شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2013-11-08 01:17 PM

(2013-11-08 12:35 PM)raminqwe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان یه سوال چرا فشنگ ژ۳ که اندازه کوچکتری به نسبت فشنگ های برنو یا نخجیر۳ داره ولی قدرت زیادی داره و میگن از سه نفر رد میکنه و سوراخ خروجی مرمی خیلی بزرگه. به نوع سلاح مربوطه یا چیز دیگه و این که آیا برنو هم اون قدرت تخریب رو داره؟

دوست عزيز جناب رامين، اين گونه نظريات بر مي گرده به محدوديت تنوع مهمات. اگه به سايت هاي شركت هاي مهمات سازي يه سر بزنيد و به عنوان مثال 3 فشنگ 308(ژ3) و 270 و 57×8 (برنو) رو ببينيد، ملاحظه مي فرماييد كه هر كاليبر براي خودش چندين مدل تنوع داره به قسمي كه در سرعت،قدرت و وزن و شكل مرمي تفاوت هاي زيادي دارند و بنابراين ممكنه كه يه فشنگ از سرعت و پايداري سرعت خوبي برخوردار باشه ولي به دليل نوك تيز بودن اثرات تخريبي پايين تري داشته باشه ويا يه مدل از 270 به مراتب انرژي بيشتري از 308 داشته باشه و يا بالعكس.
ولي علي الاصول سلاح ژ3 لول كوتاه تري نسبت به برنو و يا نخجير 3 داره، سيستم گلن گدن متفاوتي داره و اگه فشنگ برنو با فرض اينكه لول اون متناسب برنو باشه با سلاحي مانند ژ3 با طول لول و گلن گدن ژ3 شليك مي شد به مراتب قدرت كمتري داشت.
در پايان به ارسال هاي 16 و 19 لينك زيرتوجه فرماييد:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - RAK - 2013-11-08 01:25 PM

(2013-11-08 12:35 PM)raminqwe نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان یه سوال چرا فشنگ ژ۳ که اندازه کوچکتری به نسبت فشنگ های برنو یا نخجیر۳ داره ولی قدرت زیادی داره و میگن از سه نفر رد میکنه و سوراخ خروجی مرمی خیلی بزرگه. به نوع سلاح مربوطه یا چیز دیگه و این که آیا برنو هم اون قدرت تخریب رو داره؟

با سلام خدمت دوست عزیز.این سه کالیبری که شما نام بردید همه کالیبر های معرفی هستند ولی کالیبر ژ3 از نظر قدرت و برد از دو کالیبر دیگر در مرتبه پائین تر قرار میگیره البته قدرت به عوامل مختلفی بستگی داره که یکی از انها میزان فاصله تا هدفه و میزان تخریب هم به عواملی مثل قطر پرتابه وزن پرتابه میزان شارژ باروت تعداد چرخش در واحد طول سرعت پرتابه و عامل مهم دیگه هم شکل و جنس پرتابه که مثلا در یک کالیبر یکسان مثل 7.62*54 R (پنج تیر روسی) تخریب فشنگ جنگی(قلاف کاملا مسی)قابل مقایسه با نوک سربی نیست و نوک سربی تخریب خیلی زیادی ایجاد میکنه اسلحه ژ3 تخریب زیادی ایجاد میکنه به خاطر دور بالای خانی که داره و در جنگ با اسلحه ای مثل کلاشنیکف مقایسه میشد که در مقابل ژ3 تفنگ بادی بود و وحشت زیادی را تو دل طرف مقابل گذاشت و معرف شد به توپ دستی .

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2013-11-08 02:16 PM

دوست عزيز جناب RAK
اگر به تاپيك زير توجه فرماييد:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بنده در ارسال شماره 3 مدعي انرژي قابل توجه گلوله حاصل از اثر خان و گردش گلوله شده ام و در آن ارسال اين تصور را داشتم كه در محاسبات انرژي ، حتما بايد فاكتور دوران هم به حساب آيد ولي در ارسال شماره 6 با محاسبات به اين نتيجه رسيدم كه اين مقدار محاسبه نشده در جداول كمتر از يك درصد انرژي خطي است ولي در بسياري از انجمن ها در تعريف از يك سلاح ، نوع خانكشي آن مورد تحسين قرار گرفته است ، بدون اينكه دليل علمي و محاسبه اي براي آن ذكر شده باشد و براي من هنوز اثرات خانكشي و گام خان به طور علمي روشن نشده است و از دوستاني كه در اين خصوص اطلاعات موثق و علمي دارند خواهشمندم كه ادامه بحث را در تاپيك ذكر شده بالا در اين پستدنبال كنند.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - dieselpower - 2013-11-08 08:01 PM

تا اونجایی که من اطلاع دارم خان و خانکشی روی قدرت مرمی خارج شده اثری نداره خان باعث میشه مرمی قبل از خارج شدن از لول به دور خودش بچرخه که این چرخش باعث میشه گلوله در محورهای دیگه نچرخه و به صورت مستقیم تا اخر مسیر به حرکت خودش ادامه بده و با سر به هدف برخورد کنه همچنین چرخش باعث میشه هنگام برخورد به مثلا شکار اسیب بیشتری وارد کنه و این که میگن از جلو یک سوراخ ایجاد میکنه و از پشت یک چاله همین اثرات خان و چرخش مرمی هستش دیگه اینکه این چرخش باعث میشه گلوله مسیر مستقیم تری رو طی کنه و انرزی رو دیرتر از دست بده .حالا این که چرخیدن مرمی سرعت خارج شدن مرمی رو بیشتر بکنه فکر نکنم چون این برخورد و اصطکاک بین مرمی و خان سرعت رو کم نکنه زیاد نمیکنه

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2013-11-09 12:46 AM

برخورد مرمي به شكار و ايجاد زخم بزرگبه آن سوي شكار ناشي از فشار هيدرو استاتيك ايجاد شده است كه بستگي به انرژي گلوله دارد نه چرخش آن
براي مثال:
1- با برنو به دبه خالي آب شليك كنيد ، از دو طرف به يك اندازه سوراخ مي شود
2-با برنو به دبه پر از آب شليك كنيد ،‌دبه منفجر ميشود (حتي اگر سر دبه باز باشد
3- با تفنگ خفيف به دبه پر از آب شليك كنيد (خفيف هم خان دارد) باز هم دبه فقط سوراخ مي شود

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2013-11-09 01:35 AM

با سلام :
با توجه به فرموده دوست عزیز اقا رضا شاید جای این بحث اینجا نباشه ولی فکر میکنم این تاپیک بازدید کننده بیشتری داره شاید اینجا بهتر باشه . در هر صورت جسارت بنده رو ببخشید .
یکی از صحبتهایی که راجع به ژ-3 میشه و افسانه ها از ان ساخته اند بنظر بنده محاسبات بسیار دقیق مهندسین هکلرو کخ در ارتباط با گردش بولت طول، وزن ،شکل ان است . فشار هیدرواستاتیک که اقا رضا میفرمایند کاملا درسته ولی این فشار به خاطر این در اسلحه ژ-3 راندمان بالایی دارد که طوری محاسبه شده ، که به محض برخورد به هدف گلوله ، که در پرواز خود کاملا پایدار بوده ، از مسیر خود منحرف شده وشروع به لنگ زدن و گردش جانبی میکند و درصد بالایی از انرژی خود را به هدف منتقل میکند . این محاسبات بسیار دقیق است بطوری که اگر کمی سرعت پیچش گلوله بدور خود بیشتر شود یا از گلوله ای سنگینتر از 150 گرین استاندارد اسلحه استفاده شود ، از گلوله با نوک فولادی یا گلوله با طول کوتاه استفاده شود دیگر ان افکت عجیب را در بدن هدف نخواهیم دید . حالا شاهکار تر از این اسلحه و مهماتش ، سلاح ام-16 در نسخه های جدیدش است که با کالیبر کمتر و وزن کمتر اثر بسیار شدیدی ایجاد میکند .در یکی از بررسی ها افسر مربوطه داشت توضیح میداد کسی را ندیده که با مهمات جدید ارتش مورد اصابت واقع شود و زنده بماند ( که صد البته اهداف ، در عراق و افغانستان تست شده اند ) در حالیکه مهمات 7.62 کلاشنیکف با وجود وزن بالا تر و نفوذ بالا تر نمیتوانند همه انرژی خود را انتقال دهند .
پس چیزی که میتواند اثر یک گلوله را در هدف بیشتر کند انتقال هر چه بیشتر انرژی خود از طریق انحراف از مسیر ، معلق زدن ، ترکش شدن و ........ میباشد .
با تشکر

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - royal - 2013-11-09 02:01 AM

کامران عزیز اگه درست گفته باشم تقریبا دو هفته پیش در مستند سلاح های اینده اگه دیده باشید دقیقا در مورد همین کالیبر 5/56 ناتو صحبت میکرد و میگفت که در فواصل بالاتر از 200 متر کارایی لازم رو نداره و به علت سرعت بالاش و کوچک بودن و وزن پایین مرمی اون نمیتونه هدف رو زمین گیر کنه و اگه مانعی هم در جلوی هدف باشه ( توی تست درب ماشین بود ) منجر به انحراف مرمی میشد و بعدل ای کی 47 رو امتحان کرد که فشار وارده به هدف رو داشت اما سرعت و دقت لازم رونداشت و در اخر تفنگی رو به نام برتM468 رو معرفی کرد که از کالیبر6/8 میلیمتری استفاده میکرد که ویژگی های هر دو کالیبر دیگه رو داشت Khansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2013-11-09 02:33 AM

با سلام :
هادی جان دیدم اون برنامه رو . این لامصبا اینقدر سریع دارن پیش میرن که ادم دهنش *&^%$# ( اینجوری میشه ) !!!!!!
چون شما هم مجله جنگ افزار رو میخونید یه سری به ارشیو تون بزنید راجع به گلوله های ss-109......... از این حرفها !!!! ببخشید اسم گلوله ها یادم رفته مطلب زیاده اتفاقا یکی از خصوصیات این گلوله های جدید نوک فولادی برای نفوذ و عقبه سربی برای ایجاد وزن در انتها (مانند ضربه چکش ) وانحراف از مسیر بعد از اصابت به هدف و قابلیت ترکش شدگی و.....این چیز هاست البته در دسترسمون نیست که تست کنیم ( والا به خوابمون هم نمیاد !!) اون اقا هم راجع به اهداف حفاظت شده داشت میگفت ولی بدن انسان رو مطمئن باش تا 400 متر ، من مرگ رو گارانتی میکنم !!!!!!!!!!!
ولی قصه این کالیبر جدید که واقعا معرکه است . یه چیزی هست تو گلوله ها به اسم نسبت دانسیته به سطح مقطع که فکر کنم به ضریب بالستیکی معروفه ( اگر اشتباه میکنم اصلاح بفرمایید ) هر چی این عدد بزرگتر باشه گلوله میتونه انرژی شو بیشتر حفظ کنه این عدد در کالیبر ی بین 6 و 7 بیشترین عدده !!!! دقیقا درست حدس زدی 270 !!! این دلیل اصلی محبوبیت این کالیبر در دنیاست و بدلیل حفظ انرژی ،کمترین فاصله ممکن رو با خط دید طی میکنه و سرعت زیادی هم میتونه داشته باشه ، حالا دیگه طراحی مناسب سر گلوله و وزن مناسب و ..... رو بهش اضافه کن ببین چی درمیاد .اقایون همیشه بهترین ها رو واسه ارتششون میخوان رو اوردن به این کالیبر و انچه که دیدی .........یعنی اصلا جای حرف نذاشته انوقت ما هنوز درگیر ژ3 هستیم با اون لگد وحشتناک بخاطر گلنگدن یک کیلوییش که با هر شلیک مثل چکش میکوبه به شونه ات ، تازه حال هم میکنیم .حقیقتا من راجع به ژ3 خیلی حرف دارم که نمیدونم به کی باید گفت ...............

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - rezajf - 2013-11-09 08:34 AM

ضريب دانسيته نسبت وزن به قطر يا سطح مقطع است و براي مثال مرمي 196 گرين برنو با قطر 8 ميلي متر دانسيته مقطعي بيشتري نسبت به مرمي كلت 45 با 225 گرين وزن و با قطر 11.43 ميليمتر است.
ضريب باليستيك مربوط به شكل ظاهري مرمي است و به عنوان مثال مرمي هاي نوك تيز ضريب باليستك بهتري نسبت به نوك گرد ها دارند.
البته براي افزايش وزن يك مرمي از آنجايي كه دانسيته جرمي ثابت مي ماند(فلز هردو سرب است) و قطر هم كه ثابت است بنابراين فقط طول مرمي افزايش مي يابد و بنابراين دانسته مقطعي با توجه به اينكه سطح مقطع ثابت مانده و وزن افزايش يافته ، افزايش مي يابد و از طرفي به خاطر افزايش طول و كاهش جريان هاي گردابي فوكو حول و پشت مرمي ، ضريب باليستيك هم افزايش مي يابد.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - MMax - 2013-11-09 05:24 PM

سلام

دوستان در مورد بعضی از کالیبرهای گلوله زنی سوالاتی ذهنم رو مشغول کرده که گفتم اینجا مطرح کنم شاید برای شما هم جالب باشه و مهمتر اینکه به جواب این سوال ها هم برسیم.

اولیش کالیبر 6.35 میلیمتر براونینگ (25 ACP). این کالیبر مخصوص سلاح های کمری کوچک ساخته شده. البته تا جایی که من اطلاع دارم. اگر یک گلوله 35 گرینی ( 2 گرمی ) از این کالیبر از یک سلاح کمری با طول لوله 6 سانتی متری شلیک بشه، در دهانه لوله گلوله حدودا 80 ژول انرژی و 250 متر بر ثانیه سرعت خواهد داشت. اون هم در صورتی که از سلاح و مهمات با کیفیت و استاندارد استفاده بشه.

حالا اولین سوالی که پیش میاد اینه که همچین سلاح کمری به چه دردی می خوره؟ آیا این گلوله قدرت کشندگی کافی داره؟ این رو هم در نظر بگیرید که اگر برد مفید همچین سلاحی رو 10 متر در نظر بگیریم، گلوله شلیک شده در ده متری اون سرعت و انرژی اولیه رو هم نخواهد داشت و حدودا با 25 درصد افت انرژی مواجه خواهد شد. یعنی 60 ژول انرژی و حدودا 225 متر بر ثانیه سرعت.

این گلوله در صورت اصابت به یک انسان 70-80 کیلویی می تونه اون رو از پا در بیاره؟

نکته مهم : دوستان لطفا بحث رو به حاشیه نکشید. با همچین سوال هایی که ... چرا؟ مگه می خواهی آدم بکشی؟ سلاح کمری داری؟ یا چی و چی؟ بالاخره همچین چیزی ساخته شده و وجود داره و طبیعی هست که ذهن آدم رو با سوالاتی مشغول کنه. من هم صرفا می خوام به اطلاعاتم اضافه کنم. همین.

پیشاپیش متشکرم.