرمایش شما کاملا صحیح است وجود برجستگی در پایه پوکه علاوه بر شناسایی برای این است که در خزانه اسلحه غیر مگنوم نرود .البته این شیرین کاری ها در نیرو های مسلح ما سابقه زیاد دارد . بنده شخصا شاهد بودم که فشنگ 45 مگنوم را بزور داخل کلت 45 کردند با ضربه اجر پشت گلنگدن !بعد از شلیک علاوه بر شکستن گلنگدن و قفل لوله اسلحه از دست تیر انداز در رفت و چند متر انور تر به سر یک درجه دار خورد!!! به حرف این بنده کمترین هم کوچکترین توجهی هم نکردند ! جالب اینکه کسی که این دسته گل را به اب داد یک افسر بسیار عالی رتبه بود که از نام بردن معذورم !!!! فشنگهای مورد بحث هم ساخت کره شمالی بود.