شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي دولول (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- موضوع: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) (/showthread.php?tid=848)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - ehsannikoo - 2012-02-02 06:59 PM

(2012-02-02 08:00 AM)kiarash نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستی آقا احسان متوجه نشدین اسلحه ساز سال ساخت اسلحه رو از کجا فهمید؟

سلام دوست عزیز
روی خزانه لوله زیر جایی که مشخصات چوکو نوشته نوشته 12/07 منم نمیدونستم بعدم چندتا داسلحه دیگه نشونم داد مثل یه سنتاتین که نوشته بود 2/88 و گفت هر اسلحه ای که توی ارگانه کشوری ثبت روش تاریخ میخوره.بعدشم من اسلحه های اطرافیانم و که نگاه کردم همه از همین تاریخا روی لولش بود به غیر از عموم که لوله سمباته خورده بود و تاریخش پاک شده بود.
باز هم اگر اطلاعات بیشتری میخواهید تحقیق کنم در خدمتتون هستم.

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - kiarash - 2012-02-02 09:50 PM

(2012-02-02 06:59 PM)ehsannikoo نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2012-02-02 08:00 AM)kiarash نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
راستی آقا احسان متوجه نشدین اسلحه ساز سال ساخت اسلحه رو از کجا فهمید؟

سلام دوست عزیز
روی خزانه لوله زیر جایی که مشخصات چوکو نوشته نوشته 12/07 منم نمیدونستم بعدم چندتا داسلحه دیگه نشونم داد مثل یه سنتاتین که نوشته بود 2/88 و گفت هر اسلحه ای که توی ارگانه کشوری ثبت روش تاریخ میخوره.بعدشم من اسلحه های اطرافیانم و که نگاه کردم همه از همین تاریخا روی لولش بود به غیر از عموم که لوله سمباته خورده بود و تاریخش پاک شده بود.
باز هم اگر اطلاعات بیشتری میخواهید تحقیق کنم در خدمتتون هستم.
درود بر شما.
ممنونم رو خزانه لوله اسلحه منم دقیقا همینو نوشته(12/07) نمیدونستم مال چی هست لطف کردین راهنمایی کردین. ولی اسلحه شما با مال من در ظاهر متفاوته امیدوارم خیلی خوب براتون کار بده و موفق باشید Khansariha (8)

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - kiarash - 2012-02-19 05:51 PM

سلام
دیروز تصمیم گرفتم تفنگمو جهت بازدید و سرویس سالانه بازکنم بد ندیدم مطلبی در مورد باز و بست اسلحه چیفسان اینجا قرار بدم شاید برای دوستانی که از این اسلحه دارن مفید واقع بشه گو اینکه خیلی از تفنگ های دیگه هم با همین مکانیزم عمل میکنن.
خوب برای شروع بعد از باز کردن بچه قنداق و جدا کردن لوله پد ته قنداق رو با باز کردن دو عدد پیچ چهارسویی که پد رو به قنداق متصل کردن از قنداق جدا کنید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بعد از باز کردن پد قنداق حفره ای رو مشاهده میکنید که تا پشت کوپ امتداد داره ویک پیچ دوسویی انتهای اون هست باز کردن این پیچ به وسیله یک پیچ گوشتی بلند کوپ از قنداق به راحتی جدا میشه.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ببخشید که عکس ها قربون قد و بالای کیفیت هستن
خوب حالا کوپ جدا شده و قسمت های داخلی قابل رویت هستند.میبینیم که چیز پیچیده و عجیب غریبی نیست و بسیار سادست.

جهت آشنایی چندتا از قطعات داخل کوپ رو معرفی میکنم.
1:پشتبند فنرهاست که وظیفه نگهداشتن فنر ها رو بر عهده داره همچنین پیچ متصل کننده کوپ به قنداق هم داخل همین قطعه بسته میشه.
شماره های 2و11 پیچ های نگه دارنده پشتبند فنرها هستند که پیچ بالایی پشت ضامن قابل رویت هست ولی پایینی بعد باز کردن محافظ ماشه دسترسی بهش امکان پیدا میکنه.
شماره 3 پیچ نگهدارنده عقب محافظ ماشه هست پیچ جولویی با خود محافظ یک تیکه هست .بعد از باز کردن پیچ عقبی با چرخاندن محافظ در جهت خلاف عقربه های ساعت می تونیم اون رو از کوپ جدا کنیم.
شماره 4 همونطور که مشخصه مکانیزم ضامنه و شماره 5 مربوط به مکانیزم ماشه است.
شماره 6 فنر ها هستند که وظیفه پرتاب کرد چکش ها را بعهده دارن فنرها دوتان که یک میله محوری از وسطشون عبور میکنه و 2عدد مهره استوانه ای که تو عکس با شماره 12 مشخص شدن از انتها فنر ها رو تحت فشار قرار میدن.
شماره 7 پشتبند سوزن هاست که یک صفحه فلزی با مقطع ذوذنقه است که به صورت کشویی پشت سوزن ها قرار میگیره از خارج شدن سوزنها جلوگیری میکنه.
شماره8 چکشها هستند که کارشون ضربه زدن به انتهای سوزنهاست.
شماره 9 پیم محور چکشهاست که با خرج کردن اون میشه چکشها را خارج کرد.شماره 10 هم پیم محور ماشه هاست.
خوب برای باز کردن از عقب میایم به جلو به اولین قطعه ای که میرسیم پشتبند فنرهاست که البته نیازی نیست که باز بشه ولی اگه لازم شد بازش کنید ابتدا باید فنر هارو جدا کنید برای این کار به وسیله یک انبر یا یه چیزی مثل سیم چین از محلی که تو عکس با شماره13مشخص شده فنر رو با فشار به سمت عقب بکشید و اون رو از حفره ای که پشت چکش ها وجود داره خارج کنید.حالا میتونید با باز کردن محافظ ماشه و پیچ های نگهدارنده پشتبد فنر رو با فشار یا با چند تا تقه خیلی نرم بصورت کشویی از یکی از طرفین خارج کنید که البته عرض کردم نیاز به باز کردن این قطعه نیست.

این عکس فنرها و میله محوری فنرهارو بعد از در اوردن فنر وباز کردن مهره های شماره 12 نشون میده که من پیشنهاد میکنم فنر ها رو از محورها جدا نکنید واصلا به مهره های انتهاییش دست نزنید چون در همون حالت هم به راحتی میشه تمیزشون کرد .حالا اکه دستم زدین عیب نداره بعد راجع بهشون توضیح میدم .

این هم همون پشت بند فنرهاست که من بازش کردم ولی عکس بی کیفیته باید ببخشید.
خوب حالا میریم سروقت سوزن ها .برای خارج کردن سوزن ها ابتدا باید پیم چکشها (شماره9)رو از محل خودش خارج کنیم روش کار هم سادست به این صورت که کوپ روی یک قطعه چوب یا هرچیز مشابه دیگری قرار میدیم بطوریکه زیر پیم خالی بشه بعد یک میله نازک هم قطر یا نازکتر از پیم پیدا میکنیم یه چیزی مثل میخ و اونو روی پیم قرار داده وبا چند تا تقه نرم پیم رو از جاش خارج میکنیم تا چکشها از محور خودشون خارج بشن نیازی نیست چکشها رو کاملا خارج کنید همین قد که از محور خارج بشن کافیه.علت خارج کردن این پیم هم اینه که موقع خارج کردن سوزن ها انتهای سوزن ها به چکشها گیر میکنه و از جاشون در نمیان که بااین عمل مشکل حله.

این همون پیمه.
بعد باید پشتبند سوزنها(شماره7) رو جدا کنید که بصورت کشویی هست برای اینکار مانند مرحله قبل زیر کوپ رو پر کنید بعد با کمک لبه پیچ گوشتی و چند تا تقه نرم پشتبند سوزنها رو خارج کنید.

قربون قدو بالای کیفیت!
با باز شدن پشتبند سوزن ها سه تا سورخ داخل کوپ رویت میشه که 2تاش مربوط به سوزنهان ویکیشم داخلش یک ساچمه فنره که مربوط به ضامن بازکننده قفله.با سراشیب کردن کوپ سوزنها خارج میشن ولی حواستون باید باشه که کدوم مال کجاست در مورد فنرها هم همینطور چپ و راستش رو علامت گذاری کنید چون اگرچه اینا در ظاهر مثل همن ولی یکسری تفاوتهایی از قبیل دفرمه شدن های خاص در اثر ضربه و ریگلاژ های مختلف دارن پس برای جلو گیری از بروز مشکل احتمالی حتما این کارو انجام بدین .

اینم سوزن ها هستن .عملیات باز کردن رو همینجا متوقف کنید و برید سراغ تمیزکاری. با اسپری های پاک کننده مخصوص اسلحه تمامی چربی های قدیمی رو پاک کنید وتمام سوراخ سنبه ها رو تمیز کنید.
مراحل بعدی بستن و روغن کاری هستن برای بستن دقیقا عکس باز کردن عمل کنید من قبل بستن سوزن ها او نا رو با یک روغن رقیق مثل روغن چرخ خیاطی آغشته میکنم دقت کنید که از گریس یا روغن هایی با ویسکوزیته بالا استفاده نکنید چون ممکنه به مرور زمان در عمل برکشت سوزن ها مشکل ایجاد کنه .برای محل یرخورد چکش با انتهای سوزن از گریس اس تی پی قرمز یا کریس فوکس آلمان استفاده میکنم فنر هم نیاز به روغنکاری انچنان نداره فقط برای جلوگیری از زنگزدگی احتمالی در اثر رطوبت اونارو با یک روغن رقیق آغشته میکنم .
فقط یک نکته در مورد فنر ها عرض کنم :اگر فنر ها رو از میله محوری جدا کردید موقع بستن مهره های انتهایی میله(شماره12) دقت کنید باید این مهره هارو به اندازه ای سفت کنید که سوزنها از جایی که از کوپ خرج میشن و به چاشنی ها ضربه میزنن بیرون امده نباشن یعنی وقتی با ناخن به اون قسمت میکشید ناخن به سوزن گیر نکنه در غیر این صورت و بیرون بودن سوزن احتمال شلیک ناخواسته در هنگام بستن اسلحه و بروز حادثه وجود داره اگه دقت کنید متوجه میشید هرچه مهره انتهایی را شل کنید سوزن بیرونتر میاد و بر عکس به هر حال از قدیم گفتن اسلحه رو همیشه رو به منطقه بیخطر باید بست.
Khansariha (256)موفق باشید.

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - aghajoon - 2012-02-19 06:13 PM

خیلی عالی بود ، واقعا زحمت کشیدید.

فقط قربون قد و بالای کیفیت خخخخخخخخخخخخ

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - sattar - 2012-02-19 06:32 PM

خیلی عالی بود دوست عزیز
واقعا با دقت و ظرافت خاصی باز کردید و توضیح دادید ممنون از شما
یک سوال داشتم این که وقتی دارید این کارو انجام میدید باید سوزن های اسلحه درحالت مسلح باشند یا در حالت ازاد شده ؟؟؟ این نکته مهمی هست فکر کنم باید فنر ها آزاد باشند که در حین باز کردن به یک دفعه عمل نکنن
روند باز کردن تفنگ ها ی تک ماشه به این راحتی نیست درسته ؟؟

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - kiarash - 2012-02-19 09:04 PM

از لطف شما متشکرم
بله حق باشماست اگر فنر ها آزاد باشند کار راحتر مشه. در مورد تکماشه ها اطلاع ندارم ولی باالطبع باید پیچیده تر باشن و باید با احتیط بیشتری عمل کرد.

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - Hunter - 2012-02-19 11:40 PM

کیارش جان دوست مشهدی دستتون درد نکنهKhansariha (8)واقغا لذت بردم و این پست را هم بخاطر تشکر از شما زدمKhansariha (48)

کلی استفاده کردیم عزیز،

خدا رو شکر با همکاری دوستان و با همت مدیریت سایت داریم به سایت خوب و جامع شکاری تبدیل میشیمKhansariha (8)

موفق باشید

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - ehsannikoo - 2012-02-20 12:01 AM

با تشکر از دوست خوبمون از تفکیک زیبا و کامل.
یک سوال شما از جزدئیات مارک ts 780 tm که بر زیر این نوع سلاح و برخی از سلاح ها حک شده است اطلاع دارید؟

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - 300WSM - 2012-02-20 02:00 AM

این استانداردبه این مفهوم هست که هر تولید کننده سلاح در ترکیه که میزان تولیدش از 50 قبضه در ماه تجاوز بکنه ملزم به تست تفنگ با فشنگهایی با فشار 1500Kg/cm2 هستند.(Namlu Basinc Deneyi) واین معادل همان proof test در اروپا وامریکاست.این عبارت حتی روی تفنگهای غیر استاندارد وکارگاهی هم حک میشه و باید دقت بیشتری در مورد خرید مارکهای متفرقه داشته باشین.
namlu:لوله Basinc:فشار DENEY:آزمون
Khansariha (8)

RE: معرفی سلاح دولول سوار ساخت ترکیه (چیـــفســــــان) - ehsannikoo - 2012-02-20 05:15 AM

خیلی ممنون از راهنماییتون .
یعنی شما میفرمایید که میشه این استاندارد مهم رو همینطوری روی هر اسلحه ای که میخوان به صورت غیر قانونی حک کنن؟!!!!پس باید وضع اون اسلحه هایی که اینو ندارن دیگه خیلی بدتر باشه.
سایت یا مرجعی هست که این اخطار بین المللی رو پیوست کرده باشه که این استاندارد معروف رو روی سلاح های بدون کیفیت مشاهده کردند؟یا این صحبت های اسلحه فروشهای بازاری هست؟چون همینطور که خودتون در جریان هستی اسلحه گرم چیزی نیست که بدون همانگی با ارتش کشور تولید کنند و بازدید کارشناس وارد بازار بشه اونم با این استاندارد مهم تقلبی در روی اسلحه های غیر استاندارد که برای سازمانهای مربوطه بهای سنگینی داره.
این شماره ای که روی سلاح هست تشکیل شده از :کد سازنده - کد کارگاه یا کارخانه - کد سازمان نظارت - کد ثبت - که به صورت اعداد 6 تا 12 رقمی در آمده و به هیچ سلاحی که معلوم نباشه سازندش کی هست و کجا ساخته شده اصلا شماره سلاح نمیدن و توی کارخانه ساخت فقط چند رقم از شماره سلاح بعد از ساخت روی اسلحه حک میشه و بقیقه شماره در سازمان مربوطه شماره گذاری میشه و از چند پیتلر عبور میکنه که در این بحث نمیگنجه.
پس از هر نظر بعید هست که این اسلحه ها به صورت جواز دار و ثبت شده وجود داشته باشند.
اگر لطف کنید یه توضیحی درباره این اسلحه های متفرقه که این استاندارد رو به طور غیر قانونی دارند و به صورت قانونی و شماره گذاری شده خریدو فروش میشن کمی توضیح بدید بسیار از شما ممنون میشمKhansariha (8)
با احترامات فراوانKhansariha (8)