شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
همه چیز درباره ی چوک - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=49)
+--- انجمن: تجهيزات سلاحهاي شكاري (/forumdisplay.php?fid=55)
+--- موضوع: همه چیز درباره ی چوک (/showthread.php?tid=786)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

RE: همه چیز درباره ی چوک - bycal - 2012-12-06 10:15 AM

دوستان سلام
اول از همه تشکر از همه شما که لطف کردین و راهنمایی کردین
طبق فرمایش شما اچار در این نقطه همه با هم مشترکند و اینطور نیست که هر پله مربوط به یک چوک باشه
[تصویر: chok.jpg]
ضمنا من با کولیس با دقت یک صدم اندازه گرفتم که نتایج به شرح زیر هست ضمنا اندازه ها مربوط به دهنه خروجی یعنی سر لول و سر چوک هست در قسمت پایین همه با هم مشترک و 18.45 mmبودن
چوک با مشخصهMوF= اندازه برابر17.85
چوکIC...IM اندازه برابر18
چوکF اندازه برابر17.04
البته تلرانس چشم منم حساب کنید چون با وجود عینک بازم خیلی خوانا نبود دوستان میدونن کولیس های یک صدم واقعا برای خوندن خط هاش باید چشم 10 باشه متاسفانه دیجیتال دم دست نبود
در هر صورت این نتایج و تشکر مجدد از همه دوستانی که میان و همفکری میکننKhansariha (8)

RE: همه چیز درباره ی چوک - aghajoon - 2012-12-06 11:34 AM

با درود فراوان
اندازه ای که شما برای f-lead بدست اوردید تقریبا کمتر از اندازه چوک فول استاندارد و با توجه به این اندازه ها و همچنین این موضوع که ساچمه های استیل تغییر شکل نمیدند برداشت من اینه که چوکی که f―lead داره همون فول چوک ولی اونی که روش نوشته m―lead &f―steal چوک با سایز m حالا چرا روش نوشته f―steal؟ منظورش این بوده تنگترین چوکی که شما میتونید برای ساچمه استیل استفاده کنید اینه! واسه همین روی چوک فول اصلا اسمی از استیل نیاورده. یعنی از این چوک واسه استیل استفاده نکن. علتش هم به خاطر ماهیت ساچمه استیل که موقع خروج از لوله به هیچ عنوان فشرده نمیشه و اگه تنگ بیفته به لوله فشار میاد ولی ساچمه سربی اگه تنگ بیفته خودش تغییر شکل میده و فشرده میشه.
ولی خوب با این نظریه باز هم نوشته های ic-lead &im-steal که روی چوک دیگر نوشته شده توجیح نمیشه.
این نظر من بود. تا نظر دوستان چی باشه.
یه چیز جالب هم بگم که من و اقا کیوان 3 تا ست چوک اکار از انواع متفاوت را با کولیس اندا زه گرفتیم
هر کدوم یه سازی میزد!!!! خخخخ. برای چوکها با شماره های یکسان اندازه های متفاوت داشتیم خخخ. و جالبتر اینکه در هر 3 نوع . چوک شماره 4 از 5 گشادتر بود یعنی ترتیب به این صورت بود 6.4.5.3.2.1 .!!!
احتمالا اقا کیوان سایز چوکها را داشته باشند و میتونند قرار بدند.

RE: همه چیز درباره ی چوک - bycal - 2012-12-06 12:36 PM

سلام دوستان
منم با نظر شما در ارتباط با ماهیت سرب و استیل در دهانه خروجی موافقم حالا سوال پیش میاد که چرا چوکی که MوFداره برای حالت سرب در واقعMهست و برای استیل Fهست یعنی بیایم از راست به چپ بریم و اینطورمعنی کنیم که به خاطر ماهیت جمع شدن سرب وقتی که تحت فشاره در دهانه لوله .....باز هم کمی فاصله هست تا به نسبت استیل که دهانه با ساچمه استیل بیشتر فیت میشه و حالت فول میگیره یعنی مجموع فشردگی ساچمه بعلاوه قطر دهانه (که ثابته )حاصل میشه در سربMودر استیلFو همینطور در چوک دیگه تا برسیم به چوکFکه دیگه تحمل میزان فشردگی رو با اون اندازه با استیل نداره لذا باید فقط سرب استفاده بشه که میبینیم قطر دهانه اون هم از همه کمتره قاعدتا
تا نظر دوستان چی باشه
ضمنا شما بودید از هر کدوم برای چه شماره ساچمه هایی استفاده میکردین چون من تا به حال بیشتر از 3و4 با چوک Fاستفاده میکردم چه در هوا زنی چه زمینی
این جدول هم مربوط به کارخونه بایکال بود که در ارسال های قبلی اورده بودم شاید راه گشا باشه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: همه چیز درباره ی چوک - bycal - 2012-12-07 06:18 PM

سلام دوستان
تعدادی از دوستان در مورد ارتفاع و شکل ظاهری چوک 5 تیر سوال کرده بودن که در انواع بلند تر هم هست که من هم صددرصد فرمایش این دوستان رو تایید میکنم البته اون نوع چوک مربوط به محصولات چند سال قبله و این چوک هایی که در چند ارسال قبل هم مورد بحث ما بود مربوط به تولیدات جدیده
اتفاقا در ارشیو کلیپ هام در یکی از اونا هم سر لول و هم چوک ها رو نشون میده و چون این کلیپ از یه سایت روسیه لذا میشه تقریبا گفت که اصله
من کلیپ رو کوتاه کردم و فقط در حد یک دقیقه رو خدمتتون اپلود کردم تا دوستان ببینن
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: همه چیز درباره ی چوک - rezajf - 2013-02-02 10:44 PM

آقا بايكال فيلم تو آپارات از دست رس خارج شده
توجه شما رو به لينك زير جلب مي كنم براي چوك 10 سانت قيمت 17 لير و هر 5 سانت افزايش طول 5 لير به قيمت افزوده مي شود:

اين لينك هم چوك خان دار را معرفي مي كند البته با قيمت تپل 210 لير:

RE: همه چیز درباره ی چوک - NOURIRIKA - 2013-06-06 07:51 AM

دوستان نظرتون در مورد این چوک چیه؟
از چه نوعی هست؟ بالای چوک چیزی نداره که بشه تشخیص داد شماره چنده!
فابریک 5تیر ترک هست.
[تصویر: 13704119911.jpg]

RE: همه چیز درباره ی چوک - rezajf - 2013-06-06 09:06 AM

به طور معمول در حالت سيلندر قطر داخلي چوك يا لوله 18.5 ميلي متر است و چوك 4/1 يعني 0.25 ميلي متر كاهش كه برابر 18.25 م م مي شود . نيم ميلي متر كاهش 2/1 مي شود و 0.75 م م كاهش چوك 4/3 است و 1 م م كاهش فول چوك است

RE: همه چیز درباره ی چوک - NOURIRIKA - 2013-06-06 09:55 AM

(2013-06-06 09:06 AM)rezajf نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به طور معمول در حالت سيلندر قطر داخلي چوك يا لوله 18.5 ميلي متر است و چوك 4/1 يعني 0.25 ميلي متر كاهش كه برابر 18.25 م م مي شود . نيم ميلي متر كاهش 2/1 مي شود و 0.75 م م كاهش چوك 4/3 است و 1 م م كاهش فول چوك است

آقا رضا بنده خیلی آماتور هستم :D

اگه انداره ی چوک رو بگم شما متوجه میشی از چه نوع یا انداره ای هست ؟؟؟؟؟

RE: همه چیز درباره ی چوک - aghajoon - 2013-06-06 10:14 AM

شما قطر داخلی چوک را با یک کولیس دقیق اندازه بگیر و اندازه را اینجا قرار بده تا دوستان راهنمایی کنند

RE: همه چیز درباره ی چوک - NOURIRIKA - 2013-06-08 08:29 AM

(2013-06-06 10:14 AM)aghajoon نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شما قطر داخلی چوک را با یک کولیس دقیق اندازه بگیر و اندازه را اینجا قرار بده تا دوستان راهنمایی کنند

با سلام دوباره خدمت دوستان عزیز Khansariha (8)
جناب 'aghajoon' پیشنهاد دادن انداره چوک رو بگم.
منم کلاً از 3حالت عکس گرفتم تا شما دوستان راحتتر بتونید نظر بدید
البته مثل اینکه باید اندازه داخل چوک رو میگرفتم که یادم رفت! Khansariha (399)
20.60 - 1.10= 19.50 » قطر داخلی چوک، البته اگه درست حساب کرده باشم :D
[تصویر: 13706667961.jpg]
[تصویر: 13706667962.jpg]
[تصویر: 13706667963.jpg]