شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: فشنگها ( ساچمه زني و گلوله زني ) (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- موضوع: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها (/showthread.php?tid=894)

انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-27 09:21 PM

سلام،
قصد ایجاد این تاپیک اشنایی با فشگ های گلوله زنی و همچنین انتقال تجربیات در این زمینه بین دوستان است.

خب ابتدا چند عکس از کالیبرهای رایج در ایران واستون میزارم!

امروز کالیبر 270 وینچستر یا 6/68 و یا کالیبر نخجیر 3 را واستون توضیح میدم.

یکی از معروفترین کالیبرها برای شکار چهارپا میباشد،این کالیبر دارای قدرت تخریبی بالا و همچنین نسبت به کالیبر برنو تیزتر و به اصطلاخ زرنگ تر است،برد نهایی این کالیبر با نخجیر 3 چیزی نزدیک به 4 کیلومتر براورد شده است!

این کالیبر به دلیل قدرت تخریبی بالا در جنگ ها ممنوع اعلام شده است!

تصاویری از این کالیبر

[تصویر: WINSXP270G.jpg]

[تصویر: noslpic60025.jpg]

[تصویر: wincpicx2705bp.jpg]

[تصویر: 10086027.jpg]

[تصویر: 1313646518018163123510.jpeg]

[تصویر: 375842_163218783777010_100002666692181_2...8666_n.jpg]

[تصویر: 626_large_image.jpg]

[تصویر: 270wsm150fusionfederal_0.jpg]

در سری های بعدی کالیبر های دیگر به سمع و نظر شما خواهد رسیدKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - mhrSB - 2012-01-27 09:29 PM

جدن جای همچین چیزی خالی بود از اساتید تشکر میکنم.
باتشکر

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - کوهنورد - 2012-01-28 02:40 AM

با سلام وتشکر از باز کردن این تاپیک .دوست جون (به قول سنجد !) عکس اون فشنگ های کف دست مربوط به ( 7.62 در54 لبه دار ) روسی نیست ؟؟ که اشتباها اومده اینجا ؟بعد هم یک سوال داشتم دوستی میگفت اندازه دیامتر های پوکه در سه کالیبر 270 .308.3006از چاشنی تا شانه (تصریح میکرد تا شانه)یکی است .ایا درست میگفت ؟ البته من هنوز خودم اندازه گیری نکردم

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-28 03:44 AM

(2012-01-28 02:40 AM)کوهنورد نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام وتشکر از باز کردن این تاپیک .دوست جون (به قول سنجد !) عکس اون فشنگ های کف دست مربوط به ( 7.62 در54 لبه دار ) روسی نیست ؟؟ که اشتباها اومده اینجا ؟بعد هم یک سوال داشتم دوستی میگفت اندازه دیامتر های پوکه در سه کالیبر 270 .308.3006از چاشنی تا شانه (تصریح میکرد تا شانه)یکی است .ایا درست میگفت ؟ البته من هنوز خودم اندازه گیری نکردم

سلام کوهنورد جان،اون توی فایل ها به اشتباه اپلود شد و وقتی هم بنده میخواستم اقدام کنم برای ویرایش متاسفانه وقت از 10 دقیقه گذشته بود!البته همشون 7.62 نیستن!خودت که میدونی یکی از پرکاربردترین کالیبرهاست ولی متاسفانه اسلحه ی اون کم گیر میاد،البته G3 داشته باشی حله،خخخخخخخخخخخ

ولی این عکس را ببینی متوجه سواله دومت میشیKhansariha (8) به دوستت بگو اطلاعات غلط نده!

[تصویر: bca08d3ac6a04dd1725eb0fd040fa87c.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - mmdsniper - 2012-01-28 09:28 AM

سلام
دوست عزیز و استاد بزرگوار با عرض پوزش از شما . کالیبر 7.62 روسی با 7.62 ناتو در طول پوکه تفاوت زیادی دارن و نوع روسی لبه دار هم هست . مورد استفاده این کالیبر هم برای سلاحهایی مثل دراگانوف . تیربار گرینوف و موسین ناگانت قدیمی هست . اما 7.62 ناتو برای سلاحهایی مثل G3 . FN FAL .MG 3 .SCAR L و سلاحهای ساخت کشورهای غربی مورد استفاده قرار میگیره.
با عرض پوزشKhansariha (8)

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-28 03:27 PM

با سلام خدمت تمامی دوستان،بالاخص mmdsniper و سید امید و استاد جاویدKhansariha (8)

دوستان عرض کنم که توی ایران واقعا دانش استفاده از سلاحهای گلوله زنی به مراتب خیلی کمتر از ساچمه زنی هست!
به خاطر اينكه ما هيچ موقعي صاحب تكنولوژي اسلحه سازي رسمي نبوديم، هميشه وارد كننده اين تكنولوژي پيچيده بوديم، به اين خاطر بيشترين اطلاعات و تجارب ما بصورت تجربي هست تا عملي و علمي،همینطور استفاده ی شکارچی بیشتر از یک کالیبر خاص بوده،چون توی ایران نهایت استفاده واسه زدنه کل وقوچه!

واسه همین من از کسایی که توی زمینه ی تسلیحات جنگی دستی بر اتش دارند و یا خودشون نظامی هستند ،شایدم درسشو میخونن یا حرفه شون این هست وتجربه ی زیادی دارند،تقاضا دارم توی این تاپیک کمک کنن!شکارچی ها همه با تجربه و علم خودشون پیش میرن!حتی تعدادی از اونها تا حالا اسمی از ریجکتوری و نمودارهای بالستیکی را نشنیده اند،یکیش خوده من!فرقه کالیبر روسی را با ناتو نمیدونم!خب مشکلی نداره اومدم اینجا یاد بگیرم!

خیلی از دوستان هستن به این سایت سر میزنن ولی متاسفانه کم لطفی میکنن و بیشتر سعی میکنن خواننده بمونن تا نویسنده!دوستان خواهشی که از شماها دارم اینه که کمک کنید تا اطلاعات ما توی این زمینه بالا بره!

الان متاسفانه سایتی که بتونه در مورده اسلحه های گلوله زنی Bolt action اطلاعات بده،تو ایران یافت نمیشه!حیفه به خدا!این همه علاقه مند به شکار تو ایران،این همه افراد باهوش،ولی خب منبع درستی ندارند ،یا باید سر به سایتهای خارجی بزنن که اکثرا مسدودن و یا به دانششون اکتفا کنند،!

از همه دوستان و صاحب نظران تقاضا دارم،توی این زمینه واقعا کمک کنید،شاید خیلیها را از قلم انداختم ولی خب کسایی هستن بتونن کمک کنن!همین که کالیبرهای شکاری توی ایران نقد و بررسی بشه کفایت میکنه،فقط علمی باشه و منطبق بر ازمایشاتKhansariha (8)

سرتونم درد اوردم ولی به جای اینکه بیایم نقد کنیم و بخواهیم سنگ جلوی پای کسی بندازیم،سعی کنیم چیز جدیدی یاده کسی بدیم که هم خدا رو خوش بیاد و هم بنده ی خداروKhansariha (8)

یا علی

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - nakhjir - 2012-01-28 04:04 PM

بله همه دوستانی که در اینجا عضو شدن، امدند که به علمشون اضافه بشه، ما همه اینجا شاگرد هستم.

هم استانی عزیزم با نام کاربری (mmdsniper) ببخشید اسمتون رو نمیدونم.

راجب فشنگ های کاملاً درست میفرمایید، فشنگ روسی 54*7.62 هست. و فشنگ ناتو 51*7.62 می باشد. که نام دیگر اون 308. وینچستر هست.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-28 04:17 PM

تشکر از سید امیدKhansariha (8)

دوستان اخیرا با سایت میلیتاری اشنا شدم و اونجا خوندم مطالب با ذکر منبع و نام نویسنده انتشارش مجاز هست!این هم متنه کاملش

تهیه کننده / علی محمدی

کلیه حقوق این مقاله مختص سایت میلیتاری است

هر گونه برداشت از این مقاله تنها با ذکر نام سایت میلیتاری و نام تهیه کننده امکان پذیر است .

سعی میکنم یه سری مطلب که به کار ما شکارچی ها بیاد از اونجا واستون پیدا کنم و بزارم،البته دوستان هم کمک کنند!Khansariha (214)

گلوله 7.62X51 NATO / 308WINCHESTER

این گلوله در سال 1950 در کارخانجات WINCHESTER OLIN ایالات متحده تولید شد . این گلوله به عنوان یکی از پر کاربرد ترین گلوله های قرن لقب گرفت . کشورهای ناتو تماما از این گلوله در تیر بارها و رایفلها استفاده می کنند . این گلوله موفق در کشورهای زیادی از جمله ایران تولید می شود . اسلحه G3 ، تیر بار FN MAG ، اسنایپر M21 از این گلوله استفاده می کنند.
[تصویر: NATO_7_62x51.jpg]

گلوله 7.62x54R

به جرات می توان این گلوله را پر کاربرد ترین گلوله حال حاضر جهان به شمار آورد . طراحی این گلوله به سال 1888 و روسیه بر می گردد و با این که حدود 120 سال از عمر آن می گذرد باز هم امروزه پر کاربرد ترین گلوله حال حاضر جهان به شمار می رود . اسنایپر SVD و تیر بار های سری PK و رایفل MOSIN NAGANT تماما از این گلوله استفاده می کنند .
[تصویر: dsc00782oy5.jpg]

در تصویر زیر به ترتیب از چپ به راست ( این تصویر گلوله ها را با یک اسکناس یک دلاری مقایسه می کند )

12.7x99

300WIN MAG

7.62x51 NATO

7.62x39R

5.56x45 NATO

22LR

[تصویر: 300px-10.jpg]

اولین گلوله از سمت چپ 7.62x54R و گلوله چهارم از سمت چپ 7.62x51 NATO
[تصویر: P1070008.jpg]
این هم پوکه برا دوست خوبمون کوهنورد

[تصویر: casingsizes.jpg]

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - nakhjir - 2012-01-28 04:18 PM

با اجازه همه دوستان و اساتید در جواب دستمون (کوهنورد) بنده عکس دیگه ای میزارم که اعداد و ارقام و مدلهای فشنگ مشخصتر هست.

حالا خودت مقایسه کن ببین آیا یکی هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: انواع فشنگ های گلوله زنی و ویژگی های آنها - Hunter - 2012-01-28 10:06 PM

نمونه ای از فشنگ های 270 Khansariha (8)

[تصویر: 270_Winchester_Cartridge.jpg]
................................................................................​..........................................
اینم دو نمونه 270 معمولی و Howell(یه کالیبر خاصی که اندازش از بقیه بزرگتره، Howell line of big game cartridges, which were designed by well known firearms writer Ken Howell
[تصویر: cartridge4.jpg]
................................................................................​...........................................

این هم کالیبر 7.62 روسی

[تصویر: 392599_160872797347482_100002742883754_1...6040_n.jpg]

[تصویر: a76254r.jpg]
................................................................................​...........................................

تصویری از کالیبر 308 و 300 وینچستر

[تصویر: cerakote_026_1_.jpg]

................................................................................​.......................................

57×8 خارجی

[تصویر: 857JS.jpg]

Khansariha (8)