شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: سلاحهاي دولول (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- موضوع: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) (/showthread.php?tid=815)

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - کوهنورد - 2012-04-15 01:33 PM

با سلام خدمت همگی دوستان مخصوصا دوست عزیزمون که زحمت کشیدن و این عکسها رو گذاشتن در این مورد بنده یک عرض مختصر داشتم بنده هم یکی از این شاهکار های مهندسی را دارم ولی از انجایی که عنصر شانس در کلیه تولیدات وطنی رکن اصلی است باید بگویم تفنگ بنده همه این مشکلات را ندارد ولی کلا در دست دیگر دوستان این مشکلات را دیده ام . در مورد وزن باید بگویم که این مسئله کمی سلیقه ای است بعضی ها تفنگ سبک را دوست ندارند چون لگدش بیشتر است وطبق یک عادت قدیمی این تفکر وجود دارد که تفنگ سبک نا ایمن است و.................. در مورد قنداق کاملا حق با شماست طراحی بد و ناراحت تعادل انرا کلا به هم زده زاویه غلط اتصال و طول ان هم باعث شده که تفنگ بالا بزند قنداق حتما باید عوض شود ظاهر زیبایی هم ندارد مخصوصا قلم زنی های ان بسیار زشت است تازه اسلحه فروشی هم که اینرا ازش خریدم طی یک اقدام کلاه بردارانه قنداق ساده را که من طالب بودم از من مخفی کرده در عوض گل بته روی مبل را با صرف مبلغ ناچیزی روی قنداق انداخته در عوض بنام منبت 70000 تومان اضافه از من گرفت !!!! شکایت بنده هم به جایی نرسید طبق معمول !!!!!!!هم پول زیاد تر دادم هم قنداق زشت شد هم کلی حرص خوردم ، بگذریم .در مورد قفل شدن ناگهانی فقط یکبار برایم اتفاق افتاد که دلیل ان هم بلندی سوزن ونرمی پیاله چاشنی وبار نامتعادل فشنگ بود مخصوصا فشنگ های سال 90 که براحتی با کوتاه کردن سوزن مشکل برطرف شد .مشکل ماشه ها را من نداشته ام ولی ان هم بدست یک ادم وارد وبا حوصله نه لزوما اسلحه ساز ، قابل رفع است .کلا اینجوریه دیگه انصافا با این پول یه بادی درست حسابی دیگه نمیشه خرید ولی اگر حوصله کنید میشود معایب را برطرف کرد بابا طرف سمند خریده دنده عقب نداشته انوقت ما کجای کار باشیم خوبه ؟! در کل در ایران یا باید پول خوب بدی و حال کنی یا باید حوصله کنی و وسیله ات رو رفع عیب کنی من خودم یه پیکان داشتم یادش بخیر هم تاکسی ام بود هم وانت ام هم ماشین افرود وشکار !! همون موقع هم در ایران بی ام و بود ولی من با این وسیله همه کار هام رو انجام میدادم ولی نه با سرعت و نرمی بی ام و !!!

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - choliche - 2012-04-15 01:34 PM

دوست عزيز شما كه ميگيت دولول نخجير دولتي گرفتي پارسال پس چه جوري امسال يه روس دولتي هم به نام خودت گرفتي اگه توضييح بدي ممنونت ميشم

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - cheytac - 2012-04-15 02:06 PM

(2012-04-15 01:34 PM)choliche نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزيز شما كه ميگيت دولول نخجير دولتي گرفتي پارسال پس چه جوري امسال يه روس دولتي هم به نام خودت گرفتي اگه توضييح بدي ممنونت ميشم

دوست عزیز اگه پست بنده رو دوباره بخونی متوجه میشی که من حرفی از اینکه این تفنگ بنام چه کسی هست نزدم..صرفا گفتم خریدم.. هر کی هر چی بخره که دلیل نمیشه واسه خودش باشه..اونم تفنگ.. خب باید عرض کنم که این تفنگ رو بنام یکی از اعضای خانواده زدم..به همین راحتی... شما هم میتونی این کار رو بکنی..اصل قضیه اینه که تفنگت مجوز داشته باشه..

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - royal - 2012-04-15 09:41 PM

(2012-04-15 12:22 PM)cheytac نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام..خب , رسیدیم به دولول بغل نخجیر یا همون نخجیر2... میرم سر اصل مطلب یعنی معرفی این اسلحه البته از زاویه دید خودم و تجربیات شخصی...اولین صفتی که در برخورد اول با این سلاح حیرت زده تون میکنه وزن زیاد و کاملا غیر استاندارد این تفنگه...خیلی سریع توان شما رو موقع شکار تحلیل میبرهKhansariha (290) بر خلاف دولول بایکال که حمل دراز مدتش هم شما رو خسته نمیکنه فکر نمیکنم کسی بتونه بیشتر از چند دقیقه در یک حالت ثابت این تفنگ رو تحمل کنه..یعنی مثلا اگه مترصد شکار خرگوشی هستین که پشت بوته ای قایم شده و شما هم در حالت نشانه روی هستین فکر نکنم بتونین بیش از یک دقیقه وزنش رو تحمل کنید(نظر شخصی) بخصوص اگه مثل بنده غلظت خون هم داشته باشین...نکته بعدی جنس و ظرافت قنداقه که فکر نمیکنم بی کیفیت تر از این نوع چوب بکار رفته رو بشه در دنیا پیدا کرد(نظر شخصی)..از این لحاظ باید به مهندسان محترم شرکت تبریک گفت..یه کنده گز رو آوردن 3 تکه اش کردن و چسبوندن به لول..البته چند سی سی آبرنگ هم از فاصله 10 متری بهش پاشیدن که لا اقل در نگاه اول مشخص نشه که کنده گزه...این از ظرافت قنداق..و اما لول...70% سنگینی تفنگ باعث و بانیش همین لوله..انصافا بسیار محکم و با دوام..فولاد مرغوب..تحمل فشار در سطح تیم ملی والیبال نشسته..هرگونه فشنگی با هر میزان شارژ رو تا جایی که من دیدم تحمل کرده بدون کوچکترین مشکلی..از این لحاظ هم دم مهندسها گرم ..ولی کاش میشد یه چیزی میساختن با همون کیفییت و استحکام ولی کمی سبکتر...و اما دستگاه چکاننده..در یک کلام افتضاح...یا باید انگشتت از شدت فشار بنفش بشه یا اینکه صرفا با نگاه کردن به ماشه اتوماتیک شلیک میکنه..و یا مثل مال بنده ترکیبی از این دو..یعنی ماشه جلو را باید بوکسل کنی به تراکتور تا بیاد عقب و شلیک کنه و عقبی رو میتونین صرفا با اشاره ابرو دستور شلیکش رو صادر کنین..احتمالا با صحبت کردن هم بشه ولی امتحان نکردم چون موقع شکار عادت ندارم حرف بزنم..و اما میرسیم به شاهکار مهندسی این سازه بینظیر..یعنی قفل لول و پوکه کش.. جدا خجالت میکشم که بگم ولی چاره ای نیست..باید این عیبها رو مطرح کرد شاید مدیران محترم بخودشون بیان که تجارت همش قاپیدن پول از دست چنتا آدم ناچار نیست..بلکه باید به نسبت پولی که میگیری به مشتری کوالیتی و جنس تحویل بدی و نهایت رضایت مشتری رو جلب کنی(آقا بیخیال..کو گوش شنوا)..برگردیم سراغ شاهکارمون..بعد از شلیک هر تیر باید کمی صبر کنی تا بتونی دوباره تفنگ رو بشکونی و مسلح کنی..البته اگه فقط یک لول رو شلیک کرده باشی..اگه هر دو لول رو پشت سر هم شلیک کنی که باید بشینی یه نون و پنیری بخوری..یه چایی دم کنی..یه چرت هم بزنی بعدش با انرژی پاشی و به کمک یه تیز بر و میلگرد بری سراغ تفنگ تا بازش کنی(توجه داشته باشین که دارم در مورد تفنگ خودم صحبت میکنم و اصلا این نظرات قابل تعمیم به بقیه مدلهای مشابه نیست..شاید فقط مال من این مشکلات رو داشته باشه)..این حسن و مزیت موقعی ارزش خودشو نشون میده که هنگام شکار به چنتا حیوون وحشی برخورد کنی یا مثلا تو جنگل یه خرس بخواد شما رو بخوره و شما نتونین با 2 شلیک ترتیبشو بدین..یا اصلا موقع شکار کبک به یه دسته برخورد کنید که مجبور باشین چند تیر پشت سر هم شلیک کنید..بنظرتون میشه به همچین تفنگی اعتماد کرد؟؟؟ این تفنگ در اصل یه تفنگ سرپره دولوله..آقا منحرف نشیم..اما دقت ..دقتش زیاد جالب نیست البته اگه عادت کنی بد هم نیست..و اما دور زنی..بسیار عالی و دور برده..زهر خیلی خوبی داره..الگوی پخشش هم میزارم ببینین..و اما خوشدستی..بعلت وزن عجیب و نحوه قرار گیری لول و مقایسه با برند های دیگه نمیشه گفت خوشدسته..من با قنداقش مشکلی ندارم ولی بطور محسوسی لولش انگار در یه گودی واقع شده..یعنی موقع نشانه روی شما سر لول و مگسک رو نمیبینی..یا باید عادت کنی و حساب دستت بیاد یا اینکه دیمی شلیک کنی یا هم اینکه سر فرصت دنبال مگسک و سر لول بگردی تا وقتی یه چیزی تو مایه های دماغ اسب آبی ببینی که از یه جا زده بیرون..اون خودشه..تفنگ من هر کاری میکنم و هرچه بقول معروف باهاش کور هدفگیری میکنم باز بالا میزنه..ولی از آنجایی که بیشتر اوقات واسه هوازنی میبرم زیاد دیگه تو فکرش نیستم..انصافا هوازنی عالی داره..من اینو پارسال سهمیه ای گرفتم 860 تومن..خیلی ازش بد گفتم امیدوارم منو ببخشه..ولی خب حقیقت همینه..اینم چنتا عکس
[تصویر: 27616725307948238294.jpg]
[تصویر: 51392146687063934998.jpg]
[تصویر: 60508847365703723835.jpg]
[تصویر: 04820599499857888078.jpg]
[تصویر: 76664337844712239572.jpg]
خداییش این عکس شبیه دماغ اسب آّبی نیست؟؟؟
[تصویر: 66140184987219352206.jpg]
و اما پترن و الگوی پخش ساچمه با نخجیر 2..
قطر دایره : 70 سانت
فاصله: 36 متر
نوع فشنگ: عقاب نمره 5
تعداد شلیک :3 تیر
وضعیت جوی: کاملا آرام و مساعد
لول چپ (فول چوک)
[تصویر: 92994267612071651536.jpg]
[تصویر: 41116077433210707347.jpg]
[تصویر: 73987406219780038904.jpg]
همانطور که مشاهده میفرمایید به وضوح تمرکز ساچمه ها در قسمت بالایی سیبل شکل گرفته و میشه گفت بطور کلی اصلا الگوی منظمی دیده نمیشه..از قسمت وسط سیبل به پایین که میشه گفت از ساچمه خالیه..نقاط کور بیداد میکنه..توصیه میکنم یه سر به تاپیک دولول بغل بایکال بزنید و مقایسه کنید هرچند بزودی خودم همه اینها رو برای نتیجه گیری بهتر و سریعتر در کنار هم قرار میدم.
این هم یک عکس برای مقایسه ظرافت دولول وطنی با مدل بایکال روس..
[تصویر: 32841739922220275294.jpg]

دوست عزیز واقعا عالیبود و از طرز گفتارتون من حال کردم شما باید برید مطالب طنز بنویسید واقعا عالی بود و در این عکساتون هم مشخصه که نخجیر بالا میزنه Khansariha (214)این عکس اخرتون هم که گویای همه چیز هستش

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - Hunter - 2012-04-16 01:00 AM

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی دوستان گل و سروان گرامیKhansariha (8)

حامد عزیز_cheytac بنده واقعا از پست های حرفه ای و همچنین علمی شما لذت بردم و خواستم از شما تقدیر کنم بابت اطلاعات خوب و مفیدتون.......

بسی کیف کردیم برادر......اینکه اسلحه به نام کی باشه و از کجا اومده باشه و..... اصلا وابدا مهم نیست...مهم بار علمی و گیرایی مطلب شما هست که به نحو احسنت از پسش بر اومدید.....دست مریزادKhansariha (8)

البته نظر شخصی من اینه که این اسلحه یه اسلحه ی خوبیه و شاید به پای بایکال نرسه ولی خداییش اسلحه ی کارامدیه.....

من همیشه دوست داشتم دوستان منطقی بحث کنن و همه با هم از تجربیات هم استفاده کنیم و کمتر بحث به حاشیه بره.....

ایران بهترین فولاد را میسازه....بهترین چوب گردو ماله ایرانه ولی......Khansariha (226)

توی تاپیک نخجیر یک و این تاپیک بسیار سر خوب و بد بودن این اسلحه ها بحث شده و به جایی هم نرسیده متاسفانه....ما همیشه باید از تولیدات داخلی دفاع کنیم ولی تا حدی که باعث پیشرفت بشه نه پسرفت....

choliche جان دوست عزیز و چهارمحالی من(خدا شاهده من چهارمحالی ها را خیلی دوست دارم و اکثر دوستان بنده در دانشگاه هم سامونی و فارسونی هستن..)

بنده به این امر واقفم که تجربه ی شما در زمینه ی سلاح به کودکی باز میگرده و از کودکی با سلاح اشنا هستید....ولی از حق نگذریم همین نخجیر 2 که از سال 77 تولید شده و تا به امروز تولید میشه یعنی 14 سال از عمرش میگذره ولی هنوز کیفیتش همونه....از سنگینی تا تکنولوژِی جوش اسلحه و مشکل قوی نبودن سوزن ها و......توی پست اول تاپیک بنده نوشتم برید مطالعه کامل مطالعش کنید...

ولی از حق نگذریم شکارچی میشناسم 10 ساله نخجیر دو داره و راضیه و شاید اسمه برتا را هم نشنیده ولی راسته 100 تا خارجی شکار زدهKhansariha (214)

خلاصه هر کسی هر اسلحه ای داشته باشه نوعی تعصب خاصی روش داره و به نظر خودش یه اسلحه ی عالیه ولی همیشه به یاد داشته باشید وقتی اسلحه با کسی دوست بشه هر چند اسلحه های بهتر هم ببینید ولی همون قبلی را میپسندید......

نظر بنده اینه توی تاپیک نخجیر 1 و 2 این بحث مقایسه ای را تمومش کنیم و بیشتر سعیمون بر این باشه از تجربیات خودمون با این گونه سلاح ها بگیم مثله حامد عزیز نه خدایی نکرده تخریب و مقایسه ی غیراصولی....

در اخر هم عکسی از نخجیر دو هنریKhansariha (214)

[تصویر: 13345249351.jpg]

موید باشیدKhansariha (8)

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - snipshooter - 2012-04-16 01:05 AM

رویال عزیز بهتر نبود به جای ابر پست اسپم آخرتون دکمه تشکر را فشار میدادید ! یا حداقل اگر قصد ارسال پست تشکر داشتید مطلب طولانی دوستمون را نقل قول نمی کردید !

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - royal - 2012-04-16 01:46 AM

کاملا درست میفرمایید ولی من اون لحظه هر کاری کردم تشکرم وارد نمیشد و من هم به اون خاطر اینگونه تشکر کردم و از دوستان عذر خواهی میکنم Khansariha (8)

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - cheytac - 2012-04-16 12:23 PM

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز و با صفا..بخصوص جناب هانتر و جناب رویال (متاسفانه اسم شریفتون رو نمیدونم) ..شما بسیار به بنده لطف دارین و من بسی کوچکتر از اونم که با حضور شما بزرگواران ابراز نظری کنم..حقیر بسیار خرسند و خشنودم که در محضر شما و دیگر اساتید محترم در حال تلمذی و کسب فیض هستم..خلاصه نوکر و مخلص و کوچیک همه شما عزیزان هستم و خواهم بود..از بنده نوازیی که فرمودین کمال تشکر رو دارم.. و اما با کسب اجازه از اساتید, بد ندیدم که برای تفهیم بیشتر این موضوع که نخجیر بغل از دستگاه نشانه روی بسیار ناموزون و غیر استانداردی رنج میبره یک مقایسه ای از این منظر با بایکال داشته باشم با استفاده از تصویر.. عرض کردم که مگسک نخجیر در گودیه مابین دولول فرورفته و در عوض اینکه سوار بر زه میانی و لولها قرار داشته باشه بصورت مظلومانه ای در بدترین جای ممکن نصب شده..و بهمین خاطر موقع نشانه روی شما در وهله اول فقط سر لولها رو میبینید نه مگسک را.. و باز به همین دلیل نیاز به تمرکز و جستجو و دقت و تیز شدن زیادی برای زیارت مگسک هست که این امر در مواقع اضطراری و واکنش سریع بسیار آزار دهنده میباشد..باز به همین دلیله که عرض کردم من صرفا این تفنگ رو برای هوازنی استفاده میکنم..چونکه در هوازنی نیازی نیست حتما مگسک رو ببینین و بیشتر کاری تجربیه..خب در این عکسها بوضوح میشه متوجه شد که تا چه اندازه این مشکل حاده و من نمیدونم مهندسین محترم کجا مدرک گرفتن که اومدن مگسک رو قایم کردن لای دو تا لول..آیا به مدلهای مرغوبتر و معروفتر بازار یه نگاهی نمیندازن که متوجه شاهکار خودشون بشن؟؟ به لول بایکال دقت کنید که به چه شکل زیبا و صحیحی مگسک بر روی لولها مسلط و واضحه...بهمین خاطر هنگام بغل کشی کوچکترین مشکلی برای دیدن مگسک و امتداد لول ندارید و این باعث میشه که وقتی با بایکال در حال شکار هستین تمام هم و غمتون دیدن شکار و زدنش باشه نه پیدا کردن مگسک.!!!!!
نخجیر2
[تصویر: 92310309163033940155.jpg]
بایکال روس
[تصویر: 20372844423979605235.jpg]
در ضمن کیفییت و مرغوبیت زه میانی رو هم ببینید..!!!

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - aghajoon - 2012-04-16 02:12 PM

به نظر شما با بزرگتر کردن مگسک برنجی مذکور مشکل حل نمیشه ؟

RE: معرفی سلاح دولول بغل ایران(نخجیــــر 2) - snipshooter - 2012-04-16 02:28 PM

فکر نمی کنم اثری داشته باشه چون به هر حال یه بین لوله ها حفره ای و جود داره که دید را به سمت خودش هدایت میکنه اما با یه تسمه ذوزنقه شکل فک میکنم خیلی بهتر شه اما اونوقت سنگین تر میشه !! شاید هم از ترس سنگین شدن همچین جوش بی ریختی دادن بین لوله ها

سوالی که برام ایجاد شده : علت بالا زدن سلاح همین گودی مگسک نیست ؟ حامد جان شما مگسک را روی خال سیاه گرفته بودید یا امتداد لول چپ را؟