شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک،
عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - نسخه قابل چاپ

+- انجمن تخصصی شکاروتیراندازی(بزرگترین مرجع اطلاعاتی تفنگ بادی،پی سی پی،تیراندازی ایرانیان)pcp.airrifle.airguns..تفنگ بادی،پنوماتیک، (http://www.iran-airrifle.com/forum)
+-- انجمن: جاذبه های طبیعی،حیات وحش و شکار (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- انجمن: تصاویر شکار و تیراندازی (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- موضوع: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران (/showthread.php?tid=752)

صفحه ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - smart.pro - 2012-02-24 11:37 PM

دروود !!!
دوستان امروز من در فاصله 10 متری این عقاب قرار گرفتیم همراه با 2 تن از دوستانمون !!!
با یه حرکت میلی ثانیه ای از طرف ما این پرنده پا به فرار گذاشت ، بسیار برای من دیدن این عقاب جذاب بود و تا حالا این گونه عقاب رو ندیده بودم.
متاسفانه اجازه عکاسی رو این پرنده از ما گرفت ، البته سرعت بالایی نداشت ، اما به دلیل حمل سلاح و قلاب ( داشتیم راهپیمایی میکردم که به سد خاکی برسیم) فرصت عکاسی از من گرفته شد.
خوشحال میشم دوستان درباره این نوع عقاب و پراکندگی آن توضیح کامل بدند ، با جستجوی فراوان تونستم یک عکس دقیقاً مشابه با اینی که امروز دیدیم پیدا کنم.
پیشاپیش ممنون. ( بدن کاملاً سفید و سربالهای قهوه ای ).

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - said - 2012-02-25 11:13 AM

سلام آقا مهدي . مطمئني همين عقاب بود كه ديدين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - foad-bonellis - 2012-02-25 11:36 AM

دوست عزیز ، مهدی جان
از دیدن این ذوق شما نسبت به حیات وحش بسیار لذت بردم . پرنده شکاری که شما دیدید احتمالا سنقر سفید نر یا سنقر خاکستری نر بوده که با توجه به کم بودن سنقر خاکستری ، احتمال اینکه سنقر سفید باشه بیشتره .البته سنقر سفید هم از پرندگان شکاری کم یابه. .

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - smart.pro - 2012-02-25 03:25 PM

(2012-02-25 11:13 AM)said نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

آره سعید خان مطمئن مطمئنم من با 2 تا از داداشم بودم دیشب هم که این عکس رو تو گوگل پیدا کردیم دیگه مطمئن مطمئن شدیم ، بالا هم عرض کردم پرنده بسیار آرام بال میزد و فرصت زیادی واست دیدنش داشتیم.
فکر کنم تا حدودی زیستگاهشو شناسایی کردم احتمالاً آخر هفته برم اون منطقه ببینم میتونم باز این زیبا رو یه بار دیگه ببینم.

(2012-02-25 11:36 AM)foad-bonellis نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز ، مهدی جان
از دیدن این ذوق شما نسبت به حیات وحش بسیار لذت بردم . پرنده شکاری که شما دیدید احتمالا سنقر سفید نر یا سنقر خاکستری نر بوده که با توجه به کم بودن سنقر خاکستری ، احتمال اینکه سنقر سفید باشه بیشتره .البته سنقر سفید هم از پرندگان شکاری کم یابه. .

از لطف شما ممنونم دوست عزیز ، اما سنقر سفید کاملاً متفاوت با اینی که بالا دیدم هستش من تو عقاب بودن پرنده شک ندارم و اون عکسی که بالا گذاشتم دقیقاً همون پرنده مورد نظر منه ، حتی رنگ بندی پرنده با چیزی که ما دیدیم فرق نداشت.

(2012-02-25 11:13 AM)said نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

آره سعید خان مطمئن مطمئنم من با 2 تا از داداشم بودم دیشب هم که این عکس رو تو گوگل پیدا کردیم دیگه مطمئن مطمئن شدیم ، بالا هم عرض کردم پرنده بسیار آرام بال میزد و فرصت زیادی واست دیدنش داشتیم.
فکر کنم تا حدودی زیستگاهشو شناسایی کردم احتمالاً آخر هفته برم اون منطقه ببینم میتونم باز این زیبا رو یه بار دیگه ببینم.

(2012-02-25 11:36 AM)foad-bonellis نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز ، مهدی جان

از لطف شما ممنونم دوست عزیز ، اما سنقر سفید کاملاً متفاوت با اینی که بالا دیدم هستش من تو عقاب بودن پرنده شک ندارم و اون عکسی که بالا گذاشتم دقیقاً همون پرنده مورد نظر منه ، حتی رنگ بندی پرنده با چیزی که ما دیدیم فرق نداشت.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - said - 2012-02-26 01:10 AM

با سلام . يكي ديگر از پرندگان راسته گنجشك سانان خانواده سنگ چشم است كه گونه هاي مختلفي را شامل مي شود .

راسته گنجشگ - تیره سنگ چشم
سنگ‌چشم‌ها پرندگانی هستند با طرح مشخص پروبال، منقار قلاب مانند، پاهای قوی و چنگالهای تیز که رفتارشان شبیه پرندگان شکارگیر است.
اغلب روی جاهای بلند با قامتی راست در انتظار شکار می‌نشینند و طعمه خود را روی بوته‌های خار میخکوب و آویزان می‌کنند. پروازی پرتوان و موجی دارند.
تک‌زی هستند، نر و ماده آنها تقریبا همشکل است (جز در سنگ‌چشم پشت سرخ)
روی بوته یا درخت لانه می‌سازند و از حشرات، خزندگان، پرندگان و پستانداران کوچک تغذیه می‌کنند.

نام برخی از گونه‌های سنگ‌چشم در زیر آورده شده است.
• سنگ‌چشم پشت سرخ (Lanius Collurio)
• سنگ‌چشم دم سرخ (Lanius Isabellinus)
• سنگ‌چشم کله سرخ (Lanius Senator)
• سنگ‌چشم پیشانی سفید (Lanius Nubicus)
• سنگ‌چشم پشت بلوطی (Lanius Vittatus)
• سنگ‌چشم دمگاه حنایی (Lanius Schach)
• سنگ‌چشم خاکستری کوچک (Lanius Minor)
• سنگ‌چشم خاکستری بزرگ (Lanius Excubitor)
• سنگ‌چشم خاکستری چینی (Lanius Sphenocercus)
• سنگ‌چشم قهوه‌ای (Lanius Cristatus)
• سنگ‌چشم برمه‌ای (Lanius Collurioides)
• سنگ‌چشم کله‌گاوی (Lanius Bucephalus)
• سنگ‌چشم آفریقایی معمولی (Lanius Collaris)
• سنگ‌چشم سومالی (Lanius Somalicus)
• سنگ‌چشم تانزانیایی (Lanius Marwitzi)
• سنگ‌چشم دم‌دراز آفریقایی (Lanius Cabanisi)
• سنگ‌چشم پشت‌خاکستری آفریقایی (Lanius Excubitoroides)

سنگ چشم خاکستری کوچک
نام انگلیسی : Lesser Grey Shrike
نام فرانسوی : Pie-Grieche a poitrine rose
نام علمی (لاتین) : Lanius Minor

[تصویر: Lesser_Grey_Shrike_by_Daniel_Bastaja.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
اندازه سنگ چشم خاکستری کوچک تقریبا 20 سانتی متر است و شبیه سنگ چشم خاکستری بزرگ می باشد. اما منقارش کوچک تر، بالها به نسبت بزرگتر با شاهپرهای بلند تر، دم کوچک تر و لکه سفیدی در قاعده شاهپرهای اولیه بالش دیده می شود، نوار بالی آن سفید خیلی مشخص و شاهپرهای کناری دم نیز سفید می باشد.
روی صورت لکه پهن سیاهی دارد که امتداد آن پیشانی را می پوشاند ، این لکه در پرنده ماده کمرنگتر است و وسعت کمتری دارد .
[تصویر: lesser_grey_shrike1.jpg]
سنگ چشم خاکستری کوچک بالغ، نوار چشمی و ابروییش پهن سیاه دارد که تا پیشانیش را فرا گرفته است.
چانه و گلو سفید، سینه و زیر تنه سفید نخودی، سطح شکمی آن صورتی کمرنگ است، پاها و منقار سیاه، دم سیاه و دمگاه خاکستری است.
تارک و روی تنه اش خاکستری، شاهپر های بال سیاه و پرهای پوششی زیر دم سفید است.
زیستگاه :
زمین‌های زراعی نسبتا وسیع با درختها و بوته‌های پراکنده ، کنار جاده‌ها و زمینهای غیر محصور .
روی درخت و در ارتفاع نسبتا بلند از زمین آشیانه می سازد و اغلب به صورت دسته های پراکنده لانه‌سازی می کند .
]
پراکندگی :
سنگ چشم خاکستری پرنده ای است که تابستاها از پراکندگی نسبتا زیادی برخوردار است ، به صورت مهاجر عبوری در همه‌جای ایران دیده می شود .
[تصویر: Lesser_Grey_Shrike_map.gif]
حفاظت:
هیچ برنامه حفاظتی برای این پرنده در حال حاضر در نظر گرفته نشده است.

سنگ چشم دم سرخ
نام انگلیسی : Isabelline Shrike (Rufous-tailed Shrike)
نام فرانسوی : Pie-grieche isabelle
نام علمی (لاتین) : Lanius isabellinus

[تصویر: Lanius_isabellinus.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
سنگ چشم دم سرخ اندازه اش تقریبا 18 سانتی متر است. یک سنگ چشم بسیار کمرنگ با سطح پشتی خاکی تا قهوه ای مایل به خاکستری و سطح شکمی سفید که تارک و دمگاهش خرمائی کمرنگ است ، پرنده نر نوارچشمی سیاه و مشخصی دارد .
[تصویر: Isabelline_Shrike.jpg]
دمش تقریبا خرمائی رنگ است و سفیدی ندارد . بالهایش قهوه ای است شاه پرهای دم قرمز، چانه و گلو سفید نخودی، زیر تنه نخودی صورتی است. در قاعده شاهپرهای نخستین یک لکه بزرگ و سفید مشخص دارد که در پرواز به صورت نواری روی بال نمایان می شود .
پرهای پرواز تیره، پر های پوششی زیر دم و دمگاه قرمز است، که به همین واسطه پرنده ماده از پرنده جوان یکساله شناسایی می شود.
کناره های سینه، به صورت هلالی شکل صورتی قرمز است. منقار نسبتا کوچک و سیاه و انتهای آن اندکی قلاب مانند است.
دمش اندکی از دم سنگ چشم پشت سرخ بلندتر است. سر و تنه خاکی شنی و خط ابرو به سمت عقب امتداد دارد.
رفتار و صدایش شبیه سنگ چشم پشت سرخ است .
سنگ چشم دم سرخ در مناطق خشک با بوته ها و درختهای پراکنده آکاسیا، میوه‌زارها ، باغها، مناطق بیابانی و کوه های فرسایش یافته زندگی می کند.
روی بوته و درخت آشیانه می سازد
پراکندگی :
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سنگ چشم دم سرخ پرنده ای است نیمه مهاجر و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است .
در زمستان به صورت مهاجر عبوری در کشتزارها دیده می شود.
حفاظت:
هنوز برنامه خاص حفاظتی برای این پرنده در نظر گرفته نشده است.

سنگ چشم بزرگ
نام انگلیسی : Grait Grey Shrike
نام فرانسوی : Pie-Grieche Grise
نام علمی (لاتین) : Lanius Excubitor
سنگ چشم بزرگ

[تصویر: %D8%B3%D9%86%DA%AF_%DA%86%D8%B4%D9%85_%D...%DA%AF.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
26 سانتی‌متر ؛ از همه سنگ چشم ها بزرگتر است و با پروبال سیاه و سفید و خاکستری شناخته می شود .
تفاوت آن با سنگ چشم خاکستری عبارت است از ؛ اندازه بزرگتر ، پیشانی خاکستری ( نه سیاه ) ، ابروی سفید باریک بین نوار چشنی سیاه و تارک خاکستری ، منقار بارکتر و درازتر ، سفیدی خیلی بیشتر روی شانه ها ، بالهای نسبتا کوتاه‌تر که در قاعده دم بهم می رسد ، دم درازتر که شاه‌پرهای آن از وسط به کنار به تدریج کوتاه می شود و نوار بالی باریکتر ( که در بال بسته به صورت دو نوار مجزا جلوه می کند ) .
پرنده ماده معمولا روی سینه راه‌راه عرضی موجدار کمرنگ دارد . پرنده نابالغ قهوه ای مایل به خاکستری است با راه‌راه عرضی موجدار قهوه ای روی سطح شکمی . این پرنده روی بالاترین شاخه‌های درخت و یا تیرتلگراف می نشیند و از آنجا به پرندگان کوچک ، موش ، مارمولک و حشرات حمله می کند .اغلب دم خود را تکان می دهد و یا به شکل بادبزن باز می کند . پروازش در ارتفاع کم و معمولا موجی است و هنگام نشستن ضمن بال‌بازروی اوج می گیرد و سپس روی شاخه می نشیند ، غالبا درجا بال می زند .
سنگ چشم جنوبي
[img]http://s2.picofile.com/file/7313147846/%D8%B3%D9%86%DA%AF_%DA%86%D8%B4%D9%85_%D8%AE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C​_%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C.jpg[/img
زيستگاه :
حاشیه جنگل‌ها ، باغ‌های میوه ، پرچین‌ها و از این قبیل .
محل لانه اش متغیر است ، گاهی روی درختان بلند ولی معمولا در بوته های خار لانه‌سازی می کند
پراکندگی :
سنگ چشم بزرگ پرنده ای است که زمستانها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است و نیز به تعداد نسبتا فراوان در ایران زادوولد می کند

سنگ چشم دمگاه حنایی
نام انگلیسی : Black-headed shrike
نام فرانسوی : Pie-grieche Schach
نام علمی (لاتین) : Lanius Schach

[تصویر: Black_headed_shrike_Lanius_Schach_.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
24 سانتی‌متر ؛ سنگ چشمی ‌ست بزرگ با پیشانی و نوار چشمی پهن سیاه . تارک ، پس گردن و جبه خاکستری ، قسمت پایین پشت و دمگاه اخرائی رنگ دارد ، سطح شکمی آن سفید است ، با اثری از رنگ صورتی در پهلوها و قسمت پایین شکم . دم سیاه با شاهپرهای بیرونی نخودی دارد و نوک شاه‌پرهای دیگر دم نیز نخودی رنگ است . بالهایش سیاه است و لکه سفیدی روی شاه‌پرهای نخستین آن دیده می شود .
رفتارش شبیه سنگ چشم پشت سرخ است .
[تصویر: Lanius_Schach.jpg]
زیستگاه :
منطقه باز با درخت‌ها و بوته‌های پراکنده ، زمین‌های مزروعی با بیشه‌ها و امثال آن .
معمولا در بیابانها دیده نمی شود .
پراکندگی :
بنا به گذارش Zarudny بومی و به تعداد کم در شمال شرقی خراسان وجود داشته است ، ولی اخیرا گزارشی در این مورد در دسترس نیست .

سنگ چشم پشت بلوطی
نام انگلیسی : Bay-backed shrike
نام فرانسوی : Pie-grieche a dos roux
نام علمی (لاتین) : Lanius Vittatus

[تصویر: Bay_backed_Shrike_Lanius_vittatus_.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
17 سانتی‌متر ؛ پیشانی و نوار چشمی سیاه ، تارک ، پس گردن و دمگاه خاکستری مایل به آبی کمرنگ ، پشت و پوش‌پرهای بال بلوطی سیر دارد . سطح شکمی آن سفید است با اثری از رنگ بلوطی روی پهلوها ، بالهایش سیاه است با نوار بالی پهن و سفید ، دم سیاه با کناره ها و نوک سفید دارد .
رفتارش شبیه سنگ چشم پشت سرخ است
[تصویر: Lanius_vittatus.jpg]
زیستگاه :
مناطق باز با درختها و بوته های پراکنده ، بخصوص در مناطق مزروعی .
روی درخت یا بوته آشیانه می سازد

پراکندگی :
سنگ چشم پشت بلوطی از جمله پرندگان بومی ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است . در تابستان از حوضه هریر رود در شمال شرقی خراسان گزارش شده است . .

سنگ چشم کله سرخ
نام انگلیسی : Woodchat Shrike
نام فرانسوی : Pie-grieche a tete rousse
نام علمی (لاتین) : Lanius Senator
چطور پیدایش کنیم :

17 سانتی‌متر ؛ از سنگ چشم خاکستری و سنگ چشم بزرگ ، بوسیله تارک و پس سر بلوطی پررنگ مشخص می شود . یک نوار پهن سیاه روی صورت دارد که ادامه آن پیشانی را می پوشاند .
گلو سطح شکمی آن سفید خالص است ، بالها و پشت تقربا سیاه با لکه های شانه ای بزرگ و سفید ، و نوار بالی کوتاه دارد ، دمش سیاه و کناره‌های آن سفید است . دمگاه سفیدش در پرواز مشخص است .
پرنده ماده نسبتا تیره‌تر می باشد ، پرنده نابالغ شبیه نابالغ سنگ چشم پشت سرخ است ولی سر بزرگتر و زاویه‌دار تری دارد . ضمنا بطور کلی کمرنگتر و کمتر خرمایی است ، رنگ دمگاه و شانه اش روشنتر است و طرح پرنده بالغ را بیاد می آورد و بر روی بال اثری از نوار بالی سفید به چشم می خورد .
[تصویر: Woodchat_Shrike_male_female.jpg]
زیستگاه :
در فضای باز و خشک ، زیتون‌زارها ، باغهای میوه و زمینهای غیرمحصور بوته‌زار و گاهی در جنگل
دیده می شود ، روی درختان به هر اندازه که باشند ، آشیانه می سازند .

پراکندگی :
سنگ چشم کله سرخ پرنده ای است که تابستانها نسبتا فراوان است و به صورت مهاجر عبوری نیز ممکن است در همه جای ایران دیده شود .

سنگ چشم پیشانی سفید
نام انگلیسی : Masked Shrike
نام فرانسوی : Pie-grieche masque
نام علمی (لاتین) : Lanius nubicus

[تصویر: Masked_Shrike_male.jpg]
چطور پیدایش کنیم :
17 سانتی‌متر ؛ سطح پشتی این پرنده از تارک تا دم سیاه رنگ است . طول بدنش به اندازه سنگ چشم کله سرخ ولی اندکی کوچکتر از آن بنظر می رسد و به وسیله دمگاه سیاه ، تارک سیاه با پیشانی و ابروی سفید ، سطح شکمی سفید با پهلوهای خرمایی کمرنگ و سفیدی آشکارتر کناره های دم بزرگش از پرنده مزبور تشخیص داده می شود . نقش بال آن شبیه سنگ چشم کله سرخ است ، رفتارش مانند سنگ چشم پشت سرخ ولی پروازی زیباتر دارد و به ندرت در جاهای بلند می نشیند .
[تصویر: Lanius_nubicus.jpg]
زیستگاه :
زیتون سار ها ، باغ های انجیر و باغها و مناطق کم درخت .
آشیانه اش را روی درخت و معمولا در ارتفاع نسبتا زیادی از سطح زمین می سازد .

پراکندگی :
سنگ چشم پیشانی سفید پرنده ای است که تابستانها نسبتا فراوان است . بطور منظم ، ضمن مهاجرت ، از خلیج فارس عبور می کند و همچنین به صورت سرگردان در شمال و شرق ایران نیز دیده شده است

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - said - 2012-02-26 08:53 AM

با سلام . مهدي جان من از اين جهت گفتم مطمئني كه اين نوع عقاب بومي ايران نيست و بندرت پيش مياد كه گذري به مناطق ديگه برن پيشنهاد ميكنم اگه دوباره به اون منطقه رفتي يك دوربين خوب هم با خودت برده و چند تا عكس خوب ازش بگيري . مخلص شماKhansariha (8)

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - smart.pro - 2012-02-26 08:56 AM

نقل قول :با سلام . مهدي جان من از اين جهت گفتم مطمئني كه اين نوع عقاب بومي ايران نيست و بندرت پيش مياد كه گذري به مناطق ديگه برن پيشنهاد ميكنم اگه دوباره به اون منطقه رفتي يك دوربين خوب هم با خودت برده و چند تا عكس خوب ازش بگيري . مخلص شما

دروود !
اتفاقاً خودم هم تا حدودي اين حدس رو زدم ، حتماً آخر اين هفته به اون منطقه خواهم رفت.

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - foad-bonellis - 2012-02-26 09:58 AM

آقا سعید ، نه تنها بومی نیست بلکه گذری هم تا به حال دیده نشده .

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - smart.pro - 2012-02-26 01:55 PM

مهندس عزيز من تو ديدن اين پرنده شكي ندارم ،‌ بنده تنها نبودم و واقعاً ما هم به اندازه شما متعجب شديم.
حدود 15 ساله كه كار من اينه ،‌ اخر هفته تو اون منطقه چادر ميزنيم و سعي ميكنم حتماً رد اين عقاب رو بگيرم و عكاسي كنم.
يا حق !

RE: عكس و فيلم گونه هاي مختلف جانوري ايران - Marksman - 2012-02-26 01:58 PM

دوستان احتمالش هست این پرنده اون جا از طرف اشخاص رها سازی شده باشه.مثلا به عنوان حیوون دست آموز بوده و وقتی صاحبش دیده از پسش بر نمی آد ولش کرده تو طبیعت.شما به کدوم گونه مشکوک هستین؟ عقاب ماهیگیر پالاس؟