شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران (/showthread.php?tid=752)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - masih.hunter - 2011-11-01 08:48 PM

درضمن مهدی جان به عکس اخرت توجه کن این حیون ماده بوده و تولشم رو شکمش وقعا" این صحنهارو میبینم ناراحت میشم Khansariha (8)

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - leopard - 2011-11-02 01:32 PM

شَنگ
(نام علمی: Lutra lutra) جانوری گوشتخوار از خانوادهٔ راسویان (Mustelidae) جنس سمورهای آبی (lutra) است. زیستگاهش کنار آبهای شیرین است. دارای بدنی دراز و نسبتاً باریک و دم بلند و سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه‌ای است. و طول بدن آن تا ‪ ۷۵‬سانتی متر و طول دم آن تا‪ ۵۰‬سانتی متر می‌رسد. این جانور در ایران از جمله در مناطق استان‌های گیلان، مازندران، کردستان و خوزستان یافت می‌شود.
منبع وکی پدیا
به نظر من ویکی پدیا معتبر تر هست
[تصویر: 800px-Fischotter%2C_Lutra_Lutra.JPG]
در ضمن این گونه از گونه های در معرض انقراض هست
این هم یکی از گونه های دیگه ی در معرض خطر که امش قوی فریاد کش هست
[تصویر: 573px-Singschwan.jpg]

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - slug - 2011-11-02 01:59 PM

(2011-11-02 01:32 PM)leopard نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شَنگ
(نام علمی: Lutra lutra) جانوری گوشتخوار از خانوادهٔ راسویان (Mustelidae) جنس سمورهای آبی (lutra) است. زیستگاهش کنار آبهای شیرین است. دارای بدنی دراز و نسبتاً باریک و دم بلند و سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه‌ای است. و طول بدن آن تا ‪ ۷۵‬سانتی متر و طول دم آن تا‪ ۵۰‬سانتی متر می‌رسد. این جانور در ایران از جمله در مناطق استان‌های گیلان، مازندران، کردستان و خوزستان یافت می‌شود.
منبع وکی پدیا
به نظر من ویکی پدیا معتبر تر هست
[تصویر: 800px-Fischotter%2C_Lutra_Lutra.JPG]
در ضمن این گونه از گونه های در معرض انقراض هست
این هم یکی از گونه های دیگه ی در معرض خطر که امش قوی فریاد کش هست
[تصویر: 573px-Singschwan.jpg]

متاسفانه هر سال دلالان پوست در فصل سرما در حاشيه مرداب انزلي براي خريد پوست شنگ پيداشون مي شه چون در سرما پوستشون كيفيت بهتري داره و افراد سودجو هم كه ديگه قتل عام مي كنن.Khansariha (226)

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - Marksman - 2011-11-02 02:05 PM

متسفانه آقا سعید همینطوره که می فرمایید این حیوان زیبا رو من بارها در کنار رودخانه ای که از مزرعه اجدادیمون می گذره دیدم ولی این روزا دیدنش کاملا به شانس بستگی داره فقط هم شکار نیست که عامل این قضیه هست از بین رفتن ماهی هایی که غذای این حیوون رو تشکیل می دن به دلیل آلودگی و صید بیش از حد در کم شدن جمعیت اون تاثیر داره.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - hamedof - 2011-11-02 02:10 PM

سمند غارزی گرگانی
[تصویر: ecogasht_b4fc404abc_Batrachuperus_gorganensis.jpg]

عکس از محمدضا احسانی مرجع سایت اکو گشت

سمندر غارزي گرگاني با نام علمي Paradactylodon gorganensis متعلق به خانواده «سمندرهاي آسيايي» يا Hynobiidae است كه در رده دوزيستان (Amphibia) و راسته دوزيستان دم دار (Caudata) طبقه بندي مي‌شود.

اين جانور داراي سري بزرگ و پهن است كه به طرف گردن به تدريج فشرده مي‌شود. دندان‌هاي تيغه اي كامي در دو رديف كماني شكل مرتب شده‌اند. اندام‌هاي حركتي قوي دارد كه چهار انگشت بدون ناخن در دست‌ها و پاها ديده مي‌شود. دم پهن و از طرفين فشرده است و يك ستيغ پشتي در ناحيه فوقاني دارد كه اين ستيغ در تمامي طول دم امتداد مي‌يابد. لبه انتهايي دم گرد شده است. اين ساختار ظاهري دم به جانور كمك مي‌كند كه همچون پارو از دم براي شنا كردن در آب استفاده كند. پوستي صاف دارد كه منافذ متعددي در آن وجود دارد. اين منافذ همانند آن چه كه در ديگر دوزيستان ديده مي‌شود در تنفس پوستي جانور نقش دارند و به همين جهت بايد پوست هميشه مرطوب باشد تا تبادل گازهاي تنفسي به راحتي صورت گيرد.

ناحيه پشتي قهوه اي تيره يا روشن و گاهي مايل به زرد ولي ناحيه زيرين بدن و پهلوها روشن‌تر و اغلب مايل به صورتي يا زرد است. همچنين خطوط يا لكه‌هاي نامنظم روشن‌تر مايل به زرد، مايل به صورتي يا نارنجي در بيشتر نمونه‌ها ديده مي‌شود. اين رنگ آميزي در سرتاسر بدن به يك شكل است. چشم‌ها سياه، درشت و برجسته هستند. طول بدن از نوك پوزه تا انتهاي دم حداكثر تا 200 ميليمتر در نمونه‌هاي بالغ مي‌رسد كه در اين ميان طول دم بيشتر از طول سر و بدن است.

يگانه زيستگاه اين گونه در غاری به نام شيرآباد در استان گلستان واقع در دامنه‌هاي شمالی رشته كوه‌هاي البرز شرقي است. اين غار از انواع غارهاي رودخانه‌اي است كه به چشمه اي در انتهاي آن منتهي مي‌شود. معمولاً سمندرهاي بالغ را مي‌توان در انتهاي غار روي صخره‌ها و سنگ‌هاي حاشيه نهري كه درون غار جاري است در حال استراحت مشاهده كرد و اغلب در بيرون از آب به شكار حشرات غارزي مي‌پردازند ولي سمندرهاي نابالغ كه لارو ناميده مي‌شوند درون اين نهر زندگي مي‌كنند و از حشرات و ديگر جانوران آبزي تغذيه مي‌كنند.

مرجع:http://bavarsad2.blogfa.com

گیلانشاه خاردار

[تصویر: khaldar_319_gh.jpg]
تصویر از همشهری

گیلانشاه خالدار با نام علمی «Numenius tenuirostris» پرنده‌ای است که در سال‌های اخیر جمعیت آن به سرعت روبه‌کاهش بوده است و برخی معتقدند که حتی شاید تا هم‌اکنون جمعیت آن در دنیا منقرض شده باشد.راسته آبچلیک‌سانان (Charadiformes ) به پرندگان کنار آبزی یا کنار آب‌چر گفته می‌شود که زیبایی ظاهری و تغییر رنگ پوشش، منحصربه‌فردبودن نوع زیستگاه و مهاجرتشان از منطقه جوجه‌آوری تا مناطق زمستان‌گذرانی آنها، ازجمله نکاتی هستند که پرنده‌نگرها و کارشناسان را همیشه مجذوب خودکرده‌اند که به Wadersمعروف‌اند.

جایزه هزار دلاری

انجمن «Cley bird club‌» در کشور انگلستان جایزه‌ای 1000دلاری برای عکسی که از گیلانشاه خالدار زنده در خاورمیانه گرفته شود، در نظر گرفته است و همچنین به تمامی پرنده‌نگرها و علاقه‌مندان در سرتاسر خاورمیانه پیشنهاد داده تا در صورت مشاهده پرنده‌ای با ویژگی‌های شبیه با گیلانشاه خالدار از آن عکس یا تصاویر ویدئویی تهیه کنند تا در مطالعات از آنها استفاده شود.
گیلانشاه بزرگ از منقاری به طول 16سانتی‌متر بهره‌مند است. گیلانشاه خالدار کمیاب‌ترین پرنده در منطقه پاله آرکتیک غربی و جنوب آسیاست و بسیاری از جوامع و تشکل‌های محیط‌زیستی در تلاشند تا از انقراض محتمل آن جلوگیری کنند که امری بسیار دشوار ولی به گفته برخی از کارشناسان هنوز امکان‌پذیر است.

زیستگاه
Slender billed curlew یا همان گیلانشاه خالدار در تالاب‌های دور از دسترس جنوب غربی سیبری روسیه و همچنین در دریاچه‌های شمال آسیای مرکزی و زمستان‌ها در اروپای شرقی، سواحل دریای مدیترانه و شمال آفریقا و همچنین کشورهای خاورمیانه ازجمله ایران در زیستگاه‌های مناسب تالابی و در علفزارها یا استپ‌های حاشیه آنها دیده شده است.

این پرنده از جنس Numenius است که در ایران 3گونه دیگر از این جنس یافت می‌شود. طول آن در حدود 41سانتی‌متر و فاصله بین دو سر بال‌های آن تا87 سانتی‌متر می‌رسد و در بین گیلانشاه‌های دیگر ساختار ظریف‌تری دارد که این ظرافت در منقار آن وضوح بیشتری دارد که کوتاه‌تر بوده و به سمت انتهای آن باریک‌تر می‌شود. روتنه آن خاکستری و نخودی با لکه‌های قهوه‌ای فراوان است. زیرتنه آن سفید با خال‌های قهوه‌ای تیره در قسمت شکم و سینه است و این خال‌ها به‌تدریج به لکه‌های دایره‌ای مشخص و اشکی‌شکل تبدیل می‌شوند و به‌درستی به‌واسطه همین خال‌های مشخص، گیلانشاه خالدار نامگذاری شده است.

بیشترین شانس برای مشاهده گیلانشاه خالدار در فصول زمستان‌گذرانی آن در ماه‌های آبان تا اسفند ماه است و همانگونه که ذکر شد ایران دارای مناطق مناسب زیستگاهی پرندگان مهاجر و همچنین قرارداشتن در مسیرهای مهاجرتی شمالی به جنوبی و دارای عرض جغرافیایی مناسب و تنوع آب و هوایی بالاست، در نتیجه مناطق ذکرشده می‌توانند ازجمله مناطق مشاهده گیلانشاه خالدار باشند. دریای خزر با دارابودن مناطق ممتازی مانند تالاب‌های بین‌المللی گمیشان و میانکاله همچنین کرانه‌های خلیج‌فارس و دریای عمان با دارا بودن مناطق پست گلی، زیستگاه‌های جزر و مدی مانند جنگل‌های مانگرو (حرا) وهمچنین جلگه‌ها و دشت‌هایی که پرندگان کنارآبزی در آنجا حضوردارند می‌توانند از زیستگاه‌های مناسب گیلانشاه خالدار محسوب شوند.

مرجع: خلاصه شده از مقاله منتشردر سایت همشهری- نوشته یوسف والدی

ممنون از تذکر مهدی عزیز- تصویر اول دوباره آپلود شد

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - Marksman - 2011-11-02 02:28 PM

این گیلانشاه خالدار رو من تا حالا ندیدم ولی یه گونه مشابهش رو تو شمال داریم فکر کنم گیلانشاه بزرگ باشه اون یکی. می گردم ببینم چیزی در موردش هست یا نه.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - hamedof - 2011-11-02 03:30 PM

فهرست پستانداران ایران

سرزمین ایران یکی از کم نظیرترین کشورها از حیث طبیعت و گستردگی و فراوانی حیات وحش می باشد و علت عدم توجه عموم مردم به این مهم در ایران، عدم توانایی و یا کم علاقه گی افراد متبحر و کاردان در به تصویر کشیدن و تبلیغ و تشریح این زیبایی های کم نظیر است.

تعداد پستاندارانی که تاکنون در ایران شناسایی شده اند بالغ بر ۱۶۸ گونه است. این جانوران در ۱۰ راسته و ۳۷ خانواده قرا دارند. راسته جوندگان با ۵۸ گونه قریب ۳/۱ پستاندارن کشور را به خود اختصاص داده است. بعد از آنها خفاش ها با ۴۰ گونه. گوشت خواران با ۲۹ گونه، حشره خواران با ۱۶ گونه، نهنگ ها با ۱۰ گونه، زوج سمان به ۸ گونه، خرگوش ها با۳ گونه و فک ها، فردسمان و گاوهای دریای هر کدام با ۱ گونه پستانداران ایران را تشکیل داده اند. مرجع: iranzist.ir

فایل زیر حاوی فهرست جامع پستانداران ایران در فورمت پی دی اف هست که مرجع تهیه اون رو هم در همون فایل ذکر کردم.
آدرس دانلود: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - Marksman - 2011-11-02 04:01 PM

حامد جان با سپاس از شما برای این فهرست بسیار مفید.Khansariha (8)
مسلما دلیل اصلی این که عکس و فیلم مستند در زمینه گونه های مختلف در ایران کم هست بی علاقگی نیست یا حداقل دلیل اصلی این نیست.شما بهتر از من می دونین که برای تهیه شاید 10 دقیقه فیلم مستند از حیات وحش باید روزها وهفته ها وقت صرف بشه و چه بسیار فیلم و نگاتیو مصرف تا از توی اونا بشه چیزی قابل استفاده پیدا کرد که این میزان در مورد حیات وحش گریزپای ایران به دلیل حس ناامنی شاید چند برابر بشه. خب حالا اومدیم کسی پیدا شد و این کار رو کرد محصولش رو کی با قیمت واقعی حاضره بخره؟ صدا وسیما؟؟ این که بیشتر به یه شوخی شبیهه.مسلما دوستان خبره نظیر آقای شکارگر بهتر می تونن توضیح بدن این قضیه رو به هر حال ایشون با استاد اینانلو آشنایی نزدیک دارن. مطمئن باشید اونچه ما درباره حیات وحش در کانالهای مستندساز معروف و حرفه ای می بینیم با صرف میلیونها دلار بودجه که مطمئنا برگشت و توجیه اقتصادی داره ساخته شده نه اونجور که صدا وسیمای ما انتظار داره در راه خدا.
احتمالا شما اون مستند معروف بیبیسی در مورد حیات وحش ایران رو دیدین.اونها با اون تجهیزات حرفه ای نتونستن فیلم از پلنگ ایران تهیه کنن و به جاش پلنگ آفریقایی قالب کردن در حالی که همین آقای اینانلو و گروهشون فیلمهایی از پلنگ تهیه کردن که از لحاظ سندیت تکه ولی به دلیل کامل نبودن تجهیزات شاید اون کیفیت رو نداشته باشه.
اهههه چقدر زیاد شد! ببخشید.Khansariha (226)

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - hamedof - 2011-11-02 04:44 PM

(2011-11-02 04:01 PM)ganymede74 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
حامد جان با سپاس از شما برای این فهرست بسیار مفید.Khansariha (8)
مسلما دلیل اصلی این که عکس و فیلم مستند در زمینه گونه های مختلف در ایران کم هست بی علاقگی نیست یا حداقل ....

دکتر مهدی عزیز. ممنون از شما. همونطور که اشاره شده این متن اصلش از من نیست و من فقط کلماتی رو به اون اضافه کردم. اشاره مورد نظر فقط فیلمبرداری نیست. از قضا تبلیغ و تشریح رو من اضافه کردم که اشاره به "فرهنگ سازی" داره و این یک وظیفه ملی و همگانی برای همه ما هست، فارغ از اینکه در میون این همه حاشیه پوچ در مملکت؛ چقدر به اموری اینچنینی بهای لازم داده می شه یا نمی شه.
---------------------------------------------------------

حالا که بحث به این موضوع کشید، یک گلایه هم در اینجا از دوست عزیزمون، آقای بلمکی (شکارگر) دارم که فرصت خوبیه واسه گفتنش. من واقعن حضور ایشون رو مغتنم می دونستم (وهنوز هم می دونم) که ذهنیت طبیعت گرا و احترام به طبیعت توی سایت و در میون کاربرهایی که فی نفسه یک آلت قتاله جانوران (تفنگ) رو در کف دارند، تقویت بشه. چون مطمئنم این دوست عزیز شخصن به این امور واقف و معتقدند.
بهنام خان عزیز، اگر ما این مقدمات و فرهنگ سازی رو نداشته باشیم، یک دوست عزیز کم سن و کم تجربه تر من، وقتی این همه تصویر جانور خون آلود آویخته و تکه شده رو می بینه، در مقابل این هیجانی که بهش وارد می شه چه می کنه؟ آیا عجیبه اگر تفنگ به دست بگیره و به هر پرنده و چرنده ای شلیک کنه که نتیجش رو در تاپیک تصاویر دیدیم؟ باور کنین من هر روز که توی بالکن برای یاکریم های معصوم دانه می ریزم و کافیه دست دراز کنم تا پرهاشون رو لمس کنم، یاد تصویر شکار! این پرنده زبون بسته توی سایت می افتم!.از تیر انداختن به سگ و گربه و پرنده شکاری و... بگذریم.
صد البته منظورم این نیست که مقصر این امور بهنام خان عزیز هستند. اما ایشون حسب تخصص و تجربه شون، مسئولیت افزونتر دارند و توقع بسیاری ازشون می ره، خصوصن اینکه در شعله ور کردن حس شکار در میون دوستان، در این مدت شاهد بودم که سهم زیادی داشتند.
بهنام عزیز، شمایی که به درستی فرق میون شکار کش و شکارچی قائلید، باید در توضیح فرهنگ درست شکار و آموزشش به امثال من سهم داشته باشین. فرق شکار حساب شده باشلیک برای لذت و شهوت به خون کشیدن یک موجود معصوم باید برای همه ما روشن بشه که متاسفانه روشن نیست.
امیدوارم انتقاد برادرانه من رو به حساب چیز دیگه ای نگذارید. مهم نیست من نوعی اهل شکار نیستم، به هر حال شکار همیشه بوده و دست کم می دونم شکارچی اصیل و دوستدار طبیعت خیلی چیزها رو در نظر می گیره که لازمه همه بدونن.
.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - Marksman - 2011-11-02 05:26 PM

حامد جان بنده با این که دوست عزیزمون استاد شکارگر رو تا به امروز از نزدیک ندیدم ولی به هر حال ایشون رو حرفه ای ترین وآگاهترین فرد در زمینه شکار اصولی وصحیح در جمع دوستانی که در سایت هستن میدونم(البته همه دوستان حرفه ای و با دانش اقدام به شکار می کنن) و مطمئنم ایشون بهتر از هر کس دیگه ای به صورت کامل ومستند می تونن همه ما رو قانع کنن هرچند من هم بیشتر خواستارم از تجربیات ایشون در این تاپیک و تاپیک محیط زیست که ایشون کارشناسش هستن استفاده بیشتر و مفیدتر داشته باشم.البته ایشون خودشون صاحب اختیارن و بهتر می دونن چه مطلبی رو کی باید ارائه بدن.
در مورد اصل شکار بنده هم با شما کاملا همعقیده ام نه تنها نباید جلوی شکارگری اصولی گرفته بشه بلکه باید این روحیه تقویت بشه. صد درصد اختلاف هست بین کسی که با دید باز و آگاهی به ورزش شکار می پردازه با کسی که حتی نمی دونه موجودی که شکار کرده چیه وبه چه دردی می خوره! چون فردی که در جایگاه اوله چه بسا اقدام به کشتن بیهوده حیوانی که در موردش اطلاعات کامل داره نمی کنه.بنابراین ضمن اینکه خودم هیچوقت عکسی از شکار قرار نمیدم ولی برای دوستانی که اینکارو میکنن حق آزادی عقیده قائل هستم واعتراضی نمی کنم. به هر حال شکار بخشی از غریزه انسان هست.یکی صرفا با تعقیب و گریز و یک دوربین اونرو ارضا می کنه و یکی با یک شکار تروفه. مشکل اونجایی هست که کسی حدی برای ارضا خودش نشناسه.

از همه دوستان عذر می خوام که از بحث تاپیک خارج شدم.اینم برای خالی نبودن عرضه:
گربه شنی Felis margarita در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین عکس با دوربین تله ای. اینم یکی از زیباترین و کمیابترین گربه سانان وحشی ایران.
[تصویر: grbeh_117_gh.jpg]